Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#341 Share jarekkk9

jarekkk9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 13 kwiecień 2012 - 07:27

żyto ozime Jak uprawiać ja będe sypał prawdopodobnie w sobote

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 21:43
  •  

#342 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 12:46

żyto ozime Jak uprawiać Te odbarwienia na zycie fioletowe,a na pszenicy np zoltawe to wynik dosc niskich temperator w ktorych zboza slabo pobieraja potrzebne skladniki.Skoczy temperatura i wszystko wroci do normy,chyba ze zasobnosc gleby zerowa w podstawowe skladniki.
@kamis,niewiem ile dales w pierwszej dawce,ale jezeli np podasz ponad 50N w drugiej to proponuje zabieg modussem03l/ha,slomy nie skrucisz lecz ja pogrubisz.
@e1leex.mozesz zastosowac legato w dawce 0,15l/ha,nie ma rejestracji w zycie ale nie problem ja stosuje od dwoch lat taka mieszanke w zycie,jezeli nie zdaze na jesien.Atlantis04l+granstar0,15g+legato0,15l

#343 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 kwiecień 2012 - 13:44

żyto ozime Jak uprawiać Dzięki za radę w przyszłości się przyda, bo teraz już jest za późno, wszystkie chwasty zwalczone tylko chaber bławatek przeżył. :)

Edytowany przez e1leex, 04 luty 2013 - 15:30.

#344 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 23:02

żyto ozime Jak uprawiać

@kamis,niewiem ile dales w pierwszej dawce,ale jezeli np podasz ponad 50N w drugiej to proponuje zabieg modussem03l/ha,slomy nie skrucisz lecz ja pogrubisz.

w pierwszej dawce dałem 150kg saletry a na drugim polu 150 kg/ha saletrzaku, co z tym kolorem zieleni ?? nie jest taki mocny tylko blednący, ile teraz dać saletry żeby nie położyło a był w miarę plon ??? i kiedy dawac drugą dawke ?? nie znam sie ale żyto jest chyba już w fazie pierwszego kolana .

#345 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 11:27

żyto ozime Jak uprawiać jeżeli nie dałeś drugiej dawki to teraz jest pora nawet powiem ostatni gwizdek i to w nawozach szybko działających typu saletra..przyczyn wylegania zbóż jest wiele.zbyt duża dawka N.choroby grzybowe np.łamliwość żdzbła.czy też warunki atmosferycznie,gradobicia itd.Żyto jest zbożem najbardziej podatnym na wyleganie,dla wtworzenia 1 tony zboża+ słoma pobiera około 25kg czystego azotu.Czyli jeżeli podałeś 150kg saletry zakładam 34 procentową wprowadziłeś 51kg czystego składnika,powtarzając tą samą ilość w drugiej dawce czyli 150kg saletry wprowadzisz 102kg czystego azotu.Z reguły przy takich dawkach się n ie skraca,lecz przy dużych opadach np w maju i wysokich temperaturach istnieje możliwość że może nie ustać.Faza pierwszego kolanka już dawno była 3-4 tygodnie temu,chyba że siełeś w listopadzie,czego nie podejrzewam.Proponuje wykonać zabieg modussem 03l/ha do fazy liścia flagowego.Etafonu nie polecam skoro niue masz doświadczenia w skracaniu,można troche narozrabiać.

#346 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 13:28

żyto ozime Jak uprawiać A czemu to etefon może być szkodliwy? przecież jest on jeśli chodzi po termin stosowania jednym z bardziej elastycznych antywylegaczy

#347 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 21:10

żyto ozime Jak uprawiać

jeżeli nie dałeś drugiej dawki to teraz jest pora nawet powiem ostatni gwizdek i to w nawozach szybko działających typu saletra..przyczyn wylegania zbóż jest wiele.zbyt duża dawka N.choroby grzybowe np.łamliwość żdzbła.czy też warunki atmosferycznie,gradobicia itd.Żyto jest zbożem najbardziej podatnym na wyleganie,dla wtworzenia 1 tony zboża+ słoma pobiera około 25kg czystego azotu.Czyli jeżeli podałeś 150kg saletry zakładam 34 procentową wprowadziłeś 51kg czystego składnika,powtarzając tą samą ilość w drugiej dawce czyli 150kg saletry wprowadzisz 102kg czystego azotu.Z reguły przy takich dawkach się n ie skraca,lecz przy dużych opadach np w maju i wysokich temperaturach istnieje możliwość że może nie ustać.Faza pierwszego kolanka już dawno była 3-4 tygodnie temu,chyba że siełeś w listopadzie,czego nie podejrzewam.Proponuje wykonać zabieg modussem 03l/ha do fazy liścia flagowego.Etafonu nie polecam skoro niue masz doświadczenia w skracaniu,można troche narozrabiać.

a mocznikiem można posiać ??? i ile ???

