Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#481 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 10:30

żyto ozime Jak uprawiać poczytaj wczesniejsze posty, to wszystkiego sie dowiesz. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 21:01
  •  

#482 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 12:54

żyto ozime Jak uprawiać

Kompletnie bez sensu, gorczyca wydoi wodę a i nie urośnie tak, aby coś w glebie po sobie pozostawiła dobrego.

Co do wapna to najrozsądniej pod gleby lekkie stosować wapno węglanowe, najlepiej z dodatkiem magnezu. Ilość wapna na ha zależy od odczynu gleby i jej typu.

A ja bym radził koledze zastosować forme tlenkową,bardzo szybko podnośi PH gleby.A po dwóch latach wapno weglanowe.

#483 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 17:16

żyto ozime Jak uprawiać Siemka.Chce w tym roku zasiać z ok.1ha jakiegoś żyta na próbe.Te co mam już parę dobrych lat sieje i chciałbym poeksperemyntować z inną odmianą.Jaką polecacie na 5,6.Gleby lekko kwaśne.
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#484 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 17:53

żyto ozime Jak uprawiać To spróbuj może hybrydy z kws lochow :gonello, visello
Ja taki właśnie mam plan na 1-2ha hybryde posiać i spróbować intensywnej agrotechniki.

#485 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 19:35

żyto ozime Jak uprawiać O ile się nie myle hybrydę można siać tylko raz.Poprawcie mnie jeśli się myle.Ja tam w hybrydach nie jestem obcykany chodzi mi coś o to http://danko.pl/node/76.Najlepiej żeby była wytrzymywała susze nadawała się na piaski i była dobra na paszę dla świń

#486 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4033 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 19:49

żyto ozime Jak uprawiać Dańkowskie Diament to raczej nie jest hybrydowe.

Edytowany przez asharot, 12 sierpień 2012 - 19:50.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#487 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 19:54

żyto ozime Jak uprawiać

A ja bym radził koledze zastosować forme tlenkową,bardzo szybko podnośi PH gleby.A po dwóch latach wapno weglanowe.

Wapno tlenkowe w większych ilościach na lekkich glebach wypali próchnicę.
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#488 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:32

żyto ozime Jak uprawiać Jeżeli na paszę do świń to tylko odmiana visello, które zostało przebadane pod kątem zastosowania na żywienie zwierząt i ma najwięcej białka z odmian hybrydowych.

Co do wapnowania tlenkowym to popieram kolegę, iż tlenkowe może przy braku opadów wypalić prochnicę i wyjałowić glebę. Na gleby lekkie najlepiej walnąć wapno dolomitowe w dużej dawce (4-8t) i dzięki temu zaoszczędzi się na kosztach zabiegu (jeden zabieg zamiast kilku z małymi ilościami wapna) i od biedy można stosować nawozy fosforowe i siarkowe, co jest wykluczone przy stosowaniu wapna tlenkowego.

#489 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 21:02

żyto ozime Jak uprawiać Wiem że Dankowskie Diament nie jest hybrydydowe.A czy te visello można siać ponownie?

#490 Share goodkat

goodkat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 22:31

żyto ozime Jak uprawiać żyto hybrydowe siejemy tylko raz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#491 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 11:53

żyto ozime Jak uprawiać No właśnie a ja bym potrzebował coś żeby na następny rok zasiać ponownie.

#492 Share Atsihosam

Atsihosam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 12:30

żyto ozime Jak uprawiać A jest ktoś taki na forum co zasiał żyto hybrydowe drugi raz z własnego siewu? Jeżeli plon by spadał w granicach 20-30% to myślę, że i tak warto zasiać.

#493 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 13:30

żyto ozime Jak uprawiać

Jeżeli na paszę do świń to tylko odmiana visello, które zostało przebadane pod kątem zastosowania na żywienie zwierząt i ma najwięcej białka z odmian hybrydowych.

Co do wapnowania tlenkowym to popieram kolegę, iż tlenkowe może przy braku opadów wypalić prochnicę i wyjałowić glebę. Na gleby lekkie najlepiej walnąć wapno dolomitowe w dużej dawce (4-8t) i dzięki temu zaoszczędzi się na kosztach zabiegu (jeden zabieg zamiast kilku z małymi ilościami wapna) i od biedy można stosować nawozy fosforowe i siarkowe, co jest wykluczone przy stosowaniu wapna tlenkowego.

Stosując formę tlenkową na ścierń uzyskuje się efekt bardzo szybkiego rozkladu resztek pozniwnych,jeszcze lepszą niż przy zastosowaniu np.50-70N/ha.W tym przypadku wysoka temperatura jest sprzymierzęcem.Unikamy w ten sposób zjawiska tkzw wypalania pruchnicy z gleby zawartej w głębszych jej warstwach.Forma tlenkowa uwstecznia działania fosforu w pierwszym roku od jej zastosowania rzecz naturalna,lecz można stosować nawozy fosforowe już po 30-40 dniach od wapnowania nigdy nie razem lub zaraz po,wszystko uzależnione jest od zawartości procentowej wapnia.Co do siarki nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania wiosennego nawożenia ozimin po wcześniejszym wapnowaniu formą tlenkową zaraz po przedplonie.

#494 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 22:44

żyto ozime Jak uprawiać Pewnie masz dużo racji, nie wiem, nie mam takiej wiedzy, ale wiem że w przypadku małych ilości wody w glebie wapno tlenkowe wydoi wodę z próchnicy, czyli ją po prostu wypali. Wynika to z formy wapna, które jest bardzo aktywne chemicznie (w przeciwieństwie do węglanowego, które najpierw musi ulec rozkładowi pod wpływem różnych czynników do CaO i przez to uwalnia się powoli).

#495 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 20:32

żyto ozime Jak uprawiać witam.ja natomiast chciałbym zaczerpnac info odnosnie uprawy zyta....dostałem w dzierzawe 40ha ziemi i jest to ziemia klasy od 4 do 6...chciałbym zasiac tam zyto...dzierzawa jest taka na gembe wiec wapnowanie odpada....wapnowane pole nie było x czasu...zyto jest tam uprawiane po zycie od kilku ładnych lat a do tego nawozone było przez poprzedniego rolnika ok 150kg saletrzaku/ha i to wszystko....ja chce zasiac tam zyto ktore mam w magazynie(odmiana nie znana mi) do tego chce 150 kg polifoski 6 dac na ha i co dalej jesienia mam zrobic?słyszałem ze rolnicy stosuja opryski od chwastów...na tym polu nie było pryskane az do tego roku...wiec lepiej jesienia od chwastow opryskac czy wiosna?jeden zabieg wystarczy abym miał pole czyste do samych zniw?w tym roku sasiad opryskał wiosna zyto ciselem...zyto czyste było chociaz po skoszeniu w sciernisku zaowazyłem dziwne chwasty....jakby choinki takie....ciezko to zlikwidowac....doradzicie mi co nie co? plon taki chociaz z 3t chciałbym osiagnac;)

#496 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 sierpień 2012 - 20:56

żyto ozime Jak uprawiać Te "choinki" to pewnie skrzyp polny, kiedyś uważano tą roślinę za wyznacznik niskiego odczynu pH gleby. W 100% nie gwarantuje, ale pewnie wapnowanie pomogłoby go zniszczyć, ale ten sposób z góry wyeliminowałeś.

#497 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 21:00

żyto ozime Jak uprawiać Chwastox radzi sobie ze skrzypem.

#498 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9022 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 sierpień 2012 - 21:10

żyto ozime Jak uprawiać Który chwastox? Jak dla mnie nie ma dobrego sposobu wyeliminowania skrzypu poza regularnym wapnowaniem.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#499 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 sierpień 2012 - 21:48

żyto ozime Jak uprawiać Extra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#500 Share zetor111447

zetor111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 21 sierpień 2012 - 07:35

żyto ozime Jak uprawiać 40ha przeleciałem rifostatem i skrzy został....

a wapnowanie odpada z wiadomej przyczyny....w tym roku obrabiam pole a za rok własciciel moze zmienic zdanie...a co sadzicie o jesiennym odchwaszczaniu zyta?