Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#381 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2000 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 24 kwiecień 2012 - 22:21

żyto ozime Jak uprawiać mocznik zwiekszy siłe razenia herbicydu a to zle sie odbije na zytku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 21:30
  •  

#382 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 24 kwiecień 2012 - 22:29

żyto ozime Jak uprawiać

może ci jakiś robal żytko pobiera np łokaś, drutowce.

Sam już nie wiem, wygląda jakby zasychało robi się coraz mniejsze i ginie

#383 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 09:00

żyto ozime Jak uprawiać Mam podobnie na jednym kawałku. Składam to na kark wyorania podeszwy płużnej. Ten kawałek użytkuję drugi rok i nie wiem o nim wiele, ziemia jest kwaśna. a tak na prawdę do końca nie wiem.

#384 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 09:49

żyto ozime Jak uprawiać Ja miałem podobny przypadek 2 lata temu z pszenżytem, ładnie powschodziło a potem zgineło, najpierw myslałem, że to wina ostrej zimy ale dałem na tą część pola obornika indyczego i od 2 lat jest w tym miejscu najładniejsze zboże. Jest to ok 1ha na dość lekkiej ziemi i w małym zagłębieniu. Może i u ciebie brak jest jakichś składników w glebie.

#385 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 25 kwiecień 2012 - 12:26

żyto ozime Jak uprawiać Dam do zbadania próbki i będzie wiadomo co i jak

#386 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 19:46

żyto ozime Jak uprawiać Zastanawiam się czy dać drugą dawkę azotu, pierwszą dałem 8 marca 170 kg saletry amonowej i żyto ma ponad 20cm wysokości lecz nie ma tak mocno zielonego koloru i zastanawiam się czy dać 100kg moczniku/ ha i czy zastosowanie Stabilanu lub innych antywylegaczy spowoduje obniżenie plonu ziarna i słomy czy tylko umocni łan aby się nie wyłożył bo zależy mi również na słomie dodam tylko, że nigdy nie miałem do czynienia z antywylegaczami.

#387 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 20:22

żyto ozime Jak uprawiać marcin2057, ja uwazam ze na mocznik to juz za pozno jest troszke bo jednak on ma postac amidowa a zanim przejdzie w ta przyswajalna i zacznie działac to minie te 3 tygodnie.Dajac 170kg saletry dostarczyłes ok61kg azotu.Zyto na wytworzenie jednej tony ziarna ze słoma potrzebuje 25kg azotu wiec w pierwszej dawce dostało na oko 2,4t ziarna plus zasoby jakie masz w glebie.Teraz jesli chcesz to daj jeszcze saletry.Mysle ze antywylegacz bedziesz musiał zastosowac przy dawce minimum około 90kg azotu.Jesli jednak zrezygnujesz z drugiej dawki azotu to nie widze sensu skracania.Co do antywylegaczy to sa na forum bardziej doswiadczeni ode mnie i niech oni sie wypowiadaja bo ja narazie to sie ucze:) pozdrawiam

Edytowany przez Marcin91, 25 kwiecień 2012 - 21:59.
post napisany pogrubioną czcionką

#388 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 21:53

żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj byłem zobaczyć żyto i miejscami na listkach pojawiają się takie malutkie plamki jasne wielości jakby mucha narobiła . co to może być ?? jakiś grzyby ??? działa coś z tym???

#389 Share MaciekZWA

MaciekZWA

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 14:39

żyto ozime Jak uprawiać Witam,słyszałem ze jest jakieś żyto konsumpcyje co daje 20t z hektara,jeśli ktoś wie co to za odmiana to prosiłbym o nazwe

#390 Share damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane

Napisany 29 kwiecień 2012 - 15:48

żyto ozime Jak uprawiać Wierzy kolega w bajki? Dla mnie ta informacja ma takie znaczenie jak to że smok wawelski pękł od nadmiaru wody :lol:
Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 16:05

żyto ozime Jak uprawiać Może chodziło o 20 dt bo na pewno nie ton, nie ma takiego zboża by dawało taki plon ziarna

#392 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 29 kwiecień 2012 - 18:27

żyto ozime Jak uprawiać

...A więc tak dla niekórych ktorzy o tym nie wiedzą.Żyto w swojej genetyce plonotwórczej ma zaprogramowane 20t/ha[okolo] a ile kosimy,sami wiecie.Kazde zastosowanie zabiegów herbicydowych, czy też regulatorów wzrostu powoduje redukcję plonu,czyli czego-kłosa bo chyba na tym nam zależy i chyba to daje plon w zbozach ,chyba że się myle....

#393 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 30 kwiecień 2012 - 12:39

żyto ozime Jak uprawiać Niektórzy chyba żle to zrozumieli.Przeprowadzano badania w laboratoriach nad możliwościami plonotwórczymi zbóż,stwarzając im w tym celu warunki idealne do rozwoju.Wyniki żyto około 20t/ha,pszenica około17t/ha.Nasuwa się pewnie pytanie.Dlaczego w realiach jest to nie możliwe do osiągnięcia?Przyczyn jest wiele.Po pierwsze nie jesteśmy wstanie stworzyć takich warunków klimatycznych,bo nie jest to od nas uzależnione.Po drugie nie jesteśmy w stanie zapanować nad pewnymi przemianami które zachodzą w glebie.Po trzecie jesteśmy zmuszeni do stosowania zabiegów herbicydowych,fugicydowych,regulatorów wzrostu itd.i nie słuchajcie przedstawicieli iż regulatory wzrostu nie wpływają na plon,redukują system korzeniowy,a przez co nasza roślinka pobiera składniki przez korzenie im krótszy tym słabsze pobieranie.Ktoś pewnie zaraz podsumuje iż np. modus nie skraca,może nie skraca w takim stopniu jak inne regulatory,wplywa bardziej niż inne na pogrubienie żdzbła.Ale na to pogrubienie roślina pobierze składniki które w idealnych warunkach wegetacyjnych przełożyła by na plon.Mam nadzieje iż przybliżyłem trochę temat, oraz wprowadziłem niektórych kolegów na właściwy tor myślenia odnośnie cytowanej wyżej mojej wypowiedzi.Pozdrawiam.

#394 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 01 maj 2012 - 22:02

żyto ozime Jak uprawiać Każdy antywylegacz skraca również kłos dlatego ich stosowanie powinno być naprawdę przemyślane a nie stosowane pofilaktyczne. Jeżeli technologia uprawy nie jest bardzo intensywna to nie ma sensu stosowania antywylegacza.

#395 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 maj 2012 - 22:39

żyto ozime Jak uprawiać Co sądzicie o porannym zabiegu Moddusem 0,2l/ha, gdy temperatura w dzień ma dojść do 28 stopni Celsjusza?

#396 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 01 maj 2012 - 22:51

żyto ozime Jak uprawiać czym cieplej tym skracanie lepsze..

#397 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 02 maj 2012 - 08:07

żyto ozime Jak uprawiać Zgadzam się z przedmówcą,antywylegacze to zło konieczne.Dlatego zawsze będe powtarzał,modus jako regulator jest najmniej szkodliwy dla rośliny i najbardziej tolerancyjny dla tych którzy nie mają doświadczenia w stosowaniu regulatorów,ale wiadomo cena.Jednak drodzy koledzy warto w tym roku troszkę się przyłożyć do produkcji żyta,przemawia za tym cena około 165 euro/t jeszcze parę lat temu w przypadku pszenicy ta cena była zadowalająca.Pozdrawiam i życzę zadowalających wyników

#398 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 02 maj 2012 - 08:18

żyto ozime Jak uprawiać Mozesz śmiało,tylko rano nie przy temperaturze w południe 28 stopni i bez żadnych dodatków typu mocznik.Przy takiej temperaturze nawet 0,15 zrobi swoje.Modus to plażowicz uwielbia słońce.Pozdrawiam.

#399 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 maj 2012 - 12:57

żyto ozime Jak uprawiać Zabieg wykonany. Dzięki za rady. Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 03 maj 2012 - 15:02

żyto ozime Jak uprawiać Panowie na nie wielkim kawałku ok 0,30 ha rzuciła mi się przytulia, czy mogę w tej fazie rozwojowej zastosować grodyl ( na tym kawałku kłoszenie będzie za ponad tydzień bo jest dość mokry) czy proponujecie jakiś inny sposób?