Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#941 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 04 sierpień 2013 - 11:09

żyto ozime Jak uprawiać Dańkowskie amber 4,5t/ha kujawsko pomorskie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 12:08
  •  

#942 Share marcin39

marcin39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 04 sierpień 2013 - 21:56

żyto ozime Jak uprawiać U mnie amberek sypnął +/- 6t. Dokładnie nie wiem bo nie ważone ale mile zaskoczony :D

#943 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów

Napisany 04 sierpień 2013 - 22:01

żyto ozime Jak uprawiać Gdy brałem kwalifikat jesienią 2012r ziarno wyglądało jak poślad. A teraz ładne grube jak hybryda. Twoje też takie było?

#944 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 05 sierpień 2013 - 10:12

żyto ozime Jak uprawiać Koledzy, jak nawoziliście te wasze "amberki" skoro tak sypią ? Ja będę siał w tym roku po mieszankach motylkowo-zbożowych i nie wiem za bardzo ile dać ale jakby żytko sypało ponad 4t/ha to by mi się podobało.

#945 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 sierpień 2013 - 22:33

żyto ozime Jak uprawiać U mnie amber 5t/ha. Nawożenie niecałe 120kg N. Ziarno grube, co mnie lekko dziwi bo kwalifikat by bardzo drobny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#946 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 06 sierpień 2013 - 23:03

żyto ozime Jak uprawiać U mnie amber dal niecałe 5t przy 110 kg N i ph 4.35 ( wiem, wiem tragicznie niskie, ale to dzierżawa...)

#947 Share marcin39

marcin39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 07 sierpień 2013 - 21:34

żyto ozime Jak uprawiać Żytko posiane na poletku doświadczalnym , zawaliłem siew bo posiałem 176 kg/ha kwalifikatu w terminie :blink: skracane na pierwsze kolanko ccc i ustało do żniw , podoba mi się ta odmiana i teraz też ją posieję , tylko rzadziej :P

#948 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 20:00

żyto ozime Jak uprawiać A kolega tak na bakier z zaleceniami?

#949 Share marcin39

marcin39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 21:57

żyto ozime Jak uprawiać No tak jakoś wyszło, ojciec maczał w tym palce a on wychodzi z założenia im gęściej posiejesz tym więcej zbierzesz :P

#950 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 07:53

żyto ozime Jak uprawiać To wygląda na to, że nasi ojcowie mieli tego samego wykładowcę;-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 22:12

żyto ozime Jak uprawiać Skąd ja to znam :D
Gęściej trzeba posiać tak ponad 200kg/ha najlepiej :lol:
I raczej jest to brak wykładowcy :P

#952 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 13 sierpień 2013 - 10:41

żyto ozime Jak uprawiać no bo tak trzeba. Każdy dochodzi latami do swojego najlepszego sposobu uprawy.

#953 Share KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 13 sierpień 2013 - 20:46

żyto ozime Jak uprawiać Witam . Chcem w tym roku zasiać żyta odmiana Amber ile się tego wysiewa w odpowiednim terminie ?? Czekam na odpowiedz

#954 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 sierpień 2013 - 21:32

żyto ozime Jak uprawiać Rok temu siałem 100kg/ha i było dobrze siew ok 20 września czyli mniej więcej optymalny. Ale brałem z centrali do tego z dobrym nawożeniem przedsiewnie czyli były dobre warunki do krzewienia.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#955 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1303 postów

Napisany 13 sierpień 2013 - 21:53

żyto ozime Jak uprawiać Według zaleceń między 90 a 110 kg. Im późniejszy siew tym normę trzeba zwiększać. Również siałem 100kg i stwierdzam, że było akurat. Mówię oczywiście o kwalifikacie.

#956 Share KaziU91

KaziU91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 14 sierpień 2013 - 07:39

żyto ozime Jak uprawiać Dzięki za podpowiedzi :) Czy żyta Dańkowskie Diamet i Dańkowskie Złote sieje się tyle samo co odmianę Amber ??

Edytowany przez KaziU91, 14 sierpień 2013 - 10:47.

#957 Share kacperbaldyga

kacperbaldyga

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 16:46

żyto ozime Jak uprawiać Witam, Mam pytanie a mianowicie co zrobić , jakie nawozy stosować i jakie żyto siać aby był lepszy plon bo jak na razie to z 3ha to miałem niecałe 5 t

#958 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 16:58

żyto ozime Jak uprawiać Jaki był przedplon?
Jaki miałeś materiał siewny?
Jakie zrobiłeś nawożenie?
Jaką zrobiłeś ochronę herbicydową i fungicydową?

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#959 Share Atsar

Atsar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:25

żyto ozime Jak uprawiać Na wstępie witam wszystkich forumowiczy!

W tym roku ojciec odstąpił mi 1.5 ha ziemi do uprawy, z racji tego ze trzymanie kasy na koncie jest totalnie bezsensu uwzględniając wskaźnik inflacji, postanowiłem zainwestować w uprawie zboża. Jak można sie domyślić z nazwy tematu, mowie o życie, ale to po kolei.

Ziemia nie jest jakaś super dobra (nie jestem pewien klasy), jednak kilka lat temu była to łąka, przerobiona na pole uprawne, na około 40% powierzchni jest dosyć mokro, czyli przy deszczowej wiośnie jest tam naprawdę ciężko. .. parametry tak... właśnie, wiec parametry ... na 03.2013 - pH 5.2, zawartość P 6.3mg/100g gleby, analogicznie K 6.0 i Mg 9.2, następnie po tym badaniu, ojciec na wiosne zdecydował sie na pszenice, zgodnie z zaleceniem wywapnował dosyć względnie:), podsypał sporo nawozu (chwalił sie że aż za 2.2 kafla:P ale nie wiem co tam było - ojciec jest old agrnomomem wali nawóz jaki uważa za stosowny i co portfel pozwoli), przyszedł kwiecień potem maj i tyle dopadało ze na tych wyżej opisanych 40% były samusie chwasty, a z reszty uleciało około 1.4 tony pszenicy. Słoma była ścięta, i przejąłem pole ja.

Czytając setki stron, postów, publikacji itd na temat uprawy żyta można zgłupieć :D ile, kiedy, gdzie, czego, itd, i tu moje pytanie co powinienem zrobić dalej, jak poprowadzić dalsze czynności siewno-uprawne;p (swoja droga to chyba najsensowniejsze forum poświecone rolnictwu):
Z tego co wiem narzazie, to orka około 3 tyg wcześniej, żeby ziemia odleżała, siać płytko około 2 cm i im wcześniej tym rzadziej. Jesienią NPK i herbicydy, a na wiosnę opór N , fungicydy i znowu N. Dokładnie nie wiem ile czego i kiedy i tu chyba jest największy problem, nie wiem też czy dobrze myślę.

Na chwile obecna została wykonana orka (około 19-22 cm) dnia 21.08.2013.

Planuje posiać Żyto Dankowskie Diament, bo tylko ot jest cenowo w moim zasięgu:)

Mam nadzieje ze dostarczyłem dosyć duzo informacji i ktos da rade cos podpowiedziec sensownego, dzieki z góry za poswiecony czas, a jak ktos doczytał do tej linijki to praktycznie zasłurzył na piwko!:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 23:04

żyto ozime Jak uprawiać Te 40% to będzie zapewne torf, ogólnie niezbyt mądre było przeorywanie torfu i robienie z niego pola - orka go wysusza, wypala i wyjałowia, a bez oprysku herbicydem doglebowym mozna pomarzyć, aby plantacja była czysta od chwastów, taka torfu mać. Na torfie dobrze sprawdziła się u mnie mieszanka 1l legato plus + 12g gleanu/ha na liścienie chwastów (żyto miało 2 liście).

A co do tych trzech tygodni - jeżeli siejesz agregatem z wałem to spokojnie można siać niedługo po orce. A w życie czym wcześniej tym lepiej - krzewi się tylko jesienią, a lepsze ukorzenienie zrobi różnicę na lżejszych stanowiskach. Tylko że wczesny siew niesie ze sobą pewne ryzyko - niższą zimotrwałość (większe ryzyko wygnicia pod śniegiem). Tak więc z populacją aż tak bym się nie spieszył, u niej za bardzo nie da się zejść z normą wysiewu, aby zminimalizować ryzyko złego przezimowania.

Odnośnie wyboru odmiany - jestem przekonany do hybryd, ale rozumiem że tańsze może być zasianie populacji - tylko jeżeli będziesz wysiewać jej sporo (150kg wzwyż) to koszt hybrydy wyniesie tyle samo (1,5 jednostki hybrydy przy wczesnym siewie spokojnie wystarczy, o ile wilgoci nie brakuje). Tutaj hybryda posiana dosyć rzadko - stan z końca jesieni: http://www.agrofoto....rydowe-palazzo/
Więcej fot, w tym z wiosny, w mojej galerii. A co do nawożenie to ciężko będzie się wypowiedzieć, nie wiedząc, ile masz na nie funduszy. Trzeba znaleźć pewną proporcję między N a PK, nie ma sensu przesadzać z jednym pierwiastkiem, jeśli będzie brakować drugiego. Chociaż jeśli pszenica dała tylko 1,5t to zapewne dużo PK zostało w ziemi.