Skocz do zawartości

Zdjęcie

Buraki cukrowe kilka pytań

1645 odpowiedzi na ten temat

#421 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 09 grudzień 2013 - 19:40

Buraki cukrowe kilka pytań po siewie daje Forte i do jednego zabiegu dodaje Safari
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Buraki cukrowe kilka pytań Dzisiaj, 15:27
  •  

#422 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 19:43

Buraki cukrowe kilka pytań U mnie w tym roku poszło
I pewertwin 0,9 l + goltix 0,9l
II goltix 1l + betanalmaxpro 1,25l + safari 15g
III betanalmaxpro 1,25l + safari 15g.
100% skutecznosć, w seszłym roku poszło podobni.

#423 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 21:27

Buraki cukrowe kilka pytań stosowane bez zadnych wspomagaczy?

@poosa21 a w II zabiegu nie osłabiło za bardzo ich?

Edytowany przez dralo5, 09 grudzień 2013 - 21:28.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#424 Share kris82

kris82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 342 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 21:38

ja stosowałem wcześniej betanal elite i byłem zadowolony ale jak wszedł maxpro to nawet go nie próbowałem

Dokładnie spokojnie można go było mieszać z innymi środkami a ten maxpro to totalna porażka nawet przy zmniejszone dawce bez mieszania z innym środkiem

#425 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 21:45

Buraki cukrowe kilka pytań bo zawiera lenacyl który lubi palić buraki
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#426 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 22:31

stosowane bez zadnych wspomagaczy?

@poosa21 a w II zabiegu nie osłabiło za bardzo ich?

Do każdego zabiegu na chwasty dodaje BioGenSuperPlon 0,2l/ha (wczaśniej atonic) biore go z cukrowni. Do drugiego zabiegu dodaje też Bi58Nowy 0,5l. A niekiedy uzywałem pantery na samosiewy zbóż to też do drugiego oprysku, a po 3 dniach jade z odżywką. nigdy niezauważyłem zeby coś sie działo z burakami.

#427 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 22:46

Buraki cukrowe kilka pytań pytam bo mowia ze samo safari wstrzymuje rozwoj.

#428 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 10 grudzień 2013 - 17:16

tez doszedlem do tego wniosku. co polecasz dobrego jaki system?

Przyjedzie sezon będę myślał o systemie. Na razie tym sobie głowy nie zawracam bo nie dawno dopiero mi buraki zabrano,ale na pewno będę próbował pyramin doglebowo.

#429 Share Piorunek

Piorunek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 12:14

Buraki cukrowe kilka pytań Witam
mam do was prośbę ponieważ burak cukrowy to nie moja dziedzina a musze oddac prace do szkoły :mellow:
może wy mi pomożecie
mam przygotować plan uprawy buraka cukrowego czyli:
jakie maszyny
jakie nawozy opryski i w jakich terminach się je wykonuje jeśli ktoś zna się na burakach to mysle ze nie ma z tym większego problemu :)
z góry dzięki za odpowiedz.
pozdrawiam

#430 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 13:08

Buraki cukrowe kilka pytań Zakładając że przedplonem była pszenica ozima.
Jesień
1. Wapnowanie - ciagnik + jakiś rozsiewacz np. RCW, nawóz wapniowy np. wapno tlenkowe lub węglanowe - zależnie od typu gleby dawka załózmy 1,5 t/ha
2. Podorywka - ciagnik + pług, ciagnik + agregat podorywkowy - to już masz do wyboru, jeżeli pług to później bronowanie.
3. Wysiew nawozów P i K - ciągnik + rozsiewacz - nawozy: 200 kg superfosfat potrójny + 350 kg sól potasowa
4. Orka przedzimowa - wiadomo czym :)
Wiosna
5. Bronowanie bądź włókowanie
6. Wysiew nawozów N - może być Saletrzak 350 kg/ha
7. Uprawa przedsiewna - jakiś agregat
8. Siew - siewnik punktowy
9. Oprysk doglebowy - preparat Forte 430 SC do 3 dni po siewie, dawka 6 l/ha
10. Po wschodach chwastów w fazie liścieni, bez wzgledu na fazę rozwojową buraków 3x oprysk Beetup Trio 180 EC w odstepach 5-10 dni, dawki po 1,5 l/ha, do 3 zabiegu możesz dodać Safari 50 WG (30g/ha) + Trend 90 EC (przy opryskiwaniu 200 l wody/ha 100 ml preparatu / ha)
11. W fazie 4-6 liści właściwych nawożenie N - 300 kg/ha saletry amonowej
12. Po wschodach chwastów jednoliściennych oprysk np. Supero 05 EC (etykieta podaje 3 l/ha )
13. Dokarmianie dolistne nawozem z mikroelementami a w szczególności borem np. FoliQ Mikromix (1 l/ha) + FoliQ Zn+B (2l/ha) - 2 takie zabiegi w fazie od 6 lisci właściwych do zwarcia miedzyrzędzi.
14. Przy pierwszych objawach chorób - głównie chwościka oprysk fungicydowy np. Duet Ultra 497 SC (0,6 l/ha), za ok 3-4 tygodnie drugi oprysk np. Optan 183 SC (0,6 l/ha) . Mogą być też 3 zabiegi ale to już zaleznie od presji chorób jak podasz 2 to też bedzie dobrze
15. Przy występieniu szkodników oprysk insektycydem np. Sumi-Alpha 050 EC. (0,25 l/ha)
16. Zbiór - raczej jednoetapowy - kombajn jednorzędowy np. Neptun lub 6-rzedowy np. Holmer.

Jak coś jeszcze nie wiesz to pytaj, myślę że wszystko jasno napisałem, troche mało informacji podałęś także jak coś to pytaj
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 20 grudzień 2013 - 21:01

Buraki cukrowe kilka pytań panowie wiecie może jak w zeszłym roku wychodziły buraki przy 16 polaryzacji z wszystkimi premiami w sudzucerze

Thug

#432 Share mati199112

mati199112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 13:42

Buraki cukrowe kilka pytań Witam. Mam pytanie czy ktoś korzysta z serwisu eplantator?
W tym roku dopiero się zarejestrowałem i jest tam zakładka zamówienia i moje pytanie dotyczy tego czy jak zamówię środki to oni mi je przywiozą czy będą do odebrania np. w cukrowni?
Czy zapłacę tylko za te środki czy jeszcze np. za dostawę?
Czy będzie można je wziąć na poczet buraków?
Pozdrawiam

Edytowany przez mati199112, 13 styczeń 2014 - 13:43.

#433 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:08

Buraki cukrowe kilka pytań Ja korzystam z tego serwisu w zasadzie dla informacji i przy odstawie buraków sprawdzam dostawy, cukier, zanieczyszczenia itp.
Ze sklepu nie korzystałem nigdy, chyba że dla sprawdzenia cen a te są mało atrakcyjne jak dla mnie. Płatność jak chyba wszystko w KSC pewno na poczet buraków, przynajmniej u mnie nic nie można kupić od inspektora za gotówkę. Potem doliczają odsetki (fakt że niewielkie ale jednak). W ubiegłym roku zamówiłem paletę nawozu u inspektora, to nawet ceny nie znał, podobnie jak ze środkami. Co to za handel? Póżniej sie okazało, że ten nawóz w detalu można było troszkę taniej kupić. A środki to naprawdę drożej jak we wszystkich znanych mi sklepach.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#434 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 20:15

Buraki cukrowe kilka pytań kolego ten serwis to raczej dla twojej informacji, jeśli nie masz kontaktu z inspektorem to dowiadujesz się na nim, możesz zamawiać odmiany nasion i tak jak kolega wyżej pisał masz pokazaną historię dostaw, co do zakupów to raczej na tym portalu podglądam charakterystykę środków i cenę a i tak negocjuję ceny na miejscu w hurtowni można jakiś rabat zawsze dostać

#435 Share mati199112

mati199112

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 10:04

Buraki cukrowe kilka pytań Dzięki za odpowiedzi :) Czyli lepiej jest jechać i na miejscu sobie wziąć a przy okazji można coś zaoszczędzić :)

#436 Share Nowyyy

Nowyyy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 09 luty 2014 - 13:51

Buraki cukrowe kilka pytań Witam
Panowie potrzebuję pomocy...
Zmarł mi ojciec w ubiegłym roku i teraz mam sam zasiać buraki cukrowe.
Jesienią nie były dawane żadne nawozy ani też obornik, jedynie co to po pszenicy jarej słoma pryskana ekosłomą i przyorana...
Jakie nawozy i w jakiej dawce powinienem zastosować przed siewem ???
Ziemia klasy III i IV

Edytowany przez Nowyyy, 09 luty 2014 - 14:18.

#437 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 09 luty 2014 - 15:16

Buraki cukrowe kilka pytań Tez byłem w identycznej sytuacji 2 lata temu. Dałęm 400-500kg polifoski 8 i jak na 1 raz uprawiany burak przez ze mnie to efekt był super prawie 70t/ha

#438 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 09 luty 2014 - 22:20

Buraki cukrowe kilka pytań Polifoska 8 to akurat pod buraki niezbyt szczęśliwy wybór. Musiałeś mieć glebę zasobną w potas. Burak potrzebuje znacznych ilości potasu a mniejszych fosforu, jak dobrze pamiętam coś ok 1/4 fosforu do 3/4 potasu a polifoska 8 ma skład 24-24 więc dajemy za mało potasu a za dużo fosforu. Jeśli już do bardziej polifoska 4 o składzie 12-32 a najbardziej polecałbym koledze Nowemu któryś z nawozów dedykowanych pod buraki, np Lubofos B albo z Yary 7-12-25 z borem. Podobno szybciej się rozkładają i działają od polifosek. Generalnie błędem jest wysiew PK wiosną, choć w awaryjnej sytuacji lepsze takie wyjście jak rezygnacja z nawożenia.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#439 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 09 luty 2014 - 22:52

Witam
Panowie potrzebuję pomocy...
Zmarł mi ojciec w ubiegłym roku i teraz mam sam zasiać buraki cukrowe.
Jesienią nie były dawane żadne nawozy ani też obornik, jedynie co to po pszenicy jarej słoma pryskana ekosłomą i przyorana...
Jakie nawozy i w jakiej dawce powinienem zastosować przed siewem ???
Ziemia klasy III i IV

Szkoda, że nie masz przeprowadzonych badań na zasobność skladników pokarmowych w glebie. Można było by wtedy ułorzyć bilans nawozowy. Inna kwestia w jaki plon oscylujesz? Kolega @ Alio słusznie zalecił nawozy Yara, są to wysokiej jakości nawozy jednak nie tanie. W wiosennej strategi nawożenia mineralnego pod burak musisz wziąć pod uwagę zjawisko t.z. suszy fizjologicznej wynikazjącej z dużego zasolenia gleby nawozami przy ograniczonej wilgotności gleby.
Co ja bym zrobił na twoim miejscu(w przypadku standardowych warunków hydrologicznych na wiosne ) to zastosował bym: od 150-200 kg/ha fosforanu amonu + 250-300kg soli potasowej i wymieszać nawóz na glębokość 8-10cm. Wyjdzie najtaniej bo w pszeliczeniu na czysty skladnik nawozy te wychodzą najatrakcyjniej a pozatym wprowadzisz odpowiednio wysoko startowo dawke azotu.
Ważne jest też jaki system uprawy wybierasz: konwencjonalny czy konserwujący i jakiego sprzetu urzyważ do siewu buraka?!?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 09 luty 2014 - 23:42

Buraki cukrowe kilka pytań To ja nie wiem moj sasiad od lat stosuje polifoske 8 bez obornika a plony ma ponad 70t..