Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa obory na opasy.

249 odpowiedzi na ten temat

#141 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 19:27

Budowa obory na opasy. Zakladasz na rogi sznurek i jazda bo jak inaczej troche strach ale czym wieksze tym bardziej zamulone.... A ja kiszonek nie daje dla bykow bo to za drogi interes!!!!!!!! Dobry ale za drogi. Mi hf rosna do 900kg bez zadnych dodatkow trzymam zawsze dwa lata...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa obory na opasy. Dzisiaj, 10:49
  •  

#142 Share daro090

daro090

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 19:31

Budowa obory na opasy. no łapanie takiego 800 kilo to całkiem wesoła zabawa ale trzeba mieć jaja i krzepe :D

#143 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 19:32

Budowa obory na opasy. No a mój byk ma 1.5 roku i ma ponad 900kg rasa .Gwidon Czerwony. :)

Edytowany przez POL1, 14 styczeń 2013 - 19:33.

#144 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 21:05

Budowa obory na opasy. http://www.odr.pl/in...skie&Itemid=126 tutaj masz opisane wszystkie wymiary, z tym że w starszej grupie myślę, że nie zaszkodzi 5 cm szerokości więcej i mocniejszy materiał. Co do kiszonek to uważam je za najtańszy pokarm, ale każdy ma nieco inne warunki.
@POL1 mógłbyś podać jakiś link do opisu tej rasy lub pełną nazwę, bo nic nie mogę znależć.
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#145 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 08:47

Budowa obory na opasy. Dzieki za info. Wiesz moze i najtansza ale bym musial wynajac siewnik pozniej kogos zeby skosil a jak mi szczury sie w nia wsadza to jest po ptakach. Chyba sterydy mu dajesz. Dobra sciema nie jest zla ha hahaha :D :D :D :D :D :D

Dzieki za info. Wiesz moze i najtansza ale bym musial wynajac siewnik pozniej kogos zeby skosil a jak mi szczury sie w nia wsadza to jest po ptakach. Chyba sterydy mu dajesz. Dobra sciema nie jest zla ha hahaha :D :D

#146 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 15 styczeń 2013 - 10:45

Budowa obory na opasy. U mnie hektar kuku to był koszt 2000 złotych. Znajomy kosił jedno rzędówką podpiętą pod DF 120 KM i odwoził od razu pronarką 6 t. Siałem siewnikiem zbożowym.
Zbiór 700 , nasiona 400 , folia 300 , ugnitałem swoim ciągnikiem . Orka uprawa wywóz obornika jeden oprysk P K N Mg . A pryzma wyszła że hoho. Także biorąc pod uwagę zawartość białka w takiej kiszonce i plon z ha to jest to zdecydowanie najtańsza pasza. Aaa i na chwasty Guardian 200 pln. Tak w zaokrągleniu.

Wróćcie do tematu bo każde następne posty nie na temat będą nagradzane punktami ostrzeżeń.

Edytowany przez danielhaker, 15 styczeń 2013 - 11:36.

#147 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 15:41

Budowa obory na opasy. Madraki :D :D Jak tak wszystko policzyc to gowno z tego wszystkiego... Z jakich ruz robic te drabiny najlepiej bo zrobie je sam napewno wyjdzie taniej duzo... Słuchajcie a jak w tej stodole beda byki a z drugiej sloma to nie bedzie lipy? Co kontrole na to? Bo u nas sa...

#148 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:14

Budowa obory na opasy. Czy ktoś spotkał się z chowaniem bydła mięsnego biało-czarnego cały rok na dworze? Tzn maja mieć do dyspozycji otwarta wiatę z pościeloną słomą.

#149 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:28

Budowa obory na opasy. Wszystko ok aby sucho miały i wiata z trzech stron

#150 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 09:39

Budowa obory na opasy. No właśnie. Plan jest taki. Budynek dwuspadowy 24x12. Wzdłuż po obu stronach korytarze paszowe po 2 metry szerokości. Na środku powierzchnia legowiskowa o szerokości 8m. Wejście z jednaj lub dwóch stron na powierzchnie legowiskową, a do korytarzy paszowych od obu. Konstrukcja z kantowizny drewnianej obitej blachą trapezową. Korytarze paszowe wybetonowane i lekko podniesione, pow. legowiskowa natomiast bez utwardzenia na ziemi. Głęboka ściółka słomy, wywóz obornika bardzo rzadko i za pomocą ładowacza czołowego. Ścielenie oczywiście za pomocą ładowacza czołowego na pow legowiskową, myślę że siano również tam. Na korytarzu paszowym śruta zbożowa oraz poidła z wodą. Co o tym sądzicie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 12:57

Budowa obory na opasy. Czemu 2 korytarze?? Tylko wiecej roboty. Jeden wystarczy.
Legowisko bez posadzki?? Ciężko Ci będzie parkiet wybrać bo będziesz sie topił.
Reszta myślę że ok - tylko poidła niezamarzające.
Jeśli tresciwą na korytarz bedziesz sypał to przy murku zabetonuj sobie połówkę jakiejs rury kanalizacyjnej fi 200 albo i wiecej jako takie niby korytko .

