Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#841 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 17:18

żyto ozime Jak uprawiać Jeżeli wykonano zabieg herbicydowy przed regulatorami czy odwrotnie należy zrobić minimum 2-3dni przerwy miedzy zabiegami.Każdy zabieg tego typu to stres dla rośliny,a stres to zwolnienie lub nawet chwilowe zahamowanie wzrostu.W zycie chwaściki zawsze jesienią w pszenicy w sumie też,jednak bardziej odbija się to na wzroście żyta niż pszenicy.I przypominam,dawka na klos nie wpływa na plon ,mtz,parametry i pochodne.pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 00:10
  •  

#842 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 19:08

żyto ozime Jak uprawiać Dawka na kłos w życie na pewno nie wpływa na parametry jakościowe, które badane są w skupie. Żyto można poprowadzić w nawożeniu azotowym w dwóch dawkach, ale zależy jak wysokie dawki i jaki nawóz. Dlatego też czasami stosuje się dwie a czasami trzy dawki na wiosnę, ale bardziej ze względów techniczno-organizacyjnych a nie z powodu poprawy jakości ziarna jak w pszenicy. W życie zbyt duże nawożenie azotowe generuje większą zawartość białka kosztem zawartości skrobi, natomiast sterując odpowiednio nawożeniem N możemy wpłynąć pośrednio na masę 1000 ziarn co przekłada się na plon.

Edytowany przez PiastOracz, 27 kwiecień 2013 - 19:09.

#843 Share grzesiu0905

grzesiu0905

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 20:22

żyto ozime Jak uprawiać Panowie jakie macie doświadczenie ze srodkiem stabilan w życie.?
nie wpływa negatywnie na plon?

#844 Share agrofoto

agrofoto

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 2931 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 08:53

żyto ozime Jak uprawiać We wtorek (30.04) będziemy na czacie szeroko rozmawiać o ochronie fungicydowej zbóż. Jeśli interesuje Was ten temat lub macie jakieś pytania do ekspertów to wpadajcie o 20:00. Więcej info tutaj: http://www.agrofoto....mpaign=szeptana

#845 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 10:19

żyto ozime Jak uprawiać Witam
W jakiej fazie są te rośliny? Są z tego samego pola, odmiana Dańkowskie Diament. Jedne mają pierwsze kolanko nisko około 1cm a drugie bardzo wysoko 2,5cm.

Załączone miniaturki

• DSC01250.JPG
  • DSC01255.JPG
  • DSC01254.JPG
  • DSC01258.JPG
  • DSC01259.JPG
  • DSC01262.JPG

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#846 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 10:24

żyto ozime Jak uprawiać O koledzy akacja i PiastOracz sie pojawili:)
Możecie zerknąć na moje pytanie z postu nr #759. Rosliny sa w takiej fazie: http://www.agrofoto....a-to-faza-bbch/

#847 Share dwojakowski

dwojakowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 11:05

żyto ozime Jak uprawiać BBCH 32 piersze kolanko nad węzłem drugie kolanko oklo 2-3 cm kup sobie w top agrar polsk Fazy rozwojowe zbóz praktyczny poradnik kosztuje chyba 30zł są tam fotki i dokładne opisy

#848 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 28 kwiecień 2013 - 19:48

żyto ozime Jak uprawiać Co Wy na to żeby żyto drugi raz skracać na liścia flagowego opryskiem Cerone 480 SL?
Obecnie żyto tak wygląda: http://www.agrofoto....ydowe-brasetto/ ?

#849 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 28 kwiecień 2013 - 21:04

żyto ozime Jak uprawiać @grzesiu.Stabilan,CCC,to ta sama sustancja czynna.Czy wplywa na obnizenie plonu?Mozna na to spojrzeć różnorako[wałkowaliśmy to we wcześniejszych wypowiedziach]Stosujemy regulatory aby wyeliminować zjawisko wylegnięcia plantacji,zdając sobie sprawe iż wylegnięcie spowoduje wieksze straty w plonie niż zastosowanie chlorku jako czynnika wplywajacego na redukcje częściową systemu korzeniowego.Im warunki glebowe bardziej niesprzyjające tzn.gleba piaszczysta[np] bardziej przepuszczajaca wilgoć tym ta redukcja systemu korzeniowego będzie miała bardziej znaczący wpływ na plon,dlatego bardziej racjonalnym byłoby zastosowanie np modusa czy tez medax-top na tego rodzaju glebach choć wiadomo iż to już inna cena.
@majes.Z przykrością muszę stwierdzić iż chyba przespałeś odpowiednią fazę skracania chlorkiem pod względem efektywności.Odleglośc 1cm drugiego kolanka nad węzłem krzewienia to najlepszy moment skracania chlorkiem,pod warunkiem iż przynajmniej 50% pędów na jednostce[m2] jest w tej fazie rozwojowej.Dlatego ułatwieniem i zarazem w duzej mierze podniesiem efektywności stosowania chlorku w tej fazie jest stosowanie 05 na tkzw.wyrównanie łanu zaraz po ruszeniu wegetacji.Co przeloży się na dużo większe zrównowarzenie pedów pod wzgledem faz rozwojowych,o kwesti sporyszu i obcopylności nie wspomnę[kolega piast wyraziście to wyjaśnił we wczesniejszych postach]

#850 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 09:24

żyto ozime Jak uprawiać to co w takim razie powinienem teraz zrobić? będę dzisiaj pryskał fungicydami, dodać modusa? Mógłbyś mi wytłumaczyć na moich zdjęciach (najlepiej jak byś narysował) w której fazie są roślinki. Wiem że BBCH 31 jak kolanko jest 1cm nad węzłem krzewienia ale u mnie jedne pędy (zwykle te najgrubsze) mają kolanko około 1cm a juz inne pędy (mniejsze, cieńsze) maja pierwsze kolanko 2-3 cm nad węzłem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#851 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 12:16

żyto ozime Jak uprawiać Witam wszystkich, ze wzgledu na tegoroczny przebieg wegetacji zrezygnowalem ze stosowania ccc. 4 dni temu 'zlapane' zostalo 1 kolanko i poszlo 0.3 moddusa, wczoraj lecialem z 2ga dawka N w ilosci 170l RSM 27%N i3% S, tzw MTS, podobno na zachodzie robi furore. W trakcie rozlewania RSM dostrzeglem, ze na czesci pedów mam juz 2gie kolanko. Dzisiaj chce pojechac 2gi raz z moddusem w ilosci 0.3l/ha plus jakas odzywka. nie bedzie to za maly odstep miedzy zabiegami skracajacymi??
w razie potrzeby bede stosowal 3cie skracanie etefonem

#852 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 18:37

żyto ozime Jak uprawiać

O koledzy akacja i PiastOracz sie pojawili:)
Możecie zerknąć na moje pytanie z postu nr #759. Rosliny sa w takiej fazie: http://www.agrofoto....a-to-faza-bbch/

Zostałem wywołany więc piszę, ale kolega Akacja już sprawę wyjaśnił. Pierwsze kolano ci uciekło niestety. Teraz możesz tylko skrócić górę. Zabieg wykonać jak najszybciej i nie cudować z azotem bo się wywróci.

#853 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 20:30

żyto ozime Jak uprawiać dobra czyli tam gdzie dałem 0,15 modusa poprawić jeszcze 0,15, a tam gdzie nie dać 0,3? A może jeszcze etefonem poprawić później? Zyto dostalo 150kg/ha saletry 2 tyg temu, czyli sugerujesz zeby juz nie dawac wiecej?

Edytowany przez milanreal1, 29 kwiecień 2013 - 20:57.
cytowanie poprzedniego posta

#854 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 22:06

żyto ozime Jak uprawiać Mit o działaniu redukcyjnym CCC na korzeń to propaganda syngenty, wg. badań (Postępy w Ochronie Roślin, 49 (2) 2009) zastosowanie CCC wręcz przyczyniło się do rozwoju systemu korzeniowego. Dla zainteresowanych mogę wysłać to badanie w pdf-ie na PW.
Aha, odnośnie terminu skracania, retardant stosujemy nie wtedy, gdy 50% pędów na plantacji ma 1 kolanko 1cm powyżej węzła, ale wtedy gdy ponad 50% pędów głównych osiąga ten stopień rozwoju. Dzisiaj byłem zobaczyć efekty skracania na mojej plantacji i mieszanka CCC z medaxem wypadła bardzo dobrze (zabieg był w poniedziałek).

Tomi, jak nawozisz powyżej 100kg N/ha to skrócenie etefonem byłoby wskazane; widziałem Twoje żytko w galerii, mogę nawet powiedzieć, że byłoby konieczne, bo plantacja przy odpowiednim zasileniu rokuje co najmniej bardzo dobrze. :)

#855 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 kwiecień 2013 - 22:31

żyto ozime Jak uprawiać @PiastOracz mówił że przy prawidłowo rozkrzewionej plantacji nie ma skracania korzeni. A żyto jest taka roślina która w fazie strzelania w źdźbło praktycznie hamuje rozwój korzenia, ponieważ jest bardzo szybki rozwój części nadziemnych. Ale żeby wydłużał korzeń to 1 słyszę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#856 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 29 kwiecień 2013 - 22:42

żyto ozime Jak uprawiać http://www.progress....009/49-2-23.pdf

#857 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 kwiecień 2013 - 23:58

żyto ozime Jak uprawiać Badanie było prowadzone na pszenicy ozimej, no i nie każda odmiana reagowała podobnie. W każdym razie spodziewałem się jakiś wniosków podważających działanie trinersepaku etylu, ale nic podobnego nie zauważyłem. I myślę że te informacje o CCC to nie propaganda syngenty. Przecież moddus dopuszcza stosowanie z CCC którego nie oferują.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#858 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 08:10

żyto ozime Jak uprawiać

@PiastOracz mówił że przy prawidłowo rozkrzewionej plantacji nie ma skracania korzeni. A żyto jest taka roślina która w fazie strzelania w źdźbło praktycznie hamuje rozwój korzenia, ponieważ jest bardzo szybki rozwój części nadziemnych. Ale żeby wydłużał korzeń to 1 słyszę.

Supróbuję coś doprecyzować działając na wyobraźnię.
Jak to Jan z Czarnolsu pisał: "Im korzeń starszy, tym twardszy.....". Przy wczesnym siewie i na prawidłową głębokość, zjawisko oddziaływania retardantów na korzenie jest minimalne lub nijakie. Retardanty zastosowane na witalnych i silnie rozwiniętych roślinach działają na górę rośliny.Wracając do prawd ponadczasowych zawartych w mądrych księgach, jeżeli mamy roślinę z wczesnego lub optymalnego siewu, która dysponując odpowiednią ilością czasu rozwinie obfity system korzeniowy to CCC jej nie zaszkodzi (bo korzeń starszy i twardszy), pod warunkiem, że korzenie nie są na wierzchu (konsekwencja bardzo spłyconego siewu - lepiej siać na głebokość 3 cm) i substancja czynna nie dostanie się w strefę korzeni.
Odnośnie skracania (krótko bo chyba z rok temu dość obrazowo to juz opisałem dla dociekliwych). W życie na pierwszy zabieg najoptymalnej dla bardzo dobrego stanu roślin to w BBCH 31 (ale na poczatku tej fazy czyli odległość 1 cm od węzła krzewienia) 700-800g CCC (tzn. okolo 1 - 1,2 CCC o formulacji 720g/l) + 0,15 - 0,2 trineksapak etylu - dawka dla optymalnych waruków temperaturowych dla środków chemicznych. Czasem jak bardzo silne rośliny i mocno idą w "góre" można podać z 80 g etefonu w celu wyhamowania (oczywiście jak temperatura odpowiednia) - ale w tym wypadku trzeba solidnie ocenić sytuację i potrafić to zrobić, jak ktoś nie potrafi to lepiej zostać tylko przy CCC i trineksapaku etylu. Oczywiście koledzy od produkcji kaset magnetofonowych mają taki preparat, który zawiera poheksadion wapnia + chlorek mepikwatu, który również można zastosować w życie.
Słabsze plantacje należy potraktować wcześniej np. w BBCH 29 - (w tym roku niestety ta uwaga już nie aktualna, bo żyto jest już dalej w rozwoju) - zredukowaną dawką CCC w celu wyhamowania wzrostu pędu głównego i podciągniecia pozostałych. Oczywiście w tym przypadku należy wprowadzić korekty w postaci naddatków środka ze względu na niższe temperatury (chodzi o otimum temperaturowe dla działania środków), które w tak wczesnej fazie występują, ale oczywiście nie jest to reguła, więc nie wolno działać schematycznie, rutynowo tylko być elastycznym przy używaniu środków ochrony roślin i potrafić ocenić sytuację.
U mnie działa, ale oczywiście nie ma gwarancji, że będzie działać u wszystkich.

#859 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 08:59

żyto ozime Jak uprawiać http://www.agrofoto....95-zyto-caroas/
Co byście z tym zrobili?? Zostawić jak jest i dać 150 kg saletry czy dać saletrę i skracać?? Jeżeli tak to czym i w jakiej fazie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#860 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 11:11

żyto ozime Jak uprawiać Nie dostałem odpowiedzi niestety ale poprawiłem dzisiaj tak jak pisałem, tam gdzie było 0,15 Modusa dałem 0,1 i do tego fungicyd + siarczan magnezu, a tam gdzie samo ccc dałem 0,25 Modusa, fungicyd i siarczan magnezu.
Z tym azotem daruje sobie w tym roku drugą dawkę. W następnym roku może trafię w BBCH29-30.