bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

milanreal1    319

O mieszaninach z moddusem trzeba uważać, czasem lubi się zważyć, bądź przypalić, zdąża się gdy się miesza moddus z odzywkami. Zazwyczaj moddus z fungicydami można mieszać, choć chyba nie ze wszystkimi. A jaka chorobę chcesz zwalczyć? No bo każdy środek raczej sprawdza się najlepiej w określonej fazie, na określoną chorobę. I jaka to odmiana?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam czy dająć dawkę ok 110kg/h azotu muszę skracać żyto ziemia 5 i 6 klasa P i K nie było siane chyba. Jaki jest realny plon na takiej ziemi z taką dawką azotu. Jeśli skracać żyto to kiedy i czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Koniecznie skracać, chyba że zatrudnisz chińczyków i te żyto będą trzymać :D Tym bardziej że nie było nawożeni PK, co sprawi że źdźbła będą cienkie i łatwo łamliwe, dodatkowo może to być przyczyna obniżenia plonu. Taka dawka azotu spokojnie wystarczy na 5t. W fazie 1 kolanka daj 1l CCC+ 0,3l moddusa, musisz to źdźbło skrócić i usztywnić. I myślę że taka dawka powinna już utrzymać te żyto w pionie. Ewentualnie w liściu podflagowym daj 0,2l moddusa bądź 0,5l cerone.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

dzięki za odpowiedź.mam takie pytanie czy jest jeden rodzaj ccc czy są jakieś inne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

1,6l CCC i 0,15l moddusa to tańsze rozwiązanie dla takiego nawożenia, sam stosowałem 0,5l medaxu i 1,2l CCC i byłem bardzo zadowolony z efektu, skracane w ten sposób żyto w mojej galerii na drugiej stronie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Taniej będzie stosować nawet samo CCC, ale w życie to zawsze delikatne ryzyko. Zyto ma szybkie tempo wzrostu, i delikatnie opóźniony zabieg już może obniżyć plon. Żyto w młodych fazach jest strasznie nierównomierne, gdy pędy boczne zaczną strzelać w źdźbło to pędy główne maja już 2 kolanka, zawsze warto coś dodać do tego CCC aby te skracanie nie było tak gwałtowne, mieszaniny z cerone odpadają, z moddusem są ok, a medax chyba nie potrzebuje zbytnio domieszać CCC dodatkowo.

dzięki za odpowiedź.mam takie pytanie czy jest jeden rodzaj ccc czy są jakieś inne?

CCC to ogólny skrót chlorku chloromekwatu, substancji aktywnej wielu antywylegaczy jak antywylegacz płynny, stabilan itd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

jeżeli dobrze rozumiem to mam zastosować obojętnie jaki antywylegacz zawierający CCC w swoim składzie + 0.3l Moddusa na 1h. Jaka ilośc wody njlepsza do tych preparatów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tyle ile zalecają w etykiecie. Od 150 do 300l/ha. Zbieg najlepiej przeprowadzić w dzień słoneczny z temp 10-12 stopni, jak będzie więcej nie zaszkodzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

mam jeszce takie pytanko czy na pewno muszę skracać to żyto jak wyżej pisałem przewidywane nawożenie 110N/h ziemia 5,6 klasa przy tym że na głębokości 10-20 cm(zależy w którym miejscu) żółty piasek czyli ziemia bardzo kiepska. Czy stosując 0.3l moddusa i 1l ccc nie pogorsze sprawy?Dodam że P K nie były stosowane od lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli nie będzie wtedy upalnie i suszy to nic poważnego nie powinno się stać. Nie powinno stosować się regulatorów w suszę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

mógłby jescze się ktoś wypowiedzieć jaki może być realny plon bez nawożenia potasem i fosforem tylko wiosną azot w 2 dawkach (ok 110N/h) ziemia 5 i 6 klasa i czy stosować antywylegacz na takich ''piaskach".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja mam tylko VI klase. Planuje 100 kg\ha N. pH 5,5-5,8 nawozenie PKSMg tyle ile wynosi zapotrzebowanie. Skracanie Moddus albo Optimus a plon licze ze bedzie dobry jak Bozia wody nie poskapi. Fungi I herbicydy ksiazkowo plus mikroelementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Witam!

 

Stosował ktoś kiedyś na żyto "kainit"? czy jakos tak? na wiosne? opłaca sie to? cóż to za specyfik bo ostatnio w moich okolicach wszyscy to sieja na zboża

 

Drugia sprawa

- Jakich fungicydów używacie ? jakos zanim pojawi sie choroba, czy jak juz widac pierwsze obiawy czy jak wygląda ten proces? Sa fungi takie kompleksowe na kila chorób naraz? kiedy najlepiej pryskać? mozna mieszać z CCC+moddus?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam!

 

Stosował ktoś kiedyś na żyto "kainit"? czy jakos tak? na wiosne? opłaca sie to? cóż to za specyfik bo ostatnio w moich okolicach wszyscy to sieja na zboża

 

Drugia sprawa

- Jakich fungicydów używacie ? jakos zanim pojawi sie choroba, czy jak juz widac pierwsze obiawy czy jak wygląda ten proces? Sa fungi takie kompleksowe na kila chorób naraz? kiedy najlepiej pryskać? mozna mieszać z CCC+moddus?

 

Pozdrawiam!

Czy ja wiem, ten sód z tego kainitu to potrzebny nie jest.

Ogólnie każdy fungicyd zazwyczaj zwalcza więcej niż 1 chorobę z mniejsza bądź większa skutecznością. Większość chorób najlepiej zwalczać w momencie wystąpienia 1 objawów poza kilkoma przypadkami, np zaraza w ziemniaku, antraknoza w łubinie i septorioza w zbożach to choroby których nie da się zwalczyć w momencie wystąpienia objawów

CCC i moddus zazwyczaj można stosować z fungicydami, z herbicydami nie. I czasami nie można stosować odzywek z moddusem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Dzieki wielkie za informacje:)

 

A jeszcze tak zapytam, w jakiej formie (czytaj jaki nawóz) P i K można rzucić na żyto na wiosnę, czy jest sens w ogóle? czy sam N wystarczy? dodam ze pod korzeń było niewiele rzucone a zasobność gleby tez niepowalająca.

 

Jakie są zamienniki Moddusa?

 

Jest jakis nawóz który zawiera mikro-elementy, no wiecie Br + S + Mg itd:)?

 

Polecacie jakieś konkretne fungicydy?

 

Kiedy najlepiej pryskać na septoriozę i czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Daj najlepiej sol potasowa+kizeryt albo korn kali. Zamiennikiem modusa jest np. Optimus. Troszke tanszy ale wieksza dawka na hektar. Nawozow mikro jest na rynku sporo.

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dzieki wielkie za informacje:)

A jeszcze tak zapytam, w jakiej formie (czytaj jaki nawóz) P i K można rzucić na żyto na wiosnę, czy jest sens w ogóle? czy sam N wystarczy? dodam ze pod korzeń było niewiele rzucone a zasobność gleby tez niepowalająca.

Jakie są zamienniki Moddusa?

Jest jakis nawóz który zawiera mikro-elementy, no wiecie Br + S + Mg itd:)?

Polecacie jakieś konkretne fungicydy?

Kiedy najlepiej pryskać na septoriozę i czym?

Potas możesz dać w formie soli potasowej, azot w formie saletry, fosfor sobie odpuść, mikoelementy też, to nie rzepak, a na 8t nie jedziesz. Zamienników moddusa wiele nie ma, ale może coś znajdziesz. Septorioza najbardziej atakuje w okolicach fazy liścia flagowego. Oczywiście jak dasz fungicyd też w fazie I kolanka to będzie dobrze. Ja w tym roku rezygnuje z fungi na T1, na T2 pojadę menarą z amistarem i będzie ok ;)

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

A na T1 można tą kombinacje stosować? ile mniej więcej kosztuje na hektar? te dwa fungi + ccc + moddus można dać naraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mozna ale po co? Na T1 to na mącznika i ewentualnie na podstawę źdźbła.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj