Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa obory na opasy.

249 odpowiedzi na ten temat

#121 Share daro090

daro090

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:03

Budowa obory na opasy. no powiem ci tyle ze jak sie nie chce kupić to sie wydaje ze jest ich dużo ale jak już chcesz kupić to to tylko tak ładnie wygląda w internecie na obrazkach :D. tyle co to sie na czytałem o tych wszystkich firmach co to mają cielaki na sprzedaż to nie kupie teraz od nikogo jedynie tylko od chłopa bezposrednio .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa obory na opasy. Dzisiaj, 21:50
  •  

#122 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 12:22

Budowa obory na opasy. Tak wiem, jak się nie chce kupić to akurat są a jak ktoś potrzebuje to niema.

Ale wróćmy do tematu budowy, czy nie za dużo zbrojenia dałem? Wiem że powiecie spójrz w projekt ale najpierw kalkuluję czy się opłaci to wszystko.

#123 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 07:17

Budowa obory na opasy. Moze ktoś mi pomóc jak mam przerobić obore 15m długości 6m szerokości. Nie wiem co z nią zrobić chciał bym tam trzymać opasy na uwiezi. Pomocy!!!

#124 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 08:11

Budowa obory na opasy. Mało danych, jaki system ściółkowy, jak chcesz paszę zadawać,

#125 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 10:59

Budowa obory na opasy. na głebokiej sciolce musza stac nie chce sie w koszty wpedzac. pasze bede im rozwoził np taczka w jakies koryta czy cos.

jak pojde poić to zrobie foty. musze jakos przerobic ten budynek bo nie mieszcze juz dobytku.

#126 Share kb4512

kb4512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów
  • Zainteresowania:bydło mięsne, system android

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:18

Budowa obory na opasy. Kojce dla bydła opsaowego mogą mieć szerokość 3m ? od ściany do stołu paszowego, były by też wybiegi. Zmieści mi się duży byk na takiej szerokości czy nie bardzo. Przy tej szerokości mógłbym zrobić dwa rzędę kojców a tak to jeden tylko, budynek ma szerokość w środku 9m.

#127 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 14:44

Budowa obory na opasy. moze mi ktos podpowiedziec jak mam przerobic stodole na obore? mam drzwi glowne ponad 4 m klepisko. po obu stronach sa takie same klepiska i drzwi takie by sie dalo wjechac ciagnikiem. Problem z ktorym sie borykam to dach. wiem ze od pary moze zgnic. mysle czy jak bym dal strop zastapil folia? wiem ze to glupie ale nie zamierzam lac stropu. Moze ktos mi pomoc? mysle narazie nad 25sztukami. Miesna rasa. Trzymal bym je systemem wolnostanowiskowym. Zloby bym zrobil albo drewniane albo betonowe. jak wybierac obornik przy takiej ilosci .? mam tura ale jak wjechac jak one tam beda. pomocy.

#128 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 14:59

Budowa obory na opasy. Opisz dokładniej jak wygląda budynek, albo najlepiej narysuj jakiś ogólny rzut, będzie łatwiej coś ci poradzić.
Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#129 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 16:37

Budowa obory na opasy. Narysuje go pozniej mam zrobione do kkazdego klepiska drzwi. Klepiska sa oddzielone od siebie 25cm podmorowka na srodku tych podmorowek stoja po obu stronach drewniane slupy ja bym je zastapil ceglanymi i dal tam poidlo. Stodola jest murowana. Tylko szkoda troche krokwi a nie mam zamiaru robic stropu bo za duzy koszt. Jak myslicie dalo by rade? Jutro zmierze wszystko teraz trzymam tam zboze ale mam zamiar postawic silosy.

#130 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 16:44

Budowa obory na opasy. ja mam podobny problem ale u mnie jest wiata i też boje się o krokwy wysokość wiaty to 3 m

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 17:22

Budowa obory na opasy. ja sie o byki nie boje tylko jak to zrobic. Przeciez nic im sie nie stanie w stodole

#132 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 20:55

Budowa obory na opasy. Dodany obrazek

Prosze o propozycje i z gory dziekuje...

Trzeba chyba jakies okna? Moze w drzwiach? Drzwi sa metalowe... Nie wiem od czego zaczac na wiosne mysle postawic 10 sztuk... I do zimy zapelnic

wysokosc stodoły nie wiem ile ma ale cos pewnie 6m w szczycie a moze wiecej

#133 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 20:59

Budowa obory na opasy. Jaka szerokość tej podmurówki i przestrzeni między nimi?

#134 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 21:16

Budowa obory na opasy. 4m jedno klepisko szerokosc podmorowki 20cm srodkowe klepisko 4m 20cm podmorowki i kolejne klepisko 4m

A za ten rozrzutnik ile chcesz dobry jest?

#135 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 21:51

Budowa obory na opasy. Myślę, że najlepiej środek wykorzystać jako ganek paszowy, a byki trzymać po bokach w 2 grupach wiekowych (niestety oznacza to zakup ponad 10 sztuk na raz). Wystarczy zamontować skośną drabinę paszową najlepiej dostosowaną do średniego wieku (węższa np. od początku do 10mies, a szersza w starszej grupie). Odradzam rurę mimo, że jest tańsza, bo będziesz musiał ją często regulować do wielkości zwierząt. Przy garażu zrób bramki przepędowe tak byś mógł przepędzać z kojca do kojca i na ganek (na czas wyrzucania obornika). Koryta zrób jak uważasz tylko pamiętaj żeby jadły min z tego poziomu na którym stoją (będzie się on zmieniał w zależności jak dawno wywoziłeś obornik). Światło najłatwiej zapewnić zastępując część dachówek płytą z poliwęglanu. Zamiast folii stropowej proponuje wąską (10-15 cm) szczelinę w kalenicy, efekt podobny, a mikroklimat o niebo lepszy. U mnie stodoła zaadaptowana w podobny sposób służyła ponad 10 lat do przebudowy, ale konstrukcja już wcześniej nie była idealna. Także za kilkanaście lat trzeba się liczyć z wymianą dachu, ale obecna przeróbka zdąży do tego czasu na to zarobić.
W sprawie rozrzutnika pw.

#136 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 07:46

Budowa obory na opasy. Sluchaj a jak bym im zrobil zloby na wys 70cm? Ma to jakis atut jak jedza? I z gory wielkie dzieki!!!:o

#137 Share daro090

daro090

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 10:14

Budowa obory na opasy. moim zdaniem żłoby na 70 cm to za wysoko. 50 to max. taki moje zdanie

#138 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 15:08

Budowa obory na opasy. Daro ja mówię już o dużych bykach. Mam u siebie w oboze tak zrobione no i jest w sam raz. Jak stały na ziemi i jak było trochę więcej gnoju to siadały żeby jeść i przerobiłem.

#139 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 16:08

Budowa obory na opasy. Myślę, że nie będziesz tam miał 70 cm obornika. Bydło naturalnie na pastwisku je z poziomu na któym stoi, więc zrób minimalnie wyżej niż max ilość obornika i wystarczy. Będziesz miał lżej do zadawania, bo wrzucanie wysoko kiszonki to jednak ciężka robota.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 17:21

Budowa obory na opasy.

Myślę, że najlepiej środek wykorzystać jako ganek paszowy, a byki trzymać po bokach w 2 grupach wiekowych (niestety oznacza to zakup ponad 10 sztuk na raz). Wystarczy zamontować skośną drabinę paszową najlepiej dostosowaną do średniego wieku (węższa np. od początku do 10mies, a szersza w starszej grupie). Odradzam rurę mimo, że jest tańsza, bo będziesz musiał ją często regulować do wielkości zwierząt. Przy garażu zrób bramki przepędowe tak byś mógł przepędzać z kojca do kojca i na ganek (na czas wyrzucania obornika). Koryta zrób jak uważasz tylko pamiętaj żeby jadły min z tego poziomu na którym stoją (będzie się on zmieniał w zależności jak dawno wywoziłeś obornik). Światło najłatwiej zapewnić zastępując część dachówek płytą z poliwęglanu. Zamiast folii stropowej proponuje wąską (10-15 cm) szczelinę w kalenicy, efekt podobny, a mikroklimat o niebo lepszy. U mnie stodoła zaadaptowana w podobny sposób służyła ponad 10 lat do przebudowy, ale konstrukcja już wcześniej nie była idealna. Także za kilkanaście lat trzeba się liczyć z wymianą dachu, ale obecna przeróbka zdąży do tego czasu na to zarobić.
W sprawie rozrzutnika pw.

Też tak myślę,możesz podać wymiary drabiny paszowej (czytałem że kąt nachylenia szczebli to 60stopni) zależnie od wagi byków albo wieku.Może jakiś link do takich rzeczy,wymagane rozmiary dla przegród i drabin paszowych.I jeszcze pytanie czy byki utrzymujecie luzem do końca opasu czy jak są duże to należy je wiązać,jeśli luzem to jak je sprzedać ważyć i załadować..?