jarekkk9

problem z zimową orką

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jarekkk9    0

jak wyżej napisałem chcę zaorać pole na zime wziołem 4 h od ojca ale on nie orał w zeszłym roku na zime tylko na wiosne i to płytko . jak wpućciłem tam pług głębiej to albo trzydziestka stawała olbo stawiało ją bokiem dodam że ziemia cięszka gliniasta głębiej niż 15 cm nie ma szans a powinno się z tego co czytałem ok. 25cm i teraz moje pytanie czy lepiej odkręcić jedną odkładnie i orać jedną tak jak sie należy na 25 cm czy zaorać na te 15 cm i na wiosne sprubować jeszcze raz głębiej czy zostawic to do wiosny i zaorac przed siewem jedną odkładnią na głęboko chcę tam posiać gryke bo ją sieje się puzniej a pole wczesną wiosną jest nie do obrobienia bo mokro dodam że pole jest bardzo zachwaszczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michufarmer    21

W tej sytuacji ja wynająłbym usługę. Niech przyjedzie ciężki, mocny ciągnik i zaorze to pole porządnie, a na następny ok spróbuj sam. A jeżeli będziesz już próbował samodzielnie to lepiej odkręć skibę i zrób orkę tak jak się należy.


Pozdrowienia z kłodawskiego oddziału AF

MichuFarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak jest zachwaszczone to poczekaj do wiosny opryskaj najpierw zrób to talerzówką lub jakimś gruberem i zaorz jak teraz zaorzesz na te 15cm to z perzu później nie wyjdziesz

ps. śnieg u ciebie nie pada bo u mnie z 25cm leży w wieje jak cholera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Witam . Ja bym zaorał na te 15 cm bo wyorzesz taka ziemie na ktorej ci sie cos urodzi a jak dasz na 25 to ci tam nic nie urosnie i to przez bardzo długo . proponował bym po zniwach najac duzy ciagnik zeby ci głeboszem to pole potraktował zobaczysz sam jakie beda efekty . skoro masz to pole bardzo mokre to nie zaszkodzi mu orka na zime ziemia odpocznie . Generalnie powinno sie unikac orki wiosennej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

Najlepiej jak cię na to stać to najmij jakiś ciągnik Duży (4-5)skib, zeby dał rade głęboko zaorać (25cm) :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ZUCH1234 dobrze pisze, nawet jakby Ci ktoś po znajomości to zaorał na 25cm za przysłowiowy zwrot za paliwo to tylko na tym stracisz.

Piszesz, że było orane na głębokość 15cm, więc pod spodem jest już martwica na której Ci nic nie urośnie, wynajęcie kogoś na usługę z dobrym pługiem wyposażonym w duże odkładnie spowoduje, że cała materia organiczna zostanie przewalona na dno bryzdy a na wierzchu pojawi się sama glina należy dodać jałowa glina.

Moja rada polega na tym, aby zaorać to na 15cm teraz lub na wiosnęposiać coś lub posadzić, po zbiorze posiać gorczycę na poplon zmulczować ją i dopiero wtedy przeorać gorczyca rozluźni glebę oraz wprowadzi sporo materii organicznej, mulczowanie spowoduje, że zostanie wymieszana z ziemią na te 10-15cm a orka doprowadzi do tego, że będzie rozłożona od 5 do 25cm pod ziemią (około) dzięki temu posiane lub posadzone rośliny będą miały w pierwszym roku po orce na głębokość 25cm dostęp do materii organicznej z gorczycy . Głęboszowanie to też dobry sposób dodatkowo zwiększy się pojemność wodna pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0

to chyba zaorze to teraz jak pogoda pozwoli a jak nie to na wiosne , posieje tą gryke zrobie podorywke po skoszeniu pużniej posieje gorcztce i załatwie sobie mtz na orkę tylko czy zdąży ona mi urosnąć żeby posiać ozimine bo jare na tym kawałku to nie bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli zamierzasz posiać gorczyce na poplon to zapomnij o sianiu na zimę, coś za coś, nie sztuką jest posiać gorczyce i za 2 3 tygodnie ja zaorać jeśli chcesz żeby gorczyca dała jakiś efekt to musi ona wyrosnąć do OK 1 metra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

moja rada to orać teraz, jak pogoda pozwoli

jak zaorzesz na wiosnę to gliny nie doprawisz jeżeli masz tylko 330,i nic tam nie powschodzi, jeżeli teraz nie dasz rady to na wiosnę talerzówka albo lepiej głęboko kultywator, opryskać i uprawić i siać

sam mam glinę i wiem jak z nią postępowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NH8670    1

zrób tak ciągnik z dużymi koniami zaczepić mały pług i zgruberować albo coś w tym roodzaju na wiosne gnój zasiać gorczyce gdzieś środek sierpnia i na głęboko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dannygumis    21

Popieram tych co twierdzą zeby głęboko nie orać bo dziką glebe wyciągniesz. Ja bym stopniowo zwiekszał głębokosc rok po roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Ja to bym zrobił tak.

Jak masz tylko ciapka to bym nie zwiększał drastycznie głębokości orki bo w sumie i tak masz płytką strukturę więc myślę ze te 18cm. wystarczy. Nie ruszaj tego potraktuj to sporą dawką glifosatu- nawozy- orka na wspomnianą głębokość- uprawa przedsiewna siew rośliny poplonowej sam zdecyduj co się najlepiej sprawdzi każda ma plusy i minusy. Proponuje łubin :lol: posiejesz go tak około końca maja skasujesz w sierpniu i wrzuć jeszcze w ziemię jakąś roślinę która będzie pobierała składniki z łubinu i nawozów. Może być gorczyca ustoi na polu do listopada i wtedy orka na wiosnę będziesz miał wzbogaconą w materię organiczną glebę dość zasobną w NPK w formach organicznych uzupełnisz wedle potrzeby mineralnymi i napewno wtedy sukces gwarantowany ;) musisz poświęcić cały rok na uprawę z kosztami które się zwrócą dopiero w kolejnych latach ale nie proponuje ci się mścić odrazu i próbować coś z tego pola wyciągnąć. Plony będą mizerne uprawa trudna kupa nerw i niezadowolenia. Zrobisz jak chcesz to tylko moja propozycja życzę powodzenia i wesołych świąt :mellow:


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lotnik    0

popieram wypowiedzi poprzednikow o niezbyt glebokiej orce plus moje doswiadczenie ,zasiej wyke na wiosne ,na plon a gwarantuje ze orke po zbioze zrobisz na glebokosc jaka bedziesz chcial...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj