Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#801 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 11:06

żyto ozime Jak uprawiać szkoda że PiastOracz się nie pojawia ostatnio. Pewnie byśmy znali odpowiedź. ja dzisiaj zebrałem kilka roślin i stwierdzam że już na dniach trzeba będzie lecieć z CCC

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 02:39
  •  

#802 Share wel

wel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 12:34

żyto ozime Jak uprawiać Witam. Pomóżcie co robić z żytem ,które po zimie spleśniało w ok45% dawać jeszcze jakieś specjalne nawozy czy odsiewać jarym??

#803 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 16:17

żyto ozime Jak uprawiać Do tej pory nie skracałem ( :D ), ale postaram się wytłumaczyć jak ja to widzę. Faza przedstawiona na zdjęciu to idealny moment na zastosowanie retardantów, ale uwaga, mówimy tu o chwili, gdy 50% rozgałęzień które nie będą redukowane osiąga taki stan rozwoju, nie sugerujemy się najmocniejszym źdźbłem z najmocniejszej rośliny.

Dodany obrazek

Przydatne źródło: http://www.agro.basf...przewodnik.html

Edytowany przez eMWu, 21 kwiecień 2013 - 16:19.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#804 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 18:22

żyto ozime Jak uprawiać Nareszcie ktoś pokazał jak to powinno wyglądać. :D Jutro startuje z CCC na żyto

#805 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 18:49

żyto ozime Jak uprawiać Kolego eMWu ostatno wykład miał ekspert BASF "znajdź pierwsze kolanko, jak prawidłowo skracać zboża". I tam autor na jednym ze slajdów napisał trochę inne zdanie. "Pierwsze kolanko jest co njmniej 1 cm powyżej węzła krzewienia. Zabieg wykonujemy w momencie, kiedy około 50% roslin an plantacji na pędzie głównym ma wyczówalne kolanko - pełnia fazy BBCH 31."
Kro ma racje? :)

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#806 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 20:17

żyto ozime Jak uprawiać Zapewne on. :) Jutro wieczorem lub we worek wczesnym rankiem polecę ze skracaniem, tylko czekam już od czwartku na środki...

EDIT: to w takim razie prysnąć już na grzyba? Tak myślę, że jeżeli żyto i tak wystartowało późno, pogoda na razie zapowiada się bez opadów, to może warto przesunąć pierwszy zabieg, aby jego działanie było dłuższe; albo zastosować na 1 raz mniejszą dawkę i pryskać 3 razy? Aha, piszę tu o bardzo intensywnej uprawie (180-190kg N).

Edytowany przez eMWu, 21 kwiecień 2013 - 20:26.

#807 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 kwiecień 2013 - 21:29

żyto ozime Jak uprawiać .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:15.

#808 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 21:53

żyto ozime Jak uprawiać Azot policzyłem razem z gnojówką co dałem na jesieni, 140kg N dostarczone będzie wiosną w 2 dawkach RSM-u (jedna już poszła, jak łatwo się domyślić). Żyto wymaga podobnych ilości N na tonę ziarna co pszenica, więc nie rozumiem zdziwienia. Skracane będzie na pewno raz, a od przebiegu pogody uzależnię, czy będzie pryskane etefonem przed kłoszeniem, czy kiedy to tam jego stosowanie wypada.

#809 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 kwiecień 2013 - 21:59

żyto ozime Jak uprawiać .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:14.

#810 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 kwiecień 2013 - 23:00

żyto ozime Jak uprawiać

Azot policzyłem razem z gnojówką co dałem na jesieni, 140kg N dostarczone będzie wiosną w 2 dawkach RSM-u (jedna już poszła, jak łatwo się domyślić). Żyto wymaga podobnych ilości N na tonę ziarna co pszenica, więc nie rozumiem zdziwienia. Skracane będzie na pewno raz, a od przebiegu pogody uzależnię, czy będzie pryskane etefonem przed kłoszeniem, czy kiedy to tam jego stosowanie wypada.

Z tego co się uczyłem żyto na tonę ziarna pobiera 23,5kg N czyli trochę mniej niż pszenica, do 140kg N proporcje się utrzymują, po przekroczeniu tego progu ilość N na wytworzenie 1t rośnie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#811 Share truten22

truten22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 06:32

żyto ozime Jak uprawiać eMWu czym będziesz skracał i kiedy planujesz.

#812 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 07:01

żyto ozime Jak uprawiać U mnie akurat czas na skracanie (CCC), herbicyd (Mustanf Forte), fungicyd (Wirtuoz), siarczan magnezu. Tylko pytania są dwa. Czy to nie za dużo jak na jeden oprysk i czy w ogóle pryskać teraz CCC bo narazie nie zapowiadają deszczów do końca tyg ale znowu w ziemi jest jescze sporo wody.

Edytowany przez milanreal1, 22 kwiecień 2013 - 15:12.

#813 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 13:06

żyto ozime Jak uprawiać truten, 1,2 - 1,4l środka opartego na CCC (form. 750g/l) i 0,4l medaxu top. Pryskać chcę dziś wieczorem, czekam na środek, ponoć ma na 100% dojechać.

W ziemi jest sporo wody więc CCC jak najbardziej wskazane. A co do mieszania z mustangiem - ja staram się nie mieszać herbicydów z regulatorami i fungicydami, wiem, że CCC można spokojnie stosować z sulfonylomocznikami (np. Granstar SX), a bodajże 2,4-D (regulator wzrostu który działa na chwasty, zboże musi go zmetabolizować) w mustangu mogą spowodować wystąpienie mocnego stresu w roślinie przy oprysku z retardantem.

#814 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 13:39

żyto ozime Jak uprawiać no ja dzisiaj jadę z CCC 1,8L, rośliny wydaje mi się że są w BBCH30 także mogę samo CCC zastosować, dodam siarczan magnezu.
A jak myślicie po ilu dniach mogę jechać z Mustangiem Forte i Wirtuozem?

Ale na etykiecie mustanga jest zapis:
Mieszaniny zbiornikowe w zbożach:
Pszenica ozima, pszenżyto ozime
MUSTANG FORTE 195 SE 1l/ha + Antywylegacz Płynny***** 675 SL 2,0 l/ha

Co prawda dla pszenicy i pszenżyta ale chyba w życie tez można zastosować?

Dzwoniłem do przedstawiciela handlowego producenta i potwierdził że nie ma przeciwskazań w łączeniu CCC z Mustangiem Forte.

Edytowany przez majes, 22 kwiecień 2013 - 14:02.

#815 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 kwiecień 2013 - 15:13

żyto ozime Jak uprawiać A jak z temperaturami? U mnie chyba 2 dni temu nocą temperatura zbliżała się do 0 więc więc w takich warunkach CCC nie za bardzo.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#816 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 16:15

żyto ozime Jak uprawiać

Do tej pory nie skracałem ( :D ), ale postaram się wytłumaczyć jak ja to widzę. Faza przedstawiona na zdjęciu to idealny moment na zastosowanie retardantów, ale uwaga, mówimy tu o chwili, gdy 50% rozgałęzień które nie będą redukowane osiąga taki stan rozwoju, nie sugerujemy się najmocniejszym źdźbłem z najmocniejszej rośliny.

Przydatne źródło: http://www.agro.basf...przewodnik.html

Pany z BASF mówią tak: (pozwoliłem sobie wrzucić ich slajd)
1kolanko.jpg

Edytowany przez Cihu, 22 kwiecień 2013 - 16:23.

#817 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 18:44

żyto ozime Jak uprawiać Witam panowie. Dziś byłem obejrzeć swoje żyto, i około połowy roślin ma już pierwsze kolanko na wysokości 0,5 -1 cm. I mam teraz problem bo nie wiem w jakiej kolejności wykonywać zabiegi i co z czym łączyć. Do wykonania mam zabiegi :
Na chwasty i miotłe : Mustang forte+ Protugan. Na grzyba : Topsin. Odżywkę : Sonata fosforowa + mocznik ( chyba że odradzacie). Do tego muszę wysiać jeszcze 200 kg saletrzaku na ha, i opryskać CCC. W jakiej kolejności polecacie wykonać zabiegi i kiedy z nimi ruszać? Ostatnich nocy temperatura była bliska zeru, jednak przymrozka nie było. Bardzo proszę o pomoc.

#818 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 21:11

żyto ozime Jak uprawiać Ja bym zrobił tak: oprysk CCC + fungi + odżywki -> wysiew saletrzaku -> oprysk herbicydem dzień/dwa później. Do mocznika nie zapomnij dodać siarczanu magnezu, bo poparzy Ci rośliny.

Cihu, odnośnie skracania to nieco niżej (pod postem, wyżej ogółem) skorygowałem mój pogląd. Dla zainteresowanych, dzisiaj o 19 (wtedy przyszły środki) prysnąłem 0,5l Medaxu Top; 1,2l CCC (750g/l), 0,5l manganu 13%; 0,3l miedzi 6%; 0,1kg boru 21% na hektar. Na grzybka nie prysnąłem, bo środek nie dojechał, no cóż, zdarza się, z fungi prysnę drugi raz tej wiosny siarczanem magnezu, teraz dodałem bor do mieszanki który wyjątkowo się lubi z siarczanem i tworzy różnorakie wiązki z nim w zbiorniku, więc nie jest polecane pryskać taką mieszanką. Nie wiem, co z temperaturą, ale jak pryskałem było jakieś 15 stopni, niedawno patrzyłem i jest 8 powyżej kreski, nie powinno być źle.

#819 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 21:33

żyto ozime Jak uprawiać A ja dzisiaj zastosowałem 1 l CCC do tego fungi i odżywka od Osadkowskiego. Skończyłem o 19 a teraz zaczął padać deszcz... Ciekawe co z tego będzie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#820 Share xbs

xbs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 21:38

żyto ozime Jak uprawiać Z strony BASF

Chlorek chloromekwatu (CCC)

to substancja będąca inhibitorem giberelin, która ze względu na sposób działania najsilniej będzie wpływała na dwa pierwsze międzywęźla. Działanie CCC uaktywniają temperatury już od 7 – 8°C, ale optymalny zakres temperatur to 10 - 15°C. CCC działa przez około 10 – 14 dni, w zależności od przebiegu pogody i zastosowanej dawki. Jest to najstarsza substancja, stosowana od lat 60 – tych.

Cechy charakterystyczne:
  • Promieniowanie słoneczne bardzo korzystnie wpływa na działanie CCC
  • Łączene stosowanie CCC z triazolami (fungicydy) poprawia jego skuteczność
  • Mieszany w jednym zabiegu z herbicydami z grupy sulfonylomoczników chlorek chlormekwatu może prowadzić do uszkodzeń na plantacji. Zalecamy ostrożność.
  • Łączenie CCC w jednym zabiegu z herbicydami z grupy regulatorów wzrostu, między innymi zawierającymi 2,4D, MCPA, oraz dicambę, chlorpyralid, czy fluroksypyr wymaga dużego doświadczenia i ostrożności, mogą nastąpić uszkodzenia roślin.
  • CCC popularnie stosowany jest do tzw. zabiegu dokrzewiającego w fazie pełni krzewienia, jeśli wystąpią w tym okresie przymrozki może to być przyczyna niewielkich uszkodzeń roślin.
  • CCC jak każda substancja z grupy regulatorów wzrostu nie powinna być stosowana w warunkach silnej suszy.

i jeszcze gdzieś przeczytałem że musi minąć siedem dni od zastosowania ccc żeby zastosować herbicydy oparte na regulatorach wzrostu.

Sam chcę zastosować teraz ccc z granstarem sx 50 ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie.

Czy można te środki mieszać ze sobą a jeśli tak to ile regulatora?