bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

jedrus2020    207

Witam. Mam do Was pytanie. Mam posiane żyto po owsie W zeszłym roku było nawożone obornikiembz brojkera ale była taka dusza ze wszystko udalilo. Przed siewem zyta poszło podłoże z pieczarek i żyło ładnie idzie i jest ciemne. Zastanawiam się czy coś dawać na wiosne. Boję się ze będzie leżało.


Witam. Mam do Was pytanie. Mam posiane żyto po owsie. W zeszłym roku był pod owies posiany obornik od brojlera, a że praktycznie od kwietnia do sierpnia nie było opadów owies upalilo. Przed siewem zyta poszło podłoże z pieczarek. Na chwilę obecną zyto jest piękne i ciemne. Zastanawiam się czy dawać coś wiosna bo boję się ze może się wyłożyć. Czy najwyżej wspomagać to dolistnie? Czy jednak dac coś wiosna na start?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK500    67

Witam. Planuję wysiać na żyto około 110 kg/ha azotu czystego składnika w dwóch dawkach, pierwsza około 50 kg, druga resztę czyli 60 kg. Czy będzie to dobre rozwiązanie czy lepiej dzielić na trzy dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubapatoka    1

Wszędzie dookoła mówią aby dać w tym roku  w dwóch, z czego pierwsza większa lub nawet tylko do jednej się ograniczyć

Ja po swoim życie widzę że azotu dużo w glebie, aż ma inny kolor :) widzę gdzie w tamtym roku zrobiłem mijaki z azotem

Ja w tym roku dałem 200kg Saletrosanu 26 na ha a nad druga dawką jeszcze nie myślałem ale na pewno będę ograniczał i skracał dwa razy bo w tamtym roku miałem stół na wielu kawałkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK500    67

Dobra, dzięki za odpowiedż, dam w dwóch, myślę że będzie dobrze. 

Edytowano przez ROLNIK500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

trudno powiedzieć ile ma azotu bo dowalone jest gnoju i podłoża. Kolor ma ladny i jest Bardzo gęste. W zeszłym roku przy mniejszym nawozeniu podłożem i ok. 100 kg mocznika mniejscami leżało. Ale nie było skracane ale za to była susza.


Jak się rozpoznaje pierwsze kolanko? Czyli moment najlepszy na skracanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Doradcie. Na jednym z pół tam gdzie był dany na jesień obornik od brojlera w niektórych częściach pola zaczęły się pojawiać płace gdzie zboze jest dużo słabsze od reszty. Na jesień było równe i ładne. czym to może być spowodowane? Za duza dawka gnoju teraz jest sucho w polu i przypala korzenie? Czy może przez to ze cały czas padało wypłynął składniki w głąb ziemi? posypać jakieś nawozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Prędzej w tych placach gnój nie poszedł/poszło mniej...mijaki. Albo problem z ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

kurczę ale rok temu było zyto i wożone było podłoże z pieczarek to by się też do końca nie rozlozylo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK500    67

Witam. Przeglądałem właśnie prognozę pogody i przez najbliższe dwa tygodnie, ma nie padać deszcz. Czy jest sens dawać drugą dawkę azotu w postaci saletry, czy lepiej poczekać aż przyjdą jakieś opady. Żyto ma kolanko na wysokości mniej więcej 13-14 mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

Witam czy tolurex wystarczy na zyto czy jeszcze dawać np chwastox . I jeszcze jedno pytanie czy mogę do oprysku na chwast dac antywylegacz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

Herbicydów lepiej nie mieszać z innymi rodzajami środków, lepiej zastosować osobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Ale przykładowo jak taki mustang ma na etykiecie że można mieszać z moddusem w pszenicy ozimej to i dla takiego żyta nie powinien zaszkodzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonanza13    17

Dwa tygodnie temu jak bylo sucho nie mialem chwastow w zycie.po deszczach wzeszly.co z tym zrobic?wydaje mi sie se najrozsadniej opryskac przed zbiorem. Poradzcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

jak myślicie jakbym jutro skosil zyto na kiszonke byłoby ok czy już troche za pozno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21
bonanza13 napisał:

Dwa tygodnie temu jak bylo sucho nie mialem chwastow w zycie.po deszczach wzeszly.co z tym zrobic?wydaje mi sie se najrozsadniej opryskac przed zbiorem. Poradzcie.

Teraz za późno na odchwaszczanie, ja bym zostawił, jeżeli będą bardzo mocno się rozwijać to glifosat przed zbiorem. Możesz też wyżej kosić jak żyto nie leży i po żniwach talerzówka.

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
G_Siegien    37
Dnia 18.05.2020 o 20:08, eagle19 napisał:

Teraz za późno na odchwaszczanie, ja bym zostawił, jeżeli będą bardzo mocno się rozwijać to glifosat przed zbiorem. Możesz też wyżej kosić jak żyto nie leży i po żniwach talerzówka.

Proszę nie "dosuszajmy" nic glifosatem, nie trujmy sami siebie dodając glifosatu do żywności. (Tak, jeśli nawet nie jemy bezpośrednio to i tak do nas trafi, bo nie wydala się z organizmu a zjemy go wraz z np. mięsem wieprzowym)

  • Thanks 2

Posty wyrażają moje zdanie, inni nie muszą wcale się z tym zgadzać (mogę być w błędzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonanza13    17

Dzis bylem na lustracji i chyba nie bedzie lipy.zyto poszlo w gore. Nawet jak ziarno nie bedzie czyste to swinie wciagna.

Dzieki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj