Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa obory na opasy.

249 odpowiedzi na ten temat

#101 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 10:07

Budowa obory na opasy. Niby postów masz trochę a takie głupoty piszesz ze szok. 25 tyś to nie wiem czy na 1/3 ci starczy.
Za samą konstrukcje którą podałeś wyjdzie cię 20 tyś i to za same ramy główne a gdzie łaty żeby to wszystko połączyć, plandeka żeby przykryć, drzwi itp.
kolejna sprawa jak wyobrażasz sobie oborę bez posadzki?? po 3-4 wybieraniach obornika będziesz miał dół na głębokość metra.
Jak chcesz ustawić koryta, wygrodzenia i wszystko na ziemi? pozatym nie wiem jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowe.
I ostatnia ważna sprawa wiesz jakie jest najdroższe ogrzewanie?? takie gdy zwierzęta muszą ogrzewać wszystko ciepłotą swojego ciała. i krowy całą energię zamiast przeznaczyć na wzrost masy przeznaczają na ogrzewanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa obory na opasy. Dzisiaj, 19:45
  •  

#102 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 01 listopad 2012 - 10:40

Budowa obory na opasy. Pozwolenie musisz mieć bo nie mam pojęcia jak taka hala utrzyma Ci się na ziemi bez żadnego zamocowania .
drugie primo kwestia wody - to też koszty. Tak jak Lukaczmarek nie ma szans wyebierać parkietu bez posadzki - utopisz się na momencie bo bez odpływu gnojowicy wszystko będzie wsiąkać w ziemie.

#103 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 10:43

Budowa obory na opasy. Ktoś tu gdzieś dał link do rur stalowych na allegro albo w innym temacie. Fakt moje nie dopatrzenie bo myślałem że ca całe przęsło chce 400 zł a to wyjdzie 1600 bo za 1 element 400. Jedyny problem miałbym z gięciem rur, reszte mogę pospawać u siebie bo mam spawacza na etacie, tzn tata ma w firmie więc można koszt obniżyć. Łaty mogę mieć tanio bo ojciec ma tartak.

Co do posadzki to właśnie myślałem że wybiorę ziemie. Mam trylinkę z rozbiórki, więc nie problem to można też samemu ułożyć, sprzęt mam do tego. Ewentualnie płyty drogowe łatwo szybko.

Halę na tych klockach można ustawić. http://www.agrofoto....6-hala-na-bale/ tu też kolega nie ma fundamentów a stoi.

Koszty wam wyliczę wieczorem.

#104 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 16:26

Budowa obory na opasy. Pomysł ogólnie wydaje się dobry pod warunkiem, że będziesz tam utrzymywał mięsne albo mieszańce, HF wydaje się za delikatny. Jeśli na zimę zamkniesz plandeką z 3 stron, a koryto ustawisz osłonięte przed wiatrem (od strony innych budynków, lasu itp.) to nie powinno się nic dziać. Pamiętaj tylko, że bydło nie może mieć kontakty z plandeką, bo ją zniszczy (nawet pyskiem) więc wewnątrz musi być ok 2 m ogrodzenie z rur lub czegoś podobnego (im gęściej poprzeczki tym bliżej "ściany"). Co do wymiarów koryta to C tyle ile będzie max obornika (bydło nie lubi jeść niżej niż stoi), D=C+min 50cm, A 60-90cm, Bok 25cm ale dla dorosłego nie wyżej niż 70 cm od podłoża bez obornika. Jeśli chodzi o wodę to węże puść pod ziemią i załóż jakiś system podgrzewania (poidło podgrzewane i izolowane, obieg ciepłej itp.). Niestety nawet jak założysz używaną konstrukcję (poszukaj, wychodzi taniej) to i tak się w 30 tys. nie wmieścisz.

Edytowany przez traktorzysta2009, 01 listopad 2012 - 16:28.

Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

#105 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 21:40

Budowa obory na opasy. Ja bym to z 4 stron zabudował. Koryto w środku by było pod plandeką że zimą by było zamknięte wszystko oprócz wentylacji.

