Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#241 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 18:40

żyto ozime Jak uprawiać Zasadniczo stosuję dokładnie taki sam schemat skracania - na początku 1l CCC i 0,2 Moddusa, a co później to już zależy od pogody.
Jednak w zależności od rozwoju żyta można ten zabieg zastosować razem w fazie BBCH 30 , jak piszesz, ale można też podzielić (jeżeli pogoda pozwala).
W słabym, rzadkim życie stosujemy CCC jak najwcześniej, gdy tylko pierwsze kolanko zaczyna oddzielać się od węzła krzewienia (u mnie w tej fazie żyto było tydzień temu), a Moddus później , w fazie strzelania w źdźbło.
Temat skracania żyta, to "temat rzeka" - największa sztuka w intensywnej produkcji żyta. Nie wolno pozwolić, żeby się wyłożyło, nie wolno też za bardzo skrócić, bo obniży się plon - w życie za dużą część fotosyntezy odpowiada źdźbło , a nie liść flagowy, jak w pszenicy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 23:17
  •  

#242 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 19:56

żyto ozime Jak uprawiać Witam, na początku chciałem wszystkich forumowiczów pozdrowić. :)
W tym roku w życie niestety musimy wykonać oprysk korekcyjny, w tym celu kupiliśmy rubin oraz grodyl, czy według Ciebie PiastOracz będzie to bezpieczna formuła.
Dodam, że gleby IV-V klasa torfowo murszowe. Jesienią był wykonany oprysk legato, jednak z powodu długiej jesieni środek musiał zostać wymyty, i na wschodziło miotły oraz przytulii.
Rubinu mamy zamiar dać 120g a grodylu 10g. Czy nikomu z praktyków nigdy się nie zdażyło się wykonywać drugiego zabiegu herbicydem na wiosnę?
Nadmienię, że wcześniej nie było możliwości wjechać i dopiero teraz będziemy dawać pierwszą dawkę azotu - 50 kg.
Jestem początkującym więc nie bardzo znam się na jak to określacie najważniejszym zabiegu czyli skracaniu, wiem że trzeba to zrobić jak pojawi sie pierwsze kolanko nad ziemią, ale jak to rozpoznać? Bo tak na oko planuje wykonać ten zabieg za ok 2 tygodnie. Nie za wcześnie? Nie za późno? Wcześniej raczej nie chciałbym wykonac tego oprysku, żeby dać roślinom się "otrząsnąć" :) nadmienię, że rośliny są dość mocno rozkrzewione 10 -12 pędów i więcej.
Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to bardzo proszę pisać.
Pozdrawiam MieszkoI

Edytowany przez MieszkoI, 15 marzec 2012 - 19:58.

#243 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 20:30

żyto ozime Jak uprawiać W życie faza "pierwszego kolanka" to już jest za późno na stosowanie CCC, będzie słabo działać, ale jest to odpowiedni moment, żeby zastosować Moddus. Żeby określić właściwy moment bierzemy jakiś główny pęd, przecinamy go wzdłuż żyletką , bierzemy lupę i patrzymy, jaka jest odległość między węzłem krzewienia , a pierwszym kolankiem. Dla CCC powinno być około 5-10mm . Tyle teoria, a w praktyce termin zależy jeszcze od stanu plantacji, temperatury ( nie stosować regulatorów wzrostu w czasie przymrozków), naświetlenia - Moddus lepiej działa stosowany w dni słoneczne.

#244 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 21:57

żyto ozime Jak uprawiać Powiedzcie co może dziać się z żytem, zasiliłem go saletrą 150kg/ha tydzień temu i miejscami jest super a miejscami są takie przytuliska żółte. co mu potrzeba ??? dodam że na jesień dawałem polifoske i lubofoske :)

#245 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 22:10

żyto ozime Jak uprawiać dzis udało mi sie wjechac na niektore stanowsika z zytem.Zastosowałem 45kg azotu na start.Nastepnie co dalej proponujecie?Na poczatku strzelania w zdzbło zastosowac 30kg azotu/ha?Jezeli chce zastosowac 75kg azotu to skracanie bedzie konieczne?Jesli tak to kiedy i czym?Oraz jaka jest cena takiego srodka?Mocznik bedzie dobry?Dodam ze teraz zastosowalem saletrzak.Reszte stanowisk chce obsiac w poniedziałek gdyz wtedy bedzie mozliwy tam wjazd.pozdrawiam

Edytowany przez zetor111447, 15 marzec 2012 - 22:14.

