marcos

Budowa obory na opasy.

Polecane posty

mickas092    500

Czemu 2 korytarze?? Tylko wiecej roboty. Jeden wystarczy.

Legowisko bez posadzki?? Ciężko Ci będzie parkiet wybrać bo będziesz sie topił.

Reszta myślę że ok - tylko poidła niezamarzające.

Jeśli tresciwą na korytarz bedziesz sypał to przy murku zabetonuj sobie połówkę jakiejs rury kanalizacyjnej fi 200 albo i wiecej jako takie niby korytko .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

tak wiec panowie pogoda w tym roku zplatala na figle i zatrzymał u mnie prace związane z budowa obory na opasy ,ale już nie długo ruszamy całą parą foty na profilu nie bawem sie pojawią tak wiec zapraszam :D

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Witam forumowiczów i jednocześnie zwracam się z zapytaniem jak przerobić oborę o wymiarach 10m na 5m aby trzymać w niej opasy. Szczerze powiedziawszy nie mam za bardzo koncepcji jak by to miało wyglądać ale może opisze sytuację to ktoś podsunie jakiś dobry pomysł na co nie ukrywam bardzo liczę. Tak jak wspomniałem obora o wymiarach 10 x 5 wymagająca drobnych poprawek głównie tynkarskich. Posiada strop. Ma 2 wejścia oddalone o 2 metry od każdego końca długości. A w środku no cóż dosłownie goło i wesoło bo jak pamiętam rodzice trzymali przysłowiowa krowę i parę świnek no i tata jeszcze konia na głębokiej ściółce. I ja tez skłaniam się ku temu rozwiązaniu bo ze słoma nie byłoby problemu. Może zadam konkretne pytania:

- podstawowe pytanie to jak rozplanować wnętrze obory,

- ile opasów maksymalnie mogło by w nie stać( dodam od razu, że na początek zamierzam zainwestować w 5 sztuk i zobaczyć jak to będzie ale chciałbym wszystko już tak zrobić aby było gotowe na większą ilość),

 

Liczę na konstruktywne propozycje.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Witam.

Mam pomysł na rozbudowę stodoły. Chciałbym tam trzymać cielaki od małego do 350 kg (na eksport), ile można mniej więcej na tym zarobić? :) (Ja liczyłem, że ok 300 zł, ale chętnie zobacze wasze wyliczenia.)

Obora wygląda tak:

zdjcie0121zc.jpg

zdjcie0120d.jpg

 

Chce tutaj (zdj.1) zrobić ścianę na długość stodoły (12m), a na szerokości (zdj.2) chcę zrobić z jednej i z drugiej strony drzwi.

Wysokość ścian oraz drzwi chciałbym, aby była dość duża ok.2,2m, pytanie, czy te "drzwi" wytrzymają opór obornika, ponieważ chcę tam hodować na głębokiej ściółce.

Te "drzwi" planuje zrobić samemu, z rur konstrukcje i wzmocnienia, a na to blacha.

W drzwiach także miałoby być koryto z możliwością przestawiania (wyżej-niżej) w zależności od poziomu obornika.

Czy muszę tam zrobić jakieś spływy na gnojówkę, czy jeżeli jest płasko, to ona będzie wypływać pod naciskiem zwierząt?

 

Oto jak ma to mniej więcej wyglądać:

xdddpe.gif

 

xddddb.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

A co myślicie o używanej konstrukcji stalowej obitej blachą jako obora na opasy ,byki???????????????? Ma ktoś może coś takiego????

Obora to drogi gips , tym bardziej na opasy a wiatę stalową można tanio kupic....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Mam pytanie jakiej szerokości i długości musi być boks dla byków.

Ile kosztuje mały byk rasy Gwidon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

co wy myslicie przy przeróbce stodoły na obore dla opasów robić sobie kojec dla małych 100 kg cieląt bo takie mam w planach kupować w ilosci 10/20szt czy może kupić domki dla cieląt i tam je trzymać ja bym wolał w budynku a co wy o tym myślicie i jeszcze jakie powinno być wyposarzenie takieo kojca dla młodzieży i czy powinno być obniżone legowisko wzglendem stołu paszowego i czy powinny wogule mieć dostep do stołu paszowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

U mnie normalnie w kojcu są <foty w galerii > trzymam od 100 kg do 320 kg lub na ciężkie , zależy od ceny . U mnie część legowiskowa jest 0,5 m niżej niż stół paszowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon79    0

Witam.

Chciałbym założyć hodowlę bydła mięsnego.Nie mam żadnego doświadczenia. Czy mógłby ktos doradzić jaki mam kupić gatunek bydła.Mam gospodarstwo 22 ha i dwie obory po 30 metrów długie i 12 szerokie.Ile tam mozna wstawic sztuk.pozdrawiam i czekam na pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

Mam obore 33x12 miesci sie tam lekko 70 sztuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Gatunek zależy od tego, czy te obory są dobrze ocieplane, czy bydło ma wychodzić na dwór itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

Czesc mam w planach budować obore dla opasów i pasowało by jak najtańszym kosztem jak byście mogli doradzić z jakiego materiału i jak coś to dodawajcie zdiecia waszych obór albo dawajcie link do zdiecia

 

Czesc mam w planach budować obore dla opasów i pasowało by jak najtańszym kosztem jak byście mogli doradzić z jakiego materiału i jak coś to dodawajcie zdiecia waszych obór albo dawajcie link do zdiecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy85    0

witam , w tej chwili chowam 3 - 4 sztuki bykow i okolo 100 szt tucznikow , byki stoja w chlewni , chcialbym postawic obore na 10 szt bykow wlasciwie dostawic do chlewni obora tradycyjna murowana bez stropu dach blacha bydlo wiazane i tu pytanie czy warto stawiac obore na 10 szt dodam ze gdyby bydlo bylo w nowym bydynku to w chlewni moglbym zwiekszyc chodowle tucznikow , wiec czy ekonomicznie warto postawic ta obore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzol90    0

Witam! Chciałbym sie dowiedziec ile duzych byków stanie przy 8 metrowym ganku paszowym w oborze wolnostanowiskiowej bo nie wiem ile sztuk władowac do kojca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin567    0

jerzol90 Z tego co wiem to wymogi (cross-compliance) przewidują przy jednoczesnym żywieniu następujące wartości dla jednej sztuki krowy mleczne- ok.0,7 m cielęta do pół roku - 0,3-0,4m bydło powyżej pół roku -0,4-0,6m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

Trzymając bydło mięsne na pastwisku w sezonie letnim a zimą pod wiatą na głębokiej ściółce plus okólnik wymagane jest aby pod wiatą była posadzka i odpływ na gnojowice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu1694    18

witam. w związku z tym że ma być premia na młodego rolnika(nabór czerwiec 2014) chciłabym ją przeznaczyć na budowe obory dla bydła opasowego wiec tak:

obora 30 metrów długa 11 metrów szeroka,

bydło urzymywane luzem na rusztach w przedziale wiekowym od roku do końca tuczu

kanał gnojowy (ruszta) 5 metów stół paszowy 4 metry,

wóz paszowy już posiadam.

Ile sztuk tam wejdzie waszym zdaniem. co myślicie o tym pomyśle? jakieś sugestie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

a 2 metry gdzie zgubiłeś na szerokości? na pewno chcesz aż 4m na paszowy zostawić? Gdybyś 3-3,5m zostawił to byś miał 6m na ruszta. 6x30=180m2 na byka.2m2 wymagane minimum na jedną sztukę plus 20% jak mają rogi. Ale czy to się sprawdza to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michu1694    18

co ja z tymi dwoma metrami zrobiłem to kuźwa nie wiem wiec bedzie 30 na 9 :D

chyba żeby te ruszta szersze zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karrol    16

ja dwa lata temu postawiłem obore32x16 ale na gleboka sciolke stol paszowy mam 5 metrow szeroki i nie uważam aby był za szeroki a kolega postawil w ubiegłym roku obore na byki i ma na rusztach 25x14 stol paszowy 4 metry szer teraz ma woz paszowy i na styk wjezdza po dwu stronach stolu ma kojce o wymiarach 5x5 w każdy kojec po 8 sztuk wkłada w sumie 10 kojców wiec na 80 szt budynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karrol    16

ok 300 000zl ale dużo pracy zrobiliśmy w własnym zakresie a koledze co budowal na rusztach kosztorys wyniosl 700 000 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj