bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

sajgon    12

buahahaha dawno tak się nie uśmiałem. "niektórzy celowo chcą skrócić kłos żeby zapobiec wyleganiu". Intensywna uprawa żyta po to żeby nic nie zebrać.

Edytowano przez sajgon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

dlatego mam nadzieję, że może akacja jakoś to wytłumaczy bo sam stoję przed dylematami związanymi z użyciem regulatorów.

 

PS:

Czytaj kolego sajgon ze zrozumieniem i wszystkie posty po kolei. Odpisywałem na to co napisał akacja bo też się z nim nie zgadzam. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

kolega akacja pocisnął nam tu bajke, tylko jak on z tego wybrnie to nie wiem, na temat etefonu nie etafonu mogę powiedzieć że on przyspiesza proces starzenia roślin, stosowany późno może spowodować nie wykształcenie ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Mocnego żyta właściwie nie da rady skrócić jednym opryskiem, najpierw skraca się dolne międzywęźla, później górne i dokłosie. Zdarzyło mi się pryskać etefonem żyto już po przekwitnięciu i też był korzystny efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

etefon można zastosować tuż przed samym wykłoszeniem, skróceniu ulegnie tylko dokłosie i nic po za tym, jakoś nudno tu się zrobiło :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Nie podoba mi się taka mieszanka. Na CCC już za późno, na etefon za wcześnie. Lepiej dać 0,3 Moddusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Dlaczego za późno na CCC? U mnie wegetacja niedawno ruszyła, moje żyto jest dużo niższe niż Twoje, obecnie jest w fazie I-szego kolanka. To może poczekać na II kolanko z tą mieszaniną? Etefon niby można od I-szego kolanka stosować. Mam zapas etefonu z zeszłego roku, więc chciałbym go teraz wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Ja w tym roku pierwszy raz skracałem żyto, dokładnie w sobotę CCC. Zyto jest w fazie I kolanka, na bardziej wyrośniętych roślinach pojawia sie drugie czyli termin idealny jeśli wierzyć etykiecie na antywylegaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Mimo tego, że w etykiecie zaleca się stosowanie CCC w fazie 1-2 kolanka, to według badań KWS-u w życie po ukazaniu się pierwszego kolanka działa już bardzo słabo.Etefon z kolei przyspiesza dojrzewanie i dlatego uważam, że jest za wcześnie, żeby go stosować, w tej chwili powinno nam zależeć przedłużeniu fazy wegetatywnej, żeby zbudować masę zieloną, która później będzie pracować na utworzenie ziarna.Dlatego etefon zalecałbym dopiero w okolicach liścia flagowego, gdy rośliny przechodzą w fazę generatywną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Dzięki za cenne spostrzeżenie, jednak będzie trzeba zainwestować w Moddusa. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Myślę, że w życie jeden zabieg to za mało dlatego teraz poszedł CCC a następnie będzie modus, oczywiście wszystko zależy od intensywności uprawy i od wyglądu rośln

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Dzisiaj siałem drugą dawkę na żyto 70kg/ha saletry. Jak myślicie bez żadnych antywylegaczy nie położy się ?? ponadto mam pytanie czy mogę jutro wjechać z Tytanitem z siarczanem magnezu ?? nie zaszkodzi po saletrze ??? bo miejscami żyto jest żółtawe może coś oprysk pomoże ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

Kamis 2010 nic nie szkodzi jak po saletrze pryskasz jakimiś dolistnymi czy mocznikiem. ja tak robie czasami ze w 1 dniu sieje saletre a na drugi dzień pryskam. Co by niby sie miało stac takiego, przecież jeden nawoz lezy na ziemi a drugim pryskasz na liście i ot cała filozofia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250

Kamis dales 70kg N czy 70kg saletry? ile na pierwsza dawke dales? Jak żółtawe to wywapnuj wreszcie to pole ;p a teraz to costam siarczan magnezu da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

70kg saletry ze względu na to że nie mam już niestety więcej i boje się żeby nie wyległo myśle właśnie o badaniu gleb na jesień i na wiosne będe wapnował :) wszystko ale powoli dopiero się wszystkiego uczę :)

Edytowano przez Marcin91
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do wapnowania, to lepiej na ścierń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Witam kolegów no i wiadomo muszę się ustosunkować.A więc tak dla niekórych ktorzy o tym nie wiedzą.Żyto w swojej genetyce plonotwórczej ma zaprogramowane 20t/ha[okolo] a ile kosimy,sami wiecie.Kazde zastosowanie zabiegów herbicydowych, czy też regulatorów wzrostu powoduje redukcję plonu,czyli czego-kłosa bo chyba na tym nam zależy i chyba to daje plon w zbozach ,chyba że się myle.Najbardziej bezpiecznym regulatorem dla nie mających doświadczenia w ich stosowaniu jest modus.

@Sajgon,jak już się ubawiłeś bo minęło troszkę czasu proponuje wrócić do postu nr.32 i 80[nie będe powtarzał zagadnień] przeczytać tym razem ze zrozumieniem i zastanowić się nad faktem co spowoduje mniejsze straty w plonie,skrócenie przy kłosia[300 kg/ha okolo w zależności od dawki] czy też wylegnięcie plantacji,chyba że uprawiasz żytko a nie żyto,to lepiej nie zawracaj sobie głowy. pozdrawiam forumowiczów

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

akacja spoko. Nie bierz tego do siebie. Nie uprawiam żyta już od 4 lat. Wolę pszenżyto bo jest łatwiejsze w uprawie i dużo mniej zajmuje czasu.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

witam. słuchajcie mam do was pytanie na co teraz jest najlepiej opryskac żyto czy na zielsko czy zasilic dolistnie? może znacie jakieś dobre środki ? Dolistnie mam w planie prysnąć Plonvit Z + Siarczan magnezu siedmiowodny + mocznik. Jak waszym zdaniem Plonvit Z jest dobry? a może znacie coś lepszego i w miarę atrakcyjnego w cenie a jesli chodzi o srodki hebricydowe nie bedę kupować Chwastox extra bo nic on nie jest wart chyba żeby kupić turbo ale jest dosyć drogi;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Teraz to już chyba trochę późno na oprysk zielska bo żyto ma pierwsze kolanko.

Dolistnie to w maju,ja zamiast Plonvitu stosuje Insol 3 w ilości 0,75/ha.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Sajgon@.Jest ok,kazdy ma prawo sie pomylić tak samo jak każdy ma prawo zapytać w kwesti która go dręczy i nie jest pewien tego co chce zrobić odnośnie produkcji roślinnej.Wymiana doświadczenia jest jaknajbardziej na rzeczy na tym forum i dla tych co dopiero zaczynają przejmując gospodarstwa po rodzicach np. lub dla tych co dysponuja doświadczeniem kilkunastoletnim lub większym.Popaść w rutynę też nie jest dobrze i to nie tylko w produkcji roslinnej ale np zwierzęcej także,a pokora to cecha jak najbardziej pozytywna.Rolnictwo to w dalszym ciągu ciężki kawałek chleba,choć w tej chwili dużo łatwiej bo mamy dopłaty.Dla początkujących powiem iż 10 i więcej lat temu trzeba było tak gospodarować i osiągac takie wyniki produkcyjne aby pokryć koszty produkcji,utrzymać rodziny i miec środki na inwestycje zwiazane z dalszą produkcją roślinna.

Pawel2678@.Możesz mieszać środki fungicydowe z modusem i odżywki.

Stefek@napewno na początku zwalczanie chwastów,chwast to też roslina i napewno skorzysta z dokarmiania typu mocznik,siarczan czy plonovit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj