Skocz do zawartości

Zdjęcie

Buraki cukrowe kilka pytań

1641 odpowiedzi na ten temat

#441 Share innaperspektywa

innaperspektywa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 10 luty 2014 - 08:07

Buraki cukrowe kilka pytań Witam,

zamierzam nawiązać współprace z cukrowniami na terenie Dolnego Śląska i Opolskiego. Które cukrownie mi polecacie? Jakie są warunki współpracy?

Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Buraki cukrowe kilka pytań Dzisiaj, 06:02
  •  

#442 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 10 luty 2014 - 09:18

Witam
Panowie potrzebuję pomocy...
Zmarł mi ojciec w ubiegłym roku i teraz mam sam zasiać buraki cukrowe.
Jesienią nie były dawane żadne nawozy ani też obornik, jedynie co to po pszenicy jarej słoma pryskana ekosłomą i przyorana...
Jakie nawozy i w jakiej dawce powinienem zastosować przed siewem ???
Ziemia klasy III i IV

Daj 200 kg fosforanu amonu + 300 kg soli potasowej, tak 2-3 tyg przed siewem i wymieszaj to głębiej 8-10 cm. Przed samym siewem daj 250-300 kg saletrzaku lub 150-200 mocznika, wymieszasz to uprawiając pod siew i będzie ok. Później tak w fazie 2-4 liści właściwych daj 250-300 kg saletry amonowej i nawożenie doglebowe załatwione.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#443 Share piotrek912

piotrek912

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Zainteresowania:Sport Rolnictwo Motoryzacja

Napisany 10 luty 2014 - 10:56

Buraki cukrowe kilka pytań Ja też nie mam zbyt dużego doświadczenia w nawożeniu buraka bo dopiero gospodarze trzeci rok i ciekawi mnie to czemu rozłożyłeś nawozy przed siewem na dwie dawki mógłbyś to wytłumaczyć

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 10 luty 2014 - 16:01

Buraki cukrowe kilka pytań mocznik nie nadaje się pod korzeń, nierówne wschody wiem z doświadczenia u siebie i znajomych, zastanawiam się za to czy dać kurzego pomiotu na wiosnę jak myślicie? jesień to wapno tlenkowe 1,5 t na ha poplon łubin i w listopadzie jeszcze wapno z cukrowni 8t/ha wszystko zaorane klasa gleby 3,4, wiosna 500 kg Yara 5-10-30 i saletrzak 250kg i myślałem o tych kurzych odchodach ale nie wiem czy na wiosnę można dawać pod burak

#445 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2014 - 16:41

Buraki cukrowe kilka pytań Koledzy mam pytanie na temat buraka cukrowego, ponieważ mam wujka który sieje sporo buraków a mam ziemie wziętą w dzierżawę 5 hektarów 2 klasa 800 zł za hektar dzierżawy. To chyba nie tak dużo. Chodzi mi oto, że chcę tam posiać buraki.
Tak w ogóle to znam się na uprawie pszenicy bardzo dobrze, ale nie na uprawie buraka cukrowego. I chciałbym żeby ktoś napisał mi ile sieje się buraka na 1 hektar jak się go nawozi jak się go pryska i kiedy się zbiera. Umowę dzierżawy mam na 5 lat więc po burakach posieje pszenice jara a po pszenicy rzepak.

I szukałem na internecie po ile jest tona buraków i niczego nie mogę znaleźć a wujek jak to wujek nie powie mi ile miał za tonę.

#446 Share traktor11

traktor11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 luty 2014 - 17:38

Buraki cukrowe kilka pytań Witam
odnośnie waszych wypowiedzi co do moczniku ; ja stosuję na wiosnę ale wysiewam go jak na wcześniej czyli jakieś 2/3 tygodnie przed siewem i inne nawozy też w tym czasie a następnie włókuję czy bronuję oczywiście jeśli na to warunki pozwalają , bo jeśli nie to moczniku już na stosuję
Powodem jest to że mocznik " gazuje " przez okres 2 tygodni a to się kumuluje ze wschodami buraków co wspominał nhfan
Co do stosowania kurzych odchodach to raczej też bym nie polecał bo musisz przeorać a na wiosnę pod buraka głęboka obróbka jest nie wskazana

. Forumkowicz co do ceny buraków to raczej po 100 zł za T bo nie masz limitu cukrowego (tak myślę ) bo mi tona wyszła w tym roku 179,50 przy zawartości cukru 17,20 % .
Na 1 ha praktycznie powinno się wysiać jedną jednostkę ale z porzeczniakami i klinem to wyjdzie tak około 1,20 to koszt jakieś 600/700 zł opryski to tak też w granicach 700/800 zł nawozy to jakieś 1000 /1200 zł to tylko te grubsze koszty

#447 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 10 luty 2014 - 19:06

Ja też nie mam zbyt dużego doświadczenia w nawożeniu buraka bo dopiero gospodarze trzeci rok i ciekawi mnie to czemu rozłożyłeś nawozy przed siewem na dwie dawki mógłbyś to wytłumaczyć

Dawke podzieliłem dlatego że sól trzeba wysiać wcześniej żeby wypłukało trochę szkodliwe chlorki, fosforan razem z solą dlatego że fosfor trzeba głębiej przemieszać ze względu na to że słabo przemieszcza się w glebie, a azot zawarty w fosforanie nie ulega wymyciu więc nie przeszkadza ten termin wysiewu. Nawozy czysto azotowe w drugim terminie ponieważ nie ma potrzeby tak głębokiego mieszania z glebą i w przypadku saletrzaku jest duże ryzyko wymycia azotu saletrzanego (jak wiadomo jak korzenie roślin go nie zatrzymają to praktycznie nic z niego nie zostanie) dlatego najlepiej jest zastosować bezpośrednio przed siewem
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#448 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 luty 2014 - 19:38

Buraki cukrowe kilka pytań Dziękuje za odpowiedz. A dla czego jak się nie ma limitu to wychodzi taniej a jak ma się limit to drożej??
i ja myślałem że za nawozy i opryski to wyjdzie śmiało 3 tysiące a pana wyliczenia nawet na dwa nie wskazują ale jak dla mnie bardzo dobrze. he he
a mógłby pan mi podać dokładne terminy oprysku i wysiewu na wozu. bardzo bym prosił :huh:

np; ile siać buraków na hektar? chociaż to mniej więcej wiem
ile i jakich nawozów sypać przed siewem i jaki czas przed siewem
kiedy i na co pryskać przykładowe nazwy oprysków mile widziane
na co zwrócić uwagę gdy już będą rosły np jak rozpoznać czy nie atakuje ich jakiś grzyb albo mają nie dobór jakiś elementów jak azot bor czy cynk.
no i kiedy je wykopywać :rolleyes:

#449 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:17

odnośnie waszych wypowiedzi co do moczniku ; ja stosuję na wiosnę ale wysiewam go jak na wcześniej czyli jakieś 2/3 tygodnie przed siewem i inne nawozy też w tym czasie a następnie włókuję czy bronuję oczywiście jeśli na to warunki pozwalają , bo jeśli nie to moczniku już na stosuję
Powodem jest to że mocznik " gazuje " przez okres 2 tygodni a to się kumuluje ze wschodami buraków co wspominał nhfan

Amidowa forma azotu w buraku wpływa niekorzystnie na cechy jakościowe buraków, dlatego też doradztwo surowcowe cukrowni go nie zaleca i to jest główny powód.
Co do pytań użytkownika forumkowicz temat dotyczący nawożenia i ochrony buraka cukrowego jest na tyle glęboki, że nikt nie będzie ci się płodzić na forum tym bardziej jak można taką podstawową wiedzę zdobyć nawet z broszur branżowych. Zapraszam na strone www.liz.pl - oferty doradcze.
Co do cen P&L za kwotowe płaco 123zł pozakowtowe 80 zł/ton.

#450 Share traktor11

traktor11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:28

Buraki cukrowe kilka pytań Tu trudno mi powiedzieć jakie nawozy ,opryski itd. bo nie znam pola . Każdo pole potrzebuje innego wynawożenia np czarnoziem będzie potrzebował wapna ja borowina ( to tylko przykład )
ale jedno musisz pamiętać kolego przygotowanie do siewu buraka zaczynamy już po żniwach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 10 luty 2014 - 20:48

Buraki cukrowe kilka pytań @forumkowicz cofnij się do poprzednie jstrony, tam opisywałem mniej więcej szczegółowo jak w skrócie wygląda uprawa buraka, a ceny możesz znaleźć na internecie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#452 Share kris82

kris82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 11 luty 2014 - 09:15

Buraki cukrowe kilka pytań @forumkowicz najpierw to musisz te buraki zakontraktować czyli podpisać umowę z cukrownią bo co z tego że posiejesz jak nikt od ciebie ich nie odbierze.