#246 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 22:27

żyto ozime Jak uprawiać Jeżeli nie jest za gęste, a rok nie będzie jakiś wyjątkowo mokry, to nie powinno się położyć. Mocznik na drugą dawkę na początku strzelania w źdźbło będzie odpowiedni.

@Kamis2010 przyczyn może być dużo, jakieś niedobory jeszcze z jesieni, przypalenie herbicydami (np.DFF mocno przypalał w tym roku), uszkodzenia od mrozu itp.

#247 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 22:32

żyto ozime Jak uprawiać Dokładnie mam zamiar zastosować mieszaninę CCC 0,7 - 1l oraz 150 ml moddusu, doradca mówił, że termin optymalny powinien przypadać na koniec marca, początek kwietnia. Niespecjalnie chciałbym skracać wcześniej właśnie ze względu na oprysk herbicydami.

Edytowany przez MieszkoI, 15 marzec 2012 - 22:34.

#248 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 15 marzec 2012 - 22:33

żyto ozime Jak uprawiać a jezeli jedna chciałbym dmuchac na zimne i skrocic raz ?To kiedy najlepiej ten zabieg wykonac i czym?Dodam iz był tam wysiew mocno przesadzony gdyz zakupiłem ta ziemie i poprzedni własciciel siał 200kg/ha zboza i po tescie na przezimowanie okazało sie ze 30% wymarzło a pozostała czesc jest w porazona przez mroz.Lepiej zeby stało zboze gdyz wylegniete to sa jednak straty.

#249 Share Manio

Manio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, ciągniki rolnicze, motoryzacja

Napisany 16 marzec 2012 - 10:48

żyto ozime Jak uprawiać Mam pytanie, kiedy powinienem rozsiać mocznik? Saletrę rozsiałem około 7-8 III w ilości 100kg/ha.

#250 Share masfer5455

masfer5455

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Zainteresowania:Landwirtschaft

Napisany 17 marzec 2012 - 00:42

żyto ozime Jak uprawiać szukam pszenżyta jarego do przesiewu ozimin okolice Poddębic łódzkie może być 1 odsiew
sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 09:28

żyto ozime Jak uprawiać Manio.Około 14-u dni po zastosowaniu pierwszej dawki.

#252 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 16:27

żyto ozime Jak uprawiać

Witam, na początku chciałem wszystkich forumowiczów pozdrowić. :)
W tym roku w życie niestety musimy wykonać oprysk korekcyjny, w tym celu kupiliśmy rubin oraz grodyl, czy według Ciebie PiastOracz będzie to bezpieczna formuła.

Niestety nie stosowałem tych preparatów łącznie i nie mogę cię na 100% zapewnić, że będzie bezpiecznie. Teoretycznie nie powinno być problemów, ale jak rozumiem, ktoś cię pokierował aby zastosować te preparaty. Ten na przytulię to można dość długo stosować (chodzi mi o termin aplikacji), ale im łan gęstszy ty skuteczność mniejsza. Ten na R ma identyczne substancje czynne jak "Granstar" oczywiście w innych proporcjach. Granstar i Grodyl stosowałem na wiosnę łącznie.
Szkoda, że azotu nie rzuciłeś jak był mróz.

A czemu na korektę, aż oba preparaty? Aż tak ten difulufenikan przepuścił?

#253 Share Manio

Manio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo, ciągniki rolnicze, motoryzacja

Napisany 17 marzec 2012 - 19:55

żyto ozime Jak uprawiać dzięki akacja

#254 Share MieszkoI

MieszkoI

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 20:53

żyto ozime Jak uprawiać Niestety taka jest specyfika ziem torfowych (czytaj niskich) u nas nie było jesienią suszy a bardzo długa, ciepła i wilgotna jesień musiała spowodować wymycie środka z gleby. Środek podziałał ale tak jak wspominałem nie zachował "mocy" wystarczająco długo i następne chwasty rosły tj. głównie właśnie miotła oraz przytulia, która na naszych ziemiach jest niezwykle uciążliwym chwastem.
W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na odchwaszczanie jesienne i naprawdę różnica jest niesamowita ponieważ chwastów trzeba szukać w zbożu ( co nie znaczy że ich niema :( )
W związku z tym, że w po raz pierwszy zasialiśmy żyto hybrydowe to zdecydowaliśmy się na ten właśnie zabieg jesienią, ale ze względu na tak długą wegetację była powtórka.
Wcześnie z dobrym skutkiem stosowaliśmy mieszaninę chiselu z grodylem nigdy nie mieliśmy problemów z miotłą oraz przytulią, także jeśli chodzi o wiosenny zabieg z czystym sumieniem polecam i to co najważniejsze są one dość elastyczne w stosowaniu ( chodzi o termin) oraz całkiem łagodne :) .
Teraz zastanawiam się jak dobrze trafić z antywylegaczem, ale sądzę, że będzie to za około 2 tygodnie, właśnie część roślin na wyższej ziemi skończyła krzewienie i powoli zaczynają strzelać w źdźbło, chyba? mam nadzieję, że dobrze rozpoznałem fazę rozwojową.
Mam takie pytanie czy warto dać florovit do zbóż w fazie nalewania w ziarno czy może wcześniej, czy w ogóle warto jest to stosować?
Pozdrawiam

#255 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 marzec 2012 - 20:57

żyto ozime Jak uprawiać Właśnie ja też obawiam się o termin oprysku antywylegaczem, więc jak ktoś będzie widział, że ten moment się zbliża, to proszę o informację :)

#256 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 21:13

żyto ozime Jak uprawiać Koledzy co do stosowania antywylegaczy w życie i ich terminowosci kolega Piast oracz we wczesniejszych postach dość obrazowo to przedstawil i chyba kolega radek także,więc proponuje wrócic do lektury.Co do florovitu to raczej zaspokojenie sumienia niż efekt.

#257 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 marzec 2012 - 21:20

żyto ozime Jak uprawiać Dokładnie PiastOracz opisał to w 33 poście, ale ja jestem początkujący i nie wiem czy, nie przegapię fazy rozwojowej BBCH 29-30.

#258 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 21:59

żyto ozime Jak uprawiać Witam. Mam pytanie, otóż mam kawałek żyta po łubinie. Po zimie wygląda bardzo ładnie, gęste, zieloniutkie. Jeszcze nie siałem na nie nawozu i zastanawieam się czy wogóle siać, ponieważ parę osób mi mówiło, że się położy, i chyba maja racje, bo już tak parę razy było, dodam że ziemi jest dobra. W związku z tym wpadłem na pomysł, żeby zamiast azotu dać np. polifoske tym bardziej, że na jesień nie dawałem. I tu pojawia sie pytanie czy na polifoske to już nie za późno, słyszałem, że trzeba ją dać zanim jeszcze ruszy wegetacja a u mnie już ruszyła i to na dobrę. Proszę o odpowiedź.

#259 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 22:26

żyto ozime Jak uprawiać Na polifoskę na pewno jest za późno, powinna być dana przed siewem. Za te pieniądze daj azot i antywylegacz, na pewno będzie lepszy efekt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share KUJPOM1988

KUJPOM1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 17 marzec 2012 - 23:41

żyto ozime Jak uprawiać skracac w fazie 29?? przecież to koniec krzewienia . kto skraca w tej fazie ?? skraca sie 1 i 2 kolanko . pierwszy zabieg jak na wiekszoci pedow głównych czuc zgrubienie na wysokosci 1 centymetra od wezla krzewienia tak mi przedstawiciel kws tłumaczyl .