marcos

Budowa obory na opasy.

Polecane posty

marcos    0

witam wszystkich forumowiczów. niedługo przejmę gospodarstwo od ojca który przejdzie na RS a sam dostanę premie 75tys i chciałbym te pieniadze zainwestować w nowy budynek na opasy. W planach jest budowa budynku o wymiarach ok. 11x30m tylko nie wiem jakich użyć materiałów do budowy i czy robić budynek ze stropem czy bez. Co o tym sądzicie?? moze ktoś pochwali sie swoimi budynkami? Dodam ze na słomę mam stodołę i strop na słomę byłby raczej nie potrzebny. No to tak zgrubsza wszystko:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Rób boksy po 10 sztuk żeby weszło, głęboka ściółka, turem gnój weźmiesz. Strop to zbędny wydatek, wiata to wg mnie za mało... zimy nie rozpieszczają..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

Właśnie myśłałem zeby do roku trzymać luzem po kilka sztuk tak jak mówisz a póżniej czepiać je i wyciągiem usuwać obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

Starą stodołę obmurowałem na wysokość 2m trochę starych rur i obora na 40 sztuk opasów gotowa koszt ok 3 tys.plus moja robocizna.Słoma w balotach na dworze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

11 na 30 to te 75 tys napewno ci nie starczy. Stropu możesz nie dawać ale dach musisz ocieplić pianą natryskową lub odrazu płytą warstwową. No i najtaniej na głębokiej ściółce i turem potem wywalać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

75k to tylko za młodego a swojego wkładu też trochę mam wiec myśle ze udałyby się postawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

lukaczmarek od początku zakładałem ze kosz bedzie w granicach 200tys wiec jakoś szczególnie mnie nie przeraziłeś;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r56ha    1

Ta, na 500 od razu, po co się męczyć? Prawda @pawelol111? Piszesz, by wbić sobie ilość postów. Wielkie congratulations. A z kąd paszę znajdzie dla nich? ziemi nie dokupisz obory nie wypełnisz. Piszesz jak Ci coś przyjdzie pierwsze na myśl. Mnie to bardzo, ale to bardzo denerwuje takie zachowanie forumowiczów. Przekleństwa lepiej by pasowały by wyrazić moje niezadowolenie.

 

Dobra, co do tematu.

 

Hodowla opasów w typowej oborze nie ma sensu. Po pierwsze koszty, a przy tych cenach, gdzie za zwykłą krowę płacą jak za rasową mija się z celem. No po prostu ten system wszystko upchał do 1 worka.

Obora najlepiej na głębokiej ściółce, najlepiej jak opuścisz legowiska o 50cm poniżej stołu paszowego (poprowadź jeszcze pod posadzką system rurek odbierających ciepło- sprawdzone, ciepła woda w korytach w czasie mrozów, oraz praktycznie za darmo w mieszkaniu [pompka musowo]) Stół paszowy- obowiązek, lepsze zadawanie pasz jak wiadomo, i może wozik będzie w przyszłości? Najlepiej go ustawić po jednej stronie obory. Żeby nie przesadzać z kosztami to oddzielenie stołu od legowisk załatwi rura pozioma, albo 2 dla pewności, tak by nie wyskoczyły. Jeśli stado będzie dzielone wiekowo, to wystarczy w poprzek obory bramki z rur wyspawać.

Konstrukcja z suporka do wysokości 2m reszta to deski pionowe (1-1,5m) bądź te rolety mechaniczne, by była wentylacja. Dach eurofala bez izolacji, bo w tym wypadku niepotrzebna. Niski, dwu spadowy dach ze świetlikami. A na szczycie wywietrzniki, by para wodna mogła ulatywać i nie skraplać się. To na razie tyle jeśli chodzi o konstrukcję. Resztę niech napiszą inni.

Pozdrawiam ;)


2m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

To była sugestia... Liczyłem że autor opisze jakie ma warunki i ile chce trzymać sztuk.. Szybciej obskoczy te 100 sztuk paszowozem niż 30 taczką. Średnie ceny zboża to około 35-40zł (mam dostęp do mieszanki po 40zł) Jeżeli ziemi starczy na kuku + 50% zapotrzebowania na zboże to jak przyjdzie kolejne 50% dokupić to się nic nie stanie. Kosz obróbki jednego ha to jakieś 1200zł = 4 tony mieszanki, więc często lepiej kupić niż się męczyć ( większe ilości z ukrainy można ściągnąć i duuuużo taniej wyjdzie). To tylko moje przemyślenia i można się z nimi zgadzać bądź nie. Forum jest po to żeby wymieniać poglądy a nie warczeć jeden na drugiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r56ha    1

No dobra, ale przeczytaj jeszcze raz rozpoczynający post autora. On nie chce budować obory na 100 sztuk, tylko na około 50. Cała powierzchnia wynosić będzie 330m2, a na 1 szt 3,5-4,5m2 o masie ok.500kg.

Czyli wyjdzie nam 73 sztuki w oborze, ale trzeba odliczyć powierzchnię na stół paszowy (jeśli @marcos przewiduje pobudowanie go o szerokości ok 3,10m) to wychodzi nam 93m2. W tym wypadku odpada nam 20 sztuk. Widzimy, że obora będzie na 53 sztuki z samym stołem, a 50 jeśli wydzielimy pomieszczenia do przygotowywania i składowania paszy. A jeśli chodzi o paszowóz, to już by przy 20 sztukach spokojnie mógłby śmigać, jeśli byłyby w jednym przedziale wiekowym. Ale tak nie będzie na samym początku. Dopiero jak będzie miał pełną obsadę to wtedy. Załóżmy, że 15 sztuk rocznie będzie odstawiał. Będzie miał wtedy 3 przedziały wiekowe i na 3 razy obskoczyłby nim.

 

Pamiętajmy, że pieniądze będą nam się zwracały dopiero po 2 latach. To teraz zagospodaruj powierzchnię 450m2 na 100szt. Ile to lat potrzeba? W zimę temperatura będzie poniżej 0, jeśli mrozy będą wynosić już nawet 5 stopni przy niepełnej obsadzie. To wpływa na pobór paszy. Będą jadły więcej- koszty, a przyrosty będą słabe, bo wszystko pójdzie na produkcję i utrzymywanie temperatury ciała. Zanim wypełnimy oborę to minie tyle czasu, że hohohoHO! A jeszcze ci coś padnie w czasie odchowu. Można jeszcze wiele pisać.

Pomalutku i do celu.

 

Nie rzucajmy słów na wiatr...

 

Pozdrawiam ;[


2m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

Moze i dobrym pomysłem byłoby ukierunkowanie produkcji na opasy i postawienie obory na te 100 sztuk jednak żeby to utrzymać mam za mało ziemi bo tylko trochę ponad 30ha a w gospodarstwie planuje kontynuować również produkcję trzody wiec musiałbym o ładnych parę ha zwiększyć powierzchnie a na chwile obecną jest to mało prawdopodobne bo nie ma po prostu czego nabyć:/

 

pawelol111 a co to za mieszanka za 40zł i ile tego masz może bym trochę nabył;[

 

Powiem wam co ostatnio przyszło mi do głowy odnośnie obory mianowicie środkiem korytarz przejazdowy po jednej stronie większe byki trzymane na uwięzi a od ściany korytarz gnojowy na traktor z turem obornik wysuwany co parę dni. Po drugiej stronie młodzież i bydło do roku luzem w kojcach a drzwido wybierania gnoju zrobiłbym na całej ścianie coś takiego jak u świń. Nie wiem czy obrazowo się wypowiedziałem ale prosiłbym o jakiś komentarz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

11m szerokości to jest za mało żeby korytarz był na środku, chyba że byki wisiałyby na łańcuchach/. 11-3 na korytarz/2= 4metry- na ściany.

