Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 16 listopad 2013 - 20:08

żyto ozime Jak uprawiać

Pierwsza sprawa to morfina. Daje sobie rękę uciąć że może już masz lub wczesną wiosną będzie mączniak. O temp. się nie bój bo morfiny działają w niskich temp. Zajdź też na pole i zobacz czy nie ma przypadkiem insektów bo może być obawa o ich nadmierną kompensacje. Czytałem kiedyś artykuł iż w Niemczech na zbyt gęste i wybujałe plantacje zbóż czy też rapsa stosowali moddus aby "odciąć" najsłabsze i niepotrzebne odkrzewienia, natomiast w rzepaku jest to agresywne zahamowanie wzrostu.

Co wy z tym moddusem i przerwaniem krzewienia[czy tez odkrzewienia głupie okreslenie].Już we wczesniejszych postach wyjasniałem po co stosujemy moddusa w okresie jesiennym i kiedy.nie dopuszczamy do przejścia rośliny w następna fazę rozwoju niz krzewienie oraz zapobiegniecie nadmiernej wybujałości rośliny przed zimą.Kolega eMWu to juz wyjasnił dobitnie.A co do rzepaku przed zima interesuje nas to com w ziemi czyli korzonek i jego rozwój oraz odpowiednia srednica rozetki częśc naziemna jest malo istotna,stąd zachamowanie wzrostu części naziemnych na rzecz odpowiedniego rozwoju pozostałych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 17:35
  •  

#1162 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 17 listopad 2013 - 13:57

żyto ozime Jak uprawiać A ile w życie powinno byc rozkrzewień żeby można było powiedzieć ze sie całkiem nie źle rozkrzewiło? 5? 10 ? 20? :) u mnie jest tak od 4 d o 7-8

#1163 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 17 listopad 2013 - 18:33

żyto ozime Jak uprawiać od 6 do 10 rozkrzewień

#1164 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 13:27

żyto ozime Jak uprawiać Dzieki. Dzisiaj na polu zauważyłem ze miejscami liście żyta (te najbliżej ziemi) schną, tzn robią sie żółte. To wina zbilzajacej sie zimy czy może jakaś choroba? Fotki wrzucę wieczorem. Dodam jeszcze ze reszta jest zielona tylko te najstarsze liście sa żółte.

A moje drugie pytanie - wcześniej było ze 6-10 rozkrzewień jest ok. Jak patrzyłem na polu to jest około 4-5 takich grubszych i ze 2-4 takich cienkich jak jak gdyby odnóg. czy to tez jest liczone jako rozkrzewienie?

#1165 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2013 - 13:48

żyto ozime Jak uprawiać .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:07.

#1166 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 14:45

żyto ozime Jak uprawiać A idzie temu zaradzić?

Tak wcześniej była pszenica ale wygniła:)

#1167 Share marcin39

marcin39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 19:43

żyto ozime Jak uprawiać Mam podobną sytuację. Liście najstarsze robią się jasne i umierają, według mnie jest to spowodowane dość długą jesienią i opadami które wypłukały składniki pokarmowe w głąb gleby. Wiosną azot i będzie grało ;D Taka moja teoria

#1168 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 22:56

żyto ozime Jak uprawiać http://speedy.sh/KZjyW/pack.zip

Oto fotki tych żółtych liści o których pisałem pare postów wyżej

Edytowany przez Atsar, 24 listopad 2013 - 23:04.

#1169 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2013 - 20:15

żyto ozime Jak uprawiać Popraw link.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1170 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:46

żyto ozime Jak uprawiać Ale co znim jest nie tak? klikasz pobierasz i działa:)

Jakie sa bbcode? bo jak te ze strony to dziwne rzeczy sie wyświetlały

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2013 - 22:26

żyto ozime Jak uprawiać Szkoda że nie ma zdjęć z pola. Zaprawione te żyto było?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1172 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 23:55

żyto ozime Jak uprawiać Od pon do pt ostro studiuje wiec fotki pola w weekend mogę dać, zaprawiane, zborze Dankowskie diament z centrali

#1173 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 13:49

żyto ozime Jak uprawiać

Dzieki. Dzisiaj na polu zauważyłem ze miejscami liście żyta (te najbliżej ziemi) schną, tzn robią sie żółte. To wina zbilzajacej sie zimy czy może jakaś choroba? Fotki wrzucę wieczorem. Dodam jeszcze ze reszta jest zielona tylko te najstarsze liście sa żółte.

A moje drugie pytanie - wcześniej było ze 6-10 rozkrzewień jest ok. Jak patrzyłem na polu to jest około 4-5 takich grubszych i ze 2-4 takich cienkich jak jak gdyby odnóg. czy to tez jest liczone jako rozkrzewienie?

Przejmujesz się, widziałem te zdjęcia, nie można z nich nic odczytac, konieczne sa foty całych roślin, ALE: fakt zamierania najstarszych liści to nie jest nienormalna rzecz, możliwe że w razie przedplonu zbożowego, żyto nie będzie tak zdrowe jak po innym przedplonie, ale tu już się teraz i tak nie da nic z tym zrobić (możę brakuje azotu, ale jego podanie TERAZ tylko zaszkodzi). Z jakimis pytaniami i wnioskami poczekaj do wiosny - wtedy ruszy wegetacja i będziesz widział, czy wszystko jest ok (czyli czy po prostu roslina jest zdrowa). Mi też się na polu żyta zdarzają miejsca, gdzie część liści jest żółta, jest to spowodowane nadmiarem wody (żyto nie toleruje tego tak jak owies/pszenica).

Też jest liczone, ale plonu z tego nie będzie - te rozkrzewienia zostaną zredukowane, aby osiągnąć optymalną liczbę pędów kłosonośncyh (źdźbeł). Powiedzmy jeżeli masz 200 roślin na metrze z 7 rozkrzewieniami, to z tych 7 ostaną się tylko 3-4 aby otrzymać łan złożony z 600-800 źdźbeł na metrze kwadratowym (optymalna obsada źdźbeł dla maksymalnych - 7-10t/ha - plonów). Na lekkich i słabszych ziemiach redukcja będzie odpowiednio większa (duże znaczenie ma tuż dostępnośc wody i wielkosć włożonego w pole azotu, zbyt dużo liczba źdźbeł na słabym polu to też nie jest optymalny stan - w razie późniejszych suszy, część plonu pójdzie w słomę z dodatkowych źdźbeł, ziarno będzie drobniejsze). Wczesny siew żyta nie ma na celu wytworzenia jak największej liczby źdźbeł, któych duża część i tak zostanie zredukowana, ale optymalny rozwój systemu krozeniowego, który na słabszych glebach będzie mógł lepiej pobierać wodę i składniki pokarmowe oraz lepszą wernalizację (jarowizację) - więcej pięter w kłosku itd.

#1174 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 27 listopad 2013 - 00:06

żyto ozime Jak uprawiać Dzieki za wyczerpującą odpowiedz;)

Oki wrzucę fotki:) a sprawę zostawię do wiosny

#1175 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 601 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 19:34

żyto ozime Jak uprawiać też mam problem z nadmiarem wody w tym roku w życie i zaczynają pojawiać się żółte place(około5% działek),moje pytanie brzmi ,czy wiosną dobrze będzie w jakiś specjalny sposób wspomóc moje żyta,czy też może nic się nie da z tym zrobić-ktoś może powie ,że panikuje ale obok plantacje sąsiadówo już wyglądają dużo gorzej -pszenżyto to już pewnie 30% jest żółte a żyto dwie działki dalej odpowiednio 20% żółte..

#1176 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 28 listopad 2013 - 20:11

żyto ozime Jak uprawiać u mnie (co prawda nie w życie ale w pszenicy) żółte robią się jedynie poprzeczniaki (pasy o szerokości do 2 metrów oddalone od miedzy na około 1-2 metry bo przy samej miedzy jest pas zielony) Wyglada to jakby gleba byla za bardzo zbita w miejscach ugniatania tylnymi kołami. Jeszcze takiego czegoś nie widziałem. Rozumiem, gdy żółte robią się miejsca gdzie nakłada się siewnik ale teraz to jest całkiem inne. Szkoda, że fotek nie zrobiłem. Ktoś ma jakieś inne pomysly?

#1177 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 29 listopad 2013 - 18:19

żyto ozime Jak uprawiać A może jakiś rów był wcześniej kopany i jałowa ziemia jest u góry.?

#1178 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 29 listopad 2013 - 18:53

żyto ozime Jak uprawiać nie, nie ma takiej opcji nawet. Pierwszy raz takie coś występuje. Pewnie za mokro, ziemia zbita i taki efekt.

Edytowany przez Cihu, 29 listopad 2013 - 18:54.

#1179 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 listopad 2013 - 19:09

żyto ozime Jak uprawiać .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 02 grudzień 2013 - 17:27

żyto ozime Jak uprawiać http://speedy.sh/5dzb8/ytko.zip < obiecane fotki pola, na jednym widac ten plac co przyżółkło