Skocz do zawartości

Zdjęcie

Warto zostać rolnikiem ??

699 odpowiedzi na ten temat

#121 Share damian83

damian83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 15 listopad 2009 - 17:05

Tak czytając wasze wypowiedzi, to niektórzy bardzo mądrze gadają. Są zalety i wady tej pracy(zresztą jak w każdej innej) to może ja wymienię parę z nich:
a)zalety:
- Nikt ciebie nie wywali za to że poszedłeś w środku dnia na obiad.
- Nikt nad tobą nie stoi
- Nikt nie może ciebie wylać za złą robotę, sam stwierdzisz że popełniłeś błąd i sam siebie poprawisz
- Sam organizujesz miejsce pracy. Tylko od ciebie zależy w jakich warunkach będziesz pracował
- Jak przyśniesz któregoś dnia nikt ciebie nie wywali z roboty (tylko zwierzęta będą miały głodówkę przez parę godzin)
- Za każdym razem jak policzysz sobie godziny pracy wyjdzie ci, że pracujesz mniej od przeciętnego polaka( z wyjątkiem żniw)
- Twoje zarobki częściowo zależą od ciebie( od ciebie zależy ile ha chcesz uprawić i ile będziesz miał trzody lub bydła)
- Masz różne formy ruchu, nie będą ciebie kości bolały od 8h spędzonych na fotelu, lub w pozycji na klęczka.
- Jak czegoś nie będziesz mógł wykonać wrócisz do tego jutro

b)wady
- Sam odpowiadasz za swoje czyny
- Nie możesz manipulować cenami na rynku
- Twoje zarobki są zależne od cen na rynku
- W żniwa robisz za 2
- Zawsze się znajdzie coś na gospodarce co trzeba poprawić
- Trzeba inwestować
- Sam ponosisz ryzyko swoich działań
- Prędzej czy później trafi ci się klęska ( dziki, jelenie, grzyb, robaki, susza, zalewanie pól itd)
- Sam ponosisz ryzyko swoich inwestycji
- Twoje zarobki są zależne od rynku, i twoich decyzji(musisz się nauczyć przedsiębiorczości.)
- Sama umiejętność hodowli i uprawy nie pozwoli ci na prawidłowe działanie gospodarstwa(musisz przewidywać, stale kontrolować rynek, pogodę)
- Twoja lista rzeczy, które byś zmienił w gospodarstwie jest tak długa, że nie starczy ci na to pieniędzy

Zalety i wady. Kto widzi więcej zalet powinien zostać rolnikiem, ten kto widzi więcej wad niech się nawet za to nie bierze, ponieważ ciągle będzie narzekał. A Pracę Rolnika polecam dobrym "strategom". Rolnictwo jest najlepszą grą na rynku. Są wzloty i upadki. Niektórzy dochodzą dna ale i tak to kochają.

bardzo mądrze napisane ;)
...zadużo kasy i wolnego czasu = porabane w głowie ROLNICTWO chroni mnie przed jednym i drugim...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Warto zostać rolnikiem ?? Dzisiaj, 02:16
  •  

#122 Share adrian300895

adrian300895

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 740 postów

Napisany 15 listopad 2009 - 18:11

Warto zostać rolnikiem ?? Ja uważam że młodym za kilka lat będzie łatwiej niż dzisiaj jest ;) Polska ok.120 lat walczyła o niepodległość. I niema co ukrywać od kilkunastu lat to nadrabiamy zacofanie do rolników europejskich.Jak byłem w holandii to tom każdy rolnik może oddać bydło do tgw.hotelu dla bydła.Oni tam się bydłem opiekują ,doją,dokarmiają.Rolnik w tym czasie odpoczywa sobie na majorce ;) W polsce to narazie jest niewyobrażalne ale za kilka lat kto wie...

#123 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 16 listopad 2009 - 10:24

- Jak przyśniesz któregoś dnia nikt ciebie nie wywali z roboty (tylko zwierzęta będą miały głodówkę przez parę godzin)
- Za każdym razem jak policzysz sobie godziny pracy wyjdzie ci, że pracujesz mniej od przeciętnego polaka( z wyjątkiem żniw)
- Masz różne formy ruchu, nie będą ciebie kości bolały od 8h spędzonych na fotelu, lub w pozycji na klęczka.

Dyskusyjne ;)

1. Nieregularne żywienie może sie zemścić i zemści sie napewno, o dojeniu krów nawet nie wspominam.
2. Z wyjątkiem żniw... sianokosów, zbioru kukurydzy, ziemniaków, buraków, zasiewów, oprysków, nawożenia, uprawy przedsiewnej, pożniwnej, pielęgnacyjnej, itd... Dochodzi obsługa i naprawa ciągników oraz maszyn, utrzymanie porządku w obejściu i budynkach, rutynowa biurokracja i papierkologia. Aha zapomniałbym, trzeba też znaleźć czas na normalne życie ;)
3. Formy widłowo-łopatowe ;) później lecą stawy, dokucza kręgosłup, sylwetka jakoś dziwnie chyli sie do przodu, bo sie chciało szybko i dużo, bo na worku jest napisane przenosić we dwie osoby ale przecież sam dam rade, bo jak trzonek nie trzeszczy to jest mało na widłach. Można spędzić 8h w fotelu ciągnika, z kiepskim wygłuszeniem kabiny przecież da sie pracować, by potem dorobić sie szumów usznych lub trwałych ubytków słuchu.

#124 Share lemelvaus

lemelvaus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:głównie bydło: rasy, hodowla, nowe technologie

Ale również uwielbiam nowinki ze świata motoryzacji rolniczej.

Napisany 16 listopad 2009 - 15:46

Warto zostać rolnikiem ?? Co do punktu 3. Chyba wyraźnie zapisałem :

- Sam organizujesz miejsce pracy. Tylko od ciebie zależy w jakich warunkach będziesz pracował

komfort pracy to nie tylko porządek wokół miejsca gdzie wykonujemy pracę ale również przystosowane do tej pracy maszyny, a żniwa przebiegają różnie. Chyba nie wszyscy mają tak, że zbierają kuku, pszenicę ziemniaki, trawę itd. Większość gospodarstw jest wyspecjalizowana w jednym lub paru dziedzinach rolnictwa

Ps Oczywiście można dodać jeszcze parę podpunktów ja się nie obrażę ;)

#125 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 08:22

Warto zostać rolnikiem ?? Nie napisałem że nie masz racji, tylko że wymienione kwestie są dyskusyjne ;) bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a chcę żeby czytelnik tego tematu - np. potencjalny przyszły rolnik, w pełni zdawał sobie sprawę jak może wyglądać ta praca i w co się pakuje. Nie ma nic gorszego niż rozczarowanie :D

To, w jakich warunkach pracuje niezupełnie zależy ode mnie, nic nie zrobię że nie stać mnie na wybudowanie nowoczesnej obory przejazdowej i kupno innych udogodnień. Z drugiej strony nawet jeżeli było by mnie stać to nie widzę w tym najmniejszego sensu. Lepiej kupić sobie dom i opłacić pracownika na 20 lat ;)

Jeśli chodzi o specjalizacje, nasze gospodarstwo hoduje tylko krowy mleczne i z listy którą wyżej wypisałem wypadają tylko buraki, bo ziemie słabe ;)

#126 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 16:13

Dyskusyjne ;)
bo jak trzonek nie trzeszczy to jest mało na widłach.

;) :D
Nie no to jest tak prawdziwe jednoczesnie smieszne i tragiczne że respekt dla Ciebie Mirasek.

Ogólnie prawde napisałeś, nie widziałem ludzi mających hodowlę bydła i wolny czas w nadmiarze...
A wstawanie po 7:00 należy do luksusu... ;)
DEZERTER

#127 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 17 listopad 2009 - 19:11

Warto zostać rolnikiem ?? widze temat sie rozwija wiec i ja dozuce swoje 5 a nawet 15 groszy hehe
rolnictwo to specyficzna branza wiec tak co trzeba tu umiec ?? a raczej co jest niezbedne aby wykonywac ten zawod :
-trzeba byc nieustepliwym
-najczesciej trzeba wyzbyc sie mazen o stabilizacji finansowej (czyli predzej czy pozniej przyjdzie taki czas ze twoje oszczednosci bedziesz musial dolozyc do nierentownej produkcji)
-brak stabilizacji cen produktow ktore sa wynikiem twej pracy czyli jak wyzej
-u miejetnosc naprawy maszyn jest praktycznie obowiazkiem (bo jeszcze nie widzialem zeby zwykly rolnik wolal do kazdego pierdolka mechanika)
-calkowicie nie normowany czas pracy
-urlop???? a co to takiego?
-moze i nikt cie z roboty nie wywali ale mozesz nie znalezc kupca na twoj towar i tez jest po tobie (nikt kto nie sprzedaje nie utrzyma sie na rynku)
-rolnik to jeden z najniebezpieczniejszych zawodow po gornikach
-trzeba posiadac niebyle jaka wiedze zeby produkowac towary o odpowiednich parametrach
-musisz sie liczyc z tym ze ogromna wiekszosc inwestycji poniesionych na tzw rozwoj gospodarstwa nie zwroci sie za twojej kadencji(bo niby kiedy zwroci sie ha ziemi zakupiony za 35 tysi lub obora w ktorej kosz jednego stanowiska wynosi 16 tysi)
-w XXI wieku musisz sie nastawic na to ze niestety na gospodarstwie bedziesz pracowal sam bo nie oszukujmy sie ze z np25 ha bedzie cie stac na pracownika (a zona dla spokoju swego ducha i dla zdrowia ciala tez raczej nie bedzie pracowala na gospodarstwie bo nie oszukujmy sie jest to coraz zadsze)
-jesli dopadnie cie choroba to pracujesz dalej nie ma ze boli gorzej jesli nabawisz sie trwalej niezdolnosci do pracy co oznacza ze zakonczyles dzialalnosc lub dyrastycznie uszczuplily sie twoje dochody
-poza srodowiskiem w ktorym sie obracamy mozemy czestokroc spotkac sie z ostracyzmem a to s powodu postrzegania naszej grupy zawodowej poprzez stereotypy np brak wyksztalcenia ,uporczywe niezadowolenie a przeciez dostajemy doplaty(lecz gowno nam pomagaja ale inne grupy zawodowe sadza inaczej)itp

sa tez oczywiscie plusy nie powiem ale nie jest ich za wiele moze przedstawilem nasz zawod w pejoratywnym swietle ale lepiej pomyslec najpierw o tych kilku "malych" aczkolwiek istotnych minusach niz nastawic sie na wskros optymistycznie a po kilku latach byc rozczarowanym i rozgoryczonym bo to moze polozyc sie cienirm na reszczcie naszego zycia

mam nadzieje ze komus pomoglem moim poyzszym postem albo przynajmniej sklonilem do wiekszej lub miejszej refleksji
pozdrawiam serdecznie

#128 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 20:00

;) ;)
Nie no to jest tak prawdziwe jednoczesnie smieszne i tragiczne że respekt dla Ciebie Mirasek.

Ogólnie prawde napisałeś, nie widziałem ludzi mających hodowlę bydła i wolny czas w nadmiarze...
A wstawanie po 7:00 należy do luksusu... ;)

7;00 toż to prawie południe. odbiór mleka - 5:45

#129 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 20:42

Warto zostać rolnikiem ?? Eee tam - o 5:45 to ja wstaję

#130 Share Jakub992

Jakub992

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, maszyny rolnicze , Motoryzacja i wiele z tym związanych

Napisany 17 listopad 2009 - 20:55

Warto zostać rolnikiem ?? O 5.45 to ja mam busa we wtorek i czwartek do szkoły hehe
Ale zwracam się z prośba co sądzicie o moim planie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 21:03

Warto zostać rolnikiem ?? mi budzik dzwoni 5:55 zwlekam się o 6:02, 6:10 krowy się już doją, w między czasie, wwóz balota, zadawanie paszy, wypuszczenie obornika, 7:20 wyjście z obory, 7:50 wyjazd do szkoły z dzieckiem ;) Sprint to się powinno nazywać ;)
W weekend daje na "LUZ" wstaję 20min później... chyba coś od życia mi się należy ;)

#132 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 17 listopad 2009 - 21:12

Warto zostać rolnikiem ?? Jeszcze w porze letnio - wiosennej to takie wstawanie ok ale w zimie jak za oknem ciemno jak w d*pie to sobie nie wyobrazam ;)

#133 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 21:20

Warto zostać rolnikiem ?? A powiedzcie jaka jest przeciętna pensyjka operatora maszyn rolniczych (czyt.ciągnika) ?? Bo mnie interesuje tak praca . Robię to co zawsze mnie interesowało , ustalone godziny pracy (nie licząc nadgodzin w ostrych okresach żniwa itd , itp. ) stała pensyjka co miesiąc . Nie trzeba aż tak wcześnie wstawać .

Co o tym sądzicie ?? Czy za taką pensyjkę można wyżyć . ?? jakie studia najlepiej kończyć jeśli chcę się rozwijać w tym kierunku ??

#134 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 21:35

Warto zostać rolnikiem ?? czasem zarobisz tak jakbyś w lotka wygrał ale następne lata dokładasz... trzeba mieć z czego..
ja niewstaje przed 7 ale czasem pracuje poza północ...

#135 Share mtz_820

mtz_820

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 553 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 21:37

Warto zostać rolnikiem ?? Studia na traktorzyste? @Wito ile ty masz w ogole lat, co? Stała pensyjka to to nie jest bo przychodzi okres zimy i wszedzie traktorzysci ida na przymusowy urlop. To nie jest praca jak kazda inna (nie mowie ze inne zajecia sa mniej meczace, uciazliwe itd) Siedzisz w zniwa czy inny okres naglej roboty po 2-3h tyłek drętwieje, a po całym dniu pracy (powiedzmy 10h) jestes wy...bany jak koń po westernie a kregosłup bli jak cholera.

@Jakub992 jesli moge spytac to o ktorej Ty wstajesz? (pytam z ciekawosci)
www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

#136 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 21:59

Warto zostać rolnikiem ?? Wiem że tak całkiem taka stała ta pensyjka nie jest ... A co do studiów to nie całe życie jest człowiek traktorzystą... Można przecież też po studiach rolniczych inne rzeczy robić ;) A poza tym u mnie jest tak sytuacja że można też zostać zarządcą tego gospodarstwa . Wtedy to jest już zupełnie inna sytuacja ...

#137 Share mix

mix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 22:03

Warto zostać rolnikiem ?? Ja mam okazje pracować jako pomocnik w małym gospodarstwie gdzie jest około 16ha i właściciel ma firmę transportową więc więcej na polu ja jestem niż on powiem wam że nie chciałbym tak zapier** jak rolnik. Jak niekiedy wyjeżdzam c360 o 7 wracam o 18 po kilku godzinach nic nie słyszysz. Jak nie raz spotkałem kolegę to on do mnie krzyczał bo nic nie słyszałem ;) jak jest sucho w kabinie nic nie widzisz a jak coś się zepsuje to włosy sobie wyrywasz. Jedziesz uprawiać wracasz czarny jak murzyn, są żniwa nie dość ze musisz pomagać kombajniście to jeszcze musisz jechać wyładować przywieść nową przyczepę itd. Wszystko ładnie uprawisz a ci ch**a urośnie bo za sucho a na drugim polu woda Ci stoi. Ja tą pracę traktuje jako odstresowanie od szkoły i możecie mi wierzyć że dostanę traktor, pole 3ha, pług i zanim to zaorze to odstresuję się za cały tydzień ale powiem też że kocham taką pracę ;)

#138 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 22:06

mi budzik dzwoni 5:55 zwlekam się o 6:02, 6:10 krowy się już doją, w między czasie, wwóz balota, zadawanie paszy, wypuszczenie obornika, 7:20 wyjście z obory, 7:50 wyjazd do szkoły z dzieckiem ;) Sprint to się powinno nazywać ;)
W weekend daje na "LUZ" wstaję 20min później... chyba coś od życia mi się należy ;)

Z budzikiem to mam niezłe jazdy :D wieczorem zastanawiam sie czy ustawić go na 5:46 czy może na 5:47, a rano i tak robie +10 minut drzemki :)

Najbardziej boli jak zmieniają czas na zimowy, potem jeszcze przez pare dni to buforuje żeby krowy sie nie zorientowały :)

#139 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 22:16

Warto zostać rolnikiem ?? Tylko że zarządca to już całkiem co innego . Ponieważ jak patrze na ojca to jest to jak normalna praca . 8/9 godzin roboty i do domciu . Stała pensyjka co miesiąc przez cały rok .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 23:12

Warto zostać rolnikiem ?? Mirasek czyli dobrze rozumiem ze jak jest zmiana czasu to Ty wstajesz np o tą godzine szybciej i z każdym dniem wstajesz później by krowy przystosować do zmiany czasu tak?? I hmm praca rolnika napewno nie jest łatwa i czasami bez pomocy to można sie tylko pochlastać.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)