bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bartek72511    81

Po jakim czasie od CCC + Moddus + fungi mogę zastosować herbicyd? jeśli dziś uda mi się opryskać tym pierwszym to mógłbym już jutro jechać herbicydem ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

A czemu najpierw poleciałeś z CCC + Moddus + fungicyd? nie potrzebnie dożywiłeś chwasty tym zabiegiem.Trzeba było najpierw Herbicyd a po tygodniu CCC i fungi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Po jakim czasie od CCC + Moddus + fungi mogę zastosować herbicyd? jeśli dziś uda mi się opryskać tym pierwszym to mógłbym już jutro jechać herbicydem ? :)

Kto ci tak doradził bo jakoś na odwrót to zrobiłeś, herbicydy stosuje się przeważnie w fazie krzewienia a antywylegacze i fungicydy po BCH 30.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tylko że jak się przeleci z terminem stosowania CCC, to przy intensywnym nawożeniu d*pa blada, herbicyd można odstawić na później. Zresztą odchwaszczanie wiosną to kiepskie rozwiązanie, zdecydowanie lepiej to zrobić jesienią, skuteczne odchwaszczenie jest jak najbardziej możliwe, ja nie mam w zbożach konieczności poprawek, zero chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Zrobiłem tak jak mi polecił eMWu. U mnie sytuacja byłą taka że dopiero teraz jest możliwość wjechania na pola, a żyto już ma pierwsze kolanko. Jednak nadal nie otrzymałem odpowiedzi, po jakim czasie mogę teraz pryskać herbicydem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zależy od jakich chorób chcesz zabezpieczyć. Jeżeli boisz się chorób podstawy źdźbła to już wkrótce powinieneś zastosować np unix 75 WG. Zwalcza szerokie spektrum chorób, od fuzaryjnej zgorzeli po septoriozę czy mączniaka. U mnie najgroźniejsza jest rdza. Zastosuję najprawdopodobniej menara 410 EC.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Chciałem czymś profilaktycznie. Żyto po rzepaku i pszenżycie więc choroby podstawy na pierwszym stanowisku w mniejszym nasileniu będą atakowały. Na pszenice po ziemniakach zaplanowałem Wirtuoza więc może i żyto tym potraktować?

Z tego co wiem po ziemniakach i rzepaku nasilona jest presja mączniaka. No i rdza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Akurat środków na septoriozę, mączniaka czy rdze jest duży wybór. Wg mnie lepiej stosować środki które mają więcej niż 1 substancję aktywną. Bumper ma zaledwie 1 substancję: propikonazol. Na rdze ja będę stosował menara, 2 substancję aktywne:propikonazol i cyprokonazol. A koszt sądzę że podobny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

zyto nie krzewi sie produktywnie wiosna... przy najmniejszym stresie roslina odrzuci takie pedy.

poza tym zyto chyba juz wszedzie zlapalo kolanko, u mnie leci 2ga dawka azotu, zyto 3 dni temu skracane i za ok 10dni polece 0.2 moddusa, na 1 kolanko poszlo 0,3 moddusa, w razie potrzeby bedzie 3 zabieg skracania nawozenie azotem jakies 140kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Można jeszcze zastosować ccc na dokrzewienie żyta?

Nie ma sensu. Teraz żyta nie dokrzewisz tylko skrócisz. Bo z pewnością już I kolanko jest.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Słuchajcie wczoraj prysnąłem 1,3 Antywylegacz 675 + Mustang Forte 1L, a jeden opryskiwacz dodałem 0,15 Modusa. I teraz się zastanawiam czy tam gdzie nie dodałem Modusa nie poprawić przy pryskaniu fungicydem za 3 dni? Ktoś tu pisał że dał nawet 4L ccc i żyto mu wyległo w 100%.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Ale ta dawka była spóźniona w fazie 31/32, Wogole nie zatrzymało wzrostu. Dlatego potem poprawka modusem 0,3l/ha. Zyto wyległo na niecałe dwa tygodnie przed zbiorami. Jeżeli trafiłeś dobrze w fazę 30/31 nie powinno być większego kłopotu. Pozostaje obserwacja łanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Jeżeli wykonano zabieg herbicydowy przed regulatorami czy odwrotnie należy zrobić minimum 2-3dni przerwy miedzy zabiegami.Każdy zabieg tego typu to stres dla rośliny,a stres to zwolnienie lub nawet chwilowe zahamowanie wzrostu.W zycie chwaściki zawsze jesienią w pszenicy w sumie też,jednak bardziej odbija się to na wzroście żyta niż pszenicy.I przypominam,dawka na klos nie wpływa na plon ,mtz,parametry i pochodne.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Dawka na kłos w życie na pewno nie wpływa na parametry jakościowe, które badane są w skupie. Żyto można poprowadzić w nawożeniu azotowym w dwóch dawkach, ale zależy jak wysokie dawki i jaki nawóz. Dlatego też czasami stosuje się dwie a czasami trzy dawki na wiosnę, ale bardziej ze względów techniczno-organizacyjnych a nie z powodu poprawy jakości ziarna jak w pszenicy. W życie zbyt duże nawożenie azotowe generuje większą zawartość białka kosztem zawartości skrobi, natomiast sterując odpowiednio nawożeniem N możemy wpłynąć pośrednio na masę 1000 ziarn co przekłada się na plon.

Edytowano przez PiastOracz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrofoto    90

We wtorek (30.04) będziemy na czacie szeroko rozmawiać o ochronie fungicydowej zbóż. Jeśli interesuje Was ten temat lub macie jakieś pytania do ekspertów to wpadajcie o 20:00. Więcej info tutaj: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/61596-jak-dobrac-odpowiednia-ochrone-fungicydowa-zboz-do-sezonu-wegetacyjnego-2013/?utm_source=agrofoto&utm_medium=cpc&utm_campaign=szeptana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Witam

W jakiej fazie są te rośliny? Są z tego samego pola, odmiana Dańkowskie Diament. Jedne mają pierwsze kolanko nisko około 1cm a drugie bardzo wysoko 2,5cm.

post-13082-0-40745600-1367138949_thumb.jpg

post-13082-0-55744600-1367139290_thumb.jpg

post-13082-0-52059700-1367139384_thumb.jpg

post-13082-0-55681700-1367139636_thumb.jpg

post-13082-0-42231600-1367140495_thumb.jpg

post-13082-0-83559700-1367140699_thumb.jpg


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

BBCH 32 piersze kolanko nad węzłem drugie kolanko oklo 2-3 cm kup sobie w top agrar polsk Fazy rozwojowe zbóz praktyczny poradnik kosztuje chyba 30zł są tam fotki i dokładne opisy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@grzesiu.Stabilan,CCC,to ta sama sustancja czynna.Czy wplywa na obnizenie plonu?Mozna na to spojrzeć różnorako[wałkowaliśmy to we wcześniejszych wypowiedziach]Stosujemy regulatory aby wyeliminować zjawisko wylegnięcia plantacji,zdając sobie sprawe iż wylegnięcie spowoduje wieksze straty w plonie niż zastosowanie chlorku jako czynnika wplywajacego na redukcje częściową systemu korzeniowego.Im warunki glebowe bardziej niesprzyjające tzn.gleba piaszczysta[np] bardziej przepuszczajaca wilgoć tym ta redukcja systemu korzeniowego będzie miała bardziej znaczący wpływ na plon,dlatego bardziej racjonalnym byłoby zastosowanie np modusa czy tez medax-top na tego rodzaju glebach choć wiadomo iż to już inna cena.

@majes.Z przykrością muszę stwierdzić iż chyba przespałeś odpowiednią fazę skracania chlorkiem pod względem efektywności.Odleglośc 1cm drugiego kolanka nad węzłem krzewienia to najlepszy moment skracania chlorkiem,pod warunkiem iż przynajmniej 50% pędów na jednostce[m2] jest w tej fazie rozwojowej.Dlatego ułatwieniem i zarazem w duzej mierze podniesiem efektywności stosowania chlorku w tej fazie jest stosowanie 05 na tkzw.wyrównanie łanu zaraz po ruszeniu wegetacji.Co przeloży się na dużo większe zrównowarzenie pedów pod wzgledem faz rozwojowych,o kwesti sporyszu i obcopylności nie wspomnę[kolega piast wyraziście to wyjaśnił we wczesniejszych postach]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

to co w takim razie powinienem teraz zrobić? będę dzisiaj pryskał fungicydami, dodać modusa? Mógłbyś mi wytłumaczyć na moich zdjęciach (najlepiej jak byś narysował) w której fazie są roślinki. Wiem że BBCH 31 jak kolanko jest 1cm nad węzłem krzewienia ale u mnie jedne pędy (zwykle te najgrubsze) mają kolanko około 1cm a juz inne pędy (mniejsze, cieńsze) maja pierwsze kolanko 2-3 cm nad węzłem.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj