Przemas15

Warto zostać rolnikiem ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
majranjd    8

Dyskusyjne ;)

bo jak trzonek nie trzeszczy to jest mało na widłach.

;):D

Nie no to jest tak prawdziwe jednoczesnie smieszne i tragiczne że respekt dla Ciebie Mirasek.

 

 

Ogólnie prawde napisałeś, nie widziałem ludzi mających hodowlę bydła i wolny czas w nadmiarze...

A wstawanie po 7:00 należy do luksusu... ;)


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

widze temat sie rozwija wiec i ja dozuce swoje 5 a nawet 15 groszy hehe

rolnictwo to specyficzna branza wiec tak co trzeba tu umiec ?? a raczej co jest niezbedne aby wykonywac ten zawod :

-trzeba byc nieustepliwym

-najczesciej trzeba wyzbyc sie mazen o stabilizacji finansowej (czyli predzej czy pozniej przyjdzie taki czas ze twoje oszczednosci bedziesz musial dolozyc do nierentownej produkcji)

-brak stabilizacji cen produktow ktore sa wynikiem twej pracy czyli jak wyzej

-u miejetnosc naprawy maszyn jest praktycznie obowiazkiem (bo jeszcze nie widzialem zeby zwykly rolnik wolal do kazdego pierdolka mechanika)

-calkowicie nie normowany czas pracy

-urlop???? a co to takiego?

-moze i nikt cie z roboty nie wywali ale mozesz nie znalezc kupca na twoj towar i tez jest po tobie (nikt kto nie sprzedaje nie utrzyma sie na rynku)

-rolnik to jeden z najniebezpieczniejszych zawodow po gornikach

-trzeba posiadac niebyle jaka wiedze zeby produkowac towary o odpowiednich parametrach

-musisz sie liczyc z tym ze ogromna wiekszosc inwestycji poniesionych na tzw rozwoj gospodarstwa nie zwroci sie za twojej kadencji(bo niby kiedy zwroci sie ha ziemi zakupiony za 35 tysi lub obora w ktorej kosz jednego stanowiska wynosi 16 tysi)

-w XXI wieku musisz sie nastawic na to ze niestety na gospodarstwie bedziesz pracowal sam bo nie oszukujmy sie ze z np25 ha bedzie cie stac na pracownika (a zona dla spokoju swego ducha i dla zdrowia ciala tez raczej nie bedzie pracowala na gospodarstwie bo nie oszukujmy sie jest to coraz zadsze)

-jesli dopadnie cie choroba to pracujesz dalej nie ma ze boli gorzej jesli nabawisz sie trwalej niezdolnosci do pracy co oznacza ze zakonczyles dzialalnosc lub dyrastycznie uszczuplily sie twoje dochody

-poza srodowiskiem w ktorym sie obracamy mozemy czestokroc spotkac sie z ostracyzmem a to s powodu postrzegania naszej grupy zawodowej poprzez stereotypy np brak wyksztalcenia ,uporczywe niezadowolenie a przeciez dostajemy doplaty(lecz gowno nam pomagaja ale inne grupy zawodowe sadza inaczej)itp

 

sa tez oczywiscie plusy nie powiem ale nie jest ich za wiele moze przedstawilem nasz zawod w pejoratywnym swietle ale lepiej pomyslec najpierw o tych kilku "malych" aczkolwiek istotnych minusach niz nastawic sie na wskros optymistycznie a po kilku latach byc rozczarowanym i rozgoryczonym bo to moze polozyc sie cienirm na reszczcie naszego zycia

 

mam nadzieje ze komus pomoglem moim poyzszym postem albo przynajmniej sklonilem do wiekszej lub miejszej refleksji

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

;) ;)

Nie no to jest tak prawdziwe jednoczesnie smieszne i tragiczne że respekt dla Ciebie Mirasek.

 

 

Ogólnie prawde napisałeś, nie widziałem ludzi mających hodowlę bydła i wolny czas w nadmiarze...

A wstawanie po 7:00 należy do luksusu... ;)

7;00 toż to prawie południe. odbiór mleka - 5:45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub992    0

O 5.45 to ja mam busa we wtorek i czwartek do szkoły hehe

Ale zwracam się z prośba co sądzicie o moim planie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

mi budzik dzwoni 5:55 zwlekam się o 6:02, 6:10 krowy się już doją, w między czasie, wwóz balota, zadawanie paszy, wypuszczenie obornika, 7:20 wyjście z obory, 7:50 wyjazd do szkoły z dzieckiem ;) Sprint to się powinno nazywać ;)

W weekend daje na "LUZ" wstaję 20min później... chyba coś od życia mi się należy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jeszcze w porze letnio - wiosennej to takie wstawanie ok ale w zimie jak za oknem ciemno jak w d*pie to sobie nie wyobrazam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

A powiedzcie jaka jest przeciętna pensyjka operatora maszyn rolniczych (czyt.ciągnika) ?? Bo mnie interesuje tak praca . Robię to co zawsze mnie interesowało , ustalone godziny pracy (nie licząc nadgodzin w ostrych okresach żniwa itd , itp. ) stała pensyjka co miesiąc . Nie trzeba aż tak wcześnie wstawać .

 

Co o tym sądzicie ?? Czy za taką pensyjkę można wyżyć . ?? jakie studia najlepiej kończyć jeśli chcę się rozwijać w tym kierunku ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

czasem zarobisz tak jakbyś w lotka wygrał ale następne lata dokładasz... trzeba mieć z czego..

ja niewstaje przed 7 ale czasem pracuje poza północ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Studia na traktorzyste? @Wito ile ty masz w ogole lat, co? Stała pensyjka to to nie jest bo przychodzi okres zimy i wszedzie traktorzysci ida na przymusowy urlop. To nie jest praca jak kazda inna (nie mowie ze inne zajecia sa mniej meczace, uciazliwe itd) Siedzisz w zniwa czy inny okres naglej roboty po 2-3h tyłek drętwieje, a po całym dniu pracy (powiedzmy 10h) jestes wy...bany jak koń po westernie a kregosłup bli jak cholera.

 

@Jakub992 jesli moge spytac to o ktorej Ty wstajesz? (pytam z ciekawosci)


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Wiem że tak całkiem taka stała ta pensyjka nie jest ... A co do studiów to nie całe życie jest człowiek traktorzystą... Można przecież też po studiach rolniczych inne rzeczy robić ;) A poza tym u mnie jest tak sytuacja że można też zostać zarządcą tego gospodarstwa . Wtedy to jest już zupełnie inna sytuacja ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mix    4

Ja mam okazje pracować jako pomocnik w małym gospodarstwie gdzie jest około 16ha i właściciel ma firmę transportową więc więcej na polu ja jestem niż on powiem wam że nie chciałbym tak zapier** jak rolnik. Jak niekiedy wyjeżdzam c360 o 7 wracam o 18 po kilku godzinach nic nie słyszysz. Jak nie raz spotkałem kolegę to on do mnie krzyczał bo nic nie słyszałem ;) jak jest sucho w kabinie nic nie widzisz a jak coś się zepsuje to włosy sobie wyrywasz. Jedziesz uprawiać wracasz czarny jak murzyn, są żniwa nie dość ze musisz pomagać kombajniście to jeszcze musisz jechać wyładować przywieść nową przyczepę itd. Wszystko ładnie uprawisz a ci ch**a urośnie bo za sucho a na drugim polu woda Ci stoi. Ja tą pracę traktuje jako odstresowanie od szkoły i możecie mi wierzyć że dostanę traktor, pole 3ha, pług i zanim to zaorze to odstresuję się za cały tydzień ale powiem też że kocham taką pracę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

mi budzik dzwoni 5:55 zwlekam się o 6:02, 6:10 krowy się już doją, w między czasie, wwóz balota, zadawanie paszy, wypuszczenie obornika, 7:20 wyjście z obory, 7:50 wyjazd do szkoły z dzieckiem ;) Sprint to się powinno nazywać ;)

W weekend daje na "LUZ" wstaję 20min później... chyba coś od życia mi się należy ;)

Z budzikiem to mam niezłe jazdy :D wieczorem zastanawiam sie czy ustawić go na 5:46 czy może na 5:47, a rano i tak robie +10 minut drzemki :)

 

Najbardziej boli jak zmieniają czas na zimowy, potem jeszcze przez pare dni to buforuje żeby krowy sie nie zorientowały :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Tylko że zarządca to już całkiem co innego . Ponieważ jak patrze na ojca to jest to jak normalna praca . 8/9 godzin roboty i do domciu . Stała pensyjka co miesiąc przez cały rok .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Mirasek czyli dobrze rozumiem ze jak jest zmiana czasu to Ty wstajesz np o tą godzine szybciej i z każdym dniem wstajesz później by krowy przystosować do zmiany czasu tak?? I hmm praca rolnika napewno nie jest łatwa i czasami bez pomocy to można sie tylko pochlastać.


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

@wito nie nastawiaj sie na zastepce ojca bo cos nie wypali i co poczniesz? szukaj czegos innego i jak ojcec bedzie odchodzil to sie tam pokrec jakos ojciec moze wplynie na to zebys byl zastepca. Ale jak bedziesz sie nastawial tylko na to to cieko to widze jak nie wypali...


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

A powiedzcie jak jest ze znalezieniem pracy po studiach rolniczych ?? Niekoniecznie na gospodarstwie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy...jak to mawiał pewien profesor, czy będziesz się uczył czy studiował ;)


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

To zapytam tak .

Czy idzie znaleźć pracę po studiach rolniczych ? 365/365 oczywiście . Ale ucząc się nie studiując ;) ;)+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

Z tego co wiem większość nie pracuje w zawodzie. Ale staraj się Wito, może zaliczysz się do grupy szczęśliwców. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

@Wito

Jasne że tak, tyle że nie będzie zależało to głównie od studiów tylko od Ciebie, Twoich znajomości, układów, itp. Znam ludzi z rewelacyjnym wykształceniem którzy nie mają pracy, a z drugiej strony jak jeszcze nic nie skończyłem to miałem gro ofert za niegłupie pieniądze na niegłupich warunkach, z tym że musiałbym sie przeprowadzić a to nie wchodziło w gre niestety ;) Wiecie co robi najbardziej wykształcony pracownik w pewnym oddziale arimr? Wpisuje cyferki w tabelki ;) I wcale nie znaczy to że nie warto studiować, bo warto, można sie wiele nauczyć, nie tylko w sensie jakiejś tam wiedzy ale i zachowań, sytuacji, rozwiązywania problemów, bla bla bla... Czy studia rolnicze? Jak ktoś lubi, bo po co sie zarzynać 5 lat na filologii czy innym marketingu jak nas to wogóle nie interesuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

To jest właśnie trochę bez sensu . Bo i tak w większości przypadków się one nie przydają . Mam sąsiada który nawet matury nie zdał . A teraz on ma swoją małą firmę żona przedszkole i się im powodzi ... Więc już sam nie wiem czy wybierać kierunek który mnie interesuje jak i tak będzie ciężko o pracę ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wito    0

Nie chodzi mi o to żeby w ogóle nie pójść na studia . Tylko na inny kierunek . Ale zawsze chciałem i nadal chcę iść na jakiś rolniczy . Tylko że potem jest ciężko z robotą . A interesuje mnie rolnictwo , a w szczególności hodowla bydła ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miecho123    4

Jeżeli interesujesz się rolnictwem to studiuj rolnictwo, lepiej uczyć się tego co człowiek lubi niż zakuwać na przymus. Papier jest papier niestety. W dzisiejszych czasach pełno mamy maślanych "mgr" i nic na to nie poradzimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj