Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#141 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 26 luty 2012 - 14:22

żyto ozime Jak uprawiać

A co powiesz kolego na temat żyta Guttino mam 1 raz waga 1 mln nasion 40,9 kg sila 95% mtz 38,80

Jeśli milion nasion waży 40,9kg, to mtz będzie wynosiła 40,9g, a nie 38,8g.

Chyba że, ten milion nasion ważyłeś razem z workiem ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 00:22
  •  

#142 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 26 luty 2012 - 14:32

żyto ozime Jak uprawiać Witam, byłem dzisiaj na spacerze obejżec żyta jak się mają po zimie i ogólnie jestem zadowolony chociaż miejscami rośliny są takie żółtawe. Dodam że mam 4-5 klase ziemi na jesień dawałem Polifoske 3 i lubofoske 200kg/ha. Czym wspomóc teraz to żyto ???na pole nie da się na razie wjechać bo jet po prostu błoto. ale jak ziemia puści to chciałbym działać. czym i kiedy ????

#143 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 26 luty 2012 - 20:53

żyto ozime Jak uprawiać

Jeśli milion nasion waży 40,9kg, to mtz będzie wynosiła 40,9g, a nie 38,8g.

Chyba że, ten milion nasion ważyłeś razem z workiem ;)

Witaj przepisywałem z etykiety z worka...
No ale skoro zaczynasz to:
40,9 x 95%(ilość kiełkujących nasion..)= 38,855(mtz zdolnych skiełkować..)
Tak to chyba wg mnie niemce obliczyli...
dzieki Piast za odpowiedź, a co byś polecał na dwuliścienne?

Edytowany przez Ukasz52, 26 luty 2012 - 21:33.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share jarekkk9

jarekkk9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 26 luty 2012 - 22:11

żyto ozime Jak uprawiać dzięki PiotrOracz za informacje na jesień nie dałem wapna bo krucho z kasą a i liczyłem na dotacje do wapna ale się przeliczyłem powiedzieli że w tym roku nie będzie i trzeba samemu wyskrobać a z apyrosem to troche lipa bo już go kupiłem . A znasz wartość nawozową słomy

#145 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 26 luty 2012 - 22:59

żyto ozime Jak uprawiać Wartość nawozowa słomy przedstawia się różnie w zależności od uprawianej rośliny,rozumiem iz masz na myśli żyto.kiedyś podawano taki stosunek 1tona zboża =1,3 tony slomy.W chwili obecnej ze względu na nowe gatunki zbóż [przede wszystkim hybryda] stosunek ten kształtuje sie na pozimie 1=1.Wynika to z zadszych zasiewów oraz innych technik uprawy.Pod względem skladników wygląda to następująco
Z jedną toną słomy żytniej wprowadzasz powtórnie do gleby P-4kg,k-20kg ,przy czym dostępność składników dla rośliny następczej uzależniona jest od wielu czynników,od rozdrobnienia slomy,równomiernego jej rozprowadzenia,warunków pogodowych,no i oczywiście pożniwnego zastosowania N średnio 40-50 czystego składnika na ha.przysfajalność na poziomie 20%-P i 50% k.Istotne jest aby po zbiorze plonu głównego odczekać parę dni w celu lekkiego podsuszenia slomy,co ma wpływ na jeszcze większe rozdrobnienie jej podczas prac pożniwnych.