Ale wg mnie lepiej byki trzymać luzem na głębokiej ściółce i korytarz dać na ścianie, co najmniej 3,5 a najlepiej 4 m szerokości.

 

@r56ha ten system rurek w posadzce to masz do ogrzewania domu? To jest na zasadzie odwrotnej do ogrzewanie podłogowego?


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

Podłączę się pod temat, planuje przerobić stodołę na opasy, na razie jedno klepisko (12x4,5m)jak zda egzamin to drugie, a środkowe jako korytarz paszowy (12m długi).

Czy bydło nie zmarznie w taka pogodę? Tym bardziej że na razie będzie max 12sztuk w całej stodole.

Ile najlepiej obniżyć posadzkę względem stołu tak aby wszystkie grupy wiekowe można było trzymać?

Czy jak podzielę na 3 części to będzie dobrze (kojce 4x4,5m) i po ile sztuk dorosłych się zmieści (4?)

Jak rozwiązać system poideł - po jednym na kojec, muszą być podgrzewane? Niech kolega @r56ha się wypowie dokładniej czy jak zastosuje się ten system rur w posadzce to można pominąć podgrzewane poidła i zamontować zwykłe?

Czy drabina paszowa ze skośnie wspawanymi rurami dobrze zda egzamin??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Trzymaj na głębokiej ściółce. Jeżeli postawisz delikatną oborę bez stropu to na głębokiej będzie cieplej a widzisz jaką mamy zimę. Jak będą luzem to wrzucisz im trzy baloty na tydzień wyciągniesz sznurki a one sobie podścielają ;[ . No właśnie napisz kolego o co chodzi z tymi rurkami fajnie by było, żeby chociaż woda w poidłach była cieplejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Trzymaj na głębokiej ściółce. Jeżeli postawisz delikatną oborę bez stropu to na głębokiej będzie cieplej a widzisz jaką mamy zimę. Jak będą luzem to wrzucisz im trzy baloty na tydzień wyciągniesz sznurki a one sobie pościelają ;[ . No właśnie napisz kolego o co chodzi z tymi rurkami fajnie by było, żeby chociaż woda w poidłach była cieplejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Bydło same sobie nie pościela trzeba widłami poprawić.

@rider w kojec 4x4,5 4-5 szt dużych zmieści się, a bydło nie zmarznie tylko musisz jakoś rozwiązać pojenie. Bydło normalnie może stać przy -20 C tylko odbije się trochę na przyrostach. Posadzka (gdzie stoją byki) powinna być niżej od stołu ok 20 cm. Ale jak będzie przybywać gnoju to się będzie zmniejszać ta różnica więc lepiej tak 50 cm zrobić różnicy.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

limousine mówisz zeby trzymać byki luzem tylko ze one cały czas skaczą jak rozwiązać ten troblem?? ja jednak myśle ze lepiej by było starsze czepiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

limousine mówisz zeby trzymać byki luzem tylko ze one cały czas skaczą jak rozwiązać ten troblem?? ja jednak myśle ze lepiej by było starsze czepiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

limousine mówisz zeby trzymać byki luzem tylko ze one cały czas skaczą jak rozwiązać ten troblem?? ja jednak myśle ze lepiej by było starsze czepiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcos    0

limousine mówisz zeby trzymać byki luzem tylko ze one cały czas skaczą jak rozwiązać ten troblem?? ja jednak myśle ze lepiej by było starsze czepiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Trzeba policzyć ile zostanie na sztuce. Bo jeżeli rocznie oddawałby 50sztuk x1000zł zysku to powinno na życie i kredyt wystarczyć. Większa budowa, większy koszt ale możliwe że mniej roboty i więcej kasy w portfelu.

 

Mieszankę: owies, jęczmień - można kupić na rynku w Łosicach - nawet na miejsce przywiozą. Kasy ludziom trzeba i tyle. Świnia tania, mleko też bez rewelacji chyba że ktoś dużo oddaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj