Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#1141 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 listopad 2013 - 22:36

żyto ozime Jak uprawiać

Dzisiaj zbadałem odczyn i wyszło około 5.9 -6.1 pH. Czyli to chyba nie niski odczyn;/ wiec co? robaki?

Jak najbardziej popieram kolegę wyżej. Ten odczyn jaki Ci wyszedł jest jak najbardziej ok do uprawy żyta. A ten problem występujący co rok to jednak tam coś musi być i to warto sprawdzić, a Twoje szczęście ze ta powierzchnia nie jest duża i taki problem można przemilczeć.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 06:56
  •  

#1142 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 23:32

żyto ozime Jak uprawiać Ok sprawdzić ale jakimi metodami? w jaki sposób? obszar owszem i nie jest duży ale z roku na rok może sie powiększać.

Czyli jednak skłaniacie sie do przemilczenia tematu tak? No cóż może i tak trzeba zrobić :) Chociaż liczyłem ze ktoś sie z tym spotkał i może ma jakiś sposób w miarę nie skomplikowany.
Tak czy siak dzieki wielkie za to rady!

Teraz mi sie przypomniała jedna ważna kwestia. Na polu obok, sąsiad ma podobny problem (tzn on tego tak nie postrzega) ale zborze wygląda tak jak u mnie tylko ze tam jest na większym obszarze. To może pokolejii

Sąsiad miał kawałek pola i kawałek łąki, kilka lat temu przerobił wszystko na pole, teraz to jaśniejsze żyto pojawia mu sie tylko na miejscu dawnego pola, a tam gdzie była łąka ma ciemny kolor.

Edytowany przez Atsar, 02 listopad 2013 - 00:08.

#1143 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 12:56

żyto ozime Jak uprawiać Najpierw pobierz glebę z tych miejsc i zrób podstawową analizę gleby czyli na pH, P, K i Mg. Jak tam będzie wszystko ok to będzie trzeba szukać głębiej.
Zapraszam na swój profil

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1144 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 11:11

żyto ozime Jak uprawiać Napiszcie co zrobić żeby forum nie wyłączało samo automatycznie śledzenia tematu - do szału mnie to już doprowadza! ;[

#1145 Share SATURN

SATURN

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 13:32

żyto ozime Jak uprawiać witam mam zapytanie czy jeszcze można opryskać żyto na chwasty czy jest już za puzno , jeżeli tak to jakim śor.

#1146 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 18:11

żyto ozime Jak uprawiać Możesz pryskać ale uważaj na przymrozki. W niższych temp. dobrze działają środki oparte na chlorotoluronie do tego jakiś diflufenikan żeby rozszerzyć działanie na chwasty.
Według nazw handlowych to będzie np. Lentipur Flo 1,5l/ha + Legato 500 0,25l/ha

#1147 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 22:14

żyto ozime Jak uprawiać

Napiszcie co zrobić żeby forum nie wyłączało samo automatycznie śledzenia tematu - do szału mnie to już doprowadza! ;[

Ja za każdym razem jak wchodzę na forum wybieram co nowego bo z tymi powiadomieniami to raz były raz nie.

witam mam zapytanie czy jeszcze można opryskać żyto na chwasty czy jest już za puzno , jeżeli tak to jakim śor.

W tej fazie trzeba już uważać. Teoretycznie młodsze rośliny lepiej przechodzą stres jakim jest odchwaszczanie jesienne. Ja dałem 2 l boxera i 0,5l snajpera i trochę przyhamowało żyto, straciło kolor, ale jak dziś widziałem zaczyna powoli się odbudowywać.
Zapraszam na swój profil

#1148 Share SATURN

SATURN

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 11:20

żyto ozime Jak uprawiać czy glean 75 wg można jeszcze pryskać na żyto ?

#1149 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 12:19

żyto ozime Jak uprawiać Pewnie że można - uważaj na przymrozki tylko. Ja będe pryskał Legato Plus bo jesień ciepła i chwasty rosną jak na drożdżach :)

#1150 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 13:46

żyto ozime Jak uprawiać A gdzie byliście przez ten czas?? Tylko nie mówcie że dopiero niedawno posiane.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1151 Share SATURN

SATURN

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 14:26

żyto ozime Jak uprawiać Tomek pewnie wczoraj posiałem dziś pryskam jutro azot a w sobotę koszę tempo nie samowite ma to żyto odmiana wysokopienna specjal B) ;)

#1152 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 18:12

żyto ozime Jak uprawiać co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ???

#1153 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 18:52

żyto ozime Jak uprawiać Trzeba krowy paść B)

#1154 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 19:14

żyto ozime Jak uprawiać no tak tylko czeba je mieć :)

#1155 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 00:20

żyto ozime Jak uprawiać

co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ???

Jak nie ma krów to sarny zaprosić;p

Zrobić to sie chyba juz nic nie da bo było siane w miarę wcześnie (no powiedzmy optymalnie) ale strasznie gesto:) ja posiałem 210kg na 1.5ha. Pozostaje modlić sie żeby zima było ok i nie wyginęło czy pleśni nie zniszczyła uprawy, a było zaprawiane? może jak tak świetnie wszystko rośnie to warto pszenice zasiać:)?

#1156 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 15:04

żyto ozime Jak uprawiać nie było zaprawiane tylko wymieniałem żyto na inną odmiane . przenica by chyba nie urosła 5 klasa a na wiosne co robić ?

#1157 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 19:27

żyto ozime Jak uprawiać To jak jest tak gęsto i niej est zaprawiane to moze byc problem z pleśnią pośniegowa;/ nie wiem czy da sie zrobci cokolwiek, moze niech sie wypowie ktoś bardziej doświadczony

#1158 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 21:58

żyto ozime Jak uprawiać Zostawić, w razie posiadania funduszy ubezpieczyć, a najlepiej opryskać prochlorazem (mirage 450 - ok. 0,8l/ha).

#1159 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 22:59

żyto ozime Jak uprawiać

co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ???

Pierwsza sprawa to morfina. Daje sobie rękę uciąć że może już masz lub wczesną wiosną będzie mączniak. O temp. się nie bój bo morfiny działają w niskich temp. Zajdź też na pole i zobacz czy nie ma przypadkiem insektów bo może być obawa o ich nadmierną kompensacje. Czytałem kiedyś artykuł iż w Niemczech na zbyt gęste i wybujałe plantacje zbóż czy też rapsa stosowali moddus aby "odciąć" najsłabsze i niepotrzebne odkrzewienia, natomiast w rzepaku jest to agresywne zahamowanie wzrostu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1160 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 23:13

żyto ozime Jak uprawiać Moddus to zbyt wysokie koszta, a rośliny i tak sobie poradzą z usunięciem 'nadmiaru', kłopotem raczej będzie zbyt duża ilość roślin, a nie pędów na metrze. Gdybym był bogaty ( :) ), to moddus stosowałbym raczej przy bardzo wczesnych i rzadkich siewach na 3-4 liść, aby osłabić dominację głównego pędu i wzmocnić te do 4tego bocznego (czy jak się one nazywały) włącznie.

Prochloraz też obroni przed maczniakiem (ale tu pytanie: jak skutecznie), mozna dodać mała ilość ternu (0,1l/ha - 18-20zł), powinien wystąpic wtedy efekt synergii w zabezpieczniu przed mączniakiem, sam dawałem jeszcze mniejszą ilośc tego ternu (0,07l/ha) w mieszance z prochlorazem w pszenicy na 1 kolanko, mączniaka nie widziałem do koszenia, a u sąsiada za miedzą wystąpił, i to całkiem ostro. Aha, 0,8l mirage to koszt ok. 35-40zł (04.2013).

EDIT: no właśnie, a dlaczego prochloraz? Tylko on obroni przed pleśnią ze znanych mi środków i cenowo nie przysporzy bólów głowy. Alternatywą jest protiokonazol (brak środka z samym protiokonazolem, mieszanki drogie, do tego działa od 5 czy 8 *C) lub azoksystrobina (BARDZO droga zabawa, jesienią kompletnie nieopłacalna).

Edytowany przez eMWu, 06 listopad 2013 - 23:16.