#146 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 luty 2012 - 09:25

żyto ozime Jak uprawiać Do Ukasz52
Środek powinnien być dostosowany do spektrum chwastów jakie masz na polu - tak jest najtaniej. Jak pogoda będzie dobra, a żyto nie przerośnięte, tak poniżej BBCH32 to masz jeszcze ostatni dzwonek na herbicydy z grupy regulatorów wzrostu (są relatywnie tanie), choć niektóre z nich mają rejestrację tylko do końca krzewienia, ale są i takie, które mają rejestrację do BBCH32 (identyczne substancje czynne). Ostrzegam jednak, że przy takich granicznych terminach może dojść w życie do deformacji kłosa. Oczywiście jak Ci już wspominałem, walka z chwastami na wiosnę to zło koniecznie bo jest problem z temperaturami. Sulfonylomoczniki potrzebują temperatury do skutecznego działania, jak i do tego aby żyto (lub pszenica i reszta) rozłożyła substancję czynną, herbicydy z grupy regulatorów wzrostu (nie mylić z retardantami) potrzebują temperatury do skutecznego działania na chwasty i jeżeli dobrze pamiętam to z 8-10*C stopni i to mierzone przy gruncie, więc jak sam widzisz, zwalczyć chwasty na wiosnę bez uszczerbku dla twojej uprawy to jednak jest problem, bo u nas przymrozki często w nocy występują i niejednemu pompę w opryskiwaczu rozwaliło i rozwali na wiosnę.
Wyczekaj i jak będziesz miał pewną pogodę opryskasz na jedno i dwuliścienne. Oczywiście problem jest taki, że chwasty rosną, a im większe to trudniej je zwalczyć (szczególnie jednoliścienne), ale to jest urok wiosennego zwalczania chwastów.
Dość drogo ale szerokie spektrum działania, jak nie chcesz chodzić po polu i rozpoznawać chwastów: (jodosulfuron +mezosulfuron) + (amidosulfuron+jodosulfuron+mefenpyr) + wspomagacz czas masz do końca krzewienia (najbezpieczniej). Proponuje najniższe rekomendowane dawki. Tylko pamiętaj o temperaturach (nie mniej jak +5*C, jak nie ma gwarancji temp. to lepiej nie ryzykować) i ograniczeniu później dawek regulatorów wzrostu (retardantów). Przeczytaj etykiety i do tego środka jak najmniej dodatkowych środków. Z herbicydami na jednoliścienne na wiosnę naprawdę nie ma żartów jak ktoś che to zrobić sensownie.

Edytowany przez PiastOracz, 27 luty 2012 - 09:41.

#147 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 769 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 27 luty 2012 - 09:56

żyto ozime Jak uprawiać piast tak masz rację z tymi herbicydami ale zależy poczym to żyto było posiane i nie należy za dużo azotu dawać bo pójdzie w słomę tak połowę tego co na pszenicę i trzeba z krócić żeby łatwiej się młóciło jak dasz więcej azotu to trzeba będzie dwa razy z skracać należy dawać z zależności od opadów deszczu

#148 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 luty 2012 - 12:22

żyto ozime Jak uprawiać Jak uprawia hybrydę to niech nawozi dawką azotu adekwatna do oczekiwanego plonu. Zapewne azot da minimum w 2 lub 3 dawka w związku z czym ma czas na korekty N. Hybryda mu nie pojdzie w słomę, bardziej do tego skłonne są populacje bo z natury te odminy są wyższe. Oczywiście dawki N powyżej 80 kg nie zwalniają od stosowania regulatrów wzrostu. Dwa razy skracać jest bezpiecznie (oczywiście jak wszystko zrobione dobrze: środki jaki i dawki, dostosowane do terminu jak i do temperatur jakie panują w czasie wykonywania zabiegu, jak i do stanu palnatacji, zaopatrzenia aktualnego jak i przyszłego gleby w wodę) ale z głową. Czasami jak są do tego warunki/przesłanki to i 3 raz żyto trzeba skrócić, ale to przy łanach na bardzo wysoki plon. Żyto hybrydowe ma mieć do zbioru w okolicach 125 cm w kłębie. Ziarno z kłosów ma wyciągnąć azot ze słomy, chyba, że ktoś uprawia żytko a nie żyto lub sprzedaję słomę do pieczarkarni na produkcję podkładów - ale wtedy agronom robi to świadomie, tak przynajmniej domniema. O słomiastych łanach jak i problemach wynikający z ich posiadania pisałem już wcześniej.

Ja ma taką zasadę, wolę stracić (mówię szacunkowo) 150 kg/ha ziarna z przyszłego plonu, który będę zbierał z powodu ewentualnego małego przesadzenia z regulatorem wzrostu, niż zakładać podbieracze łanu na heder i ryzykować uszkodzenie kombajnu jak i jakość zbieranego plonu (wylegnięty łan szybciej porasta).
Więc regulatory tak ale z rozwagą i nie mamy wtedy słomiastych łanów.

#149 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 luty 2012 - 14:33

żyto ozime Jak uprawiać Co do punktów reputacji to kolega wyżej dobrze to wyjaśnił. Cześć ich chyba pochodzi ode mnie bo kolego masz dużą wiedzę. Jeszcze dam Ci małych instrukcji co do pisania postów, nie pisz posta pod postem, używaj opcji edytuj. Co do cytowania to nie możesz cytować ost posta w temacie, te które są wyżej możesz cytować.
I 1 małe pytanie. Pisałeś że 2 dawkę N można dać 10 dni po I dawce w formie mocznika. I tu moje pytanie czy stosowałeś ten sposób? Bowiem teoretycznie mocznik powinno się stosować w wyższej temp powietrza.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#150 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 luty 2012 - 16:55

żyto ozime Jak uprawiać Dziękuję Panu za uznanie i chyba za punkty karne, bo chyba jak domniemam otrzymałem je również od Pana?

