Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1734 odpowiedzi na ten temat

#821 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 22 kwiecień 2013 - 22:05

żyto ozime Jak uprawiać Granstar SX ma substancję aktywną z sulfonylomoczników, dziwne, do tej pory spotykałem się z opinią, że można mieszać z nimi retardanty, ale to jednak nieprawda. Czyli lepiej nie mieszać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 07:28
  •  

#822 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1648 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 07:31

żyto ozime Jak uprawiać

Ja bym zrobił tak: oprysk CCC + fungi + odżywki -> wysiew saletrzaku -> oprysk herbicydem dzień/dwa później. Do mocznika nie zapomnij dodać siarczanu magnezu, bo poparzy Ci rośliny.

Cihu, odnośnie skracania to nieco niżej (pod postem, wyżej ogółem) skorygowałem mój pogląd. Dla zainteresowanych, dzisiaj o 19 (wtedy przyszły środki) prysnąłem 0,5l Medaxu Top; 1,2l CCC (750g/l), 0,5l manganu 13%; 0,3l miedzi 6%; 0,1kg boru 21% na hektar. Na grzybka nie prysnąłem, bo środek nie dojechał, no cóż, zdarza się, z fungi prysnę drugi raz tej wiosny siarczanem magnezu, teraz dodałem bor do mieszanki który wyjątkowo się lubi z siarczanem i tworzy różnorakie wiązki z nim w zbiorniku, więc nie jest polecane pryskać taką mieszanką. Nie wiem, co z temperaturą, ale jak pryskałem było jakieś 15 stopni, niedawno patrzyłem i jest 8 powyżej kreski, nie powinno być źle.

Dzięki za radę. W jakim stosunku zastosować siarczan magnezu do mocznika? Mocznika chce dać około 10 kg na ha. Czyli po CCC itd hebricydem mogę pryskać 2 dni później? Z tego co czytałem wczoraj to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie CCC + Moddus w mieszaninie, a wy jak kto oceniacie?

#823 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 23 kwiecień 2013 - 13:09

żyto ozime Jak uprawiać http://www.agrofoto....ydowe-brasetto/
Jak oceniacie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#824 Share Runder

Runder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 13:55

żyto ozime Jak uprawiać ""CCC popularnie stosowany jest do tzw. zabiegu dokrzewiającego w fazie pełni krzewienia, jeśli wystąpią w tym okresie przymrozki może to być przyczyna niewielkich uszkodzeń roślin."" - ciekawe jak bardzo duzych uszkodzeń...

Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

#825 Share xbs

xbs

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 23 kwiecień 2013 - 22:01

żyto ozime Jak uprawiać A tu mam że można z grodyl 75 wg (sulf..mocznikami). http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/herbicyd-w-parze-z-retardantem,34728.html. Więc jak widać jedno drugiemu przeczy. Więc liczył bym na kolegów rolników z większym doświadczeniem. Bo od czytania bzdur w internecie mózg się lasuje.

#826 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1648 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 06:41

żyto ozime Jak uprawiać Po jakim czasie od CCC + Moddus + fungi mogę zastosować herbicyd? jeśli dziś uda mi się opryskać tym pierwszym to mógłbym już jutro jechać herbicydem ? :)

#827 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 908 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 20:52

żyto ozime Jak uprawiać A czemu najpierw poleciałeś z CCC + Moddus + fungicyd? nie potrzebnie dożywiłeś chwasty tym zabiegiem.Trzeba było najpierw Herbicyd a po tygodniu CCC i fungi.

#828 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4174 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 21:38

żyto ozime Jak uprawiać

Po jakim czasie od CCC + Moddus + fungi mogę zastosować herbicyd? jeśli dziś uda mi się opryskać tym pierwszym to mógłbym już jutro jechać herbicydem ? :)

Kto ci tak doradził bo jakoś na odwrót to zrobiłeś, herbicydy stosuje się przeważnie w fazie krzewienia a antywylegacze i fungicydy po BCH 30.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#829 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 22:12

żyto ozime Jak uprawiać Tylko że jak się przeleci z terminem stosowania CCC, to przy intensywnym nawożeniu d*pa blada, herbicyd można odstawić na później. Zresztą odchwaszczanie wiosną to kiepskie rozwiązanie, zdecydowanie lepiej to zrobić jesienią, skuteczne odchwaszczenie jest jak najbardziej możliwe, ja nie mam w zbożach konieczności poprawek, zero chwastów.

#830 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1648 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 23:32

żyto ozime Jak uprawiać Zrobiłem tak jak mi polecił eMWu. U mnie sytuacja byłą taka że dopiero teraz jest możliwość wjechania na pola, a żyto już ma pierwsze kolanko. Jednak nadal nie otrzymałem odpowiedzi, po jakim czasie mogę teraz pryskać herbicydem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#831 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 754 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 25 kwiecień 2013 - 21:50

żyto ozime Jak uprawiać Co stosujecie na pierwszy zabieg grzybowy?

#832 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 kwiecień 2013 - 22:06

żyto ozime Jak uprawiać Zależy od jakich chorób chcesz zabezpieczyć. Jeżeli boisz się chorób podstawy źdźbła to już wkrótce powinieneś zastosować np unix 75 WG. Zwalcza szerokie spektrum chorób, od fuzaryjnej zgorzeli po septoriozę czy mączniaka. U mnie najgroźniejsza jest rdza. Zastosuję najprawdopodobniej menara 410 EC.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#833 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 754 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 26 kwiecień 2013 - 06:51

żyto ozime Jak uprawiać Chciałem czymś profilaktycznie. Żyto po rzepaku i pszenżycie więc choroby podstawy na pierwszym stanowisku w mniejszym nasileniu będą atakowały. Na pszenice po ziemniakach zaplanowałem Wirtuoza więc może i żyto tym potraktować?
Z tego co wiem po ziemniakach i rzepaku nasilona jest presja mączniaka. No i rdza...

#834 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 521 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 26 kwiecień 2013 - 07:58

żyto ozime Jak uprawiać na maczniaka i rdze to bumper 250 działa dobrze z tego co wiem.

#835 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 14:41

żyto ozime Jak uprawiać Akurat środków na septoriozę, mączniaka czy rdze jest duży wybór. Wg mnie lepiej stosować środki które mają więcej niż 1 substancję aktywną. Bumper ma zaledwie 1 substancję: propikonazol. Na rdze ja będę stosował menara, 2 substancję aktywne:propikonazol i cyprokonazol. A koszt sądzę że podobny.
Zapraszam na swój profil

#836 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 26 kwiecień 2013 - 20:18

żyto ozime Jak uprawiać Można jeszcze zastosować ccc na dokrzewienie żyta?

#837 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 22:02

żyto ozime Jak uprawiać zyto nie krzewi sie produktywnie wiosna... przy najmniejszym stresie roslina odrzuci takie pedy.
poza tym zyto chyba juz wszedzie zlapalo kolanko, u mnie leci 2ga dawka azotu, zyto 3 dni temu skracane i za ok 10dni polece 0.2 moddusa, na 1 kolanko poszlo 0,3 moddusa, w razie potrzeby bedzie 3 zabieg skracania nawozenie azotem jakies 140kg N

#838 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów

Napisany 26 kwiecień 2013 - 22:48

żyto ozime Jak uprawiać

Można jeszcze zastosować ccc na dokrzewienie żyta?

Nie ma sensu. Teraz żyta nie dokrzewisz tylko skrócisz. Bo z pewnością już I kolanko jest.
Zapraszam na swój profil

#839 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 06:36

żyto ozime Jak uprawiać Słuchajcie wczoraj prysnąłem 1,3 Antywylegacz 675 + Mustang Forte 1L, a jeden opryskiwacz dodałem 0,15 Modusa. I teraz się zastanawiam czy tam gdzie nie dodałem Modusa nie poprawić przy pryskaniu fungicydem za 3 dni? Ktoś tu pisał że dał nawet 4L ccc i żyto mu wyległo w 100%.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#840 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1336 postów

Napisany 27 kwiecień 2013 - 06:42

żyto ozime Jak uprawiać Ale ta dawka była spóźniona w fazie 31/32, Wogole nie zatrzymało wzrostu. Dlatego potem poprawka modusem 0,3l/ha. Zyto wyległo na niecałe dwa tygodnie przed zbiorami. Jeżeli trafiłeś dobrze w fazę 30/31 nie powinno być większego kłopotu. Pozostaje obserwacja łanu.