Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#261 Share TEVEZ

TEVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 06:38

żyto ozime Jak uprawiać Jaki teraz posiac nawóz po życie i w jakiej ilości,jesienią przed siewnie był siany Tarnogran.
Czy saletra amonowa nie będzie za mocna i nie powali zboża?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 15:28
  •  

#262 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 09:14

żyto ozime Jak uprawiać Koledzy skracanie w życie rozpoczynamy w BBCH 30 - 31 (koniec krzewienia /pierwsze kolanko), wyznacznikiem jest kolanko (osiągnięcie tej fazy) na głównym pędzie. Jak to poznać kolega Radek napisał. Z macaniem, jak ktoś "słabo maca" to może mieć problem z utrafieniem. Proponuję odwiedzić pole, przeciąć pęd główny wzdłuż ( żyletka, skalpel, nóż), bo ta faza w zależności od rejonów i terminu siewu, już jest, a może u niektórych już była. Jeżeli pierwszy węzeł uwolniony to mieszanka CCC + trineksapak etylu (dobrze jak będzie słoneczny dzień dla tego drugiego). Temperatura optymalna dla tej mieszanki to około 9-10*C, zgodnie z zasadą: Jak stosuje dwie substancje czynne z różną optymalną temperaturą działania, czyli w tym wypadku CCC startuje ok 8*C (ale nie jest to optimum dla tego środka) oraz trineksapka etylu ok. 10*C + słońce (zależy kto pisze i bada tą substancję bo są dane , które mówią o 12*C), to możemy przyjąć, że optimum dla tej mieszaniny zbiornikowej to te 8*C + słońce. Oczywiście dobieramy do tego odpowiednie korekty na temperaturę, bo CCC jak i trineksapak etylowy stosowany w 10*C jaki 15*C mają zupełnie inną efektywność działania i o wielkości dawek decydujemy sporządzając ciecz roboczą, patrząc na warunki pogodowe w dniu wykonywania zabiegu jak i przysłowiowe 3 dni po.

Kto skraca (przedskraca) żyto w BBCH 29?? Ten, kto ma bardzo silny łan >1200 pędów na m2 i wie, że raczej nie będzie miał zbyt dużych problemów z dostępnością wody w czasie wegetacji - oczywiście jak robi to z głową to dawki mają być mocno ograniczone - inaczej jest szansa na przykrócenie kłosa (proces jego różnicowania jeszcze trwa w tej fazie) oraz korzeni.
Oczywiście szanuje również wszystkie inne filozofie uprawy i skracania w życie - jeśli przynoszą wymierne efekty założone przez właściciela pola.

#263 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 16:40

żyto ozime Jak uprawiać jutro wjezdzam na pole dopiero z saletrzakiem w dawce 150kg/ha....wczesniej nie dało rady...nastepnie za 2-3 tyg dam mocznik w dawce 100kg/ha.
Przy takiej dawce zaotu jeden zabieg skracania moddusem wystarczy?Zrobic to najlepiej w fazie 1 czy 2 kolanka ?

#264 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 17:31

żyto ozime Jak uprawiać

skracac w fazie 29?? przecież to koniec krzewienia . kto skraca w tej fazie ?? skraca sie 1 i 2 kolanko . pierwszy zabieg jak na wiekszoci pedow głównych czuc zgrubienie na wysokosci 1 centymetra od wezla krzewienia tak mi przedstawiciel kws tłumaczyl .

Ogólnie biorąc masz rację, ale jak wiadomo "diabeł tkwi w szczegółach". Moment, który opisałeś, jest właściwy dla skracania pszenicy, także w życie, jeżeli stosujemy sam Moddus. Natomiast CCC w życie powinno stosować się wcześniej, na samym początku strzelania w źdźbło, w momencie, gdy pierwsze kolanko oddala się od węzła krzewienia, ale "wymacać" to się go raczej nie da.
Jak pisze Piast Oracz, ta faza już jest(przynajmniej u mnie), niestety, ze względu na zapowiadane przymrozki postanowiłem opóźnić oprysk i zastosować CCC razem z Moddusem.

Edytowany przez redek, 18 marzec 2012 - 17:37.

#265 Share KUJPOM1988

KUJPOM1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 20:04

żyto ozime Jak uprawiać no dobra ale jak zastosujemy w fazie 29 -30 czyli w fazie przejscia z fazy krzewienia na faze strzelania w źdźbło to wplywamy na hormony rosliny a przejscie w fazach to moment specyficznej burzy hormonalnej i niby lektura mow ze w tym momencie nie mozna dokarmniac i stymulowac rośliny . ja dla pewnosci bym poczekal do fazy 30 i dal ccc plus 0,2 modusa.

Edytowany przez KUJPOM1988, 18 marzec 2012 - 20:06.

#266 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 20:19

żyto ozime Jak uprawiać Dlatego napisałem Ci odpowiedź na pytanie: Kto skraca na BBCH29? Jest to szczególny przypadek w bardzo silnych łanach z bardzo wczesnego siewu i należy to zrobić umiejętnie. Cieszy mnie, że koledze literatura fachowa nie jest obca. Tak trzymać.