Co do mocznika. Mocznik możemy zastosować z wyprzedzeniem (proszę patrzeć uwagi poniżej) w II dawce azotu na słabszych glebach lub w wypadku terenów gdzie możemy mieć do czynieniea z późnowiosenną suszą (brakiem opadów), stosując pełną przewidzianą dawkę N na żyto jaką postanowiliśmy zastosować. Czyli jak sobie zaplanowałem z takich czy innych przyczyn, że zastosuję w życie 50 kg N w I dawce i ze względu na częste problemy z wodą na tym polu, chcę zamknąć nawożenie N w okolicy 100kg N/ha, to aplikuje N w II dawcę w postaci mocznika w ilości 50kg N + oraz dokładam 7,5 -10 kg N na górkę w celu zniwelowania różnic działania między formą saletrzan-amonową a amidową (stosuje wcześniej i trochę więcej niż zastosowałbym np: saletry). W ten sposób zamykający tym samym nawożenie N na tym polu.
Oczywiście oszacowanie tej dawki nie może być wzięte z "kapelusza", a powinna ona odzwierciedlać potencjał odmiany, potencjał stanowiska, stanu roślin etc. Co dzięki temu zyskujemu? Dzięki temu unikamy ewentualnej glebowej suszy fizjologicznej, która może nas spotkać kiedy postanowimy dostarczyć roslinie jakikolwiek nawóz, w warunkach deficytu wody w glebie (mało wody w glebie, zaaplikowany nawóz dodatkowo będzie zabierał wilgoć z gleby i stanie się ona jeszcze bardziej niedostępna dla rośliny), a wiemy, że pojemność wodna gleb lekkich jest mała z ich natury.
Oczywiście problemem dla mocznika jest temperatura bo potrzebuje wgranicach 6*C i brak opadów, ale przyśpieszając aplikację mocznika, dając go do 10 dni (czasami deko wcześniej) po pierwszej dawce azotu (którą według mnie należy w warunkach Polski zastosować w formie saletrzano-amonowej lub w RSM) i zwiększając dawkę o 10-15% (bo mówimy o zamknięciu nawożenia N dla żyta), róznice temperaturowe w działaniu, które mamy między formą saletrzano-amonową (wszystkie saletrzaki i saletry) a amidową (mocznik) zacierają się. Po aplikacji mocznika zapewne wystąpią opady, jak i temperatura będzie nam wzrastała i mocznik płynnie przejdzie nam do roztworu glebowego, gdzie rozpocznie swoje przemiany aby stać się dostępnym dla roślin (ale o przemianach już nie będę pisał). Oczywiście zanim zacznie działać mocznik rośliny mają dostępny azot z saletry lub z saletrzaka lub RSM-mu, który został zaaplikowany w pierwszej dawce.
Ale UWAGA!
Może mieć gorszą efektywność (co nie znaczy, że nie działa kompletnie) na glebach z pH powyżej 6,5 i małą ilością substancji organicznej oraz w przypadku braku opadów.
Ja tak robię u siebie i działa.
Ambitni nauczyciele pewnie przedstawiają takie rozwiązania swoim studentom.
Tekst trudny technicznie, więc musiałem wstawić kilka nawiasów. Myślę, że ta wypowiedź będzie jednak zrozumiała i się komuś przyda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 27 luty 2012 - 17:06

żyto ozime Jak uprawiać Ja też chciałbym zadać jedno pytanie. Czy w nawożeniu azotowym można pominąć saletrę ? Pytam tylko z ciekawości ponieważ ciekawi mnie czy można nawozić w pierwszej dawce salmag a w drugiej mocznik ? Powiem szczerze, że w zeszłym roku wuja bardzo się wkurzył, ponieważ dał saletrę i nic nie poskutkowała więc na oziminy planujemy kupić salmag i mocznik.

#152 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 27 luty 2012 - 17:07

żyto ozime Jak uprawiać No te % też są ode mnie. Na początku robiłeś błędy w pisaniu posta ale mam nadzieje ze teraz będzie już ok. Wg mnie nie liczy się status ostrzeżeń, a liczy się wiedza. W Twoim przypadku jest to godne pozazdroszczenia.

