Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#541 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 09:43

żyto ozime Jak uprawiać

Panowie jak to jest wreszcie z gęstością siewu żyta? Żyta nie uprawiam już od xxx lat, ale w tym roku chcę zasiać nawet spory kawałek. Od razu mówię, że ziemia kwaśna, skrzyp na skrzypie, w tym roku idzie wapnowanie ( trzeba jakiś czas czekać po wapnowaniu, aby siac?), ale ogólnie klasa III, IV, miejscami V. Najchłodniejsza część kraju, bo Suwalszczyzna, ziemie bardzo ciężkie. I właśnie mam problem, bo nie wiem ile tego żyta posiać na ha. Jak czytam na stronie producenta, że dankowskie złote powinno się siać 95-115 kg na ha, to trochę w to nie wierzę, a nie mogę jakoś znaleźć informacji. W zwyczaju mam zawsze zawyżanie gęstości siewu, bo pszenżyta/pszenicy sieję po 250 kg , a i tak zboże jest rzadkie...

Jakość gleby do uprwy żyta masz fajną i pewnie plony po doprowadzeniu gleby do odpowiedniej kultury (zawartość, P; K; Mg) możesz mieć fajne. Odczyn pH jest do uregulowania, więc go ureguluj w pierwszej kolejności. W nastepnym kroku przestań siać tardycyjnym "Dańkowskim Rodzinnym Wiekowym" przekazywanym ze wsi do wsi i zpokolenia na pokolenie. Nie wiem jaka mozaika jest na tym polu, ale może się okazać, że po doprawadzeniu gleby do pewnego optimum technologia "nie zapomnieć zasiać w optymalnym terminie, ale nie 250 kg/ha tylko 250 ziaren/ m2 (ale kiełkujących) i płytko (tak aby było dla ciebie bezpiecznie)", wykonanie oprysku choćby chlorosulfuronem (jak orginał zbyt drogi to kup sobie generyk) z insektycydem na jesieni i zaaplikowanie N przed ruszeniem wegetacji wiosennej 60 kg N ha + 2 tygodnie później 30-40 kg N i będzie 5 ton. Z grubsza cała filozofia na 5 ton/ha. Jak apetyt na plony ci wzrośnie po osiągnieciu tych 5 t z ha to możemy rozmawiać o innych szczegółach twojej poprawionej technologii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 19:07
  •  

#542 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 wrzesień 2012 - 10:49

żyto ozime Jak uprawiać będzie problem z tym płytkim siewem. mam już stary ruski siewnik po którym i tak zazwyczaj bronuję, a wtedy ziarno aż tak bardzo płytko nie jest. możesz mi jeszcze powiedzieć jak jest z tym wapnem? czy mogę zrobić coś takiego, że rozsiewam wapno, po tym jadę gruberem, bronuję i siew? chcę to zrobić jak najszybciej, bo termin w moim regionie to 5-15 września, a wapna na polu jeszcze nie mam. osobiście mam dobre wspomnienia z dankowskim złotym, pamiętam, że już jakiś czas temu (25 lat temu?) sypało około 5 t / ha przy niewielkim nawożeniu na piasku, gdzie żyto było siane rok w rok...

Edytowany przez lukaasz, 01 wrzesień 2012 - 10:54.

#543 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 11:14

żyto ozime Jak uprawiać Po aplikacji wapna bezwzględnie należy je wymieszać z glebą aby było efektywne i oczywiście gruber do tego się nadaje ponieważ miesza glebę z efektywnością nawet chyba do 80 -85 %. Tylko musi pracować dość głęboko jeśli chcesz pominąć orkę. Bardziej prawidłowa / efektywna uprawa to : wapno na ściernisko ->podorywka-> gruber. Chyba, że gruber x 2. Cel wymieszać glebę z wapnem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 wrzesień 2012 - 15:55

żyto ozime Jak uprawiać tyle to ja wiem, ale chodzi mi o to czy mogę bezpośrednio po siewie wapna siać żyto?

dalej też nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie ile tego żyta posiać na kg. od razu mowię, że siewnik mam starej produkcji, a po siewie zawsze talerzuję, więc trzeba zawyżyć. taki materiał od sąsiada, jakby 190 kg/ ha wysiać, to w porządku by było?

#545 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 16:07

żyto ozime Jak uprawiać

osobiście mam dobre wspomnienia z dankowskim złotym, pamiętam, że już jakiś czas temu (25 lat temu?) sypało około 5 t / ha przy niewielkim nawożeniu na piasku, gdzie żyto było siane rok w rok...

Dzisiaj możesz kupić "super odmiany", które wymagają super oprysków i super nawożenia :) przy tym samym plonie. Nie zastanawia Was dlaczego koncerny chemiczne oferują również nasiona?

#546 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 16:12

żyto ozime Jak uprawiać Nikt nie odpowie w ciemno, czy siać 190kg.Już @akacja Ci pisał - sprawdź MTZ, siłę kiełkowania i policz normę wysiewu, inaczej jesteś skazany na sianie "na oko".

#547 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 01 wrzesień 2012 - 23:01

żyto ozime Jak uprawiać

Dzisiaj możesz kupić "super odmiany", które wymagają super oprysków i super nawożenia :) przy tym samym plonie. Nie zastanawia Was dlaczego koncerny chemiczne oferują również nasiona?

Blebleble... Podaj przykład.

#548 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 14:29

żyto ozime Jak uprawiać

Daj lepiej polifoske.nie zawsze to co tańsze i więcej lepsze.jezeli polidap to tak jak kolega milanreal1 zalecał dodatkowo sól potasowa.zamiast tej saletry lepiej 50kg/ha mocznik w oprysku i wymieszać z glebą to co zostalo po żniwach i nie za głęboko.Mozesz dodatkowo dodać siarczan amonu do oprysku,siarka spowoduje blokade procesu pleśni słomy,co jest bardzo szkodliwe dla roslin następczych[choroby itd]

A ile tego siarczanu dajesz?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#549 Share Krono

Krono

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 16:53

żyto ozime Jak uprawiać dzisiaj otrzymałem wyniki badania gleby:
pierwsze pole pH 7,2,P 10,9,k 16,9 Mg 3,9, drugie pole pH 7,3,P 8,9,k 17,6 Mg 4,2
zastanawiam się czy to pH nie jest troszkę za wysokie pod żyto?

#550 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 17:52

żyto ozime Jak uprawiać Jest taka stara zasada, że wapnuje się pod potrzeby gleby a nie pod roślinę. Potem możemy dokonać doboru roślinna do uprawy i wiec jeżeli (hipotetycznie) jest to gleba ciężka pH masz optymalne i możesz uprawiać żyto. Tylko czy w takich warunkach glebowych nie lepiej coś innego? Jeżeli są to jednak gleby lżejsze lub średnie to niestety odczyn pH jest zbyt wysoki co jest również stanem niekorzystnym dla kompleksu sorpcyjnego tej gleby. Jest ograniczona dostępność między innymi : Fe, Cu, Zn, Mn, Co oraz przejście fosfor w związki nieprzyswajalne i jeszcze klika innych rzeczy z tym związanych. Rośliny będą rosły choć plony będą ograniczane przez czynniki, które wymieniłem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share Krono

Krono

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 18:47

żyto ozime Jak uprawiać Są to gleby średnie. Czy teraz mogę coś jeszcze zrobić z tym pH. Jak zmniejszyć to pH?

Edytowany przez Krono, 03 wrzesień 2012 - 18:47.

#552 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 03 wrzesień 2012 - 18:57

żyto ozime Jak uprawiać A nie lepiej zasiać jęczmień. pszenice lub pszenżyto zamiast kombinować ?

#553 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 19:29

żyto ozime Jak uprawiać Powiem jeszcze raz; zbyt wysoki odczyn pH danej kategorii agronomicznej jest zjawiskiem również niekorzystnym (jak i zbyt niskie pH) i to nie oznacza, że jak kolega ma pH 7,1 -7,3 na glebie średniej to cudownie będzie mu plonował jęczmień lub pszenica bo lubi wysoki odczyn pH. Jedno to optymalne pH dla rośliny a drugie to optymalne pH dla gleby i niestety to optimum dla gleby jest ważniejsze jeżeli chcemy mówić o efektywnej uprawie i z tego właśnie powodu wapnujemy zawsze pod wymagania gleby. Dodatkowe zagadnienia związane ze zbyt wysokim pH, o których wcześniej nie napisałem (wydawało mi się to oczywiste) to również zbyt szybki rozkład materii organicznej na takich glebach (której zazwyczaj jest deficyt) oraz jej przesuszenie - więc tu też się rodzą problemy i to nie jest w mojej opinii kombinowanie. Oczywiście takie pH należy naprawić stosują nawozy fizjologicznie kwaśne no siarczan amonu.
Ale cóż jest to tylko mój punkt widzenia.

#554 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 21:40

żyto ozime Jak uprawiać czy jezeli zastosowałem 30t/ha obornika bydlecego(3/4 przegnite i 1/4 to taki obornik ktory lezał około 2msc na pryzmie)moge odpuscic sobie nawozenie npk?na tych polach ktore nie dostały obonika zastosuje po 150kg polifoski8.

PiastOracz@czy przy ph gleby 5-5,5 i nawozeniu npk jesienia i siewie kwalifikatu mam szanse na osiagniecie 4-5t/ha zyta populacyjnego?(dankowskie złote)?

obliczenie wagi MTZ polegało bedzie na tym iz odlicze 1000ziarenek i zwaze je?

#555 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 03 wrzesień 2012 - 21:50

żyto ozime Jak uprawiać odlicz 500 i zważ i pomnoż przez dwa

#556 Share Krono

Krono

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 03 wrzesień 2012 - 22:00

żyto ozime Jak uprawiać PiastOracz dzięki za informacje. W związku ze stosowaniem tych nawozów fizjologicznie kwaśnych zastosował bym Siarczan amonu krystaliczny 21N (24S). Ile trzeba by go sypnąć by obniżyć pH? Gdy dał bym 100kg/ha wystarczy. Coś to zmieni? I jeszcze jedno taka ilość azoty w przypadku siania żyta to nie zawiele.

#557 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 06:53

żyto ozime Jak uprawiać @majes.Na 1500 litrów wody daje 250kg mocznika+125kg siarczanu amonu.Zabieg wykonuje 2-3 dni po zbiorze plonu.Dodaje jeszcze miedz,ale tylko pod zasiewy ozime.Ilość cieczy na ha 300l.

#558 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 07:15

żyto ozime Jak uprawiać @Zetor111447 ja przy tych założeniach które podałeś osiągnąłem z żyta papulacyjnego plon 6 ton. Oczywiście poza tym, zabieg herbicydowy koniecznie dobrymi środkami i jesienią, ok. 100 kg N, antywylegacz i pełna ochrona

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#559 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 04 wrzesień 2012 - 17:13

żyto ozime Jak uprawiać własnie ja zastanwaiam sie jak to mozliwe osiagnac 6t i czytajac to forum dowiaduje sie krok po kroku co i jak...w tamtym roku zasiałem 200kg/ha dankowskiego diament(35% wymarzło)plon jaki osiagnołem to 1.7t bez nawozenia npk,dajac w dwuch dawakch 80kgN i oprysk herbicydem wiosna...musze zmienic nawyki ojca...wszsycy tutaj w moej wiosce wiekszego plonu zyta nie osiagneli...kazdy zwala wine na to ze kiepskie wschody były,pozniej ostra zima i susza...tak jak wiem to wiekszosc sieje zboze bez nawozenia npk...daje 150kg saletrzaku i nie ktory opryskuje od chwastow...i to wszystko....jak ja mowie ze inaczej powinno sie uprawiac...to jestem wysmiewany i do tego kazdy liczy koszty...i twierdzi kazdy ze wiecej w ta ziemie by włozyli niz z niej wyciagnli...

Moja dankowskie złote ma MTZ 36g MTZ

zdolnosc kiełkowania oblicze wysiewajac 50ziarnikow i wyliczajac ile z nich wyjdzie z ziemi siłe kiełkowania i procentowo.tak? Ile roslin powinno byc na 1m2?

Ziemia klasy 4b jest i 5...ph w okolicach 5...nawozenie przedsiewne 150kg polifoski 8 i odchwaszczenie jesienia...czy 150kg bedzie dobrze jesli tyle wysieje?siew planuje około 27 wrzesnia...jestem z centralnej wielkopolski....wiosna zasotsuje 150kg saletry i w 2 dawcze 100kg mocznika...jakis natywylegacz i do tego jeden oprysk na grzyba....

nie wiem czy te 150 kg to nie za mało....w zeszłym roku zasiałem200kg dankowskiego diament i wiosna było rzadkie bardzo...zdjecie w galerii...duzo wymarzło...zadnego nawozenia npk nie było jesienia tylko wiosna te 150kg saletrzaku i pozniej 60kg mocznika/ha i odchwaszczenie...plon jak pisałem to około 1,6-1,7t/ha...mizernie...i na tym samym stanowsiku chce posiac teraz dankowskie złote.

Kolego 3 posty z rzędu to już przesada. Edytuj!

Edytowany przez milanreal1, 04 wrzesień 2012 - 20:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 wrzesień 2012 - 21:11

żyto ozime Jak uprawiać kolego powiem Ci ze w dobrym kierunku idziesz. A na razie radze uzbroić się w cierpliwość i to dużo cierpliwości. Jeżeli przejmujesz taka zaniedbana glebę to proces zasobności gleby i zanim wszystkie pozytywne procesy zajdą to miną lata. Jeżeli w 1 roku dasz super nawożenie na zaniedbanej glebie to nie oczekuj że z 2 ton sypnie Ci 6. To potrwa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)