Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#641 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 19 wrzesień 2012 - 22:35

żyto ozime Jak uprawiać Kamis, pisałem już do Ciebie 2 razy i nic...

1. JESIENIĄ: 200-250kg polifoski 6 LUB 300-400kg NPK 5-10-25 (amofoska/suprofos/tarnogran) + 150kg siarczanu magnezu/ha. Pomysł z tym azotem zamiast NPK to można o kant pupy rozbić, możesz dać z 50kg saletry/ha, ale to kolejny przejazd roboczy, kasa, która uleci w powietrze, jeżeli nie wyrobisz się z siewem do 25.
2. WIOSNĄ: 150kg soli potasowej + pierwsza wiosenna dawka azotu.

Kolego rafto, delikatnie tego się nie da ująć - jak się nie ma wiedzy to lepiej gęby nie otwierać, tym bardziej że kolega kamis musi włożyć w pole pieniądze - nie Twoje pieniądze. Pole nie ma praktycznie wcale potasu i magnezu więc na jaką chole... walić tam sam fosfor?

Mieszkol, te 5-7g nie powinno zaszkodzić rzepakowi. Taka ilość powinna bez problemu rozłożyć się do kolejnego lata. Do tego 1l legato (1,2l jeżeli to gleba bardzo ciężka).
Jeszcze co do gleanu, to cytuję etykietę środka:
NASTĘPSTWO ROŚLIN
Po zastosowaniu środka Glean 75 WG w zalecanych dawkach jesienią (20-25g), roślinami następczymi mogą być po upływie:
9 miesięcy - wyłącznie zboża oraz rzepak ozimy,
16 miesięcy - pozostałe rośliny z wyjątkiem buraków i lucerny,
24 miesięcy - można uprawiać wszystkie rośliny.
Przed siewem lub sadzeniem rośliny następczej zaleca się wykonanie orki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 05:38
  •  

#642 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 21 wrzesień 2012 - 10:30

żyto ozime Jak uprawiać Mam pytanie co do agrotechniki żyta - trochę późno zaorałem pod żyto i chciałbym wałować glebę, ale czy lepiej :

- wałować po orce i bronowaniu żeby zagęścić glebę pod agregat ?

- wałować po siewie żeby ułatwić podsiąkanie i przyśpieszyć wschody ale boję się że wał wciśnie ziarno żyta głęboko i efekt będzie odwrotny :(

Jak uważacie?

Pytanie drugie dotyczyć śor - chciałbym pryskać żyto na jesień Legato Plus 0,75l + Glean 15g ale widzę że dajecie więcej na żyto więc czy to nie za mało?
I jak pryskać - zaraz po siewie na gołą glebę czy czekać i pryskać po wschodach?

Edytowany przez Boniar, 21 wrzesień 2012 - 10:32.

#643 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 wrzesień 2012 - 12:39

żyto ozime Jak uprawiać Oba pomysły są dobre. W drugim przypadku, raczej ziarno nie znajdzie się głębiej, bo po siewniku tradycyjnym (bez rolek dociskowych) wierzchnia warstwa zostaje pulchna i gdy ją zwałujemy ubijemy wierzch, a za tym zmniejszymy odległość między ziarnem, a wierzchnią warstwą gleby. Testów nie robiłem, ale tak na mój rozum wydedukowałem. Ja osobiście wybrałbym pierwszą propozycję, ale każdy może mieć inne zdanie. Co do herbicydów się nie wypowiem, bo nie stosuję Glean-u. Pozdrawiam.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#644 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 21 wrzesień 2012 - 18:58

żyto ozime Jak uprawiać najbezpieczniej po wałować po bronowaniu przed agregatem ;)

#645 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 21 wrzesień 2012 - 20:22

żyto ozime Jak uprawiać panowie zapowiadają susze jesienną,oszczedzajcie wilgoc w glebie.jeżeli zaprawiacie ziarno to nawóz do nasienny w przypadku suszy zbawienny dla roslinki
@ boniar.1 orka.2 nawoz.3 agregat + cambel[obowiazkowo] nastepnie siew i walowanie. i zytko da sobie rade przy pużnej orce.siew 1cm. pozdrawiam

#646 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 15:14

żyto ozime Jak uprawiać Panowie mam Dańkowskie Amber. W pierwszym roku po kupnie z centrali siałem 110 kg/ha. Czy zwiększyć wysiew w drugim roku i o ile?

Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

#647 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 17:47

żyto ozime Jak uprawiać niudizajn@jak Ci plonowała ta odmiana?jakie stanowisko miałes,nawozenie,ochrona itp?

#648 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 22 wrzesień 2012 - 23:04

żyto ozime Jak uprawiać

Kamis, pisałem już do Ciebie 2 razy i nic...

1. JESIENIĄ: 200-250kg polifoski 6 LUB 300-400kg NPK 5-10-25 (amofoska/suprofos/tarnogran) + 150kg siarczanu magnezu/ha. Pomysł z tym azotem zamiast NPK to można o kant pupy rozbić, możesz dać z 50kg saletry/ha, ale to kolejny przejazd roboczy, kasa, która uleci w powietrze, jeżeli nie wyrobisz się z siewem do 25.
2. WIOSNĄ: 150kg soli potasowej + pierwsza wiosenna dawka azotu.

Kolego rafto, delikatnie tego się nie da ująć - jak się nie ma wiedzy to lepiej gęby nie otwierać, tym bardziej że kolega kamis musi włożyć w pole pieniądze - nie Twoje pieniądze. Pole nie ma praktycznie wcale potasu i magnezu więc na jaką chole... walić tam sam fosfor?

Mieszkol, te 5-7g nie powinno zaszkodzić rzepakowi. Taka ilość powinna bez problemu rozłożyć się do kolejnego lata. Do tego 1l legato (1,2l jeżeli to gleba bardzo ciężka).
Jeszcze co do gleanu, to cytuję etykietę środka:
NASTĘPSTWO ROŚLIN
Po zastosowaniu środka Glean 75 WG w zalecanych dawkach jesienią (20-25g), roślinami następczymi mogą być po upływie:
9 miesięcy - wyłącznie zboża oraz rzepak ozimy,
16 miesięcy - pozostałe rośliny z wyjątkiem buraków i lucerny,
24 miesięcy - można uprawiać wszystkie rośliny.
Przed siewem lub sadzeniem rośliny następczej zaleca się wykonanie orki.

A ten siarczan to jak rozsiewasz? Ja wczoraj siałem bo też wyszedł mi w badaniach kiepski i masakra.Jak nie grudka to się zawieszał i dokładność siewu mizerna mi wyszła. Siałem rozsiewaczem rauh zaf i on ma dość szeroką a niską kaste. Albo może ten nawóz jakiś niedpowiedni kupiłem. Jest dostępny jakiś granulowany siarczan?

#649 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 00:01

żyto ozime Jak uprawiać @ eMWu po co dawać coś "ruchliwego" jesienią jak i tak wiosną roslina już tego po zimie nie pobierze ponieważ zostanie to wypłukane poza system korzeniowy. Taka jest moja opinia. To jest forum dzielimy sie swoimi poglądami nie koniecznie musimy się zgadzać ze wszystkimi, nikt nikomu nic nie karze - zwykłe wymienienie się poglądami, doświadczeniem, itp ;)

#650 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 16:16

żyto ozime Jak uprawiać o ile zwieksza sie wysiew zboza z kazdym dniem po terminie?jutro na siew zyta upływa termin u mnie jego siewu...mtz mam 36g a siłe kiełkowania 93%...zakładana obsada to 400roslin na m2....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 23 wrzesień 2012 - 18:20

żyto ozime Jak uprawiać Ręce mi opadły-bez urazu kolego zetor.Powiedz mi po co ci te 400 roslin na m2 jeszcze zyta i to populacji.przy zalozeniu iż 50% roslin wytworzy dwa pedy główne i drugie 50% trzy,masz obsade 1000 kłosów na m2,zastanów sie kto to utrzyma w pionie.Lub nastąpi sytucja zupełnie inna,zboże zcznie redukować pędy klosnonosne konkurując ze sobą o składniki światlo,wilgoć itd.Lub też ty podejmniesz decyzje o odroczeniu w puzniejszym terminie naweżenia startowego N,ze wzgledu na zbyt dużą gęstość, co bedzie zgubne dla twojej plantacji żyta,ponieważ w przypadku żyta pierwsza dawka decyduje w największym stopniu o plonie.

#652 Share niudizajn

niudizajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 06:22

żyto ozime Jak uprawiać

niudizajn@jak Ci plonowała ta odmiana?jakie stanowisko miałes,nawozenie,ochrona itp?

Ziemia klasy IV -V , nawożenie oszczędnościowe , ochrony brak + troche zniszczeń przez dziki = 3,5 t/ha. Ja jestem zadowolony.

Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

#653 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 24 wrzesień 2012 - 06:22

żyto ozime Jak uprawiać a wiec jaka obsada powinna byc dla popilacij?

#654 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 10:29

żyto ozime Jak uprawiać Rafto wybacz, ale jakoś mnie poniosło (chamy, tacy jak ja niestety tak mają... chociaż rację miałem i mam :) ). Dlaczego warto dać także potas - wszystko jest w badaniach gleby użytkownika kamis. Bez potasu i jesienią nie urośnie. A co do płukania potasu - chyba na Saharze nie uprawiamy. :)

Co do siarczanu magnezu, to nie wiem, nigdy nie rozsiewałem go w pastaci stałej, bo nie miałem takiej potrzeby (stosuję wapno dolomitowe i nowozy z siarką). Może ustaw rozsiewacz możliwie wąsko z tego względu że to pył (tak na 10-12m) i zobacz jak to idzie. Postaraj się kupić siarczan z ciecha - podobno się tak nie kurzy (kiedyś kupiłem z firmy z bukowna i jak sypałem do wiadra to jeden pył był w powietrzu, do tego sam nawóz w chol... zbrylony).

#655 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 16:56

żyto ozime Jak uprawiać

Piast powiedz ile stosujesz legato w tej mieszaninie 1,5 czy 1,25 l +5-7 g gleanu. Bo sam zastanawiam czy stosować taką mieszaninę czy samo legato 1,5 litra. Bo w przyszłym roku planuje zasiać trochę rzepaku i boję się, że glean będzie miał swój negatywny wpływ na tą uprawę w przyszłym roku.
Pozdrawiam, MieszkoI

5 g chlorosulforonu nie jest niebezpieczne dla rzepaku (przynajmniej u mnie nigdy nie było), ale jak masz obawy to nie dodawaj chlorosulfuronu, natomiast DFF + IPU zastosuj w najniższej rekomendowanej dawce i najlepiej na pierwszy liść. Jak stanowisko kiepskie lub na słomę nie poszedł azot (słaby rozwój roślin), proponuję pendimetalinę + IPU jest mniej agresywne dla żyta. Oczywiście minimum 200 litrów wody na ha i gleba ma być dobrze doprawiona (mało dużych agregatów) i mieć dobrą wilgotność jak ma działać skutecznie.

#656 Share Krono

Krono

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 25 wrzesień 2012 - 19:59

żyto ozime Jak uprawiać siarczan magnezu rozsiewałem rozsiewaczem rauch na 8 lub 9 metrów to jest max. tak podają w tablicach wysiewu na stronie raucha

#657 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 26 wrzesień 2012 - 07:51

żyto ozime Jak uprawiać

a wiec jaka obsada powinna byc dla popilacij?

250-270[max] na m2.

#658 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 27 wrzesień 2012 - 18:45

żyto ozime Jak uprawiać na słabszych ziemiach proponuje 300/m2

#659 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2077 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 27 wrzesień 2012 - 19:47

żyto ozime Jak uprawiać Najlepiej to trzeba patrzeć na własne doświadczenia bo jeden posieje 90 - 110 kg/ha i będzie wystarczająco, a inny musi posiać 180 kg/ha aby ok było
Kiedyś jak zaczynałem zabawę z żytem aby się przekonać ile siać to na jednym polu zastosowałem różne ilości wysiewu od 100 do 200 kg/ha i tak sobie dobrałem ilość i obsadę odpowiadającą do danych warunków oczywiście pogoda też na to wpływa ale dane wyjściowe da się uzyskać :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share bamberop

bamberop

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 01 październik 2012 - 20:56

żyto ozime Jak uprawiać witam
jestem młodym rolnikiem i szukam jakiś porad.posiałem w tym roku na jesień 50 ha żyta hybrydowego mephisto (64kg/ha) i heltopa(82kg/ha)..pole 4klasy 3 i 5 klasa bardzo mało,pH powyzej 5,zasobnosc w makroelementy w normie...posiałem pod te żyto 100kg fosforanu amonu i 50kg soli..zasiane w terminie..licze na wasze porady..ochrona roslin i ich nawozenie..czy na chwasty pryskac na jesien czy na wiosne??dzieki za porady i wasze info!!
w tym roku też mialem zyto hybrydowe wysialem 300kg saletry w 3 dawkach 2 razy na grzyba skracalem i dało tylko 4800kg/ha (festus i heltop odmiana)