Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#781 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 08 marzec 2013 - 22:14

żyto ozime Jak uprawiać Można stosować, ale najlepiej w kombinacji z mocnym nawożeniem azotowym. Czyli 60-80kg N + 0,3-0,5l na hektar środka opartego na CCC. Jeżeli będziesz łączyć zabieg z sulfunylomocznikami (herbicydy, np. granstar SX), to nie dawaj dawki 0,5l/ha, tylko mniejszą - związki te wzmacniają działanie CCC. Wiadomo, że żyto krzewi się wyłącznie jesienią, jednak możliwe jest dokrzewienie wiosną, warunkiem jest szybka reakcja, czyli rozsiej azot jak najszybciej i opryskaj, gdy tylko temperatura osiągnie powyżej 5 stopni, bo od tej temperatury działa CCC.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 02:07
  •  

#782 Share xbs

xbs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 00:51

żyto ozime Jak uprawiać W końcu koniec zimy się zbliża! mam więc pytanie do mądrzejszych i starszych forumowiczów, jak to białe zejdzie z pola mam zamiar lecieć z azotowym tylko nie wiem czy mocznik, czy saletra dodam że saletra była dana ok 6 marca może mieszać, a wegetacja ma ruszyć po świętach może wtedy saletra,a może przed świętami mocznik. W sumie miałem dać mocznik około 20 marca tylko że śnieg spadł, ciekawe co z tą saletrą którą posiałem bo nawet nie zdążyła zadziałać a podobno działa 4 tyg.

#783 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 10:16

żyto ozime Jak uprawiać To chyba bez sensu siać już teraz drugą dawkę skoro nawet pierwsza nie zaczęła działać, a poza tym mocznik przy wiosennych temperaturach mija sie z celem bo zaczyna swoje działanie dopiero przy 10 stopniach Celsjusza gleby.

#784 Share xbs

xbs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 11:38

żyto ozime Jak uprawiać W sumie to chodzi mi o to że jeśli pierwsza dawka nie zaczęła działać to czy wogóle zacznie i ile czasu będzie działać po ruszeniu wegetacji (podobno około 4 kwietnia ma być 20 stopni może wtedy mocznik by się zaczoł rozkładać i później zaczął działać jako 2 dawka. tylko to później może oznaczać głodne żyto bo pierwszej już teraz nie ma śladu ale tego nie wiem bo nie mam doświadczenia w tym temacie). Nie wiem co się dzieje z różnymi formami azotu w glebie podczas mrozów i śniegu czy są wymywane czy nie. W sumie jeszcze mam to żytko opryskać na chwasty i może prysne na grzyby jak starczy kasy

#785 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 25 marzec 2013 - 12:41

żyto ozime Jak uprawiać Ja 1 dawke w postaci saletry zastosuje dopiero po tym jak zima zakonczy sie...narazie to nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Załozmy ze 1 dawke na zyto dam pod koniec marca a 7-10 dni pozniej sypne mocznik ktory zadziała dopiero pod koniec kwietnia gdyz proces przemiany formy amidowej w amonowa trwał bedzie z 3 tygodnie....

Jesli zle mysle to niech ktos mnie poprawi...

#786 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 19:44

żyto ozime Jak uprawiać Ja planuje tak samo, będzie już pewność, że zima nie wróci to będę siał nawozy i ruszę z pracami. Ci którzy w tym roku rzucili sie na pierwsze promienie słońca trudno powiedzieć co mają teraz zrobić i co sie stało z tym nawozem.

#787 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 28 marzec 2013 - 18:14

żyto ozime Jak uprawiać http://www.agrofoto....-zyto-brasetto/
http://www.agrofoto....ydowe-brasetto/
Jaka wasza opinia?
I co to może być?

#788 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 29 marzec 2013 - 08:35

żyto ozime Jak uprawiać Przecież to normalne uszkodzenia po zimie nie wiem po co robić wielką aferę ?

#789 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 19:26

żyto ozime Jak uprawiać Witam wszystkich serdecznie. Do tej pory czytałem forum z pozycji obserwatora ale przyszedł czas aby w końcu się zarejestrować a skłoniło mnie do tego głównie jedno nurtujące mnie pytanie. A konkretnie tak jak w temacie. Jakie zabiegi wykonać na ugorze przed posianiem żyta. Może pokrótce opiszę sytuację. Mam niewielkie gospodarstwo bo 5 ha z czego 3 ha to truskawka a 2 ha to malina więc doświadczenie ze zbożami żadne. W połowie lipca(termin nie zależny ode mnie) dostanę w dzierżawę około 4 ha ugoru klasy przeważnie V i VI. Jak sięgnę pamięcią to zawsze była tam łąka a obecnie od chyba około 10 lat leży to ugorem. I tu nasuwają mi się wątpliwości. A konkretnie jakie zabiegi przeprowadzić właśnie od połowy lipca? Chodzi mi o rady doświadczonych osób aby nie ukrywam podpowiedzieli w miarę możliwości krok po kroku jak przejść przez ten etap przed siewem. Przejrzałem forum tak jak wspomniałem z pozycji obserwatora ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

PS Jeśli przeoczyłem temat w którym jest to w miarę dokładnie opisane to przepraszam za założenie nowego wątku i jednocześnie proszę o podesłanie linku do odpowiedniego tematu

Pozdrawiam

#790 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 586 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 31 marzec 2013 - 20:01

żyto ozime Jak uprawiać wydaje mi się że trzeba to spryskać round*pem (lub zamiennikiem) i na minimum miesiąc musisz to zostawić. Pod koniec sierpnia ddobrze by były żeby dobrze za talerzować i zaorać. Tylko nie orz za głęboko bo te klasy to piaski i jak za dużo go wyrzucisz to nic nie urośnie. Darń do kolejnej uprawy powinna dobrze się rozłożyć.
A odnośnie samej uprawy żyta to są tematy o uprawie jego. Ogólnie to na początek badanie gleby, regulacja pH, no i resztę składników według oczekiwanych plonów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 31 marzec 2013 - 20:53

żyto ozime Jak uprawiać Według mnie to najpier badanie gleby, oprysk glifosatem w dawce 4-5l bo perzu tam pod dostatkiem pewnie jest.potem wpanowanie ( raczej bedzie konieczne), talerzówka i orka( równiez twierdzę, że nie ma co głęboko orac).

#792 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 657 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 21:26

żyto ozime Jak uprawiać w lipcu to trawy już będą duże i 4-5 litrów glifosatu sprawy nie załatwi. także jak masz czym to zrób orkę i wybronuj to jak wzejdą chwasty to spryskaj to glifosatem. ewentualnie skoś to rozdrabniaczem i poczekaj jak urosnie na 5 cm i spryskaj, trzecia możliwość to pojechac talerzówką i też później spryskaj. Wszystko zależy jakim sprzetem dysponujesz. a tak pozatym to takich tematów jest bezliku i pisanie kolejnego nie ma sensu.

#793 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 31 marzec 2013 - 21:42

żyto ozime Jak uprawiać Na początek Randup albo środek o podobnym działaniu i orka.
Zamiast żyta hybrydowego zasiej zwykłe żyto zakupione od pobliskiego rolnika bo wkład finansowy na zakup nasion może się nie zwrócić.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#794 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 16 kwiecień 2013 - 21:14

żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj udało się posiać saletrę, i tak miejscami koleiny się porobiły. Na polu jest sporo fiołka i musze opryskać, zastosuję Mustang Forte. Martwi mnie tylko ta pleść, wyleciało mi z 1/4 roslin a miejscami więcej. Ostatnio czytałem że na pleśń można zastosowac prochloraz. Jak myślicie ma to sens. Dał bym jutro Mustanga, a po jutrze prochloraz. no i w BBCH 31 CCC i fungicyd prawdopodobnie wirtuoz. Czy od razu dać Wirtuoza i nie czekać do pierwszego kolanka?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#795 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 17 kwiecień 2013 - 19:24

żyto ozime Jak uprawiać witam.
kiedy proponujecie zasilic zyto siarczanem magnezu (10kg/ha)i maximusem npk 20 20 20?moge juz teraz czy do 1 kolnka czekac?

#796 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 20:08

żyto ozime Jak uprawiać Słuchajcie to jest BBCH 30, czy 31? Wydaje mi się że 30 bo 31 jest jak pierwsze kolanko jest 1cm nad węzłem krzewienia. Drugie pytanie to czy w życie juz teraz (BBCH 30) należy zastosować CCC czy w 31? Chcę to połączyć z Mustangiem Forte i może siarczan magnezu dodać? Chociaż saletrę siałem z dodatkiem magnezu to nie wiem czy jest sens?

Załączone miniaturki

• żyto.jpg

#797 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 kwiecień 2013 - 20:15

żyto ozime Jak uprawiać .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:16.

#798 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 20:24

żyto ozime Jak uprawiać Nawet na chłopski rozum to węzeł krzewienia jest w miejscu gdzie odchodzą kolejne pędy rośliny czyli przy ziemi, na zdj punkt 0, tak mi się wydaje.

Edytowany przez majes, 20 kwiecień 2013 - 20:24.

#799 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 kwiecień 2013 - 21:51

żyto ozime Jak uprawiać .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 00:16.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 06:37

żyto ozime Jak uprawiać no to czekamy aż ktos nam to wyjaśni.