bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

PiastOracz    136
Napisano (edytowany)

Bezpieczniejszego preparatu nie znam i raczej nic nie powinno się dziać, ale zabieg należy wykonać jak najszybciej i najlepiej wieczorem. Ale zawsze należy pamiętać, że faza rozwojowa żyta jest zaawansowana i pewne ryzyko uszkodzenia istnieje ponieważ już niestety jest późno na herbicydy.

Edytowano przez PiastOracz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Może być jak również jego tańszy odpowiedniki ( z identyczną substancją czynną), ale jest dość późno jeśli chodzi o fazę rozwojową im później tym niebezpieczniej - więc czas nagli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0
Napisano (edytowany)

Wujek polecił starane mówił,że w pszenicy już wykłoszonej pryskał na przytulie, oczywiście w zredukowanej dawce dodał, że by było jeśli będą wysokie temp to wtedy oprysk bardziej dokuczy przytulii. Oprysk oczywiście wykonany wieczorem.

Panowie czy możliwe jest aby na plantacji pojawił się już wciornastek? i czym go zwalczać? Pozdrawiam :)

Edytowano przez MieszkoI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Fajnie, że Wujkowi udało się bez powikłań, natomiast nigdy nie masz gwarancji, że jak komuś udało się dwa razy opryskać rośliny w bardzo późnej fazie herbicydem lub retardantem (mam na myśli zabiegi wykonane poza rejestracją producenta) i nic się nie stało to za trzecim też będzie dobrze. Są to zawsze zabiegi ryzykowne i należy to brać pod uwagę. Jak środki byłby tka bardzo elastyczne w stosowaniu to zapewniam, że ich etykiety brzmiałby zupełnie inaczej, ponieważ producenci chemii taką zaletę szybko wykorzystują.

 

Wciornastek może już być i to jest dla niego odpowiednia pora. Należy go szukać w środku źdźbła, gdzie uszkadza kłos.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Właśnie kurcze kłosy, które wyjdą wyglądają jakby były przymrożone, ale po przyjrzeniu się latają w nim takie małe robaczki (ja tam się nie znam) i na necie widziałem kłos podobny i pisało, że to efekt żerowania tego gada :( czym go tanio i skutecznie zwalczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor9244    1

Po ostatniej burzy mam dwa kółka w życie ;[ ,kłoszenie za tydzień iopryskałem wczoraj antywylegaczem, mocno nienarozrabiałem ???? żyto ma około 80cm (nie wiem kiedy to wyrosło chyba spałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

gregor.Kółka się podniosą jeszcze teraz.Powiedz jaką sustancją potraktowałeś żyto i w jakiej ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Witam,

potrzebuję porady. Na T1 żyto opryskałem mieszaniną Alert + Talius. Nie wiem co wybrać na T3, aby zwalczyć skutecznie brunatną plamistość oraz fuzariozę kłosów. Chciałbym wykonać oprysk po kwitnieniu, macie jakieś spostrzeżenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Ja zawsze w życie robie dwa zabiegi na t2 leci falcon 06l/ha i spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kiedy wykonujesz oprysk falconem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22
Napisano (edytowany)

Można opryskać żyto Falconem po kwitnieniu?

Mam zamiar jutro opryskać żyto etefonem (Cerone). Dotychczas nie były stosowane żadne regulatory wzrostu. Pytanie jaką dawkę zastosować, pełną 1l, czy może trochę niższą? Za parę dni przewiduję kłoszenie. Zyto dostało 100kg N.

Edytowano przez pasio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

oprysk falconem żyta powinno się wykonać od momentu uwolnienia drugiego węzła krzewienia do momentu początku kloszenia[w pszenicy do końca kłoszenia],a więc ostatni moment.Niewiem czemu kolega uparł sie po kwitnieniu.???.Falcon zwalcza rdze,septorizy,brunatną plamistość,przedłuża zwalczanie mączniaka,fuzariozy i czerń kłosów,jak dasz teraz powinno być ok.

U mnie ochrona fungicydowa w życie i pszenicy wyglądała tak.

T1-mondatak 07l/ha+bumper04l/ha+ 02 miedz

T2-falcon06l/ha+total extra3kg+ neo-activ2kg.

T3-nie przewiduje,chyba że coś wystąpi to interwencyjnie.

 

Co do etafonu ilość dostosuj do temperatury podczas zabiegu jeżeli np.20 stopni to 0,5l/ha,jeżeli niższa to 07. 1l to moim zdaniem za wysoka dawka w tej fazie rozwojowej żyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Po kwitnieniu, bo 10 dni temu opryskałem Alertem + Talius. Więc narazie ochrona jest zapewniona. A po kwitnieniu warto byłoby coś na fuzariozę dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

Panowie a ja mam takie pytanie: czy można do oprysku na grzyba dodać coś na szkodniki np. BI 58 ?

Bo planuje taką mieszankę zrobić:

- 8 kg mocznika/ha

- 4 kg siarczanu magnezu/ha

- 1,5 l ekolistu mikro Z

- duett ultra 497 sc 0,5 l/ha

+ jakiś pyretroid, np. bi 58

Co o tym myślicie ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

bi to nie pyretroid

a po za tym mieszanka ok, spokojnie można dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

jest jakiś środek żeby żyto się nie powaliło??? ponieważ jest bardzo gęste. Siałem to żyto z myślą o kiszonce i dlatego zasiałem gęsto ale chyba je zostawię ale boje się że się połozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jeszcze się nie kłosi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teraz to możesz albo skrócić kłos albo zmniejszyć liczbę ziaren w kłosie. Moddus można stosować do liścia flagowego, jak się wykłosiło te żyto(u mnie już tak) to już nie ma co skracać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnyLECH    5

Jak zaczyna widać kłosy to można dać drugą dawkę saletrzaku tak z 80kg/ha ?

Pierwsza dawka była pod koniec marca 100kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Kamis2010

stosowałem etefon w życie po przekwitnięciu, źdźbła nie skróci, ale usztywni

 

zimnyLECH

szkoda pieniędzy, azot w tej fazie nie wpłynie już na plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

@redek ile dawałeś tego etefonu po przekwitnięciu? Ja dałem wczoraj 0,5l/ha, do tygodnia zyto się wykłosi. Może się zdażyć tak, że będzie trzeba jeszcze raz usztywniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

dwie setki jeśli dobrze pamiętam, ale nawet dużo większe dawki nie powinny zaszkodzić, jakieś doświadczenia z późnym stosowaniem regulatorów wzrostu były robione na Demofarmach KWS, można poszukać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

raczej szkoda towaru bo marny z tego pożytek będzie jak wyschnie to zniknie połowa, lepiej poczekać.

a dlaczego tak chcesz zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj