Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki pług do ciągnika 60-70km

193 odpowiedzi na ten temat

#141 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 09 listopad 2015 - 22:53

Tak na pewno śmigał aż miło. Piszesz o borowinach których zaraz nie masz, wcześniej o mocy 7245 choć ten ciągnik szczególnie mocny nie jest. Jakbym nie miał takich ziem o których piszesz to bym cicho siedział ale sam zmieniłem ciągnik 75KM 4x2 na 80KM 4x4 bo miałem problem z pługiem 3x40cm. Oczywiście na glebach płowych śmigał aż miło ale jak dostało się coś cięższego pod lemiesz to masakra ( blokada, podnośnik itd). W moich okolicach z pługami 4x18" (1,8m orki) męczą się ciągniki 120-130 KM. Ale ja nie wiem jakie ma kolega Maikel1987 gleby i dlatego podchodzę z dystansem do porad. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki pług do ciągnika 60-70km Dzisiaj, 16:08
  •  

#142 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 09:13

To, że nie mam U SIEBIE nie oznacza, że nie robię w usługach. I nie tylko swoim sprzętem. Także sprzętem sąsiadów. Nie wiem, jak wygląda sytuacja u ciebie, ale u mnie, jak np sąsiad wyląduje w szpitalu, to biorę jego ciągnik i maszyny i jadę w pole, bo np. pora na sianie. W związku z tym miałem okazję przetestować wiele ciągników, wiele pługów, agregatów itp. Swojej ziemi nie mam za wiele, raptem kilkanaście ha, więc zawsze jakaś wolna chwila znajdzie się na usługi. Czasem ktoś potrzebuje kierowcy na drugi ciągnik, kombajnisty, pomocy przy załadunku/rozładunku. Jak mam wolny dzień w pracy i nie mam nic konkretnego do zrobienia w domu, to okazja do zarobku zawsze się na wsi znajdzie.

Pług kolega kupi taki, jaki zechce. Każdy ma prawo wyrazić własną opinię na forum , jaka by ona nie była, ale też trzeba szanować zdanie innych. Ja nikogo nie atakuję, jeśli ma inne zdanie niż ja - ma do tego prawo. mam też świadomość, że nie każdy potrafi w polu to co ja, a są też tacy, co i ja im do pięt z umiejętnościami nie dorastam, taki lajf.

#143 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 10:38

Sorki jeśli odebrałeś to jako atak na Twoją osobę. Nie miałem zamiaru. Na forum każdy może napisać co mu się podoba tylko nie zawsze ma to coś wspólnego w realu. Na polach gdzie w 80% jest borowina C360 nie pociągnie więcej niż 2UG, natomiast na piachu spokojnie 4UG 4x30cm. Zależy to od wielu czynników ale najważniejsze to rodzaj gleby i warunki klimatyczne. Dlatego przy jakichkolwiek poradach trzeba trochę szerzej spoglądać na problem. Zresztą sam pisałeś jak się orze po burakach i co ten zetor da radę z 4x35cm? Ja mocniejszym ciągnikiem mam co robić przy 3x40 i to tych niby lżej orzących:) 

#144 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 11:14

Piszę ze swoich doświadczeń. U mnie w okolicy zostały jeszcze ze 4 osoby, ktore wogóle uprawiają buraki, a kiedyś uprawiał je każdy. Tak samo z tytoniem.

Ważnych jest wiele elementów, o których autor nie napisał, na przykład stan opon, obciążniki, typ silnika, jaki posiada, półbiegi.

Jak patrzę na zmagania mojego sąsiada forterrą (~100KM) z pługiem 3x40 na zimę (normalnie orze 4x40, jeśli mnie oczy nie mylą), gdzie pług nosi ciągnikiem po polu, to niejeden mógłby powiedzieć, że kupił sobie za duży pług.

A ja uważam, że gdyby go prawidłowo wyregulował, to orał by szybciej, ładniej i spalił by mniej paliwa na 1ha.

Niestety, autor tematu musi sam ocenić , co da radę szarpnąć swoim Zetorem, nikt mu tego wirtualnie nie sprawdzi. A niektóre tematy zmieniają się czasem w kłótnie bez sensu o wyższości jednych świąt nad drugimi.

Jeśli sa obawy co do 4 skib, to warto poszukać trójki z jakichś zachodnich. A najlepiej podpytać sąsiadów, popatrzeć na ich kawałki jak zaorane i czym i wyciągnąć wnioski.

Jak kupiłem pług obrotowy to mój ojciec pukał się w głowę, po co mi taki klamot. Duży, ciężki, skomplikowany. Jak porównał jakość orki, to skończyło się gadanie. A on ma 40 lat praktyki z pługami UG, a ja kilkanaście łącznie wszystkimi.

#145 Share Maikel1987

Maikel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 12:15

Jaki pług do ciągnika 60-70km Nie o czworakach to ja nie myślę bo szkoda ciagnika bo napewno by ciągal na jedynce . Myślę nad trojkami z regulacją , a jeśli ze stałą szerokością to 3x40

#146 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7628 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 12:25

3+1 możesz kupić jeśli robisz podorywki ale do orki  3x40 to idealnie. 

Ciągnik żeby efektywnie pracował z pługiem ma być tak dopasowany żeby w większości warunków (nie popadając w przesadę) pracował z optymalną prędkością.

A nie wachlował biegami pod górkę inny, na tym kawałku jeszcze inny, to kopie a tu spłycasz. jeszcze w zatorze który ma ubogą w biegi skrzynię.

Ta płynność gwarantuje że robotę robisz w możliwie krótkim czasie, z możliwie jednakową jakością bez względu na warunki.

Czwórka to za duży pług do tego ciągnika żeby te warunki spełnić. 

Na pług mniejszej szerokości na korpus niż 40 nawet nie patrz, omijaj polskie pługi z odkładniami wzorowanymi na starej uni.

KPK Kumurun Team

#147 Share Maikel1987

Maikel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 17:51

Jaki pług do ciągnika 60-70km Podorywki robie bo mam około 6 h ornego , czyli jak cos szukać z regulowana Skiba lub stała 3x40 lub 3+1 I czwarta Skiba do Podorywki

#148 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7628 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 18:01

To jest jakaś alternatywa. Do lżejszej roboty szerzej i szybciej a do ciężkiej wąsko  ale ze stałą prędkością i jakością.

Osobiście poszedł bym w 3+1 o szerokości 40 na korpus. 

KPK Kumurun Team

#149 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 10 listopad 2015 - 22:38

Jak ziemia Ci się łatwo kruszy przy podorywce to takie rozwiązanie ma sens. 40cm to już jakaś szerokość jest i jeśli gleba ma tendencję do zbrylania to może być nieciekawie choć są dodatkowe plusy jak duży prześwit i utrzymywanie żądanej głębokości orki co przy pługu podorywkowym z UG jest mission impossible.

#150 Share Maikel1987

Maikel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 07:17

Jaki pług do ciągnika 60-70km Są chyba zachodnie plugi 3+1,nie spieszy mi się z tym bo na zimę mam już porządek na polu , a szukać mam czas do przyszłego sezonu . Na jednym polu mam kawałek gliny , a poza tym ziemia na ma tendencji do zbrylania .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 10:49

Jeśli ma być to pług zagonowy to nie potrzeba Ci 3+1 tylko zwykła 4. Zobacz sobie np. Kvernelanda z zabezpieczeniem sprężynowym. Zdejmujesz zabezpieczenie i już korpus idzie do góry ( zajmuje to poniżej min. i masz już 3 korpusy). Jeśli obrotowy byś chciał to i tak nie dasz rady z 4.

#152 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 12:44

tu masz mój pług, cena do sporej negocjacji z racji ze jest mi za maly i potrzebuje 4ke bo tylko przepał z nim robie, orałem nim fiatem 780 ( starym z lat 70 tych i dawał rade bez problemu)

#153 Share Maikel1987

Maikel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 11 listopad 2015 - 13:50

Jaki pług do ciągnika 60-70km No to skoro da się podnieść do góry to jeszcze lepsze rozwiązanie . Mikruss a masz jakieś zdjęcia ?

#154 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 07:02

Linka mi nie wkleilo....
Będę na kompie to dam.

edit...

http://olx.pl/oferta...57-IDb28F9.html

Edytowany przez Mikruss, 12 listopad 2015 - 09:03.

#155 Share Maikel1987

Maikel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 12:07

Jaki pług do ciągnika 60-70km Obawiam się zetorek będzie miał z nim jednak za ciężko , myslalem ze to zagonowe

#156 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1158 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 14:19

Jaki pług do ciągnika 60-70km A jaki masz model bo nie czytałem wczesnbiej

#157 Share Maikel1987

Maikel1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 12 listopad 2015 - 19:45

Jaki pług do ciągnika 60-70km 7245 i 66 km chociaz różnie podają . Panowie co sądzicie o takim prostym plugu , regulacja orki 14,16,18 i 20 cali z tego co się dowiedziałam . Ktoś miał z nim doświadczenie ?
http://olx.pl/i2/ofe...[method]=answer

#158 Share Digifant

Digifant

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, turystyka rowerowa

Napisany 17 listopad 2015 - 20:58

Pług Grudziadzki U036/2 będzie 4x35 czy 4x40 ? I jak to dokładnie zmierzyć ?

#159 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 18 listopad 2015 - 10:13

Co do szerokości to nie wiem ( niektórzy podają 35 a inni 40cm). Zmierzyć bardzo łatwo, najlepiej przyłożyć jakiś liniał do płozy np. 1 korpusu ( może być jakaś prosta listew) i zmierzyć odległość na np. 2 korpusie od początku lemiesza ( dziobu ) do listwy ( najdokładniej to byłby zmierzyć od płozy do płozy).

Edytowany przez akmaly, 18 listopad 2015 - 10:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7628 postów

Napisany 19 listopad 2015 - 08:11

Na ramie wystarczy zmierzyć jaki jest odstęp mocowania korpusów. Unia jeśli się nie mylę ma 30 cm a szerokość orki jest do naciągnięcia do 35 cm

na korpus.

KPK Kumurun Team