@PeterG14 salmag to praktycznie to samo co saletrzak. Tak samo jak saletra, saletrzak azot jest w formie amonowej i azotowej. różnica jest tylko w rozpuszczalności. Saletra rozpuszcza się najszybciej.
Zapraszam na swój profil

#153 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 27 luty 2012 - 17:32

żyto ozime Jak uprawiać No i to mnie zastanawia. Wg sucha wiosna powoduje to, rośliny nie przyswajają azotu zawartego w saletrze i chcę zamienić ją na salmag.

#154 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 27 luty 2012 - 18:14

żyto ozime Jak uprawiać Gdy jest sucho to rośliny żadnej formy nie przyswoją, może poza opryskami dolistnymi.
Zapraszam na swój profil

#155 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 luty 2012 - 18:26

żyto ozime Jak uprawiać Panie Milanreal1
Jak Pan widzi nawet osobie, która mnie ukarała odpowiedziałem grzecznie na pytanie odnośnie żyta i pewnie będę to czynił dopóki mnie to nie znudzi lub jak status ostrzeżeń mnie nie zablokuje za cytowanie postów. Moje odpowiedźi są pozbawione agresji i epitetów, które w języku polski są powszechnie uznawane za obraźliwe, które można znaleść w treści forum - i z tm nie dyskutuję.
Moje osobiste odczucie jest takie, że taka uwaga, którą Pan napisał w #81 o pisaniu (jak powinno wyglądać) powinna przyjść z Pana strony wcześniej, tzn. przed przyznaniem jakiejś tam mi kary, za coś co nie było robione złośliwie, tylko poprzez niewiedze. Świadczyłoby to o podejściu koleżeńskim do uczestnika forum, który dostarcza innym wiedzę w przyjazny i chyba zrozumiały sposób.
Nikt nie udzielił jasnego instruktażu, przy najmniej jasnego dla mnie, jak dokonywać wpisów, oprócz Kolegi e1lexx, któremu dziękuję.
Oczywiście jest to mój punkt wiedzenia.
PS
Każdemu chętnie coś podpowiem w temacie żyta jeśli czas mi na to pozwoli.

#156 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 luty 2012 - 19:25

żyto ozime Jak uprawiać To ja jestem wdzięczny za Twoje porady. Swoją drogą myślałem o Twojej wiedzy i doświadczeniu, szkoda by było gdybyś przestał się udzielać. Ja z chęcią zobaczył bym, przeczytał coś na zasadzie blogu, w którym byś opisywał swoje działania, jakie wykonujesz we własnych uprawach. Wiem że za wiele od Ciebie wymagam i źle się z tym czuję, wychodzi coś na zasadzie dać im palec to wezmą całą rękę. Lecz proszę żebyś przemyślał ten pomysł.
Powracając do tematu, byłem dzisiaj zobaczyć jak tam moje żyto wygląda i szczerze, szału nie ma, ale tragiczne też nie jest. Dużo roślin nie jest rozkrzewione tzn mają po 2-3 pędy boczne (nie wiem czy dokładnie tak to się nazywa), ale jakieś 10% uprawy ma po 8-10 pędów bocznych. Myślę że 200kg saletry na początek poprawi sytuację. Dużo gorzej ma się sytuacja z pszenżytem, wymarzło, wyginęło aż mi się odechciało "rolnikowania". Ogólnie chyba się nie poddam i czas pokaże jak to będzie dalej. Pozdrawiam.

#157 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 luty 2012 - 20:07

żyto ozime Jak uprawiać Grunt to opanowanie
Weż metrówkę i idź na pole i oblicz w kilku miejscach obsadę pędów (ewentualnie wykonaj ramkę z drutu tak abyśmy wiedzieli ile masz średnio pędów na m2). To że jedna roslina ma 3 a druga 8 pedów jest to mały problem, który wynika pewnie z nierównych wschodów lub zczegoś innego. Oblicz w kilku miejscach obsadę, tylko bądź obiektywny, wybieraj miejsca repezentatywne, czyli te , które odzwierciedlają stan faktyczny. Pomiary pisz na kartce i oblicz średnią. To cię spróbuję poprowadzić.
Natomisat pszenżyto. Wykop jutro kilka roślin, ale postaraj się je tak wykopać, aby masa korzeniowa pozostała z glebą (najlepiej weź ze sobą skrzynkę), taj jakbyś chciał wykopać drzewko. Rośliny wsadź do skrzynki wraz z tą ziemią co wykopiesz, postaw w kotłowni, sypnij garść saletry i podlej wodą jęsli trzeba. Weź kilka roślin i zobacz jak się ma węzeł krzewinia. Jak tkanka jest stabilna (nie maże się w palcach) to jak to mówiali: "Jeszcze Polska nie zginełą....".
Tylko zrób to jutro i pisz co zaobserwowałeś i coś się z roślinami w skrzynce dzieje.