#267 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 18 marzec 2012 - 21:57

żyto ozime Jak uprawiać witam.czytam tak o skracaniu zboza i fazach rozwojowych i moze ktos mi zobrazuje w miare jak rozpoznac poczegolne fazy rozwojowe w ktorych moge zastosowac regulator wzrostu.Głownie interesuje mnie srodek o nazwie moddus

#268 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 18 marzec 2012 - 22:31

żyto ozime Jak uprawiać miedzy 1 a 2 kolankiem jaka dawke polecacie i jakim srodkiem?

#269 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 marzec 2012 - 23:41

żyto ozime Jak uprawiać

witam.czytam tak o skracaniu zboza i fazach rozwojowych i moze ktos mi zobrazuje w miare jak rozpoznac poczegolne fazy rozwojowe w ktorych moge zastosowac regulator wzrostu.Głownie interesuje mnie srodek o nazwie moddus

Kolego ostatnich kilka postów jest o tym i nadal nie rozumiesz?
http://www.kws-locho...w-20102011.html na 5 fotce dobrze widać kolanko w życie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#270 Share pawelfrr

pawelfrr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 10:59

żyto ozime Jak uprawiać W tamtym roku na żyto stosowałem sl 675 2go maja. Antywylegacz stosowałem pierwszy raz i byłem zadowolony, żyto dostało prawie 160 kg/h azotu w czystej postaci i wszystko pięknie stało.

Pole trzeba obserwować, zauważyłem na swoich polach pojawianie się pierwszego kolanka z rozbierznością do dwuch tygodni. Najlepiej wyrwać roślinkę i nożyk (żyletka) przeciąć po długości i wszystko zobaczysz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 marzec 2012 - 11:31

żyto ozime Jak uprawiać Jesteś pewien, że był to 2 maja?

Edytowany przez e1leex, 19 marzec 2012 - 11:31.

#272 Share pawelfrr

pawelfrr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 14:22

żyto ozime Jak uprawiać Mmoże się pomyliłem w zapiskach, ale systematycznie prowadzę karty pola i tak mam zapisane. Drugi kwietnia byłoby za wcześnie.

#273 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 13:45

żyto ozime Jak uprawiać mocznik na 2 dawke lepiej podac dolistnie czy tez lepiej w formie stałej?

#274 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 21 marzec 2012 - 19:20

żyto ozime Jak uprawiać dolistnie co najwyżej możesz dokarmić, a nie dać drugą dawkę.

#275 Share TomaszNowak

TomaszNowak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów
  • Lokalizacja:Województwo Łodzkie Miejsctowość Redzeń Nowy / Koluszki
  • Zainteresowania:Rolnictwo / Modernizacja Maszyn / Remonty Maszyn (odnowa)

Napisany 22 marzec 2012 - 17:51

żyto ozime Jak uprawiać Witam Koledzy we wtorek minęło 2 tygodnie jak rozsiałem w polu saletrzak w dawce 160kg na h. Dziś zakupiłem Siarczan magnezu i chcę go zastosować (zrobić oprysk) czy dobrym rozwiązaniem będzie zmieszanie tego z mocznikiem ?? ile proponujecie wsypać mocznika na 200l i kiedy najlepiej wykonać oprysk ??.

#276 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1037 postów

Napisany 22 marzec 2012 - 20:20

żyto ozime Jak uprawiać co myślicie o takiej mieszance w fazie 31: 1 litr CCC + 0,2 modus + Topsin na choroby podstawy + oraz standardowo odzywki i siarczan magnezu
Plantacja jak na razie wygląda bardzo ładnie, odmiana Visello

Jaki środek polecacie na choroby podstawy?

#277 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 22 marzec 2012 - 21:19

żyto ozime Jak uprawiać kolego Tomasz nowak@ Stężenie procentowe mocznika dopasowujesz do fazy rozwojowej roslin.Nie znam twojej.u siebie w chwili obecnej zastosowalbym max 12% tj 12kg w 100l wody,uwzględniając możliwe przymrozki,co do siarczanu magnezu zalezy jaki zakupiles 3 wodny lub 7 wodny.3 wodny 3% w 100l czyli 3 kg ,natomiast 7 wodny= 5% w 100l wody czyli 5kg.Kolejność mieszania mocznik,następnie siarczan magnezu,micro lub srodki ochrony.Pamiętaj forma azotu amidowa zawsze obniża temperature,po to podejamy siarczan magnezu puzniej aby ja troszkę podwyższyc co powoduje mniejszy stres dla rosliny.Lecz pamietaj iż to nawozenie jest uzupełniającym nie podstawowym.

Cichu wszystko ok .Tylko ta dawkę dalbym w fazie 29-31.Substancje tez potrzebuja chwile aby zadzialac

#278 Share TomaszNowak

TomaszNowak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 22 marzec 2012 - 21:44

żyto ozime Jak uprawiać Co proponujesz Mi jeszcze kolego dodać do tego oprysku który chcę zastosować??.

#279 Share TomaszNowak

TomaszNowak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 07:39

żyto ozime Jak uprawiać Chyba nie uzyskam odpowiedzi na moje pytanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 08:35

żyto ozime Jak uprawiać dwa posty wyżej kolega Cihu napisał czym można opryskać w tej chwili