Skocz do zawartości

Zdjęcie

Buraki cukrowe kilka pytań

1649 odpowiedzi na ten temat

#941 Share kozik251

kozik251

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 17:17

Witam!

Jak się zapatrujecie na zalecane prze cukrownię nawożenie azotem w ilości do 120kg N ? Stosował ktoś z was takie nawożenie ? jakie skutki?

Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Buraki cukrowe kilka pytań Dzisiaj, 08:05
  •  

#942 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 17:56

Proponuje zobaczyć ile burak potrzebuje składników pokarmowych!!! kiedyś ojciec zrobił tak jak w cukrowni zalecają i to był ostatni raz.

znam kolesia który daje 140N buraki miał całkiem całkiem tylko 10 razy z odżywką w nie wjeżdżał.

#943 Share dexter00

dexter00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 18:25

ja daję pod korzeń 200kg Saletrzaku i potem 2x200 kg Saletra no i jeszcze coś jest w polifosce (ok 300kg/ha) . potem ze 2x mocznik z odżywką. plon zawsze ok 70t/ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#944 Share waldek25

waldek25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 18:35

ja stosuję przed siewem 250 soli potasowej , 150 poldapu 200 kg saletrzaku i po wschodach 300 kg saletry

#945 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 29 grudzień 2015 - 18:59

300-400 kg soli, 200 polidapu (lub superfosfatu), przedsiewnie 200-250 kg saletrzaku, pogłównie 200-250 saletry.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#946 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 19:50

A u mnie idzie 400 soli , 200-250 polidapu, 200 tarnogranu z B, 200 saletrzaku, 100 mocznika i pogłównie 200 saletry. a i 30-40t/ha obornika 

#947 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 22:25

A cala tajemnica doprowadzić pH, oraz zasobność  gleby do wysokiego poziomu i wystarczy na wiosnę 300 kg NPK.  Cukrownia zaleca niskie dawki N z znanych przyczyn ale w przypadku wysokiej zawartości azotu organicznego w glebie 120 kg N ( w 2 dawkach) w nawozie mineralnym to wystarczająco nawet na 8 z przodu. 

#948 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 23:12

a ja dalem 1300 kg na ha lubofosu niebieskiego pod buraki  i350 kg saletry i 13 razy opryskiwaczem na nich

a ja dalem 1300 kg na ha lubofosu niebieskiego pod buraki  i350 kg saletry i 13 razy opryskiwaczem na nich

#949 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 12:34

Tak wszystko fajnie pH to podstawa, ale jak chcesz doprowadzić do wysokiej zasobności gleby??? przez 300kg polifoski!!!! każdy liczy koszty to zrozumiałe i bardziej doprowadzamy do zubożenia gleby. popatrz tylko ile burak potrzebuje na wyprodukowanie 60t/ha i tu masz wyniki pobierania składników pokarmowych Polski cukier nr 18 - 270-300kg N, 90kg P , 400-600kg K itp. tak samo jest z rzepakiem, pszenicą. dajemy pod korzeń skromnie i jak tu doprowadzić do zasobności??? u mnie burak ma 8 , a nawet i 9 z przodu, ale ja nie oszczędzam tak strasznie na nawożeniu ich , bo wiem że tej rośliny nie oszukasz. 

#950 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 14:34

U mnie idzie pod buraki 300 kg polifoski 6 i ok 170 kg N no i oczywiście micro a plony w zależności od ziemi na 7x-8x t/ha (rekord 92t/ha) Wg analizy P i K na wszystkich działkach na poziomie średnim lub wysokim. W płodozmianie mam jeszcze pszenicę która pod korzeń dostaje 200 kg Polifoski 6 i rzepak pod który daję 250 kg polifoski 6 albo ostatnio 500kg Suprofosu. Słoma czy też liście zostają w polu, ph uregulowane i jak widać nie trzeba walić nie wiadomo jak wiele fosforu i potasu żeby uzyskać plony na przyzwoitym poziomie i zachować zasobność gleby.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 14:47

Możliwe, sam tak daje pod pszenice i rzepak , ale buraki jak przy takim nawożeniu osiągasz takie plony no to tylko gratulować!! wszystko jest do czasu jak to się mówi z pustego nie nalejesz. za pare lat zobaczysz na jakim poziomie zasobności będziesz miał ziemie. dobrze , że kiedyś nawozy były za grosze i dziadkowie przyczepami ładowali w pole to teraz masz jeszcze zasobność. 

Edytowany przez Zenonim, 30 grudzień 2015 - 14:48.

#952 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 15:29

W tym co napisał lukejro jest zysk i ekonomia i nie prawda że przy takim nawożeniu mu zasobnosc gleby spadnie bo daje je regularnie a nie od swieta. Zenonim Twoje nawożenie to przerost formy nad trescią.Ty wiecej nie zjesz i burak tez wiecej nie wchłonie.Przy nawożeniu 140kg azotem 120kg potasem 60kg fosforem i uregulowanym ph  jest 60ton ale na IVb bez szaleństw z odżywkami

#953 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 18:37

Spokojnie Zenonim, ponieważ korzystam z płatności rolno-środowiskowych to z urzędu jestem zmuszony do prowadzenia analiz gleby także wszystko jest pod kontrolą. Gospodarstwo samodzielnie prowadzę od 2003 r także nawet jakby w glebie był zasobny "bank" składników pokarmowych to do dzisiaj bym go już dawno wyczerpał. Zresztą do takich plonów dochodziłem przez kilka lat także ta zasobność rośnie a moim zdaniem wszystko zależy od uregulowania ph (dostępność składników)  Nawet tutaj na forum wielu doświadczonych kolegów pisało o tym, że po przeprowadzeniu analiz gleby w poszczególnych latach rezygnowało z nawożenia PK bez spadku plonów. Także naprawdę warto robić te analizy bo to naprawdę są śmieszne pieniądze a pozwalają zaoszczędzić duże pieniądze wydawane na nawożenie "na zapas".

#954 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 20:38

w moim rejonie nasza gleba jest bardzo bogata w fosfor natomiast bardzo niski jest potas ,analizy robię od przeszło 10 lat ,ile bym przez te lata nie dawał potasu zawsze mało,natomiast fosfor  w niskich dawkach

#955 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 20:48

Jak macie naturalnie gleby bogate to nie ma o czym pisać nie każdy ma taki "problem".

Cztery lata temu badania wskazywały na średnią do wysokiej w potas , dziś w tym samym miejscu niska do średniej, było zboże,  buraki , zboże, zboże, cztery lata wszystko zbierane nic nie zostawiało resztek, pod buraki był obornik w słusznej dawce, cztery lata temu 200 kg soli, później 300 kg, znów 200 kg, w zeszłym roku 400 kg na ten ork 600 kg soli i obornik pod buraki .

Ciekawe gdzie podział się ten potas oraz jak wyglądała by zasobność jak bym dawał na bogato takie dawki ale lubofoski 

#956 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 30 grudzień 2015 - 21:13

spróbuj ułożyć bilans.. wszystko wyjdzie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#957 Share Mario81

Mario81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 21:26

15 lat obrabiałem usługowo 10hetarowy kawałek, uprawa od orki po zbiór.Własciciel typowo nastawiony na dopłaty a nie na plony.Na początku dawał 100kg-200npk pod korzen póżniej juz nic tylko pogłownie saletra max 200kg,Wapna i obornika przez 15 lat to pole nie widziało.Jak wszedł w ,,poplony,, to non stop jare były pszenica z jeczmienien na przemian.Plony w zaleznosci od roku 3-4tony.Teraz mam to pole w dzierżawie i jak robiłem badania to ph 6 a fosfor i potas praktycznie wszedzie wysoki.Może tak jak kolega wyzej napisał że ziemia sama w sobie zasobna w  te skladniki. Klasa ziemi 3-4,słoma zawsze zostawała na polu

#958 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 21:40

Tu masz odpowiedź  http://rolnictwo-utu...-sp-zoo&lang=PL  to sie nazywa dobrz gospodarka zasobami ziemskimi, choć bardzo ciężko jest to wytłumaczyć.

#959 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 21:59

Ciekawy mają klimat  2002 rok wchodzą ph 4,5-5  

"-ph stabilne(pola nie są wapnowane od roku 2003)"

2009

ph 7-7,5  :lol:

Co oni dali że tak ph podnieśli w rok i to na stałe ?

Trochę naciągane ale nie chodzi tutaj tylko o to, ziemia sama z siebie co roku "odda" 70 kg potasu bo składa się z niego  ale jak ktoś ma małą początkowa zasobność to tak łatwo tego nie da się przeskoczyć... a jak jeszcze słabo sypnąć to już w ogóle w dłuższej perspektywie katastrofa.

Co do tego gospodarstwa to nie wiadomo jaka była i jest zasobność obecnie, a problem byłego pgr mógł polegać wyłącznie na złej  niechlujnej uprawie  zaniedbaniach w agrotechnice i jakiś rażących błędach anie w samym pługu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share pawel177

pawel177

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 22:29

A może pole wsio miało ale roślina nie była w stanie się przebić?Może robili płytkie uprawiki i skorupa była parę cm niżej?Po wielu latach takiej uprawy to normalne.Zaorali i dostali co chcieli.