@traktorzysta2009, dzięki wreście jakieś konkrety. Czyli jak piszesz to C by wychodziło 45 cm bo z tego co piszesz że 70cm wysokość max dla zwierzęcia - 25cm(B) to da nam to 45cm dla wymiaru C. Czyli całe koryto 95cm wysokie. Wsypie tam jakimś paszowozem TMRa?

Czyli obornika ze 40cm mogło by być na ile czasu to starczy tak mniej więcej? (brak doświadczenia z głęboką ściółką) a te płyty by wystarczyły albo trylinka?

chcę albo postawić tak jak piszesz płot z rur albo ścianę z tych klocków betonowych wtedy spokojnie do ściany z tych klocków mogły chodzić, konstrukcja byłaby postawiona na tych klockach. Ale wtedy trzeba doliczyć 10 tys na dwie warstwy albo 15 tys na 3 warstwy. Ale wtedy większa powierzchnia dla zwierząt. Myślałem że ta ściana z tych klocków byłaby również ścianą oporową dla kiszonki, ale jest problem z wodą która będzie ściekać z plandeki, i czy zapach kiszonki nie będzie "przeszkadzał" zwierzętom (że tak to ujmę)

Ale myślę że lepiej wydać 30 tys niż np 100 czy 150 tys na jakąś murowaną oborę gdzie pewnie i ta kwota będzie za mała.

Teraz przy chwili czasu zrobię rysunek z wymiarami tego koryta i będzie trzeba pojeździć po betoniarniach czy by zrobili takie coś i za ile. Ewentualnie trzeba pomyśleć o formie i zrobić samemu.

#106 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 22:09

Budowa obory na opasy. Jeśli koryto dasz w środku to zagłęb część legowiskową o te 40 cm daj deskę 20-25cm wysoką, 5cm grubą i zrób koryto na poziomie ganku paszowego (i tak musisz go wybetonować, możesz położyć 90 cm szerokości najtańszego gresu technicznego) i masz bez problemu. Co do utwardzenia trylinka wystarczy. Niestety nie wiem po jakim czasie będziesz miał 40 cm obornika (u dojnych mniej niż 1 msc), ale zawsze przy korycie możesz częściej wypychać.

#107 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 22:19

Budowa obory na opasy. Trzeba ganek betonować? Wtedy by trzeba murek zrobić by obniżyć część legowiskową ale przy okazji rury na płotek. Trzeba to przemyśleć, ale myślę koryto nie powinno być dużo droższe niż jeden klocek. Oczywiście koryto o długości 1,4m, co by też dało nam 21 sztuk. Tylko pytanie ile sztuk bel słomy by trzeba mieć by się na cały rok zabezpieczyć.

Jutro będe dzwonił odnośnie łąki niekoszonej w okolicy jak i pól nie obsiewanych. (klasa 5-6) raczej na żytko ale popytać można

#108 Share traktorzysta2009

traktorzysta2009

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 22:26

Budowa obory na opasy. W sumie nie trzeba ganku betonować tylko utwardzić jeśli chcesz wjechać paszowozem. Wystarczy wylać koryto 1m i na końcu dać kolejną deskę wtedy każdy paszowóz tam wrzuci. Jeśli nie dasz deski to min 1,5 m betonu, bydło czasem wypcha paszę i wtedy łatwo podgarniesz.

#109 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 01 listopad 2012 - 23:13

Budowa obory na opasy. Czyli lepiej wylać beton niż bawić się w te koryta prefabrykowane?

