bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

milanreal1    319

Niedawno pisałem o tym jak żyto mi uschło na VI klasie. Dzis zaobserwowałem dziwne zjawisko w tym życie. Pędy boczne które uschły w maju teraz odrastają, wyrzuciły mini kłosa i zaczynaja kwitnąć. Strasznie dziwnie teraz to pole wygląda.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Tak sie dzieje na piaskach, u mnie jest tak samo, jedno już prawie ma suche ziarno a boczne pedy maja młode kloski i kwitną, u nast nazywamy to wymłodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

witam mam problem z przerastaniem chwastów ponad żyto prosze o pomoc jak je usunąć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

O tej porze to tylko glifosat. Jeżeli chwastów jest dużo, to koszt oprysku zwróci się w paliwie zaoszczędzonym przy koszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

troche poległo po tych nawałnicach a teraz to sie modle o pogode bo juz 3 tygodnie poda :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Mam pytanie: mieszał ktoś kiedyś legato plus z gleanem do żyta lub pszenżyta? Jeżeli tak, to prosze podzielić się obserwacjami. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z gleanem nie stosowałem, ale samo owszem. Z obserwacji mogę stwierdzić, że trochę miotły i chabra bławatka przepuściło. Szczerze, to zastanawiałem się nad połączeniem Legato Plus 600 SC + Lentipur Flo 500 SC, ale mam jeszcze czas się zastanowić i przeczytać, czy można połączyć substancje zawarte w tych środkach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

można łączyć te substancje, dwa lata już to stosuje, tylko ze zamiast Lentipuru stosuje Tolurex, ta sama substancja . W tym roku to po każdych środkach coś przepuściło bo rok jest dziwny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Legato Plus + 5 -7 g Glean (lub inne alternatywne) w życie działał i nie miałem nigdy problemów.

Koszę swoje żyto i plon sympatyczny 7,8 - 8,2 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To pogratulować plonu. Ja jeszcze tydzień będę musiał poczekać, bo wcześniej żniw żytnich nie przewiduję. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Legato Plus + 5 -7 g Glean (lub inne alternatywne) w życie działał i nie miałem nigdy problemów.

Koszę swoje żyto i plon sympatyczny 7,8 - 8,2 t/ha.

To jakie stosowałeś nawożenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Na żyto nie stosuję więcej jak 130-140 kg N/ha (zalezy od pogody, wyglądu pola, itd) i wszytsko oczywiście zaaplikowane w odpowiednim terminie - według mojej orientacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Gratulować plonu i trochę tez pogody.

Miałbym prośbę, jak wszystkiego jeszcze nie skosiłeś to zrób fotkę, to musi być piękny widok ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Na żyto nie stosuję więcej jak 130-140 kg N/ha (zalezy od pogody, wyglądu pola, itd) i wszytsko oczywiście zaaplikowane w odpowiednim terminie - według mojej orientacji.

A jak z P, K, Mg co stosujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

To ,że napiszę jakie stosowałem nawozy, chyba zbyt wiele nie wniesie. Kluczowe jest to, że staram się utrzymać zawartość P, K, Mg na poziomie przynajmniej średnim dla dane kategorii agronomicznej gleby i oczywiście pilnuję odczynu pH. Nie zapominam o siarce na wiosnę. Strategii nawozowych jest mnóstwo. Zawsze można znaleźć odpowiednią technologię do swojego pola / przypadku. Jak dobra cena to np. stosuję fosforan i sól potasową 40% (z odpowiednimi dodatkami czyli S i Mg - dla niektórych ponoć ta opcja jest droga, ale dla mnie skuteczna) - 50% dawki jesienią a drugie 50% na wiosnę, czasem NPK. Zawsze stosuję siarkę na wiosnę. Azot po zimie na oziminy sypię w następującej kolejności: rzepak -> żyto (przed ruszeniem wegetacji) -> pszenica . O Mg też należy zadbać bo w opryskach potrzeb całych nie pokryjesz.

 

Zdjęcie - pole to fajnie wyglądało czasami ponad 25 pięter w kłosie, ale nawałnice zrobiły swoje i jest "pokotłowane - z 30 może nawet miejscami do 40% leży", więc jak można to szybko zbieram z pola nawet przy 16 - 17 % i na suszarnię. Teraz to już nie ma co fotografować. Jadę na pole. Życzę kolegom dobrej pogody. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Legato Plus + 5 -7 g Glean (lub inne alternatywne) w życie działał i nie miałem nigdy problemów.

Koszę swoje żyto i plon sympatyczny 7,8 - 8,2 t/ha.

8 TON z ha?!! chyba że hybrydowe?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

a gdzie sprzedajesz, u mnie młyn nie przyjmuje hybrydowych odmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To masz jakiś wyjątkowy młyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Mam pytanie do jednego z przedmówców.Czemu młyn nie przyjmuje hybrydowych odmian,bo nie rozumiem,do prawdy.To zawieś i powiedz że to populacja.Panowie jak u was z cenami,w zachodniopomorskim dość duze wachania między firmami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

wielkopolska powiat konin od 850zł w gore:)

 

ja wiosna opryskałem zyto ciselem i chwasty tez miałem.....około 20% tego co sasiedzi ktory nie pryskali:) czy jesienne zwalczanie chwastow jest skuteczne i czy lepiej sie sprawdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

Koledzy mam takie pytanie chcę w tym roku posiać u siebie żyto hybrydowe klasę ziemi mam 4-5 dziś badałem pH gleby za pomocą ogólno dostępnego zestawu do pomiaru PH wyszło mi na 10 h że mam glebę 4,6 - 5,5. Czy możecie mi powiedzieć co powinienem zrobić by osiągnąć na takiej glebie w miarę rentowny plon. Posiadam te grunty od rodziców i więc ziemia jest zapuszczona :(. Za pewne powinienem podać wapno prosił bym o wskazówki odnośnie uprawy nawożenia i najlepiej jak by ktoś mógł mi podpowiedzieć jaka odmianę powinienem posiać. W poniedziałek glebę oddaję jeszcze do badania. Od wtorku myślę by przetalerzować całe pole. Proszę o wskazówki z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Kiedyś słyszałem że żyto lubi ziemię o niskim odczynie ;) tzn najlepiej toleruje niskie ph ze wszystkich zbóż ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj