Skocz do zawartości

Zdjęcie

Warto zostać rolnikiem ??

699 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 20 październik 2009 - 15:20

Warto zostać rolnikiem ?? No to ja właśnie wiem że mogę nie zostać następcą . I mam takie pytanko czy jeśli np. się nie uda zostać dyrektorem to co jeszcze mogę robić po Akademii Rolniczej związanego z rolnictwem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Warto zostać rolnikiem ?? Dzisiaj, 12:26
  •  

#22 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 20 październik 2009 - 15:24

Warto zostać rolnikiem ??

czyżby już robić sie odechciało? dla mnie tez mówią żebym trzymał sie jak najdalej gospodarstwa żeby sie uczyć, bo tak ciężko jest na gospodarstwie , @wojtas co ci z tej szkoły jak nie będziesz robił tego co lubisz?

A co szkoła przeszkadza w pracy w gospodarstwie, czy rolnik musi mieć wykształcenie podstawowe? Takie czasy że wyższe wykształcenie wcale nie gwarantuje tego że się znajdzie dobrą pracę, niestety zemściły się szkoły rolnicze sprzed lat, bo tak naprawde po szkołach rolniczych dających średnie wykształcenie siedzą w cieplutkich urzędach czekając do emerytury ludzie którzy tylko dzięki temu mają średnie że zdecydowali się kiedyś zrobić szkołę rolniczą , a dla młodych teraz nie ma miejsc pracy, Mając wyższe wykształcenie można w kilka mc-y zrobić podyplomówkę i mieć wykształcenie rolnicze

#23 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 941 postów

Napisany 20 październik 2009 - 15:43

Warto zostać rolnikiem ?? @wojtas to co żebyś mógł zacząć jeszcze raz, to znów był byś rolnikiem czy kims innym?
@Ferdek07 najgorzej ze już sie nie chce uczyć , jeszcze jakoś będzie trzeba technikum zrobić zaocznie i wystarczy, ciekawe kiedy to dla młodych będzie praca? heh
AF - to Jest To:)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 20 październik 2009 - 15:49

Warto zostać rolnikiem ?? Ja mam takie zdanie na ten temat.... jakakolwiek hodowla, czy trzody chlewnej czy bydła to istne niewolnictwo dla człowieka... , w trzodzie chlewnej mniej, ale nie masz ani niedzieli, ani święta, non stop praktycznie w kółko robota, zresztą sami wiecie, co tu gadać... jak masz tylko trochę czy więcej, dużo więcej samych hektarów to jest ten zapieprz,ale są okresy typu zima i takie małe, czy przed żniwami, czy po nich, że możesz sobie pozwolić na odpoczynek, jakiś urlopik, a niestety mając już hodowlę, wygospodarowanie wolnego czasu równa się z cudem (chyba,że jest komu Cię zastąpić).... A czy zostać rolnikiem, czy nie.... ja powiem po sobie, mamy 20hektarowe gospodarstwo i tylko dzięki temu w miarę jako tako się prosperuje, bo ja pracuje zawodowo ojciec też, a gospodarka to zajęcie po godzinach pracy,więc często się zdarza, ze nasze traktorki zjeżdżają o północy lub później do domu, jeśli chcesz wyrabiać się z terminami agrotechnicznymi... :) Powiem tak jak masz rozwijać teraz gospodarstwo i się jeszcze dorabiać to w dzisiejszych czasach prędzej ci garb wyrośnie.... :)

#25 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 20 październik 2009 - 16:01

Warto zostać rolnikiem ?? A można by tak , np:

Po odpowiednich studiach czy czymś podobnym poszukam pracy u jakiegoś dealera maszyn . I normalna praca po 8 godzin na dzień i looz . A w wolnych chwilach pomagać na gospodarstwie .

Tylko pytanie na jakie studia iść .

#26 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 20 październik 2009 - 18:10

Warto zostać rolnikiem ?? tak się składa że nie mam wykształcenia rolniczego. na gospodarke "szykowany" był mój starszy brat. skończył art olsztyn no i pracuje w dużej firmie związanej bezpośrednio z rolnictwem (odpowiedź dla przedmówcy). ja trochę mimowolnie , trochę z lenistwa, a trochę z wyboru (chyba )zostałem na glebie, chociaż do 25 roku życia w ogóle o tym nie myślałem.a czy żałuję? trudno teraz gdybać, czy gdzie indziej miałbym lepiej. są dni lepsze i gorsze jak wszędzie

#27 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 20 październik 2009 - 18:44

Warto zostać rolnikiem ?? A jeżeli można wiedzieć to czym się zajmuje ta firma brachola ? ;D

#28 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:05

Warto zostać rolnikiem ?? znana firma działająca w sektorze mleczarskim oraz w wyposażeniu potrzebnym przy hodowli bydła mlecznego

#29 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:10

Warto zostać rolnikiem ?? Drodzy koledzy każdy z nas na początku swojej działalności zadawał sobie to pytanie, czy dam radę i czy warto ? Drogi kolego to zależy jaki masz areał, maszyny, do jakiej produkcji przygotowane budynki w jakim to wszystko jest stanie techniczym i czy bedziesz miał pomoc ze strony rodziców ? Czy to jest cięzki kawałek chleba- no pewnie, ale czy inżynier projektujący most lub wieżowiec, lub chirurg który operuje laserem okolicy serca ma lekko, czy policjant grzebiący się w brudach podejrzanych lub musi pójść do identyfikacji do zwłok leżacych pół roku w wodzie ? Drugie pytanie czy musi się uczyć ? Oczywiście musi jak każdy lekarz, inżynier, adwokat, fryzjer, wswoim fachu musisz byćnajlepszy i do tego czuć koniunkturę i nie dać się wpędzić w pętlę zadłużenia. Kolejna rzecz- co chce robić ? i na jaką skalę, czy ma tyle areału żyć z produkcji roślinnej czy masz taką chlewnię , obore z której utrzymasz rodzinę ? Oto są pytania na które w spokoju każdy znas musi sobie sam odpowiedzieć. Powtarzam to wiele razy produkcja rolnicza to nie jazda błyszczącymi maszynami ale jest to praca która ma służyc tobie i rodzinie.
PS Pewnie troche przynudzam ale "live" jest brutalny.
życzę sukcesów wszystkim kolegom Jerzy

#30 Share binek

binek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 534 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:14

Warto zostać rolnikiem ?? tak się składa że jak człowiek ma naście lat wydaje mu się że zawojuje świat, ale po jakimś czasie to wszystko już tak różowo nie wygląda i zaczynają przybijać zwykłe rzeczy. Zgodzę się tu z wojtasem że żal człowieka trochę ściska jak widzisz znajomych co wycieczkują po świecie a ty 24 godziny na dobę na miejscu, albo jesteś na weselu towarzystwo super impreza w dechę a ty godzina np.17 i papa zapieprzasz na stanowisko pracy wracasz z powrotem koło 21 i najlepsze cię mineło, i tak samo po weselu nie ważne czy masz kaca, czy jesteś wykończony rano musisz być na stanowisku. Wszystko to można byłoby znieść i zrozumieć gdyby nasza praca była godziwie wynagradzana, ale jest jak jest.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Wito

Wito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:15

Warto zostać rolnikiem ?? No nic pozostaje mi uczyć się pod kątem akademii rolniczej a potem może się uda zastąpić tatę , a jeśli nie to się popróbuje gdzieś indziej . Jak widać po akademii rolniczej nie zawsze trzeba być rolnikiem .

Bardzo dziękuje Panom za pomoc bardzo się przydała :)

Pozdrawiam :)

#32 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:16

Warto zostać rolnikiem ?? Oczywiście potrzebnym żeby nie używać słowa "niezbędnym"-w mniemaniu owej firmy Dodany obrazek -sorry wojtas-nic osobistego-ale tak jakoś ostatnio "Nutrena" mnie najeżdża Dodany obrazek -i co najciekawsze wszyscy ci doradcy wiedzą bardzo dokładnie czego mi do szczęścia potrzeba Dodany obrazek -zauważcie jak te wszystkie firmy "dookołarolnicze" drenują nasze kieszenie

#33 Share wlodiw

wlodiw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:26

Warto zostać rolnikiem ?? Dlatego te wszystkie firmy,,dookołarolnicze" trzeba mieć daleko w du.... i to co oni ci wciskają trzeba traktować z lekkim dystansem, a o produkcji dużo czytać, szukać nowości ale i korzystać z doświadczeń także innych słowem mieć swój rozum... :) . Sam pracuje jako przedstawiciel handlowy, choć trochę w innej branży, ale doskonale wiem jak to wygląda wyśrubowane targety na nowości i produkty na których są największe marże... i zazwyczaj nie są to jakieś rewelacyjne produkty... ale od tego właśnie jest przedstawiciel, dopaść i omamić rolnika....

#34 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:36

Warto zostać rolnikiem ?? masz racje jerzy. na naszym forum dużo jest młodych zapaleńców ( i to się chwali) którzy myślą że jak przejmą schedę po starszych to pokarzą na co ich stać.no ale jest jeszcze oprócz "pasji" szara rzeczywistość. dobrze jak rodzice zajmują się wszystkim. sobota- dyskoteka- ojciec z matka obrządzą
dobytek , można pospać do południa, pójdą do gminy agencji i innych urzędów, załatwia sprawy i przypilnują gospodarstwa jak masz imprezę. ale przyjdzie taki moment że sam musisz wszystkiego dopilnować i nie jest to już "jeżdżenie błyszczącym ciągnikiem". na dodatek żona nie może zrozumieć dlaczego wydajesz kilkanaście tysięcy na nawozy, ropę i części zamienne do maszyn bez mrugnięcia okiem, podczas gdy zakup nowej lodówki za tysiąc złotych lub innej krajalnicy za 300 odkładasz na "lepsze"czasy

#35 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 20 październik 2009 - 19:52

Warto zostać rolnikiem ?? Jak coś @wojtas to polecam Zelmera Dodany obrazek-ja na szczęście kupiłem krajalnicę jeszcze przed przejęciem gospodarstwa...

#36 Share pawlus224

pawlus224

Rolnik z zamiłowania :)

• Members
  • PipPipPip
  • 2349 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze czasów PRL-u:)

Napisany 20 październik 2009 - 19:58

Warto zostać rolnikiem ?? Po pierwsze to bardzo ciekawy temat :) i prozba do moderatorow żeby go nie zamykali mimo że autor uzyskal odpowiedz :)

Wydaje mi sie ,że temat bardzo pasuje do mnie bo skończylem technikum rolnicze i ze tak powiem przyszlośc stoi otworem :)
Podzielam zdanie niektórych przedmówców ze ROLNICTWO to sentyment, zawód ktory trzeba kochać jeśli wiąże się z nim przyszlość . Ja sam jeszcze do zerówki nie poszedłem a już wiedziałem że chcę być rolnikiem (tata wtedy mówił ze na 100% nie bede ) i tak rok po roku oswajalem sie z myślą gospodarzenia kiedys w przyszlosci jednak ostatnie lata sa bardzo ciężkie dla rolników i coraz smutniej patrzę na ten piękny zawod - może jestem świrem albo poprostu głupim czlowiekiem ale sprawia mi przyjemność pracowanie na roli , tylko że coraz wiecej sie płaci za tę przyjemność :) już nawet nie liczę tych sobót spędzonych w polu gdy inni się bawią ... tego czasu poswięconego zamiast dziewczynie to polu , maszynom...
I jestem też zdania ,że albo bede miął te 10-15 ha tylko ziemi bez wiekszej produkcji zwierzęcej i równocześnie będę pracował gdzieś poza gospodarka albo poświecę się calkowicie rolnictwu i prawdopodobnie bedę utyrany od świtu do nocy a koniec z końcem bedzie ciężko związać :)
Jeszcze jeden aspekt decydujący czy być na gospodarce - 'druga połówka" ( :) ) kocham gospodarkę i pracę na roli ale żeby zapewnić godne życie przyszlej rodzinie bylbym gotow dla swojej ukochanej rzucić w jednej chwili rolnictwo :) ( heh a jak mi kiedyś rodzice mówili że tak może być to nie wierzylem i się śmiałem )

i pamietajcie - z niewolnika nie ma pracownika a czlowiek jest szcześliwszy gdy lubi swoja pracę :)
POZDRO dla rolników :)

#37 Share opos

opos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 20 październik 2009 - 20:30

Warto zostać rolnikiem ?? Jakieś napompowane te wypowiedzi Wasze :)

Życie wszytko weryfikuje, szczególnie utrzymanie rodziny i wykształcenie dzieci.
Niestety rolnictwo w sensie finansowym nie zawsze to oferuje i praca zawodowa "dodatkowa" staje się głównym źródłem utrzymania.
A ziemia - cóż obraca się te -naście hektarów z przyzwyczajenia i hobby.
Tak naprawdę, aby utrzymywać się tylko z pracy w rolnictwie to trzeba mieć sporo ziemi z produkcją zwierzęcą lub mnóstwo ziemi tylko pod uprawy.
Co ciekawe rolnicy w starej UE zastanawiają się czy przy 150ha ze zwierzętami da radę utrzymać rodzinę na godnym poziomie albo czy nie lepiej sprzedać wszystko i zacząć pracę etatową.

#38 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 2349 postów

Napisany 20 październik 2009 - 20:40

Warto zostać rolnikiem ?? a w polsce myślisz lepiej ?? polski rolnik jest cholernie cierpliwy :) dlatego tyle wytrzymuje i dalej" pcha ten wózek "
smutna prawda :)

#39 Share opos

opos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 20 październik 2009 - 20:50

Warto zostać rolnikiem ?? W Polsce taka sama lipa, rolnicy z UE też cienko piszczą.
Najgorsze miastowi chcą tanio i ekologicznie .. ha ha dobre sobie. Nie do pogodzenia.
Powstaną kombinaty na wzór rolnictwa USA i będą masówkę lecieć, byle tylko ciąć koszty.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share pawlus224

pawlus224

• Members
  • PipPipPip
  • 2349 postów

Napisany 20 październik 2009 - 20:59

Warto zostać rolnikiem ?? i historia zrobi koło - najpierw PGR , teraz to wróci pewnie ale pod inna nazwą i ze strony unii ...