#110 Share daro090

daro090

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 18:47

Budowa obory na opasy. Panowie mam zamiar przerobić starą szope na na niewielką obore na 15 sztuk opasów. Byczki bendą luzem w trzech pomieszczeniach po 5 sztuk. Zadawanie paszy,QQ,siana bedzie na korytarzu który bedzie podniesiony około pół metra od legowiska, chociaż zastanawiam sie nad zrobieniem drabinek na siano. Obornik bede wywalał turem. To takie niewielkie przygotowanie przed jakąś wiekszą inwestycją . Ale pierw chce sprawdzić jak wyjde na tych 15 sztukach .
I co o tym sądzicie ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:29

Budowa obory na opasy. Wszystko spoko, bez udziwnien. Szopa jak szopa, duzo podobnych znajdziesz w galerii :)

#112 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 16:13

Budowa obory na opasy. Czy w budynku 20x9m (powierzchnia ruszt) z jednym stołem paszowym, da radę wpuścić 90 opasów (bez stanowisk na rusztach) na jednego dużego przypada 2m2, w sumie więcej nawet wejdzie.

Chodzi głównie o żywienie czy jeden drugiemu nie będzie wyjadał, bo licząc to wszystkie się nie zmieszczą do stołu.

#113 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 styczeń 2013 - 20:33

Budowa obory na opasy. codziennie bedziesz jednego wyciagal, bo znajda najslabszego nie dadza mu sie najesc i go zamecza.

Edytowany przez peres100, 02 styczeń 2013 - 20:36.

#114 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:03

Budowa obory na opasy. Ale to podnosi koszty i robi się problem bo mała działka, bo robiąc na środku to bym musiał to trochę powiększyć, zrobić np 5x30m i z drugiej strony też 5x30m i pośrodku 3,5-4m na stół. Będe miał wtedy 4 komory na gnojowicę a tak miałbym 3 po 2,8m szerokie, bo 3 m ruszta bym założył. Ale jest możliwość zrobienia pod stołem paszowym wtedy też komory, co by mi zwiększyło pojemność, ale i tak przed dodatkowym zbiornikiem mnie nie uratuje.

#115 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:09

Budowa obory na opasy. i chcesz te 90 sztuk trzmac w jednej klatce jak rozumiem??

#116 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:14

Budowa obory na opasy. Nie wiem, raczej by były podzielone, bo w różnym wieku by były ( musi być w miarę rozłożony zysk).

#117 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:20

Budowa obory na opasy. musza byc podzielone na grupy, inaczej sie pozabijaja

#118 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 02 styczeń 2013 - 22:38

Budowa obory na opasy. wiem, pozatym trudno by było zadawać paszę. (TMR), 3-4 grupy powinny starczyć, i płotki z rur pomiędzy nimi.

Na ten metraż 30x9 to tam i tak więcej sztuk wejdzie licząc chociaż po te 2m2 na głowę.

Liczyłem koszty i przy 2m głeboko, wyszło mi ok 70-80 tys brutto wylanie posadzki i ścian (bez majstra) dochodzą szalunki i nne wydatki), ale tylko tych po zewnątrz bez tych dwóch działowych. Ale liczyłem dwie siatki na posadzkę 20cm grubą, jedna siatka z drutu fi 10 a druga z fi 12, ściany podobnie, dodatkowo by były druty w kształcie L wyprowadzone z posadzki na ścianę z drutu fi 12. Ściany 20cm grube, nie za potężne te zbojenie? Dodam że dach będzie konstrukcją łukową. http://allegro.pl/ko...2917391309.html coś takiego.

#119 Share daro090

daro090

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 10:34

Budowa obory na opasy. 90sztuk na 3- 4 grupy to moim zdaniem zdecydowanie za mały podział. wydaje mi sie ze 10 sztuk w jednym boksie to max, lepiej robić więcej boksów o mniejszej ilości sztuk wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo zamęczenia jednego przez drugiego. A i mam pytanie skąd kolego masz zamiar brać cielaki bo ogólnie na rynku jest z tym duży problem by kupić mile, zdrowe mięsne sztuki do dalszej hodowli ????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 10:40

Budowa obory na opasy. Tylko przy takim podziale jak piszesz to bym musiał mieć wąską a długą tą oborę ale jak pisałem miejsca nie ma za dużo. Pozatym ma być tak zrobione żeby za dużo koło nich nie chodzić.

A co to mało jest ogłoszeń? Mi się nie wydaje