Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koniec dopłat od UE

72 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 21:00

Koniec dopłat od UE Zycie, życiem a mećką trzeba coś dać jeść...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koniec dopłat od UE Dzisiaj, 20:31
  •  

#42 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 10:19

Koniec dopłat od UE A słyszałem również niedawno że na zachodzie europy często też nie jest tak że ziemia należy do rolnika. Bardzo duży obszar jest w posiadaniu wielkich przedsiębiorstw którzy zamrażają majątek w ziemi a dopiero od nich dzierżawią rolnicy. Tylko ciekawe na jakich zasadach sie to odbywa.

#43 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 10:41

Koniec dopłat od UE Jednym z celów istnienia UE jest wspólna polityka rolna, czyli między innymi dopłaty.

Dopłaty są rekompensatą dla rolnika za niskie ceny (niskie względem poniesionych kosztów)jakie uzyskuje zbywając swoje płody.

Działa to w tę sronę, że UE stara się dzięki temu zagwarantować obywatelom państw członkowskich niższe ceny na sklepowych półkach ;)

Zabranie dopłat spowoduje wzrost cen żywności, proste. Tak więc UE może je jedynie modyfikować, ale w całkowitą likwidację dopłat to ja śmiem wątpić. :) Jeśli zniosą jedne, to wprowadzą inne; albo usprawnią system ich przyznawania. W gruncie rzeczy najrozsądniejsze dla rolników, i unijnej kasy, byłyby dopłaty do produkcji, a nie do hektara. Czyż nie? :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 11:10

Koniec dopłat od UE Dopłaty są do hektara wystarczy logicznie pomyslec by dojśc do wniosku że tak jest najprościej je przyznawać produkcja jest płynna. Były by problemy z tym kto ma to kontrolować i naliczać ich wysokość wielkośc h tak szybko się nie zmienia i łatwiej jest to kontrolować na podstawie aktów własności, umów, czy też kontroli na miejscu. Jak wyobrażacie sobie kontrole produkcji gdy ktoś sprzedaje produkty na targu a czasami wcale nie są to małe gospodarstwa ogrodnicze np. Oczywiście niesprawiedliwości są ale jak mówią nic nie jest doskonałe podobnie jak cała zbiurokratyzowana struktura ue. Głównym celem dopłat jest zapewnienie samowystarczalności żywnościowej krajów ue poprzez poprawwienie standardów życia i dochodowości na wsi. Aby rolnicy poprostu chcieli żywność produkować i nie wyjechali do miasta. Uważam że głównym zagrożeniem jest mimo wszystko to że bogate kraje coraz bardziej upierają się aby łożyc na rolnictwo w biednych krajach. Mysle że dopłaty bezpośrednie zostaną dyskusyjna jest jedynie kwota i działy produkcji. Według mnie ograniczenia obejmą programy typu mgr mr i popdobne o ile wogóle programy te będą kontynuowane.

#45 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 11:25

Koniec dopłat od UE Trafiłeś w sedno :) Do produkcji ale w jaki sposób. Może od sprzedanego towaru dopłacała by unia? Zastanawiam sie nad tym co będzie z dzierżawami gdyby znieśli unie. W naszym rejonie za dzierżawe ludzie trzeba zapłacić dopłaty plus 4 - 8q zboża do hektara. To czy zostanie to 4 - 8q czy zażyczą sobie ze 20q.

#46 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 11:54

Koniec dopłat od UE Uni raczej nie zniosą to poprostu olbrzymie koryto dla dużej grupy nierobów, inaczej tego nazwać nie umiem struktury są bardzo zbiurokratyzowane gdy pojawią się sytuacje trudne np wybuchy wulkanów i zakaz lotów na wiosne nikt długo nie potrafił podjąć odpowiednich decyzji. Traktat z Lizbony przwiduje chyba możliwośc wystapnienia i kiedyś ktos może tak postąpić jeśli uzna że mu się to nieopłaca jednak w kazdym kraju członkowskim politycy wiedzą że to niezła przechowalnia i żaden kraj zaszybko nie wystąpi z ue.
Co do dopłat i ziemi nbo cóż jak są chętni aby dawać dopłaty i wartość ilus kwintali to ludzie biorą prawo rynku jeśli teoretycznie do pobierania dopłat potrzebne by były np zaświadczenia o prowadzeniu produkcji i osiąganiu zniej dochodów jak przy zalesianiu np wtedy było by inaczej. Ale tu znowu pojawia się problem dodatkowych papierów i biurokracji tak jak jest jest poprostu najprościej i najtaniej w obsłudze.

#47 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 12:48

Koniec dopłat od UE Ładnie napisane. Godne przemyślenia. A czy potrzebna była wogóle nam ta unia?

#48 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 13:02

Koniec dopłat od UE Zwolennikiem integracji zawsze byłem, jednak uważam że jdzie to w złym kierunku. Czy potrzebna unia niech każdy sobie sam odpowie jednak przez te pare lat troche sie w kraju zmieniło nieroby z brukseli pognały do roboty naszych nierobów bo co jak co wymagac oni umieją. Zważywszy na pomoc w wielu branzach jak np rolnictwo czy też ogólnie jak np drogi skożystalismy na tym. Pytanie jest co będzie dalej ale tego nie wie nikt.

#49 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 15:10

Koniec dopłat od UE @hubertuss nie wnikając w aspekt polityczny UE :) bo raczej nikt z nas autorytetem w tym zakresie nie jest ;)

UE jest także przeciwwagą dla wzrostu znaczenia takich państw jak Rosja i USA. Powstaje nowa siła polityczna na arenie międzynarodowej...dziś się o tym nie mówi, a jeśli już to się temu zaprzecza, ale kto wie czy za X lat nie będziemy mówić o 4 światowych mocarstwach: USA, Chinach, Rosji i Unii Europejskiej, która będzie konfederacją państw... w końcu UE już ma stanowisko wspólnego ministra spraw zagranicznych.

Poza tym uzależnienie od siebie państw europejskich ma zapobiec ewentualnemu konfliktowi zbrojnemu wśród państw członkowskich. Popatrzcie na Koreę Pn albo Iran, te kraje są odizolowane w stosunkach międzynarodowych, przez co bardzo niestabilne, nieprzewidywalne.

Z biurokracją zawsze są problemy :) moim zdaniem winny być dopłaty do produkcji a nie do hektara. Wówczas rekompensatę, jaka są doplaty, za niskie ceny na rynku, dostawaliby Ci, którzy rzeczywiscie na rynek produkuja.

@hubertuss masz racje, to rodzi dodatkowe problemy, natomiast byłoby to bardziej korzystne i dla rolników i dla budżetu UE, a co za tym idzie dla każdego podatnika. Moze rozwiązaniem byłaby kontraktacja produkcji, wtedy łatwiej byłoby okreslic komu ile nalezy dopłacic. To jest do zrobienia. W końcu hubertuss trzeba wykorzystać potencjał unijnej biurokracji :)

#50 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 15:22

Koniec dopłat od UE Panowie z tą dopłatą to też nie jest tak różowo.Dajmy przykład zywca wieprzowego z którego ceną jest tragicznie a jak damy złotówkę dopłaty do kg to narobi się tego tyle że w pewnym momencie cena spadnie na 2zł.Tak samo ze zbożem, narazie to byle co posieją a dopłata jest mimo że na polu zostało .Jak dadzą do tony to od razu nad produkcja i zboże po 200zł.Dopłaty do produkcji tylko wyeliminowały by część osób które pobierają dopłaty a ziemi na oczy nie widzą, poza tym to wzrost podaży i spadek cen płodów rolnych.Mi się tak wydaje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 15:42

Koniec dopłat od UE @farmermf dlatego wspomniałem o kontraktacji, co ogranicza ryzyko nadprodukcji. Poza tym dopłata byłaby stała- to ile by rolnik dostal doplat do kieszeni zaleazloby jedynie od tego ile na rynek wyprodukowal; wahania wystepowalyby jedynie w cenie jaka by rolnik uzyskiwal, natomiast doplata do litra, tony czy kg zywca byłaby stala. Nie byłoby gorzej niż jest, a nawet lepiej, bo pieniadze trafialby do producenta.

Dopłata ma być wsparciem dla producenta rolnego.

Np. to że mam 3 samochody nie oznacza ze mam firmę transportową. To że ktoś ma ha nie oznacza, że jest rolnikiem, i że z tego tytułu powinien mieć ulgi w postaci KRUSu czy dopłat. Wg mnie rolnikiem jest producent rolny, czyli ktoś kto produkuje na rynek. Inni to "działkowicze", z większym areałem.

#52 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 15:58

Koniec dopłat od UE Co do tych mocarstw z ue ciężko będzie jest to zbiór kilkunastu krajów, gdzie każdy dba o swój interes przedewszystkim. Nie da się więc przeprowadzac koniecznych reform i podjemować szybkich czasami bolesnych w krótkiej perspektywie decyzji a tak musi działac kraj chcący być mocarstwem. Pozatym politycy traktuja struktury ue jako dodatkowe etaty i doją jak się da mniej zwracając uwagę na to co mogą zrobić. Tak więc według mnie ue będzie silnym tworem na świecie ale nigdy mocarstwem o jednym ministrze spraw zagranicznych który miał by coś naprawde do powiedzenia też nie ma co marzyć już wybrali nic nieznaczącego prezydenta którym łatwo można sterować.
Co do dopłat do produkcji w wielu krajach jest wielu rolników którzy nic nie produkują na rynek czyli tych najbiedniejszych odebranie im dopłat dzięki którym mogą jakoś wegetowac było by p[olitykom bardzo nie na rękę.

#53 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:03

Koniec dopłat od UE adamlupus. Dopłata do produkcji? To wyobraź sobie dopłatę np do tony zboża w roku, gdy wystąpił nieurodzaj. Nie dość, że tracisz, bo mało wyprodukowałeś, to jeszcze niższą dopłatę dostaniesz.

#54 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:15

Koniec dopłat od UE Bys może kolega ma krowy np które zawsze mniej więcej tyle samo mleka dają więc ciągnie w tą stronę. Jak wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja tam wolę obszarowe bo mam zboża. W tym dość słabym roku zboże wyszło po podliczeniu wydatków na plus a dopłaty to już czysty dodatkowy zysk.

#55 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:16

Koniec dopłat od UE @hubertuss popatrz jak powstały Stany Zjednoczone Ameryki ;) tam też mieli swoje perypetie- chociażby wojna secesyjna w latach 1861-1865. Wówczas stany południowe wystąpiły z Unii, i doszło do wojny domowej: Południe (Konfederacja) kontra Północ (Unia) :)

Ja osobiście jestem za odrębnością narodową i suwerennością.

Jednak kto wie jak potoczą się losy UE? dziś mówimy o Zjednoczonej Europie, może za X lat powiemy o "Zjednoczonych Stanach Europy"
Stara Europa musi rywalizować gospodarczo z mocarstwami, a tylko w jedności siła.

Problem w tym, że dopłaty mają być rekompensatą za obniżoną cenę płodów, anie zapomogą. Dopłaty, Krus, itd tylko dla producentów produkujących płody na rynek. A reszta to "działkowicze". Jeśli ktoś nie produkuje na rynek to niech ma tę swoją "działkę", a pracy szuka w innych gałeziach gospodarki.

#56 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:33

Koniec dopłat od UE Tak Stany Zjewdnoczone Europy to była idea ojców założycieli niestety ich nastepcy troche tą idee przerobili mojm zdaniem na gorszą czyli dojenie ile się da ale może kiedyś. Jednak aby ue stało się mocarstwem potrzebne są większe nakłady na naukę przemysł co rolnikom może się nie spodobać bo trzeba będzie komuś zabrać, a że polityka rolna stanowi największą część budrzetu wiadomo skąd najłatwiej wziąć.
Z tymi działkami to się z tobą zgodze dając dopłaty małym promuje się biede i wegetacje daje się ludziom nadzieje że jakos bedzie. To samo tyczy się programów typu mgr czy mr prowadzą one często do rozdrobnienia gospodarstw a nie do scalania to samo tyczy się młodych rolników mamionych mozliwością kupienia nowoczesnego sprzetu na małe areały który kiedys będzie im ciężko utrzymać. Jednak jak juz pisałem odebranie dopłat najbiedniejszym nie jest na ręke jest ich więcej niż dużych gospodarstw a co za tym jdzie jest więcej głosów w wyborach.

#57 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:43

Koniec dopłat od UE W Irlandii podobno 70% bierze zasiłki. Ktoś na nich pracować musi. I mamy receptę na kryzys.

Podobnie jest z dopłatami, w obecnym wydaniu (dopłata do hektara) to w wielu przypadkach marnotrawstwo pieniedzy podatników.

#58 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:51

Koniec dopłat od UE To że ludzie są na zasiłku to raczej wynik kryzysu mechanizmy jego powstawania są bardziej złożone. W irlandii był bum budowlany masa ludzi pracowała na budowach do czasu aż rynek mieszkaniami się nasycił wtedy nie było komu kupowac nie było po co budować zaczęto zwalniac. Oczywiście dotkneło to inne branże też to taki dośc ogólny opis jednego zmechanizmów krysysu.
Co do dopłat do produkcji przyjmijmy że to było by dobre ale co z tego jaki masz na to wpływ ty byś tak chciał ale politycy nawet wszystkich polskich partii od sld do pis tego nie zrobią więc jest to nierealne.

#59 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 16:56

Koniec dopłat od UE Ha. Brak kas fiskalnych w prywatnych gabinetach lekarskich albo kancelariach prawniczych to nie marnowanie podatków? Ja bym się rolnictwa nie czepiał. Można sobie dokupić ziemi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share adamlupus

adamlupus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 06 grudzień 2010 - 17:18

Koniec dopłat od UE @maniek33 tu nie chodzi o czepianie się rolnictwa, tylko o ideę dopłat, i ich wykorzystanie zgodnę z tą ideą. Pieniędzy nikt nie dodrukuje.

Sam jestem rolnikiem, i wolałbym żeby płacili mi do produkcji, czyli do rzetelnej pracy. A nie za sam fakt bycia włascicielem gruntów. Myślę, że wówczas i ceny ziemi by zmalały, a przynajmniej nie szły by tak do góry.