Skocz do zawartości

Zdjęcie

Warto zostać rolnikiem ??

699 odpowiedzi na ten temat

#41 Share opos

opos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 20 październik 2009 - 21:04

Warto zostać rolnikiem ?? Unia "słownie" nie chce dużych farm, ale w "działaniu" dąży do tego :)
Teraz zrobi to tak zwana "niewidzialna ręka rynku"czyli efektywność, koszty i ZYSK.

A nazwa ich PROFIT FARM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Warto zostać rolnikiem ?? Dzisiaj, 21:31
  •  

#42 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 20 październik 2009 - 23:32

Warto zostać rolnikiem ?? Dobrze mówisz . Ja mam nawet pewna teorie dlaczego polskie rolnictwo jest nieopłacalne :)
gdy były PGR (PAŃSTWOWE gospodarstwa rolne) to panstwo (rząd i wogóle) miało w swoim interesie żeby zarobić ,żeby dobrze sprzedać lub przerobić i sprzedać plody rolne przy czym zyskiwalo dzieki swoim gospodarstwom ,a mali prywatni rolnicy mieli szanse na rozwój bo panstwo nie selekcjonowalo ,że od pgr wyeksportuje a od rolnika nie .Jedynie rozwój prywatnych gosp. ograniczali brakiem maszyn ,środków do produkcji ;) i rolnictwo było opłacalne bo państwu zależało bo miało z tego zysk a teraz gdy nie ma pgr to państwo ma w nosie los rolnictwa bo nie zarobi -PROSTE ... i smutne...

sorki za OT.

ZAKUPIĘ KOSIARKĘ ROTACYJNĄ FAMAROL 1,65M

WYŁĄCZNIE WOJĘWÓDZTWO LUBELSKIE .

#43 Share damian2609

damian2609

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 24 październik 2009 - 21:06

Warto zostać rolnikiem ?? ....::::::::: Witam::::::::::.......

Od małego interesowałem się rolnictwem, jako dzieciak 13 letni już się wykonywało zabiegi agrotechniczne, Obecnie jestem na 1 roku technikum rolniczego w płocku. Jestem bardzo zadowolony z kierunku na który poszedłem, posiadamy 40 ha gospodarstwo z Bydłem mlecznym, wiec "głupotą" było by jak bym poszedł na inny kierunek..... Dodatkowym plusiem jest mój przyjaciel jedyny który tez się interesuje gospodarstwem jego profil to- Radek82a.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share ahme999

ahme999

Leniwiec

• Members
  • PipPipPip
  • 848 postów

Napisany 24 październik 2009 - 21:17

Warto zostać rolnikiem ?? dziś na sesji w technikum wykładało kilku prawników, ludzi z ODRów itd-każdy mówi ze dopłaty bezpośrednie mają być przesunięte na poprawę warynków życia na wsi w działaniach stylu "odnowa wsi", wiec to nie ułatwi na pewno gospodarzenia...
-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

#45 Share opos

opos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 24 październik 2009 - 21:28

Warto zostać rolnikiem ?? Patrząc na rolnictwo jako dziedzinę gospodarki mającą przynosić zyski - to raczej niewielu zostanie przy swoim zawodzie. Pomimo narzekania, że w Polsce źle, wujowo i inne takie tam wytwarzamy PKB na poziomie 600 mld usd. Całkiem sporo. Bez emocji należałoby spojrzeć na poziom zatrudnienia w UE i w Polsce w sektorze rolniczym. Przyszłość raczej nie będzie "pluszowa". Pomijamy południe Europy, bo raczej oliwek i pomarańczy nie będziemy uprawiać. W krajach o podobnych warunkach, co Polska poziom zatrudnienia to około 2%.
Także wybór do ciebie - przejmujesz 40ha, powiększasz do np. 200-300ha i utrzymasz się z rolnictwa. W innych przypadkach będzie ciężko.
Dochodzi kwestia płacenia podatku dochodowego w rolnictwie, który w innych krajach UE obowiązuje. U nas na szczęście go nie ma.
No i kwestia, która przez polityków jest pomijana, bo mają zajęcia "podsłuchowe" - to stopień urbanizacji. Porównajcie dane statystyczne z Polski i innych krajów, cóż pole do popisu dla deweloperów.

#46 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 25 październik 2009 - 08:42

Warto zostać rolnikiem ?? Straszycie że pozostanie 2% gospodarstw a czy tak naprawde jest chociaż tyle na dzień dzisiejszy? Policzcie sobie gospodarstwa z których tylko żyją rodziny ze sprzedaży mleka zboża czy bydła i troche inwestujące, bo jak ja sobie tak licze to jest jedno takie gosp. na 150-200 rodzin, odliczając 2-7ha gosp. które uprawiają tylko dopłaty najczęściej ekologiczne ale i są większe 20-30ha wszystko w ekologii i pracują poza rolnictwem lub na rencie i to oni najgłośniej krzyczą że nastanie koniec jak zabiorą dopłaty, bo się przyzwyczaili że co roku wpływa niskotowarówka i kilka-kilkanaście tyś dopłat za to ze się zaorało na razówę, czy skosiło rembakiem łąkę, albo łaskawie pozwoliło się skosić komuś kto ma hodowlę
2ga sprawa dopłaty, co z tych dopłat jeśli większość producentów (ci którzy utrzymują się z tego co wyprodukowali a nie z renty i dopłat) uprawia 2gie tyle albo i więcej gruntów i łąk na które nie bierze dopłat bo ktoś tylko łaskawie pozwala to uprawiać czy skosić, więc pewna stała cena za płody rolne czy wyższa o te 10% w zamian za dopłaty wystarczyła by w zupełności
Podatek dochodowy i ZUS, czy to sprawiedliwe żeby rolnik za dzień zwolnienia dostawał 9zł a robotnik 36zł? Krus to też obciążenie, a gdyby trzeba było placić większe składki ale i zasiłki chorobowe były "normalne" i inne świadczenia czy odszkodowania to też nie było by takie złe

#47 Share KAROL0905

KAROL0905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo oraz nowe technologie uprawy i hodowli

Napisany 25 październik 2009 - 09:14

Warto zostać rolnikiem ?? Powiem tak. Mam 17 lat i bardzo interesuje się rolnictwem . jestem w bardzo dobrym liceum w kaliszu i chce iśc na studia związane z rolnictwem i przejąc gospodarstwo po rodzicach.

A propo opłacalności wzeszło roczny rok dla producentów trzody był opłakany . Mówino że dokładamy po 100 zł do świni . Znajomy miał wtedy pełną produkcje 300 sztyk na stanie , brakło mu zboorza w grudniu i jechał na gotowej paszy po 1100 zł . Miał na utrzumaniu rodzine , rozbudowe chlewni i brAk lakiego kolwiek dodatkowego żródła utrzymania. To co wziął za świnie wpakował w pasze i leki , ale jeszcze niewiele zostawało na utrzymanie rodzinny i budowe. Przetrzymał ten rok i w najbliszym czasie bierze PROW , Nie wziął żadnego kredytu

Powiedzcie mi czy w rolnictwie nie ma opłacalności
TYlko niech ktoś mi nie mówi że praca jako przedstawiciel to 8 godzin. Ci ludzie pracuja po 10-12 godzin robią dzienie 500 km i Wiecej . Zarabiają zawsze za mało i tyle

#48 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 25 październik 2009 - 09:30

Warto zostać rolnikiem ?? Wiadomo w rolnictwie nie jest lekko, z reszto jak w części branży WSZĘDZIE DOBRZE GDZIE NAS NIE MA.

Przedstawiciel 12 godzin???? Jak robi 500 km dziennie to jest jak w domu (zależnie jaka branża oczywiście) Szwagier robił dziennie ok. 1000 km po to aby odwiedzić 3/4 klientów (po 20/30 min.),a teraz wprowadzili że jak ponad 200 km do domu to hotel (firma płaciła za hotel), a jakie zarobki tylko pozazdrościć, jak ktoś chcę niech próbuje przedstawicieli poszukują, tylko żeby się nie zaskoczył zarobkami.

Polecam tą pracę jak ktoś jest BEZDOMNYM---( bez urazy ale niektóre firmy takich potrzebują.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#49 Share Kacu

Kacu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 25 październik 2009 - 11:08

Warto zostać rolnikiem ?? No cóż może i ja coś powiem.Baardzo lubię pracę w gospodarstwie i przez dłuższy czas chciałem zostać rolnikiem,ale przestaje już o tym poważnie myśleć.Powód??Nie dość,że małe gospodarstwo,to ani maszyn, ani budynków i na domiar złego ojciec nie robi nic,żeby mi ułatwić start(czytaj nie inwestuje).Jeżeli już miałbym zostać na gospodarstwie,to musiałbym mieć inne źródło dochodów,a gospodarstwo traktować jako hobby.

Z tymi studiami to wcale nie zły pomysł.Mam wujka,który skończył akademię rolnicza(nie wiem jaki kierunek),a teraz pracuje w firmie która zajmuje się badaniem warzyw(czy nie mają zarazy i tak dalej).Cała jego robota to siedzenie w biurze,albo jeżdżenie po gospodarstwach i zbieranie próbek i zawożenie do laboratorium.Po godzinach prowadzi swoje 4 czy 5ha gospodarstwo.
Zapraszam do oglądania moich fotek.
Jesteś ze świętokrzyskiego??Napisz na PW!!
Sprzedam rozdzielacz do Ursusa C-330(ten na błotnik).
Info na gg o PW

#50 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 28 październik 2009 - 21:10

Warto zostać rolnikiem ?? heh 8 godzin 12 godzin ... co wy porównujecie ? to śmieszne ! bo rolnik 24h/dobe jest rolnikiem i pracuje !
idziesz do pracy odbembniasz swojwe i luz a rolnik cały czas mysli skąd tu na nawóz wziąć , co posiać , kiedy wymłócić - to paca na całe życie bez przerwy :D nie mówiąc już o gospodarstwach z produkcją zwierzęcą , bo a to krowa choruje a to się cieli a to bydluje ...

Moi rodzice są przykładem ludzi którzy utrzymują się tylko z gospodarstwa , o inwestycjach prawie nie ma mowy ledwo wiąże się koniec z koncem :) i powiem wam ze niech sobie unia w cholere zabiera te dopłaty ale niech da pewne umowy kontraktacyjne itp. zeby było pewne ile się weżmie pieniędzy za towar :) to jest najgorszy problem polskiego rolnictwa - nic nie ma pewnego ! nawet umowy są podważane i nieprzestrzegane oczywiście z korzyscią dla firmy(przetwórcy/pośrednika ) NIGDY dla rolnika :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 30 październik 2009 - 11:13

Warto zostać rolnikiem ?? A macie pomysł jak się starać , aby potem zostać następcą taty ? Na wcześniejszych stronach jest opisany mój problem . :D

#52 Share opos

opos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 30 październik 2009 - 12:09

Warto zostać rolnikiem ?? szkoła rolnicza, praktyki zagraniczne w dużych gospodarstwach, i może dasz radę

#53 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 30 październik 2009 - 15:19

Warto zostać rolnikiem ?? To się dobrze składa :D Ponieważ mój brat był 2 lata na Bornholmie mamy tam znajomego który ma duże gospodarstwo i mocno zmechanizowane . Tak się składa że to jest także znajomy właścicieli tej fundacji :)

#54 Share rucin

rucin

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 20:41

Warto zostać rolnikiem ?? Ja mogę powiedzieć tyle posiadamy 20ha pola w tym łąki po ukończeniu technikum mam zamiar przejąć gospodarstwo lecz likwiduje w nim krowy mleczne a ide w bydło mięsne ponieważ mleko jest tanie co nieco z pola mozna zebrac a i na mięso zawsze bedzie zbyt więc wychodze z załoznienia że jeżeli jest Ci komu pomóc i masz wmiare dobry start czyli jakieś nawet dobre maszyny to zaczynaj i się niewachaj zawsz możesz sobie dorobic na usługach.

#55 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 21:36

Warto zostać rolnikiem ?? Witam was. Hmm ja mam ogólnie pytanie. A wiec jestem uczniem 4 technikum informatycznego moja dziewczyna (tzn jej rodzice) mają gospodarkę mleczną kolo 36sztuk bydła mlecznego itd. Nie ma braci tylko 2 młodsze siostry. Jak dobrze bedzie to moze my dostaniemy tą gospodarke. Ale mam obawy czy ktos kto ma 0 doświadczenia(jedyne doświadczenie to wyczytane głównie informacje z agrofoto i gdzieś 6 miesieczne siedzenie na tej gospodarce)jest w stanie w kilka lat nauczyć się wszystkiego by dobrze gospodarzyć i by ogarnąć zabiegi glebowe opryski a głównie problemy i potrzeby bydła. Praca na gospodarce mi sie podoba i pociąga mnie(jedynie zniecheca mnie ranne wstawanie) i myśle ze dalbym rade ale co wy o tym sądzicie? Czy to trzeba urodzić sie rolnikiem czy idzie to załapać jeśli ma się chęci? Pozdrawiam
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#56 Share opos

opos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 22:15

Warto zostać rolnikiem ?? 36 krówek ... bosko, uwiązany do końca życia. Ale nie martw się w Niemczech likwidowane są stada po 90 sztuk z powodu braku opłacalności, także możesz przygodę szybciej skończyć niż zacząłeś. Lepiej ucz się dalej w kierunku informatycznym.
No chyba, że przejmiecie to wcześniej zdobądź doświadczenie praktyczne, cała Polska i UE stoi przed tobą :D

#57 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 1982 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 22:50

Warto zostać rolnikiem ?? nom nie strasz chłopaka :D
jak masz zapał i checi to oczywiscie ze dasz radę no i może dziewczyna ci pomioże jeśli się interesuje gospodarstwem ?

#58 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 02 listopad 2009 - 22:55

Warto zostać rolnikiem ?? Hehe średnio jest zainteresowana:P Ale krowy ze mna doiła wiec z tym by nie bylo problemów myślę. Najgorsza robota to właśnie ranne wstawanie czasami o 5 by isc po krowy a dla miastowego(bo jestem z miasta:P) spanie do 10 to normalne hehe. Zobaczymy jak to będzie narazie muszę skończyć to technikum a w święta będzie rozmowa z teściami itd:P Tylko że do przejęcia gospodarstwa to jeszcze trochę latek trzeba ale wiadomo trzeba sie już teraz uczyć.
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#59 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 03 listopad 2009 - 17:50

Warto zostać rolnikiem ?? u nas to jest tak . Jest sobie ponad 300 hektarów około 180 krów dojnych , dużo maszyn : Deutz agrotron 265 3 letni , same silver 130 2 letni , john deere 5720 roczny itd ... I to gospodarstwo należy do spółdzielni . A w zarządzie na samej górze siedzie kilku Duńczyków . A niżej siedzie mój ojciec który rządzi tym gospodarstwem . Gospodarka zawsze mnie interesowała . I chciałbym iść w jego ślady . Ale jak już pisaliście to stanowisko nie jest dziedziczne :D :) Macie jakieś pomysły aby udało się jakoś zostać następcą ojca ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share frutis

frutis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów

Napisany 04 listopad 2009 - 08:28

Warto zostać rolnikiem ?? Interesuje Cię praca w gospodarstwie czy zarządzanie min. Bo to są dwie różne sprawy.