#453 Share Nowyyy

Nowyyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 13 luty 2014 - 16:30

Buraki cukrowe kilka pytań Daj 200 kg fosforanu amonu + 300 kg soli potasowej, tak 2-3 tyg przed siewem i wymieszaj to głębiej 8-10 cm. Przed samym siewem daj 250-300 kg saletrzaku lub 150-200 mocznika, wymieszasz to uprawiając pod siew i będzie ok. Później tak w fazie 2-4 liści właściwych daj 250-300 kg saletry amonowej i nawożenie doglebowe załatwione

Dzięki za pomoc. A czy możesz jeszcze doradzić po wysianiu fosforanu amonu i soli potasowej orka, kultywatir czy agregat a może jeszcze coś innego ?

#454 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 13 luty 2014 - 16:32

Buraki cukrowe kilka pytań gdzież orka... najlepiej agregat tylko nie na bronie bo one płytko pracują, lub ewentualnie kultywator. No chyba że nie orałeś na zime to nawóz pod pług przed orką
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#455 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 13 luty 2014 - 18:50

Daj 200 kg fosforanu amonu + 300 kg soli potasowej, tak 2-3 tyg przed siewem i wymieszaj to głębiej 8-10 cm. Przed samym siewem daj 250-300 kg saletrzaku lub 150-200 mocznika, wymieszasz to uprawiając pod siew i będzie ok. Później tak w fazie 2-4 liści właściwych daj 250-300 kg saletry amonowej i nawożenie doglebowe załatwione

Dzięki za pomoc. A czy możesz jeszcze doradzić po wysianiu fosforanu amonu i soli potasowej orka, kultywatir czy agregat a może jeszcze coś innego ?

200 kg mocznika tuż przed siewem i masz po wschodach buraków, owszem może się udać. U nas też tak siali, sam tak posiałem, dwa razy udało się, a 3 raz połowa powschodziła.

#456 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 13 luty 2014 - 19:31

Buraki cukrowe kilka pytań wyjaśnij dlaczego tak się stało? skoro nie zawsze się tak dzieje to może problem leży gdzieś indziej. Ja z tym się jeszcze nie spotkałem
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#457 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 13 luty 2014 - 19:48

Buraki cukrowe kilka pytań Spala korzonki jak jest za sucho, i poda się tuż przed sianiem, jak jest mokro i da się wcześnie, z 2 tygodnie przed sianiem, to jest ok.
Koledze prawię nie powschodziły.
Nawet NPK pod buraka powinno dać się minimum 2 tygodnie prze siewem. Są lepsze równiejsze wschody.

#458 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 13 luty 2014 - 20:52

Buraki cukrowe kilka pytań Panowie dlaczego nie powinno się stosować mocznika przed siewnie!!!
Mocznik w trakcie przemian z udziałem ureazy wydziela do środowiska amoniak który jest silnie toksyczny dla młodych siewek buraków.(szczegulnie w warunkach posuchy) Dlatego może wpływać negatywnie na absadę.
Stosowany pogłównie pogarsza cechy jakościowe korzeni szczegulnie pod względem zawartości azotu &-aminowego.
Mam nadzieje że ta informacja rozwiewa wszystkie wasze wątpliwości co do mocznika. Jako agronom jestem przeciw stosowania go w uprawie buraka.

Edytowany przez major_89, 13 luty 2014 - 20:55.

#459 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 luty 2014 - 21:06

Spala korzonki jak jest za sucho, i poda się tuż przed sianiem, jak jest mokro i da się wcześnie, z 2 tygodnie przed sianiem, to jest ok.
Koledze prawię nie powschodziły.
Nawet NPK pod buraka powinno dać się minimum 2 tygodnie prze siewem. Są lepsze równiejsze wschody.

Sprawa amoniaku to jedno, kolejna sprawa to zasolenie gleby na które burak jest strasznie wrażliwy. Tuz przed siewem można dać ewentualnie sam azot, ale dawka wyższa niż 100kg może już szkodzić. Burak potrzebuje gleby niczym pierzyna, czystej i ciepłej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2422 postów

Napisany 13 luty 2014 - 21:13

Buraki cukrowe kilka pytań no fakt faktem mocznik w tamtym roku poszedł u mnie chyba tydzień wcześniej przed siewem razem z P i K może dlatego nie widziałem problemów. P i K miało pójść jeszcze wcześniej no ale wiosna w ubiegłym roku była specyficzna
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)