Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#1041 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 17 wrzesień 2013 - 22:10

żyto ozime Jak uprawiać Ja pod żyto zorałem w ubiegły piątek... Dzisiaj po 2 miesiącach przyszedł w końcu konkretny deszcz i myślę że około poniedziałku zasieję :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 21:48
  •  

#1042 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 12:52

żyto ozime Jak uprawiać

Po co orać?

a jak uprawiasz ziemie pod siew żyta?

#1043 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 13:08

żyto ozime Jak uprawiać Sieje w mulcz, potem mu wykłada od chrób podstawy zdzbła.

#1044 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 18 wrzesień 2013 - 15:53

żyto ozime Jak uprawiać Po sprzątnięciu plonu lekka ścinka talerzowką , potem jak wzejdą samosiewy glifosad , gruber na ok 1 dzień przed siewem i gitara. Orać toż to szok tyle paliwa czasu.

Jeszcze tak nie było aby mi coś sie wyłożyło .

#1045 Share kisio311

kisio311

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 13:21

żyto ozime Jak uprawiać Witam! Też mam w planie, żeby zasiać żyto (tak dla eksperymentu) bez orki na 2ha, troche sie obawiam efektu, ziemia piachy V - VI klasa ( orka jak wykonywałem to bardzo płytko bo od razu biały piach wyciąga) zabiegi podobne jak Hereford (zamiast grubera drugi raz talerzówka i agregat). woj.opolskie.
Co o tym myślicie? ryzykować, czy jeszcze szybko orać? :)

#1046 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 14:12

żyto ozime Jak uprawiać Jaki przedplon? Nie oraj!. Numer z talerzowką przejdzie tylko raz w następnych latach gruber jest niezbędny,tylko nie za głeboko bo zniszczysz warstwę podpłóżną zabardzo poprawisz podsoąkanie i woda na piachach będzie za szybko uciekać , tak na 18 cm wystarczy. Prawdziwe efekty zaobserwujesz po ok 3 latach , nie zapomnij o wapnia .

#1047 Share kisio311

kisio311

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 21:21

żyto ozime Jak uprawiać przedplon to mieszanka owies-jęczmień, odrobina obornika przed talerzówką na ściernisku, teraz wapno i polifos 8. Za rok planuje na tym polu znowu mieszankę więc i tak bede orał. Całe moje zborze przeznaczam na paszę dla krów i głównie rozchodzi mi się o słomę, a z żyta jest elegancka i dużo :) . Dzięki za odpowiedź zaryzykuję bez orki.

#1048 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 07:16

żyto ozime Jak uprawiać Jasne że bez orki a u ciebie odpada jeszcze problem z samosiewami,powymarzają.Tylko nie jeździj bez sensu jakimiś bronami , tylko spulchnienie i siew zobaczysz będzie super , tylko sie pośpiesz, im szybciej tym lepiej. U mnie juz wszystko na wierzchu pięknie wyrzędowane i zielone :)

#1049 Share kisio311

kisio311

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 07:55

żyto ozime Jak uprawiać wg.mapki z linku który był podany wcześniej to jestem tak pomiędzy ciemnozielonym, a żółtym. Więc jeszcze 5 dni to spokojnie powinienem zdążyć.

#1050 Share MarcinO10

MarcinO10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 09:00

żyto ozime Jak uprawiać W podlaskim pada od tygodnia, (ostatnie 2 doby non stop) :blink: Oziminy nie siane, kukurydza na polach, obawiam się, że będą problemy i to spore...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1051 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 25 wrzesień 2013 - 20:47

żyto ozime Jak uprawiać Zasiałem dzisiaj 4,70ha żyta (6 kawałków)... Tyle co się udało skończyć bo noc mnie zastała. Gleba idealna bo jest dużo wilgoci a błota nie ma :) Ciągnik: Deutz D7206 + agregat uprawowo-siewny 3M (brona wirnikowa Lely + wał rurowy + siewnik Amazone). Czas pracy: ok 5h.

#1052 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 13:56

żyto ozime Jak uprawiać U mnie w dolnośląskiem pada od 3 tygodni - ponad połowę areału pod żyto nawet nie zaorałem i teraz nerwówka - czy siać żyto pewnie w połowie października czy szukać już nasienia pszenicy ?

Chciałbym sypnąć mocznik (100kg) pod korzeń żeby jeszcze w listopadzie się trochę rozkrzewiło - jak sądzicie ? Może jeszcze też prysnąć CCC z 0,5l na krzewienie czy na wiosnę dopiero jak będzie słabe?

Edytowany przez Boniar, 26 wrzesień 2013 - 14:09.

#1053 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 15:58

żyto ozime Jak uprawiać Za późno na żyto , szkoda mocznika .

#1054 Share Norbi1996

Norbi1996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 20:04

żyto ozime Jak uprawiać Witam wszystkich serdecznie,
Zasiałem dzisiaj po raz pierwszy żyto Kwalifikowane Dankowskie Amber norma 145 kg/ha (miało być 120 ale próba kręcona nieco oszukała) klasa ziemi IV. Nie siałem żadnego nawozu przedsiewnie. Czy można siać azot N przy fazie rozkrzewiania na jesień? Czy może dopiero wiosna a teraz zostawic to żyto kompletnie bez nawozu?

#1055 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 08:54

żyto ozime Jak uprawiać Teraz daj spokój z azotem. Daj go wiosną. Lepiej opryskaj żyto jesienią na chwasty.

#1056 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 10:50

żyto ozime Jak uprawiać Pod oziminy przedsiewnie daję się Fosfor i Potas ewentualnie małą dawkę Azotu.
Azot dany pogłównie tylko rozhartuje rośliny i szybciej wymarzną.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#1057 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 17:50

żyto ozime Jak uprawiać No chyba że sieje się późno i trzeba pobudzić do krzewienia :)

#1058 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 wrzesień 2013 - 18:27

żyto ozime Jak uprawiać

Witam wszystkich serdecznie,
Zasiałem dzisiaj po raz pierwszy żyto Kwalifikowane Dankowskie Amber norma 145 kg/ha (miało być 120 ale próba kręcona nieco oszukała) klasa ziemi IV. Nie siałem żadnego nawozu przedsiewnie. Czy można siać azot N przy fazie rozkrzewiania na jesień? Czy może dopiero wiosna a teraz zostawic to żyto kompletnie bez nawozu?

Trochę azotu by nie zaszkodziło, ale powinien to być azot w formie amonowej. A ta forma słabo przemieszcza się w glebie więc nie zadziała. To bezsensowne. Ewentualnie daj dolistnie ale fosfor i potas. I oczywiście odchwaszczanie jesienią.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1059 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 19:17

żyto ozime Jak uprawiać W jakich dawkach i jakich preparatach oraz w której fazie rozwoju dać ten fosfor i potas dolistnie? 120 kg/ha soli potasowej dałem pod agregat oraz 70 kg mocznika. Żyto zasiane w przeciągu tego tygodnia (trochę późno) ale taka pogoda. Nie dałem fosforu czy polifoski ponieważ pole wapnowane kredą. Więc doradźcie jak go teraz dostarczyć. IV b - V kl.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1060 Share Norbi1996

Norbi1996

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 28 wrzesień 2013 - 20:25

żyto ozime Jak uprawiać Może byc Legato Plus? Nigdy nie był jeszcze używany także powinien skutecznie zadziałać prawda? W tym roku pole zostało z Roundapowane (zamiennikiem). W jakiej fazie rozwoju rośliny pryskać?