#348 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 21:34

żyto ozime Jak uprawiać Mieszkol@.jeżeli ktoś nie ma doświadczenia z regulatorami wzrostu,lepiej niech nie kombinuje takie moje zdanie.Zbyt pużne zastosowanie modusa lub środków z grupy zawierającej etafon może spowodować iż kłosy będą wielkości 1 cm.Niektórzy celowo opużniają np. zabieg etafonem aby skrócić wielkość kłosa aby uniknąć wylegnięcia zbóż,ale to już trzeba mieć troszkę pojęcia a przede wszystkim mieć opanowaną wiedzę na temat faz rozwojowych zbóż,oraz umiejętności ich odczytywania i doboru odpowiednich środków czy też nawozów.
Kamis@ mocznik to 46%N,ale postać amidowa powinna być wysiana z 10 dni temu,Chyba że dopisze ci szczęście i temperatura skoczy do 20 stopni,to przejście w fazy dostępne nastąpi dużo szybciej

#349 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 16 kwiecień 2012 - 21:43

żyto ozime Jak uprawiać późne tzn kiedy?możesz to rozwinąć.

#350 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 21:45

żyto ozime Jak uprawiać ej no soryy "niektórzy celowo chcą skrócić kłos żeby zapobiec wyleganiu" Toż to jakieś herezje są. :) Na CCC jest napisane wyraźnie, że w życie stosować nawet do fazy 31/32 (faza 32 - drugie kolanko co najmniej dwa centymetry nad pierwszym), ale taka faza to chyba jeszcze nie jest osiągnięta (pewnie zależy od regionu - u mnie nie )

a co do modusa i etefonu to modus słynie z tego, że można go stosować późno. Myślę, że kolega troszkę przesadza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#351 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 16 kwiecień 2012 - 21:52

żyto ozime Jak uprawiać buahahaha dawno tak się nie uśmiałem. "niektórzy celowo chcą skrócić kłos żeby zapobiec wyleganiu". Intensywna uprawa żyta po to żeby nic nie zebrać.

Edytowany przez sajgon, 16 kwiecień 2012 - 21:56.

#352 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 21:57

żyto ozime Jak uprawiać dlatego mam nadzieję, że może akacja jakoś to wytłumaczy bo sam stoję przed dylematami związanymi z użyciem regulatorów.

PS:
Czytaj kolego sajgon ze zrozumieniem i wszystkie posty po kolei. Odpisywałem na to co napisał akacja bo też się z nim nie zgadzam. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Edytowany przez Cihu, 16 kwiecień 2012 - 22:04.

#353 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2003 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 16 kwiecień 2012 - 22:02

żyto ozime Jak uprawiać byc moze chodzilo o zdzblo...

#354 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 22:11

żyto ozime Jak uprawiać kolega akacja pocisnął nam tu bajke, tylko jak on z tego wybrnie to nie wiem, na temat etefonu nie etafonu mogę powiedzieć że on przyspiesza proces starzenia roślin, stosowany późno może spowodować nie wykształcenie ziarna.

#355 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 22:14

żyto ozime Jak uprawiać Mocnego żyta właściwie nie da rady skrócić jednym opryskiem, najpierw skraca się dolne międzywęźla, później górne i dokłosie. Zdarzyło mi się pryskać etefonem żyto już po przekwitnięciu i też był korzystny efekt.

#356 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów

Napisany 16 kwiecień 2012 - 22:26

żyto ozime Jak uprawiać etefon można zastosować tuż przed samym wykłoszeniem, skróceniu ulegnie tylko dokłosie i nic po za tym, jakoś nudno tu się zrobiło :D

#357 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 17 kwiecień 2012 - 18:13

żyto ozime Jak uprawiać Co sądzicie o zastosowaniu 1l CCC + 03-0,5l etefonu na I-II kolanko?

#358 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 18:27

żyto ozime Jak uprawiać Nie podoba mi się taka mieszanka. Na CCC już za późno, na etefon za wcześnie. Lepiej dać 0,3 Moddusa.

#359 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 17 kwiecień 2012 - 18:37

żyto ozime Jak uprawiać Dlaczego za późno na CCC? U mnie wegetacja niedawno ruszyła, moje żyto jest dużo niższe niż Twoje, obecnie jest w fazie I-szego kolanka. To może poczekać na II kolanko z tą mieszaniną? Etefon niby można od I-szego kolanka stosować. Mam zapas etefonu z zeszłego roku, więc chciałbym go teraz wykorzystać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#360 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 18:49

żyto ozime Jak uprawiać Ja w tym roku pierwszy raz skracałem żyto, dokładnie w sobotę CCC. Zyto jest w fazie I kolanka, na bardziej wyrośniętych roślinach pojawia sie drugie czyli termin idealny jeśli wierzyć etykiecie na antywylegaczu.