MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

michax    2

@dabaz Tu się nie zgodzę. Ja w tamtym roku miałem wydajność 70t/ha i polaryzację 18% a w tym roku będę miał około 45t/ha (jeszcze nie miałem odbioru) a polaryzacja w mojej okolicy nie przekracza 17% (sąsiad codziennie wozi buraki więc wie). Jest to spowodowane tym że buraki w sierpniu wyschły straciły liście a po  wrześniowych deszczach zaczęły rosnąć od nowa i to spowodowało stratę cukru  :(

Edytowano przez michax

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Wy produkujecie wysłodki czy cukier? Jak mozna w takim roku jak ten mieć 17% cukru. To ile u was jest w mokrym roku? 14%? Ja miałem plon 50t/ha ale cukier 20,2% Walicie azotu pewnie więcej niż trzeba i zaś taki cukier.

a słyszałeś coś o relacji jakość-ilość przy plonie? Raczej mało możliwy jest plon 80-90 t/ha i cukier 20%.... Poza tym kolego, cukier to nie tylko azot...

 

Co do nawożenia w ubiegłym roku stosowałem:

400 kg soli i 200 kg fosforanu na jesieni

a z azotu - 250 kg salmagu przed siewem i ok. 250 kg saletry na 2-3 liście (w tym sezonie pewnie jeszcze zejde niżej z azotem)

 

Co ciekawsze 2 lata temu dawałem 300 kg saletry pogłównie i cukier wyszedł coś koło 18.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Pamiętam kiedyś gdy płacono tylko za masę dałem ponad 230N/ha na wiosnę w trzech dawkach dodatkowo po żniwach mocznik na słomę i PK. Liście prawie do pasa, jak rozkopywałem to najpierw rozdrabniaczem liście ścinałem, a jak wjechałem kombajnem to 100m przed końcem pola zbiornik się skończył i utknąłem. Pobrano kilkanaście prób z dostaw jeszcze na plac na kompleks cukier 19 do ponad 20 rekordowy w skali cukrowni.

Obecnie od kilku lat po żniwach 150kgK 100kgP  50kgN i poplon bez orki na wiosnę max 140N/h cukier około 17 kontraktacja około 75t/ha/16% przeważnie sporo ponad plan. W tym roku zabrakło tylko 3,5% nie przez suszę, ale przez dziki i łosie.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Co panowie radzicie, mam okazję dokupić 50 ton limitu buraka. Niby nic ale pasowałoby mi idealnie na mój rozmiar działek pod burak. Cena 50 zł za tonę, warto to kupić czy da się większą kontraktację załatwić z inspektorem:) po zniesieniu limitów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

Kolego wydaje się mi że nie ma sensu kupować tego limitu bo będziesz go miał jeszcze tylko w przyszłym roku w 2017 nie będzie limitów więc ci się nie przyda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No ale właśnie nie wiem na jakiej to zasadzie będzie. Bo mi się wydaję, że limit zostanie zniesiony, ale umowa kontraktacji będzie na tą samą ilość ton co wcześniej posiadany limit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

a mi się wydaje właśnie że warto kupić bo cukrownie zapewne na czymś bedą sie musiały opierać robiąc kontraktacje  a takie gadanie że nie bedą potrzebne limity do uprawy to zgaduj zgadula bo nikt biue wie jak to ma wyglądać 


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Moim zdaniem cukrownie będą się opierać na ekonomice czyli będą kontraktować ile się da blisko komina a co im zabraknie będą szukać dalej. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chmielo    1

Moim zdaniem cukrownie będą się opierać na ekonomice czyli będą kontraktować ile się da blisko komina a co im zabraknie będą szukać dalej. 

masz racje ekonomia wygra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelo430    2

Kolego wydaje się mi że nie ma sensu kupować tego limitu bo będziesz go miał jeszcze tylko w przyszłym roku w 2017 nie będzie limitów więc ci się nie przy

 

Edytowano przez pawelo430

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ale według mnie uprawa buraka jest nie opłacalna. Za 4 ha przy plonie 50 dostałem 21 tys dokładnie za 205 ton, płatne w  4 ratach tak naprawdę

Limit obcięty z 240 miałem zdać 160 a z tego 135 w cenie A. Do tego odliczyć kombajn, nawozy środki i połowę dopłaty.

Tylko dzięki dopłacie cukrowej wychodzę lepiej niż na pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Uprawa buraka jest jedną z najbardziej degradujących glebę i dość ryzykowna Więc ten dochód może w dłuższej perspektywie okazać się mniejszy jak dopłata która również jest nie pewna w momencie siewu jak cena też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

no tak ale plodozmian buraki wprowadza iscie ktore mozna przyorac oraz pieniadze tez spore jak sie trafi a wiadomo ze co roku nie ebdzie sie siac burakow tylko raz na kilka lat np raz na 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal7536    7

I jeśli ktoś ma zakontraktowane około 60 ton na hektar, to bez sensu walić nie wiadomo ile nawozu i uzyskać plon z 80t, bo te poza kontraktowe to śmieszną cenę mają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Ten rok w burakach raczej za wspaniały nie jest patrząc na lata poprzednie, ale mimo wszystko na duży + lepiej niż inne uprawy, poza tym pasza dla bydła jak ktoś ma hodowlę...

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dziś miałem spotkanie po kampanii. W Mojej KSC podnieśli cenę buraków na 115 netto i jeszcze w umowie jest furtka na wewntualne dalsze podwyżki. W ubiegłym sezonie miałem 100 ton nadwyżki, która poszła jako buraki pozakwotowe. O dziwo sprzedali nadwyżkę cukru w normalnej cenie i też nam dopłacają róznicę między ceną kwotowych i ponadkwotowych.

Na przyszły rok jest przymiarka do ceny 130 netto. Niech Ci co mówią że pszenica się lepiej opłaca podadzą mi jej cenę w Październiku 2016? Buraki może i mają wiele minusów ale nie ma prawie żadnej innej uprawy w której zna się cenę sprzedaży zanim się coś zasieje.

Opłacalność przy 60-70 T/ha już jakaś jest nawet przy obecnych cenach. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Co może być przyczyną tak niskiej zawartości 14,5-16,5% cukru w tym roku w naszym rejonie woj.lubelskie i to dotyczy wszystkich plantatorów przecież susza była całe lato deszcz zaczął padać dopiero pod koniec wrzesnia plony od 50 do 65t/ha odbiór 20.10. cukrownia Ropczyce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli u wszystkich rolników podobnie to moze chodzić o sposób pobierania i rodzaju próby na cukier


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Co może być przyczyną tak niskiej zawartości 14,5-16,5% cukru w tym roku w naszym rejonie woj.lubelskie i to dotyczy wszystkich plantatorów przecież susza była całe lato deszcz zaczął padać dopiero pod koniec wrzesnia plony od 50 do 65t/ha odbiór 20.10. cukrownia Ropczyce. 

 

przyczyna? niemiecki paszport wlasciciela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

kolego co do tych prób na zawartość cukru to sam mam wątpliwości bo w tym roku miałem takie rozbieżności jak nigdy od 15.6 do 17.9 nie wiem skąd buraki z jednej działki (jedno pole) wszystko jednakowo nawożone i jednakowo chronione buraki były naprawdę bardzo dobre 0 chwościka wykopane w czwartek a w sobotę odebrane i nie wiem skąd cukrownia Ropczyce ma takie rozbieżności podejrzewam że to chodzi o kasę którą trzeba dać plantatorowi jak mniejszy cukier to i mniej do wypłacenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

Dziś miałem spotkanie po kampanii. W Mojej KSC podnieśli cenę buraków na 115 netto i jeszcze w umowie jest furtka na wewntualne dalsze podwyżki. W ubiegłym sezonie miałem 100 ton nadwyżki, która poszła jako buraki pozakwotowe. O dziwo sprzedali nadwyżkę cukru w normalnej cenie i też nam dopłacają róznicę między ceną kwotowych i ponadkwotowych.

Na przyszły rok jest przymiarka do ceny 130 netto. Niech Ci co mówią że pszenica się lepiej opłaca podadzą mi jej cenę w Październiku 2016? Buraki może i mają wiele minusów ale nie ma prawie żadnej innej uprawy w której zna się cenę sprzedaży zanim się coś zasieje.

Opłacalność przy 60-70 T/ha już jakaś jest nawet przy obecnych cenach. 

 

bardzo sensowny i mądrze napisany post  zapomniałeś wspomnieć o dopłacie produkcyjnej

ale muszę tylko napisać że jesteś w KSC a tam jest sporo lepiej niż u nas suedzucker niemiaszki golą planatorów


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam buraki cukrowe do sprzedania około 30 ton lub jak komusi brakuje to na cukrownie ropczyce sudzucker  jak ktos zainteresowany kontakt 724171369

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jakoś szybko rozliczenia w KSC Krasnystaw jednak nie wykonałem kontraktacji na 3,5t to w ubiegłym przekroczyłem o 2,7t. to jest poniżej 1%. Czyli uprawa buraka bez orki daje w miarę przewidywalny, stabilny plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkor429    3

Jakoś szybko rozliczenia w KSC Krasnystaw jednak nie wykonałem kontraktacji na 3,5t to w ubiegłym przekroczyłem o 2,7t. to jest poniżej 1%. Czyli uprawa buraka bez orki daje w miarę przewidywalny, stabilny plon.

A jaka cena buraka w Krasnymstawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

127,42zł/t przy polaryzacji 17,2% czyli około 115ł/t przy 16%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj