bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

TomaszNowak    6

Podobno najlepszy odczyn to obojętny.

 

Z tego co wiem to odpowiednie PH dla zboża to 6.5 - 7. Może mi ktoś podpowiedzieć jakie wapno zastosować na glebę klasa 4 - 5 lekka i w jakiej dawce.

Edytowano przez TomaszNowak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Kompletnie bez sensu, gorczyca wydoi wodę a i nie urośnie tak, aby coś w glebie po sobie pozostawiła dobrego.

 

Co do wapna to najrozsądniej pod gleby lekkie stosować wapno węglanowe, najlepiej z dodatkiem magnezu. Ilość wapna na ha zależy od odczynu gleby i jej typu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Witam

Powiedzcie mi w jakich fazach stosujecie regulatory wzrostu i w jakich dawkach? Chciałbym znowu posiać żyto na ziemi V kat. ale jak pamietam jak wujek siał to zawsze mu wylegało.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Kompletnie bez sensu, gorczyca wydoi wodę a i nie urośnie tak, aby coś w glebie po sobie pozostawiła dobrego.

 

Co do wapna to najrozsądniej pod gleby lekkie stosować wapno węglanowe, najlepiej z dodatkiem magnezu. Ilość wapna na ha zależy od odczynu gleby i jej typu.

 

A ja bym radził koledze zastosować forme tlenkową,bardzo szybko podnośi PH gleby.A po dwóch latach wapno weglanowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Siemka.Chce w tym roku zasiać z ok.1ha jakiegoś żyta na próbe.Te co mam już parę dobrych lat sieje i chciałbym poeksperemyntować z inną odmianą.Jaką polecacie na 5,6.Gleby lekko kwaśne.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

To spróbuj może hybrydy z kws lochow :gonello, visello

Ja taki właśnie mam plan na 1-2ha hybryde posiać i spróbować intensywnej agrotechniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

O ile się nie myle hybrydę można siać tylko raz.Poprawcie mnie jeśli się myle.Ja tam w hybrydach nie jestem obcykany chodzi mi coś o to http://danko.pl/node/76.Najlepiej żeby była wytrzymywała susze nadawała się na piaski i była dobra na paszę dla świń


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszT    16

A ja bym radził koledze zastosować forme tlenkową,bardzo szybko podnośi PH gleby.A po dwóch latach wapno weglanowe.

Wapno tlenkowe w większych ilościach na lekkich glebach wypali próchnicę.


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jeżeli na paszę do świń to tylko odmiana visello, które zostało przebadane pod kątem zastosowania na żywienie zwierząt i ma najwięcej białka z odmian hybrydowych.

 

Co do wapnowania tlenkowym to popieram kolegę, iż tlenkowe może przy braku opadów wypalić prochnicę i wyjałowić glebę. Na gleby lekkie najlepiej walnąć wapno dolomitowe w dużej dawce (4-8t) i dzięki temu zaoszczędzi się na kosztach zabiegu (jeden zabieg zamiast kilku z małymi ilościami wapna) i od biedy można stosować nawozy fosforowe i siarkowe, co jest wykluczone przy stosowaniu wapna tlenkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Wiem że Dankowskie Diament nie jest hybrydydowe.A czy te visello można siać ponownie?


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

No właśnie a ja bym potrzebował coś żeby na następny rok zasiać ponownie.


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

A jest ktoś taki na forum co zasiał żyto hybrydowe drugi raz z własnego siewu? Jeżeli plon by spadał w granicach 20-30% to myślę, że i tak warto zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Jeżeli na paszę do świń to tylko odmiana visello, które zostało przebadane pod kątem zastosowania na żywienie zwierząt i ma najwięcej białka z odmian hybrydowych.

 

Co do wapnowania tlenkowym to popieram kolegę, iż tlenkowe może przy braku opadów wypalić prochnicę i wyjałowić glebę. Na gleby lekkie najlepiej walnąć wapno dolomitowe w dużej dawce (4-8t) i dzięki temu zaoszczędzi się na kosztach zabiegu (jeden zabieg zamiast kilku z małymi ilościami wapna) i od biedy można stosować nawozy fosforowe i siarkowe, co jest wykluczone przy stosowaniu wapna tlenkowego.

 

Stosując formę tlenkową na ścierń uzyskuje się efekt bardzo szybkiego rozkladu resztek pozniwnych,jeszcze lepszą niż przy zastosowaniu np.50-70N/ha.W tym przypadku wysoka temperatura jest sprzymierzęcem.Unikamy w ten sposób zjawiska tkzw wypalania pruchnicy z gleby zawartej w głębszych jej warstwach.Forma tlenkowa uwstecznia działania fosforu w pierwszym roku od jej zastosowania rzecz naturalna,lecz można stosować nawozy fosforowe już po 30-40 dniach od wapnowania nigdy nie razem lub zaraz po,wszystko uzależnione jest od zawartości procentowej wapnia.Co do siarki nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania wiosennego nawożenia ozimin po wcześniejszym wapnowaniu formą tlenkową zaraz po przedplonie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Pewnie masz dużo racji, nie wiem, nie mam takiej wiedzy, ale wiem że w przypadku małych ilości wody w glebie wapno tlenkowe wydoi wodę z próchnicy, czyli ją po prostu wypali. Wynika to z formy wapna, które jest bardzo aktywne chemicznie (w przeciwieństwie do węglanowego, które najpierw musi ulec rozkładowi pod wpływem różnych czynników do CaO i przez to uwalnia się powoli).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

witam.ja natomiast chciałbym zaczerpnac info odnosnie uprawy zyta....dostałem w dzierzawe 40ha ziemi i jest to ziemia klasy od 4 do 6...chciałbym zasiac tam zyto...dzierzawa jest taka na gembe wiec wapnowanie odpada....wapnowane pole nie było x czasu...zyto jest tam uprawiane po zycie od kilku ładnych lat a do tego nawozone było przez poprzedniego rolnika ok 150kg saletrzaku/ha i to wszystko....ja chce zasiac tam zyto ktore mam w magazynie(odmiana nie znana mi) do tego chce 150 kg polifoski 6 dac na ha i co dalej jesienia mam zrobic?słyszałem ze rolnicy stosuja opryski od chwastów...na tym polu nie było pryskane az do tego roku...wiec lepiej jesienia od chwastow opryskac czy wiosna?jeden zabieg wystarczy abym miał pole czyste do samych zniw?w tym roku sasiad opryskał wiosna zyto ciselem...zyto czyste było chociaz po skoszeniu w sciernisku zaowazyłem dziwne chwasty....jakby choinki takie....ciezko to zlikwidowac....doradzicie mi co nie co? plon taki chociaz z 3t chciałbym osiagnac;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Te "choinki" to pewnie skrzyp polny, kiedyś uważano tą roślinę za wyznacznik niskiego odczynu pH gleby. W 100% nie gwarantuje, ale pewnie wapnowanie pomogłoby go zniszczyć, ale ten sposób z góry wyeliminowałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Który chwastox? Jak dla mnie nie ma dobrego sposobu wyeliminowania skrzypu poza regularnym wapnowaniem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

40ha przeleciałem rifostatem i skrzy został....

 

a wapnowanie odpada z wiadomej przyczyny....w tym roku obrabiam pole a za rok własciciel moze zmienic zdanie...a co sadzicie o jesiennym odchwaszczaniu zyta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj