Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#921 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 24 maj 2013 - 19:41

żyto ozime Jak uprawiać koledzy chciałem zapytać z ciekawości bo mam zamiar siać żyto czy są odmiany zeby rosły niskie????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 01:25
  •  

#922 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 24 maj 2013 - 20:03

żyto ozime Jak uprawiać dankowskie diament jest dosc niskie.

#923 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 maj 2013 - 11:34

żyto ozime Jak uprawiać

Dla tych którzy robią kiszonkę z żyta.
Ile macie średnio snopków z hektara z żyta na kiszonkę??
I czy wystarczyłoby dać przed siewem ze 100kg/ha lubofoski i wiosną ze 100kg/ha saletry i z tego byłby zadawalająca ilość snopków??

Co do saletry to pod żyto na kiszonkę wypadałoby rzucić ok. 60-70kg N w jednej dawce startowej (200-230kg najlepiej saletrosanu - lepsze wykorzystanie azotu dzięki siarce = większa ilość kiszonki), aby żyto było gęste i nie redukowało źdźbeł. I do tego zamiast 100kg lubofoski, 100kg soli potasowej (potas - budulec komórek - więcej masy z hektara), chyba że ziemia jest bardzo słaba (mała zawartość fosforu w glebie i niskie pH) to wtedy 200kg polifoski 6 lub odpowiednika.

A co do ochrony przed grzybem - jak pogoda sprzyja grzybkowi to zabieg lepiej przyśpieszyć i opryskać liście, nie kłos, fuzarioza nie tyka kłosa żyta, mu może zaszkodzić jedynie szczerbatość (a później przez to sporysz), której żaden oprysk nie eliminuje.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#924 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 maj 2013 - 18:57

żyto ozime Jak uprawiać a jak u was zyta? u mnie narazie stoi, skracanie w t1 troche przegapilem i poprawialem modusem + 1 raz fungicyd. u sasiadow bez skracania i ochrony fungicydowej juz miejscami sie wywraca.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#925 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 28 maj 2013 - 19:09

żyto ozime Jak uprawiać u mnie po dzisiejszych nocnych opadach, tam gdzie była siana saletra (200kg)+ 50kg polifoski 21 rozsiewaczem to w 90% leży jak by walec przeszedł, a tam gdzie ręczno siany nawóz to jeszcze stoi, zobaczymy czy coś jeszcze z tego będzie. Jutro zrobię zdjęcie to ocenicie czy jest szansa na jakiś plon.

#926 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 28 maj 2013 - 19:20

żyto ozime Jak uprawiać U mnie populacyjne miejscami sie położyło A hybryda Palazzo stoi bez żadnych zastrzeżeń.

#927 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 28 maj 2013 - 21:10

żyto ozime Jak uprawiać Potwierdzam, Palazzo nie traktowane skracaczem na 1 kolanko dalej stoi mimo 155-160cm wysokości, tyle że ma zdrową podstawę, bo wszelkie inne zabiegi ( w tym skracanie cerone 0,7l na podflagókę) dostało.

Edytowany przez eMWu, 28 maj 2013 - 21:11.

#928 Share TEVEZ

TEVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 14:12

żyto ozime Jak uprawiać Mam trochę inne pytanie.
Jak skutecznie z pola po żniwach pozbyć się pozostałości żyta aby nie wyrosło w zbożu jarym.

#929 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 02 czerwiec 2013 - 17:59

żyto ozime Jak uprawiać w jarym ci nie urośnie ale w kolejnej oziminie może go być pełno. Wszystko zależy od wilgoci po żniwach. Gdy będzie jej dużo wszystko wzejdzie przed orką zimową, gdy mało wschody mogą rozpocząć sie po orce i siewach zbóż. Wtedy to już trochę lipa.

#930 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2078 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 20 czerwiec 2013 - 15:02

żyto ozime Jak uprawiać Do jesieni jeszcze daleko, ale zapytam już teraz co wybrać do zwalczania miotły i innych chwastów jedno i dwuliściennych w życie i kiedy najlepiej pryskać przed czy po wschodach jesiennych.... Chodzi tez oczywiście o cenę żeby nie była jakaś kosmiczna:p
1.Tolurex lub Lentipur Flo + Glean
2. Legato Plus + Glean
3. Expert Met
I następne pytanko chcę na wiosnę zasiać z 4 ha żyta jarego i czy też można taką samą mieszanką je popryskać co ozime jesienią???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#931 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 20 czerwiec 2013 - 17:22

żyto ozime Jak uprawiać Jarego to raczej tym się nie pryska, no bo po co. Miotła w jarym nie rośnie. Gleanu teoretycznie na piachach sie nie stosuje, chociaż ja czasami pryskam :blink:. IPU w jesiennym oprysku bardzo mnie zawiódł w tym roku.

#932 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 czerwiec 2013 - 23:50

żyto ozime Jak uprawiać Dużo u Was robaków w życie? U mnie na początku kwitnienia nawet było sporo wciornastka, teraz trochę mszycy spotkałem. W ostatnim zabiegu fungicydowym nie dałem nic na robaka, w przyszłym roku zrobię poprawkę i dam coś najlepiej długo działającego, podobno eforia zabezpiecza na dłuższy okres czasu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#933 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 07:57

żyto ozime Jak uprawiać U mnie gdy pojawiały się ości dałem toszkę etefonu + pyretroid ale ostatno pojawiło się troszkę w życie biedronek a gdzie biedronki to bywają mszyce ale oglądając kłosy tylko w jednym znalazłem 2 mszyce a poza tym w miare czysto i w tym roku nareszcie nie widze w życie i innych zbożach lednicy zbożowej która przez dwa ubiegłe lata mnie nawiedzała. Na przyszły rok też myślę o daniu coś dłużej działaącego ale chyba nie Bi 58 bo w ubiegłym roku nie byłem do końca zadowolony z tego środka.

#934 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 11:17

żyto ozime Jak uprawiać a jak u was wygląda kłos, zapyliły się ładnie bo u mnie bardzo kiepsko i w kłosie jest ok 5-10 ziaren, więc zapowiada się kiepsko, a po dołkach już robi się białe

#935 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 11:51

żyto ozime Jak uprawiać U mnie w tym roku w czasie kwitnienia padało ale visello ma pełne kłosy. W tamtym roku podczas kwitnienia była duża susza i kłosy wyglądały gorzej.

#936 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 24 czerwiec 2013 - 11:15

żyto ozime Jak uprawiać

U mnie gdy pojawiały się ości dałem toszkę etefonu + pyretroid ale ostatno pojawiło się troszkę w życie biedronek a gdzie biedronki to bywają mszyce ale oglądając kłosy tylko w jednym znalazłem 2 mszyce a poza tym w miare czysto i w tym roku nareszcie nie widze w życie i innych zbożach lednicy zbożowej która przez dwa ubiegłe lata mnie nawiedzała. Na przyszły rok też myślę o daniu coś dłużej działaącego ale chyba nie Bi 58 bo w ubiegłym roku nie byłem do końca zadowolony z tego środka.

Bi ma dobra skuteczność przez tydzień od zabiegu czyli dość krótko. Eforia ma 2 substancje aktywne i podobno działa znacznie dłużej dlatego raczej w następnym roku ja dam razem z ostatnim fungicydem.
Zapraszam na swój profil

#937 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 20:35

żyto ozime Jak uprawiać Żyto skoszone,plon podobny jak z tamtego roku t.j. 3,5T/ha.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#938 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 22:11

żyto ozime Jak uprawiać Ja również skosiłem 0.9 ha żyta syntetycznego Caroass i jestem miło zaskoczony. Tyle na ten moment powiem o plonie bo nie ważyłem.

#939 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 28 lipiec 2013 - 23:47

żyto ozime Jak uprawiać U mnie wczoraj rozpocząłem żniwa. Na razie żyto sypie jak szalone, już dawno takiego plonu nie było.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#940 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 lipiec 2013 - 09:54

żyto ozime Jak uprawiać u mnie juz tez skoszone, plon okolo 4t. liczylem na wiecej ale plesn sniegowa zalatwila z 1/3 roslin. w tym roku idzie juz dobra zaprawa.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW