Skocz do zawartości

Zdjęcie

Warto zostać rolnikiem ??

699 odpowiedzi na ten temat

#661 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 29 styczeń 2013 - 22:33

Warto zostać rolnikiem ?? Wszystkie trzy tematy zostały połączone

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Warto zostać rolnikiem ?? Dzisiaj, 05:58
  •  

#662 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 04 kwiecień 2013 - 22:22

Warto zostać rolnikiem ?? Jeśli sprzedawane pola są niewielkiej powierzchni np do 2ha osiągają ceny takie jak napisał janusz20 i mnie nie dziwią, mój kumpel kupił 2 lata temu 1ha za 50tys.
Patrząc na oferty wielkoobszarowe cena jest niska i zazwyczaj zamyka się do 30tys/ha a jest to dlatego bo niewiele osób jest zainteresowanych takim obszarem po wysokich cenach za 100tys za ha nikt raczej nie sprzeda 100ha pola

Poruszając kwestię upraw specjalistycznych lub gruntów hodowlanych (np stawy) cena znacznie odbiega od ceny ziemi rolnej (łąk). Wystarczy że porównacie ceny np lasów, sadów, plantacji owoców miękkich itp w tym są też winnice :D ,
dodatkowo cena poszczególnych typów upraw różni się w zależności od odmiany (gatunku) np danej winorośli (nie marka wina bo one chodzą w 10tkach mln jeśli są dobre), oraz czy jest ta plantacja utrzymana w wysokiej kulturze czy nie.

jeśli ktoś ma gotówke to kupi np taką posesje http://www.landbroke...owo-460-ha.html i z samych dotacji zwróci mu się po 20 latach a przy założeniu że 1ha zostawi mu 1-2tys to 7-10lat więc nie rozumiem tych co mówią że nie da się ziemi kupić :P i na pewno jest to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania w warszawie za 0,5mln zł i spłacania go przez 30 lat

Edytowany przez mom, 04 kwiecień 2013 - 22:27.

Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP

#663 Share 19gabrysiunia64

19gabrysiunia64

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 14:57

Warto zostać rolnikiem ?? Witam. Mam z mężem kupić ziemię 8 ha. Czy mogę dopisać 16 letnią córkę, albo lepiej na nią to napisać? Czy tak można, jak by to wyglądało z prawnego punktu? Od kiedy by się liczył jej staż w rolnictwie (teraz się uczy)? Dodany obrazek

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share mom

mom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 06 kwiecień 2013 - 16:05

Warto zostać rolnikiem ?? Można (nie wiem czy kupić), ale na pewno przepisać na osobę niepełnoletnią. Ale minus jest taki że rodzice nie mogą dysponować tym majątkiem bez zgody sądu.

Ubezpieczonym w rolniczej Kasie może być nie tylko rolnik ale również domownik rolnika. Ustawa za domownika rozumie osobę bliską rolnikowi, która:
  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;
Wyobraź sobie jak to będzie wyglądało od strony praktycznej, że 16-latka zasuwa na ciągniku sama tym bardziej że bez uprawnień ??? jeśli chodzi o dotację to też nie mam pojęcia czy zostaną wypłacone osobie niepełnoletniej, a jeśli tak to czy to nie będzie to konto pod nadzorem sądu tzn że rodzice nie będą mogli podjąć gotówki z konta

ps: staż będzie się liczył od momentu płacenia składek
wujek google nie gryzie jest wiele takich wątków w internecie na stronach prawnych :)

Edytowany przez mom, 06 kwiecień 2013 - 16:10.

Pomogłem, dobrze gadam ??? Kliknij zieloną strzałkę -----------------------------------------> UP

#665 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 12 maj 2013 - 13:46

Witam mam bardzo ważne pytanie mianowicie bo nie ma u nas w okolicy szkoły rolniczej to idę do technikum mechaniki no ale logiczne że jeśli tu piszę to chcę zostać na gospodarstwie no i czy musiałbym robić jakąś szkołę czy jest jakieś inne wyjście.

#666 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1124 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 12 maj 2013 - 15:36

Warto zostać rolnikiem ?? Ale o co ci konkretnie chodzi? Żeby przejąć gospodarstwo nie musisz mieć szkoły rolniczej.

#667 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 12 maj 2013 - 18:13

Warto zostać rolnikiem ?? ale żeby według prawa stać się rolnikiem to co trzeba?

#668 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 12 maj 2013 - 21:30

Warto zostać rolnikiem ?? Mieć na siebie hektar ziemi.

:) :)

#669 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 14 maj 2013 - 20:27

Warto zostać rolnikiem ?? no ale żeby dofiansowania np dostać

#670 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 14 maj 2013 - 21:25

Warto zostać rolnikiem ?? jakie? do czego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 14 maj 2013 - 21:33

Warto zostać rolnikiem ?? pewnie do john deera 8360r na 1ha pola ;)

#672 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 15 maj 2013 - 20:42

Warto zostać rolnikiem ?? chyba jedynie dopłaty bezpośrednie :) jak coś tam będziesz robił :unsure:

:) :)

#673 Share Marcin349

Marcin349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 20 maj 2013 - 20:45

Warto zostać rolnikiem ?? Dopłaty to między innymi ale skorzystałbym też z różnych zwrotów pieniędzy w włożonych w zakup maszyn. Pola nie mamy dużo bo niecałe 20ha więc nie ma co iść na rolnika tylko w razie czego mieć drugi fach w ręku. A nie wie ktoś jak to jest że można jakiś kurs po technikum zrobić i zostać technikiem rolnikiem?

#674 Share kuba92

kuba92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 16 czerwiec 2013 - 01:51

Warto zostać rolnikiem ?? Witam, to mój pierwszy wpis na forum, przychodzę tu z dylematem.

Zdaję sobie sprawę, że pewnie takich pytań było już co najmniej kilka(dziesiąt) jednak myślę, że warto się zapytać, ponieważ każda sytuacja jest inna i do każdej trzeba się inaczej odnosić.

Mam 21, aktualnie studiuję, jednak zawaliłem niestety sesję (albo stety). Kierunek, który teraz studiowałem jest moim drugim, rok temu też studiowałem jednak zrezygnowałem. Ogólna konkluzja jest taka, że do studiowania się nie nadaję :( Mam do wyboru próbować ze studiami jeszcze raz / robić różne kursy/szkolenia i szukać pracy / wyjechać za granicę / zostać na gospodarce.

Mój tata prowadzi gospodarstwo nastawione głównie na uprawę jęczmienia i pszenżyta, łącznie wychodzi ~22 ha, z czego 3-4 ha są dzierżawione (nie za bardzo się orientuję, ale chyba raczej wszystko w IV, może jakiś kawałek mały w V klasie) oraz jedną krowę - dla potrzeb własnych :). Z maszyn posiada ciągnik Ursus C-360, rozsiewacz nawozu (nie jestem w stanie powiedzieć jaki to typ, jednak taki po prostu średni, zawieszany, nie żaden na kółkach taki stary), siewnik do zboża, opryskiwacz 600l, prasa sipma, rozrzutnik sipma, zmieniany w przyczepę z własnoręcznymi dorobionymi nadstawkami, zwiększającymi ładowność o trochę ponad tonę, może więcej, jeszcze jedną przyczepę, na żniwa pożycza przyczepę o ładowności 10 ton, wszystkie maszyny potrzebne do przygotowania ziemi pod zasiew (pługi, kultywator, brony...) i jeszcze pewnie coś o czym teraz nijak nie przypomnę sobie a i wszystkich pomniejszych nie trzeba wymieniać myślę, ważne, że są główne.

Moje pytanie jest takie: czy gdybym zrobił technikum rolnicze uzupełniające (2 lata) i uzyskał z tego tytuł technika-rolnika, dodatkowo przy tym technikum można zrobić kurs na prawo jazdy kategorii T (B już mam), wziął dopłatę "dla młodego rolnika" po czym z tych pieniędzy (gdybym dostał) zainwestował w nowy sprzęt, może silos zbożowy (nie orientuję się czy z tych pieniędzy by się dało, ale np. powiększyć areał upraw) to czy prowadzenie takiego gospodarstwa by się opłacało? Jak byłem młodszy byłem wkręcony w "gospodarzenie", jednak potem przyszło liceum, studia i się tym mniej interesowałem, jednak po odkryciu mojego antytalentu do studiowania myślałem nad innym "sposobem na życie". Mój tata skończył w tym roku 50 lat i jeszcze jest w pełni sił do pracy, jednak to raczej już długo nie potrwa, a żal by było gdyby gospodarstwo się marnowało, a ziemia leżała odłogiem (wiem, można wydzierżawić, ale fajniej by było uprawiać). Dodam, że mieszkam w woj. lubelskim, gdzie ziemia może nie jest najwyższych klas, ale jest tańsza niż na zachodzie Polski, przez co gdyby była taka możliwość to łatwiej by było zwiększyć powierzchnię upraw. Zdaję sobie sprawę, że aby konkurować na rynku trzeba się ciągle rozwijać, jednak do życia naprawdę nie wiele mi potrzeba i zyski (o ile takie by były) nie muszą być jakieś super wysokie :)

Na koniec dodam, że zawsze wolałem mieszkać na wsi, pracę w gospodarstwie zawsze lubiłem, czy to sianokosy, żniwa czy jeszcze coś innego, praca fizyczna nie jest mi straszna, chucherkiem bez mięśni nie jestem :). Rodzice wybudowali całkiem duży dom i jak ja i siostry byśmy się rozjechali po świecie to też by było rodzicom ciężko samym żyć (nie to, że byśmy nie odwiedzali, ale wiadomo jak to jest jak "pisklęta wyfruną z gniazda"), a i zawsze mój tata mówił, że chciałby, żeby ktoś przejął po nim gospodarstwo.

Czekam na konstruktywne opinie i komentarze :)

PS. Ciągle edytuję ten post bo ciągle coś mi się przypomina, mianowicie: w mojej rodzinnej miejscowości jest budowana biogazownia, więc teoretycznie będzie możliwość sprzedawania biomasy (nie jestem pewien jakiej, ale być może słoma, albo konkretne odmiany roślin, które też można by było ze względu na tą inwestycje zacząć uprawiać).

Edytowany przez kuba92, 16 czerwiec 2013 - 17:27.

#675 Share qomar

qomar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 18:19

Warto zostać rolnikiem ?? Trzeba próbować - samo się nie zrobi - ja na przykład nie miałem nic jeszcze pare lat temu w wieku 2o lat wyjechałem z dziewczyną za granice - 2-3 lata temu kupiłem pierwszy hektar ziemi terax będe miał jakieś 5,2 h i w tym roku planuje osiągnąć około 10 h. Kupiłem rozsiewacz (nowy) i zamierzam kupić przyczepe 6 t i może silos perforowany. Z żoną uważamy że jest to lepsza inwestycja na pieniądze niż lokata- 50 tys na lokacie to 2250 zł po roku czasu, a za te pieniądze kupie 3,5 h pola u siebie co da jakieś 3500 samych dopłat - trzeba mieć głowe na karku jak to mówią i przemyśleć różne opcje - zarabiamy za granicą i inwestujemy w kraju, teraz zajmuje się nawadnianiem około 40 h pola a od przyszłego roku 200h

#676 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 18:43

Warto zostać rolnikiem ?? hehehe pozazdroscic jesli ty mozesz kupic za 50 tys 3,5 ha ziemi to u nas za tyle 1 ha bys moze kupił ale dobrze mowisz ze jesli chce sie cos osiagnac trzeba dazyc do celu

#677 Share qomar

qomar

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 23 październik 2013 - 18:50

Warto zostać rolnikiem ?? i jak napisałem w sierpniu - tak dzisiaj plan minimum na ten rok spełniony - już 10.82 hektara i to chyba jeszcze nie koniec :]

#678 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 24 październik 2013 - 18:01

Warto zostać rolnikiem ?? powodzenia :)

#679 Share KamilBrz

KamilBrz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 23 listopad 2014 - 16:05

Warto ale tylko wtedy, gdy istnieje szansa na rozwój. Ci dysponujący kilkoma hektarami to tylko egzystencja. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 23 listopad 2014 - 20:34

Przypomnę tylko, że na tych kilku hektarach nie trzeba wcale uprawiać żyta czy owsa.