Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#981 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 14:49

żyto ozime Jak uprawiać witam panowie doradzcie mi co zrobić.Na wiosne miałem posiany łubin 2 tyg temu został skoszony i pole stalerzowane klasa ziemi 5 teraz chce na tym polu posiać żyto i co dalej robic najbardziej chodzi mi jaki i ile dać nawozu teraz i jaki oprysk na ha i kiedy. Z góry dzięki za odp pozdrawiam wszystkich

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 10:52
  •  

#982 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 21:42

żyto ozime Jak uprawiać

@Boniar, oczywiście zgodzę się co do krzewienia, tak jesienią, masz 100% rację, ale jeśli chodzi o siew to termin optymalny jak na moje rejony to 10-25 IX, zawsze staram się siać ok. 20, więc uważam, że tak w sam raz. Orkę wykonam na ok. 3 tygodnie przed, lekkie gleby dłużej osiadają, ale i tak jest to wystarczająco wg mnie. Czemu uważasz, że za późno startuje? pozdrawiam

Jakieś zaćmienie mi się udzieliło bo przeczytałem że orzesz 30 września. SORRY! :D

#983 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2013 - 00:49

żyto ozime Jak uprawiać

A jeśli Glean był juz stosowany? w roku 2012/2013? w takim razie co dac zamiast niego?

W jakiej formie dostarczyc to 20kg azotu? bo planowałem posiac przed siewem troche polifoski 4 i moze do tego domieszac azot np w formie mocznika? czy saletre? wiem ze w poli4 jest tam 5% azoru ale to troche mało bedzie.

Jeśli rozpoczeła sie faza sprzelania w zdzbło to to żytko miało juz kilkanaście cm, wiec śnieg go nieprzygniótł? chyba ze niespadł śniego, bo przeciez to wbrew prawa fizyki zeby na łan żyta o wysokosci kilkunastu cm spadł snieg i nic mu sie niestało:)

Dzieki i pozdrawiam!

Ja daję polifoske 6, 200kg polifoski + to co jest w glebie wystarcza(ale co 3 lata każde pole dostaje obornik). Azot najlepiej w formie amonowej, forma azotanowa powoduje nadmierne uwodnienie tkanek i w konsekwencji słabsze przezimowanie.
Zyto wtedy bardzo ładnie się trzymało, liście i łodygi odwodniły się, były takie zwiędnięte położyły się na glebie pod wpływem śniegu, wiosną szybko ruszyły do góry. Szczerze mówiąc wtedy przezimowanie było rewelacyjne, lepsze niż w tym roku. Po tamtym roku nie boję się teraz wcześniejszego siewu.

milanreal1 dzięki za odp., jeżeli odchwaszczać to trzeba by chyba już teraz szybko przed orką, jak to rozegrać, a nawozy kiedy? jeżeli potas dzielić, to sól potasowa i jakiś nawóz fosforowy( jaki polecasz?) plus wiosna wcześnie azotem i potas. I jak to jest w końcu z tym wapniem, ile ludzi tyle opini, niektórzy twierdzą, że nawozy npk w wypadku wapna dopiero wiosna. Glean nie był stosowany, ojciec walczy z chwastami wiosną, z tego co pamiętam chwastoxem bodajże. To jest 6 klasa ;) górka, piasek że ciężko siać, bo ściaga, wydmy się robią, a czasami to z wiatrem piasek niesie... Jeszcze mam pytanie odnośnie tego Gleana, nigdy go nie stosowaliśmy, producent zaleca nie stosowanie na piaskach, stosowałeś Gleana u siebie na 6? Może jednak Legato+Glean, choć myślalem zeby prysnąć je w pszenżycie.
Atsar dzięki, troszkę mało 55, ale więcej bym się nie spodziewał :P

Odchwaszczasz po siewie i po wschodach. Nawozy przed orką lub pod agregat( ten wariant lepszy). Fosfor najlepiej w postaci fosforanu amonu. Wapno węglanowe działa dosc wolno więc ni szkodzi jeżeli dasz fosfor, dawanie fosforu wiosną mija się z celem. Chwastoxem załatwisz tylko dwuliścienne. Gleanem załatwisz miotłę. Legato to już spory koszt chociaż nie powiem środek dobry. Z takich droższych środków jeszcze boxer super radzi sobie z miotłą. Nie zalecają na słabych glebach ale jakoś odchwaścić trzeba więc stosuje. Chociaż tak szczerze mówiąc tak takich wydmach to rzadko występuje dużo chwastów. W takich wypadkach najlepiej dać wiosną lintur. Na takim piasku żyto zazwyczaj jest słabo rozkrzewione, susza przypala żyto, potem przychodzi sporo deszczu i występuje wtórne zachwaszczenie najczęściej komosa i chabrem. A lintur je załatwi, jeszcze częściowo zwalczając miotłę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#984 Share k-krzysiek

k-krzysiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 21:04

żyto ozime Jak uprawiać @Boniar nie ma sprawy ;)
@milanreal1 dzięki, co do chwastów to komosy nigdy nie było, za to chaber jest dość uporczywy, żyta raczej te chwasty nie ruszają tak mocno. Jeśli chodzi o fosforan to jest on rozpuszczalny w wodzie więc powinno i tak być ok, natomiast co z N, przecież fosforan ma formę amonową? Myślę o K w formie soli potasowej i starczy, plus N wiosną.

#985 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 23:03

żyto ozime Jak uprawiać Tak jest forma amonowa która jest najlepsza formą azotu jesienią dla ozimin.
Zapraszam na swój profil

#986 Share k-krzysiek

k-krzysiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 13:38

żyto ozime Jak uprawiać Tak, tak ale jak to się ma wapnowania, azot w formie amonowej plus wapno przed orką?

#987 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 00:21

żyto ozime Jak uprawiać Jeżeli wapno tlenkowe to nie pasuje, ale jak węglanowe to swobodnie można dawać.
Zapraszam na swój profil

#988 Share k-krzysiek

k-krzysiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 20:02

żyto ozime Jak uprawiać Dzięki @milanreal1 o to mi właśnie chodziło.

#989 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 04 wrzesień 2013 - 20:06

żyto ozime Jak uprawiać Panowie, żyto mi sypnęło 2,8t/ha. Na pierwszy rzut oka wyda wam się to śmieszny plon, ale mam gospodarstwo ekologiczne i było ono siane bez jakichkolwiek nawozów i nie były stosowane żadne opryski... Jedynie pole w dobrej kulturze rolnej... Sądzicie że to dobry wynik?

Edytowany przez Niki20, 04 wrzesień 2013 - 20:08.

#990 Share marcin39

marcin39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 21:04

żyto ozime Jak uprawiać Uważam że to dobry wynik ,no chyba że masz ziemie I klasy :D U mnie bez nawozu to by nawet tony nie dało :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#991 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 21:45

żyto ozime Jak uprawiać 3/4 klasa gleby. Aha zapomniałem dodać że materiał siewny świeżo z centrali.

Edytowany przez Niki20, 05 wrzesień 2013 - 10:13.

#992 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 22:25

żyto ozime Jak uprawiać

3/4 klasa gleby. Aha zapomniałem dodać że nasienie świeżo z centrali.

A tak z ciekawości zapytam, co sie z takim ziarnem robi:), w sensie sprzedaje za 20.000zł/tone ? w jakiej super-hiper tajnej eko bazie;)? nie no powaznie, załóżmy ze mam 10 ton eko żyta i co dalej?

#993 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 10:14

żyto ozime Jak uprawiać Ja sprzedaję jako konwencjonalne. Są firmy w PL które skupują ekologiczny towar, cena oczywiście wyższa... Dodatkowo do hektara masz dopłatę jeżeli jesteś na "ekologii".

#994 Share ilnicki96

ilnicki96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 06 wrzesień 2013 - 19:56

żyto ozime Jak uprawiać panowie a w jakim terminie najlepeij sac zytko? Juz mam zaorane tylko nie wiem kiedy ruszac z siewem a nawóz to bedzie polifoska 4 150 kg starczy pod kozen + 50 kg soli potasowej? prosze o odp :)

#995 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 06 wrzesień 2013 - 23:10

żyto ozime Jak uprawiać Jaki to region Polski?
Zapraszam na swój profil

#996 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 07 wrzesień 2013 - 06:30

żyto ozime Jak uprawiać ile musi ziemia odleżeć, żeby można było siać hybrydę. Orkę skończyłem 4 września?

#997 Share Niki20

Niki20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 07 wrzesień 2013 - 08:39

żyto ozime Jak uprawiać Ja zamierzam siać około 20 września. Podkarpacie.

#998 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 07 wrzesień 2013 - 09:40

żyto ozime Jak uprawiać Ja sieję ok. 13-14 września, zależy od pogody. Zaorane tydzień temu.

#999 Share ilnicki96

ilnicki96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 07 wrzesień 2013 - 20:11

żyto ozime Jak uprawiać region to dolny slask :) klasa ziemi to V

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1000 Share Ali_Ursus

Ali_Ursus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 wrzesień 2013 - 20:25

żyto ozime Jak uprawiać Uprawione pole pod Hybryde :) , sieje 14 Września , panowie jak dobrze ustawić siewnik AMAZONE D7 super s 2,5 ? Nie siałem nim jeszcze , więc może ktoś wie jak dobrze go ustawić by wysiać dwie jednostki oczywiście mówię tu o 1 Ha pola ;)
??

Edytowany przez Ali_Ursus, 07 wrzesień 2013 - 20:26.