#158 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 27 luty 2012 - 20:57

żyto ozime Jak uprawiać

Panie Milanreal1
Jak Pan widzi nawet osobie, która mnie ukarała odpowiedziałem grzecznie na pytanie odnośnie żyta i pewnie będę to czynił dopóki mnie to nie znudzi lub jak status ostrzeżeń mnie nie zablokuje za cytowanie postów. Moje odpowiedźi są pozbawione agresji i epitetów, które w języku polski są powszechnie uznawane za obraźliwe, które można znaleść w treści forum - i z tm nie dyskutuję.
Moje osobiste odczucie jest takie, że taka uwaga, którą Pan napisał w #81 o pisaniu (jak powinno wyglądać) powinna przyjść z Pana strony wcześniej, tzn. przed przyznaniem jakiejś tam mi kary, za coś co nie było robione złośliwie, tylko poprzez niewiedze. Świadczyłoby to o podejściu koleżeńskim do uczestnika forum, który dostarcza innym wiedzę w przyjazny i chyba zrozumiały sposób.
Nikt nie udzielił jasnego instruktażu, przy najmniej jasnego dla mnie, jak dokonywać wpisów, oprócz Kolegi e1lexx, któremu dziękuję.
Oczywiście jest to mój punkt wiedzenia.
PS
Każdemu chętnie coś podpowiem w temacie żyta jeśli czas mi na to pozwoli.

Wiesz tak by było najlepiej. Tylko ze takie instrukcje bym musiał przekazać 99% nowych userow na forum ponieważ nie czytają regulaminu. A kara w postaci % jest ciut bardziej skuteczna. Ale spokojnie pół roku od kary jeżeli nic nie zrobisz wbrew regulaminowi to 10% kary się anuluje. Myślę że teraz już będzie ok.
Zapraszam na swój profil

#159 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:33

żyto ozime Jak uprawiać Panie Milanreal1
Wydaje mi się, żeś Pan również takowe błędy popełniał i ktoś Pana za to ukarał. Wydaje mi się, że najpierw winno być pouczenie, a potem ewentualnie kara, bo tak mnie wychowano i tej tradycji hołduję, ale jest to moje zdanie. Bo to, co zrobiłem było nieświadome, a i z dobrej woli, i zapewne nikogo tym nie skrzywdziłem, a raczej pomogłem wielu osobom lub przynajmniej zgłębiłem ich wiedzę o rzeczy, które niestety często nie są dostępne w polskich podręcznikach akademickich, bo takowe miałem okazję poznać. Więc patrząc na szkodliwość mego czynu, w moim mniemaniu i jak sądzę i innych użytkowników była żadna lub co najmniej mizerna.
Instrukcję forum przeczytałem. Mogę Panu coś jednak polecić, jeśli Pan pozwoli. Przygotuj Pan instrukcję w PDF z grafiką gdzie przyciskać i wtedy zapewne wielu nowych użytkowników będzie miało jasną sytuację, co do czego służy, bo treść opisu nie oddaje wiernie tego czego Pan oczekujesz, przynajmniej dla nowych ludzi. I wtedy kary przez Pana udzielane będą bardziej sprawiedliwe i może nie będą zniechęcać ludzi z podobnym doświadczeniem i wiedzą do tego aby się z nią dzielić z młodszym pokoleniem i pomagać im zbierać większe plony czego oczywiście Panu jako Strażnikowi tego forum życzliwie życzę.
Oczywiście wraz z ustępującą zimą pytań będzie wiele, więc i wiedza potrzebna na forum, a tej jak Pan mi w swojej wypowiedzi jaki w zielonych punktach nie raz dał wiarę. Więc nie zniechęcaj Pan ludzi z wiedzą praktyczną do dzielenia się wiedzą, pochopnymi karami, ale ucz korzystać z forum.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 28 luty 2012 - 00:27

żyto ozime Jak uprawiać Heh dyplomacja..
Dzieki za podpowiedz odnośnie ochrony, mam wrazenie iz jestes wykładowcą na pewnym uniwersytecie..
Kolega Milanreal1 moze nadgorliwy jednak krzywdy raczej zrobić nikomu nie chciał zrobić..
Dba w sumie o porządek i przejrzystośc na forum i czasem trudno w gronie dzieci neo wyłowić i docenić taki "kryształ wiedzy" jak pan Piast który wiekszość z nas zawstydza pojmowaniem rzeczy...

Edytowany przez Ukasz52, 28 luty 2012 - 00:29.