#152 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 10:08

Budowa obory na opasy. Jeśli chodzi o koryta to masz rację.

#153 Share daro090

daro090

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:03

Budowa obory na opasy. tak wiec panowie pogoda w tym roku zplatala na figle i zatrzymał u mnie prace związane z budowa obory na opasy ,ale już nie długo ruszamy całą parą foty na profilu nie bawem sie pojawią tak wiec zapraszam :D

Edytowany przez razor275, 07 kwiecień 2013 - 13:18.

#154 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 07 kwiecień 2013 - 13:09

Budowa obory na opasy. Przestań spamować tym linkiem !! Niech moderator coś w tym zrobi.

#155 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 13 kwiecień 2013 - 22:13

Budowa obory na opasy. Witam forumowiczów i jednocześnie zwracam się z zapytaniem jak przerobić oborę o wymiarach 10m na 5m aby trzymać w niej opasy. Szczerze powiedziawszy nie mam za bardzo koncepcji jak by to miało wyglądać ale może opisze sytuację to ktoś podsunie jakiś dobry pomysł na co nie ukrywam bardzo liczę. Tak jak wspomniałem obora o wymiarach 10 x 5 wymagająca drobnych poprawek głównie tynkarskich. Posiada strop. Ma 2 wejścia oddalone o 2 metry od każdego końca długości. A w środku no cóż dosłownie goło i wesoło bo jak pamiętam rodzice trzymali przysłowiowa krowę i parę świnek no i tata jeszcze konia na głębokiej ściółce. I ja tez skłaniam się ku temu rozwiązaniu bo ze słoma nie byłoby problemu. Może zadam konkretne pytania:
- podstawowe pytanie to jak rozplanować wnętrze obory,
- ile opasów maksymalnie mogło by w nie stać( dodam od razu, że na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk i zobaczyć jak to będzie ale chciałbym wszystko już tak zrobić aby było gotowe na większą ilość),

Liczę na konstruktywne propozycje.

Pozdrawiam

#156 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 12 maj 2013 - 12:24

Budowa obory na opasy. Witam.
Mam pomysł na rozbudowę stodoły. Chciałbym tam trzymać cielaki od małego do 350 kg (na eksport), ile można mniej więcej na tym zarobić? :) (Ja liczyłem, że ok 300 zł, ale chętnie zobacze wasze wyliczenia.)
Obora wygląda tak:
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Chce tutaj (zdj.1) zrobić ścianę na długość stodoły (12m), a na szerokości (zdj.2) chcę zrobić z jednej i z drugiej strony drzwi.
Wysokość ścian oraz drzwi chciałbym, aby była dość duża ok.2,2m, pytanie, czy te "drzwi" wytrzymają opór obornika, ponieważ chcę tam hodować na głębokiej ściółce.
Te "drzwi" planuje zrobić samemu, z rur konstrukcje i wzmocnienia, a na to blacha.
W drzwiach także miałoby być koryto z możliwością przestawiania (wyżej-niżej) w zależności od poziomu obornika.
Czy muszę tam zrobić jakieś spływy na gnojówkę, czy jeżeli jest płasko, to ona będzie wypływać pod naciskiem zwierząt?

Oto jak ma to mniej więcej wyglądać:
Dodany obrazek

Dodany obrazek

#157 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 969 postów

Napisany 28 maj 2013 - 14:02

Budowa obory na opasy. A co myślicie o używanej konstrukcji stalowej obitej blachą jako obora na opasy ,byki???????????????? Ma ktoś może coś takiego????
Obora to drogi gips , tym bardziej na opasy a wiatę stalową można tanio kupic....

#158 Share garu

garu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 29 maj 2013 - 22:18

Budowa obory na opasy. Mam pytanie jakiej szerokości i długości musi być boks dla byków.
Ile kosztuje mały byk rasy Gwidon

#159 Share SGRagrofarm

SGRagrofarm

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 22:37

Budowa obory na opasy. co wy myslicie przy przeróbce stodoły na obore dla opasów robić sobie kojec dla małych 100 kg cieląt bo takie mam w planach kupować w ilosci 10/20szt czy może kupić domki dla cieląt i tam je trzymać ja bym wolał w budynku a co wy o tym myślicie i jeszcze jakie powinno być wyposarzenie takieo kojca dla młodzieży i czy powinno być obniżone legowisko wzglendem stołu paszowego i czy powinny wogule mieć dostep do stołu paszowego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 15:33

Budowa obory na opasy. U mnie normalnie w kojcu są <foty w galerii > trzymam od 100 kg do 320 kg lub na ciężkie , zależy od ceny . U mnie część legowiskowa jest 0,5 m niżej niż stół paszowy.