bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

mathewc385    21

Witam mam takie pytanie czy stosowaliscie Medax Top w zycie?? jaki jest tego efekt i jaka cena na ha?? Pytam bo na poczatku mialem w planach dac na zyto 100 kg czystego N i opryskac na skrocenie zwyklym CCC ale plany sie troche zmienia i dostanie wiecej azotu i tutaj mam obawy ze moze je mocno wylozyc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Medax ma żytnią rejestrację w Niemczech, sam mam zamiar użyć tego środka w mieszaninie z CCC właśnie w życie, byle udało się trafić na 1 kolanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

rzuciliśmy trochę soli z pol. na żyto hybrydowe z saletrą się wstrzymujemy aż miną duże mrozy czyli po 15marca ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

W związku z tym, że na jesieni moje żyto wyglądało delikatnie mówiąc słabo, chciałbym je jakoś dokrzewić wiosną. Śnieg jeszcze na polu leży, więc nie ma mowy o rozsianiu saletry. Podobno CCC działa na rozkrzewienie, ale w pszenicy. Tu się rodzi pytanie czy można go zastosować w życie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Można stosować, ale najlepiej w kombinacji z mocnym nawożeniem azotowym. Czyli 60-80kg N + 0,3-0,5l na hektar środka opartego na CCC. Jeżeli będziesz łączyć zabieg z sulfunylomocznikami (herbicydy, np. granstar SX), to nie dawaj dawki 0,5l/ha, tylko mniejszą - związki te wzmacniają działanie CCC. Wiadomo, że żyto krzewi się wyłącznie jesienią, jednak możliwe jest dokrzewienie wiosną, warunkiem jest szybka reakcja, czyli rozsiej azot jak najszybciej i opryskaj, gdy tylko temperatura osiągnie powyżej 5 stopni, bo od tej temperatury działa CCC.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xbs    0

W końcu koniec zimy się zbliża! mam więc pytanie do mądrzejszych i starszych forumowiczów, jak to białe zejdzie z pola mam zamiar lecieć z azotowym tylko nie wiem czy mocznik, czy saletra dodam że saletra była dana ok 6 marca może mieszać, a wegetacja ma ruszyć po świętach może wtedy saletra,a może przed świętami mocznik. W sumie miałem dać mocznik około 20 marca tylko że śnieg spadł, ciekawe co z tą saletrą którą posiałem bo nawet nie zdążyła zadziałać a podobno działa 4 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

To chyba bez sensu siać już teraz drugą dawkę skoro nawet pierwsza nie zaczęła działać, a poza tym mocznik przy wiosennych temperaturach mija sie z celem bo zaczyna swoje działanie dopiero przy 10 stopniach Celsjusza gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xbs    0

W sumie to chodzi mi o to że jeśli pierwsza dawka nie zaczęła działać to czy wogóle zacznie i ile czasu będzie działać po ruszeniu wegetacji (podobno około 4 kwietnia ma być 20 stopni może wtedy mocznik by się zaczoł rozkładać i później zaczął działać jako 2 dawka. tylko to później może oznaczać głodne żyto bo pierwszej już teraz nie ma śladu ale tego nie wiem bo nie mam doświadczenia w tym temacie). Nie wiem co się dzieje z różnymi formami azotu w glebie podczas mrozów i śniegu czy są wymywane czy nie. W sumie jeszcze mam to żytko opryskać na chwasty i może prysne na grzyby jak starczy kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Ja 1 dawke w postaci saletry zastosuje dopiero po tym jak zima zakonczy sie...narazie to nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Załozmy ze 1 dawke na zyto dam pod koniec marca a 7-10 dni pozniej sypne mocznik ktory zadziała dopiero pod koniec kwietnia gdyz proces przemiany formy amidowej w amonowa trwał bedzie z 3 tygodnie....

 

Jesli zle mysle to niech ktos mnie poprawi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Ja planuje tak samo, będzie już pewność, że zima nie wróci to będę siał nawozy i ruszę z pracami. Ci którzy w tym roku rzucili sie na pierwsze promienie słońca trudno powiedzieć co mają teraz zrobić i co sie stało z tym nawozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Przecież to normalne uszkodzenia po zimie nie wiem po co robić wielką aferę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Witam wszystkich serdecznie. Do tej pory czytałem forum z pozycji obserwatora ale przyszedł czas aby w końcu się zarejestrować a skłoniło mnie do tego głównie jedno nurtujące mnie pytanie. A konkretnie tak jak w temacie. Jakie zabiegi wykonać na ugorze przed posianiem żyta. Może pokrótce opiszę sytuację. Mam niewielkie gospodarstwo bo 5 ha z czego 3 ha to truskawka a 2 ha to malina więc doświadczenie ze zbożami żadne. W połowie lipca(termin nie zależny ode mnie) dostanę w dzierżawę około 4 ha ugoru klasy przeważnie V i VI. Jak sięgnę pamięcią to zawsze była tam łąka a obecnie od chyba około 10 lat leży to ugorem. I tu nasuwają mi się wątpliwości. A konkretnie jakie zabiegi przeprowadzić właśnie od połowy lipca? Chodzi mi o rady doświadczonych osób aby nie ukrywam podpowiedzieli w miarę możliwości krok po kroku jak przejść przez ten etap przed siewem. Przejrzałem forum tak jak wspomniałem z pozycji obserwatora ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

 

PS Jeśli przeoczyłem temat w którym jest to w miarę dokładnie opisane to przepraszam za założenie nowego wątku i jednocześnie proszę o podesłanie linku do odpowiedniego tematu

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

wydaje mi się że trzeba to spryskać round*pem (lub zamiennikiem) i na minimum miesiąc musisz to zostawić. Pod koniec sierpnia ddobrze by były żeby dobrze za talerzować i zaorać. Tylko nie orz za głęboko bo te klasy to piaski i jak za dużo go wyrzucisz to nic nie urośnie. Darń do kolejnej uprawy powinna dobrze się rozłożyć.

A odnośnie samej uprawy żyta to są tematy o uprawie jego. Ogólnie to na początek badanie gleby, regulacja pH, no i resztę składników według oczekiwanych plonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Według mnie to najpier badanie gleby, oprysk glifosatem w dawce 4-5l bo perzu tam pod dostatkiem pewnie jest.potem wpanowanie ( raczej bedzie konieczne), talerzówka i orka( równiez twierdzę, że nie ma co głęboko orac).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

w lipcu to trawy już będą duże i 4-5 litrów glifosatu sprawy nie załatwi. także jak masz czym to zrób orkę i wybronuj to jak wzejdą chwasty to spryskaj to glifosatem. ewentualnie skoś to rozdrabniaczem i poczekaj jak urosnie na 5 cm i spryskaj, trzecia możliwość to pojechac talerzówką i też później spryskaj. Wszystko zależy jakim sprzetem dysponujesz. a tak pozatym to takich tematów jest bezliku i pisanie kolejnego nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Na początek Randup albo środek o podobnym działaniu i orka.

Zamiast żyta hybrydowego zasiej zwykłe żyto zakupione od pobliskiego rolnika bo wkład finansowy na zakup nasion może się nie zwrócić.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Dzisiaj udało się posiać saletrę, i tak miejscami koleiny się porobiły. Na polu jest sporo fiołka i musze opryskać, zastosuję Mustang Forte. Martwi mnie tylko ta pleść, wyleciało mi z 1/4 roslin a miejscami więcej. Ostatnio czytałem że na pleśń można zastosowac prochloraz. Jak myślicie ma to sens. Dał bym jutro Mustanga, a po jutrze prochloraz. no i w BBCH 31 CCC i fungicyd prawdopodobnie wirtuoz. Czy od razu dać Wirtuoza i nie czekać do pierwszego kolanka?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Słuchajcie to jest BBCH 30, czy 31? Wydaje mi się że 30 bo 31 jest jak pierwsze kolanko jest 1cm nad węzłem krzewienia. Drugie pytanie to czy w życie juz teraz (BBCH 30) należy zastosować CCC czy w 31? Chcę to połączyć z Mustangiem Forte i może siarczan magnezu dodać? Chociaż saletrę siałem z dodatkiem magnezu to nie wiem czy jest sens?

post-13082-0-08259900-1366484739_thumb.jpg


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Nawet na chłopski rozum to węzeł krzewienia jest w miejscu gdzie odchodzą kolejne pędy rośliny czyli przy ziemi, na zdj punkt 0, tak mi się wydaje.

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj