Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koniec dopłat od UE

72 odpowiedzi na ten temat

#21 Share JohnTheBulletTeacher

JohnTheBulletTeacher

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 22:13

Koniec dopłat od UE

ale wy jesteście panikarze - czy wy naprawde wierzycie w to ze niemcy i francja dadza odebrać sobei dopłaty ??

Tak, ale tam z każdego wydanego euro jest 5 razy większy zysk niż w Polsce, bo póki co to u nas dotacje w większości idą na podratowanie mniejszych gospodarstw. I te dopłaty się wcześniej czy później skończą, nie można w nieskończoność dotować mało wydajnego i małorolnego rolnictwa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koniec dopłat od UE Dzisiaj, 21:53
  •  

#22 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 07:46

Koniec dopłat od UE Tak naprawde kształt budżetu i polityki rolnej po 2013 roku a więc w nowej perspektywie budżetowej nie jest jeszcze znany i niewiadomo kogo bedą wspierać. Faktem jest że bogate krajue ue coraz mniej chetnie łożą pieniądze na biedne rolnictow w biednych krajach. Wolą dotować rozwój nauki. Jak narazie nie mogą dogadać się co do budżetu 2011 więc kraje członkowskie beda realizować np wypłaty z programów ue a potem otrzymywać za nie pieniądze z brukseli. Według mie ten system ma trochę dziwnych patologii np tempi się palenie papierosów ale dotuje upraswe tytoniu.

#23 Share PL01

PL01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 07:46

Koniec dopłat od UE Ja uwazam, ze jak zniosa doplaty to rolnicy w starej unii lepiej sobie poradza niz my. Mam tu na mysli lepsza organizacje, lepsze wykorzystanie maszyn, wspolne wykorzystywanie maszyn, partnerstwo a nie wyzysk przez firmy przetworstwa rolnego itp.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 07:50

Koniec dopłat od UE Prosta zasada bogatszy kraj to i rolnik ma lepiej. Myśle że my jesteśmy gdzies pośrodku w ue.

#25 Share limousine

limousine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 08:36

Koniec dopłat od UE

Ja uwazam, ze jak zniosa doplaty to rolnicy w starej unii lepiej sobie poradza niz my. Mam tu na mysli lepsza organizacje, lepsze wykorzystanie maszyn, wspolne wykorzystywanie maszyn, partnerstwo a nie wyzysk przez firmy przetworstwa rolnego itp.

Ja jestem innego zdania. Niemcy mają średnio dwa razy więcej dopłat niż my, to oni dwa razy bardziej odczują brak dopłat, a po drugie polski rolnik nie przez takie kryzysy przechodził. Oczywiście nie każdy przetrwa, najmniejsi będą mieli najgorzej.
Dopłaty w mojej okolicy zahamowały rozwój gospodarstw i jeszcze te renty strukturalne. Takich gospodarzy, którzy przeszli na rente strukturalną, przepisali ziemie na syna, który najcześciej siedzi w mieście, a ziemie sami obrabia jest dużo na wsi. Blokują rozwój gospodarstw takich jak moje, a wszystko miedzy innymi przez dopłaty.
Case 5140, NH T5060+MX T8, Zetor 7011, C330, Kramer 412

#26 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 08:42

Koniec dopłat od UE Juz nieraz powtarzałem że polscy politycy tak ułozyli kryteria dostępu do programów aby rozdać jak największej liczbie osób ale niekoniecznie pomóc polskim rolnikom w rozwijaniu gospodarstw. Niejednokrotnie programy ue pomagaja jeszcze bardziej rozdrobnic gospodarstwa ewentualnie podtrzymac wegetacje na kilku h.

#27 Share martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 27 listopad 2010 - 09:45

Koniec dopłat od UE Z etgo co czytałem w Tygodniku Rolniczym to są trzy filary dotowania do wyboru przez parlament oraz napewno zniknie wszelkie kwotowanie (cukru,mleka) oraz zniesienie dopłaty cukrowej..

#28 Share kool

kool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 11:52

Koniec dopłat od UE czytałem to i są 3 warianty do wyboru narazie w każdym wariancie 3 filary( płatności bezposrednie, instrumenty rynkowe, rozwój obszarów wiejskich) kwotowanie raczej zniknie a na reszte trzeba jeszcze troche poczekac

#29 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 listopad 2010 - 13:55

Koniec dopłat od UE

ale wy jesteście panikarze - czy wy naprawde wierzycie w to ze niemcy i francja dadza odebrać sobei dopłaty ??

W pełni się zgadzam, nikt nie zarzyna dojnej krowy. Dodany obrazek Ja jestem sceptykiem i uważam, że Eurokołhoz to twór nieudolny i nie doskonały, który prędzej czy później utopi się we własnym błocie. Dodany obrazek

#30 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 listopad 2010 - 14:17

Koniec dopłat od UE

oczywiście, temat do zamknięcia;D a dopłaty do zabrania wreszcie ziemia będzie do kupienia;D niech dadzą w zależności od produkcji do płodów rolnych,mleka, kg mięsa, czy kto tam co produkuje, albo w ogóle nie dają.

Może się nie znam, ale dopłaty do produkcji będą nakręcały rolników do jej zwiększenia, co przy ograniczonej chłonności rynku przyniesie spadek cen i rolnicy znowu będą niezadowoleni. Tak samo będzie po zniesieniu kwot mlecznych, produkcja wzrośnie a ceny spadną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share xsc

xsc

KPK Kumurun Team

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 14:28

Koniec dopłat od UE no to tez o to chodzi, zeby konsument mial jak najtaniej... moje odczucie, jest takie, ze doplaty blokuja rozwoj gospodarstw...
Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

#32 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 14:32

Koniec dopłat od UE Dopłaty jak były tak i będą. Rolnik francuski, niemiecki, holenderski nie potrafiłby zyc bez tego. Nie jestesmy odosobnieni, poniewaz naszych zaschodnich sąsiadów jedynym wynagrodzeniem często bywa sama dopłata. Jednak nie to jest głównym argumentem przemawiającym za pozostaniem doplat. Wprowadzono je by ceny produktów rolnych wyrównać do poziomu światowego, by nie doplacac do eksportu, czego przyczyną była nadprodukcja i zapory na towary importowe. Dziś z tej samej przyczyny, przez którą poziom cen interwencyjnych nie wzrosnie do 150 euro za tone zboża, rolnik europejski nie pozostanie bez doplat. Sytuacja taka zagrozilaby wszystkim konsumentom - ceny wywindowałyby wysoko w gorę. Komisja Europejska nie może do tego dopuscic.

Jako ciekawostke dodam, iż bedąc w czerwcu na Dniach Pola w pewnym gospodarstwie usłyszałem, że wielce prawdopodby jest fakt ze doplaty zostaną zniesione ale tylko dla Polski. Wiadomość ta padła z usta przemawiającego eurodeputowanego Kalinowskiego. Twierdził w sposób łoptaologiczny, w który ja w tej chwili przekazuje tę informację, że ktoś gdzieś kiedyś przy podpisywaniu traktatów akcesyjnych przeoczył fakt gwarancji dopłat dla polskich rolników. Idąc dalej oznajmił iż UE zablokuje nam doplaty jeszcze przed 2013. Na koniec oswiadczył ze jako nasz eurodeputowany zrobi wszystko co w jego mocy by nie dopuscic do takiej sytuacji. Ja sie pytam czy to my tam zebrani jestesmy ograniczeni, bo o takiej informacji nigdy nie słyszelismy, czy on sądząc ze tymi dyrdymałami zyska elektorat???

#33 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 15:05

Koniec dopłat od UE Niestety większość polityków nawet tych wywodzących się ze środowisk wiejskich albo myśli że chłop nic nie rozumie i ciemnotę wciska lub świadomie kituje jak to xle będzie a codobrego on zrobi. Ewentualnie może pijany był i bredził. Dopłaty będą we wszystkich krajach jednak ich wysokość jest rózna i może się myle ale cześć tej dopłaty obszarowej jest z budżetu państwa płacone i tu zależało bedzie wiele od państwa ile zechce rolnikom dać.

#34 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 20:12

Koniec dopłat od UE na szczescie [lub czasami wydaje mi sie ze niestety] anglicy i holendrzy[plus inna drobnica typy czechy,estonia] przehandlowali projekt zniesienia doplat z francuzami[gdyby nie zabojady to niedlugo wogole by zniesiono doplaty] i niemcami za inne zmiany w polityce finansowej-nie bedzie juz doplat do rozwoju obszarow wiejskich-wodaciagow ,drog itp, co bedzie lepsze to czas pokaze ale budzet na prow zmniejszy sie drastycznie.natomiast ue nie ma budzetu na przyszly rok i polska z wlasnej kasy bedzie musiala wyplacic doplaty z ue ,a potem czekac na zwrot i dla tego w tym roku tak szybko wyplacaja.
a czy doplaty beda po 2013 jak europa bedzie szla dalej droga piigs[portugalia[niedlugo polska].irlandia,italy-wlochy,spain-hiszpania]to szczerze watpie,niby doplaty to ok 0.7 % pkb ue ale teraz kazdy miliard bedzie dokladnie ogladany .

w zachodniej europie doplaty to ok 75% dochodu rolnika,likwidacja oznaczalaby koniec fabryk produkujacych piekne[i pieknie drogie] cudenka

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#35 Share Woytas

Woytas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 03 grudzień 2010 - 23:58

Koniec dopłat od UE

Tak, ale tam z każdego wydanego euro jest 5 razy większy zysk niż w Polsce, bo póki co to u nas dotacje w większości idą na podratowanie mniejszych gospodarstw. I te dopłaty się wcześniej czy później skończą, nie można w nieskończoność dotować mało wydajnego i małorolnego rolnictwa.

Z tym się do końca nie zgodzę. Radzę zapoznać się z tym: http://bip.minrol.go...x?item_id=35192
Tam (strona 9 i 10) można zobaczyć, z czego żyje bogaty zachód.

#36 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 14:48

Koniec dopłat od UE Wg mnie temat powinien sie nazywać "Czy powinni znieść dopłaty bezpośrednie" :( bo puki co to jeszcze nic nie wiadomo jak będzie.
Ale myśle że powinni znieść ponieważ nie rolnik na tym zyskuje przynajmniej w Polsce i przynajmniej do ha . Kiedyś słyszałem jak jakiś polityk mówił że żeby dać 100% to trzeba najpierw wziąć 140% bo ktoś musi rozdysponować te pieniądze jakoś i jemu trzeba zapłacić.
A znowu mój profesorek niedawno gdy zapytałem sie go dlaczego ceny maszyn wzrosły podczas gdy zaczeły sie wypłaty dofinansowań praktycznie o tą cenę którą dostaliśmy. A on mi jasno wytłumaczył że cena sprzętu nie jest tworzona poprzez cene wytworzenia + jakiś procent do kieszeni ale wg tego ile rolnik może przeznaczyć na zakup.

#37 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 16:58

Koniec dopłat od UE Zgadzam się z tym twierdzeniem. Skończą się dofinansowania, to ceny maszyn i środków do produkcji też spadną. Tyle, że wtedy kupa dilerów, doradców i pośredników pójdzie na bruk razem z połową rolników, którzy za bardzo przywiązali się do dopłat (kredyty). Nikomu tego nie życzę

#38 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 18:10

Koniec dopłat od UE Dopłaty bezpośrednie zniosą na pewno, ale tak naprawdę tylko definicję. Do tej pory rolnik dostaje rekompensatę utraconych dochodów (w Polsce moim zdaniem niepełną, ale to już inny temat). UE ma spór z WTO o dopłaty do produkcji, czyli dopłaty bezpośrednie, teraz rolnicy dostaną dopłaty za dbanie o "środowisko itp" ( po to wprowadzili CC) Rolnik dostaje dotacje a jeśli nie spełnia jakichś kryteriów to zabiorą mu trochę %, albo wszytko jeśli zasady narusza znacząco. Aktualnie jesteśmy w okresie przejściowym czyli pomału wdraża się wzajemną zgodność(aktualnie wszystkie wymogi jeszcze nie obowiązują). Później politycy będą przekonywać WTO że to nie są dopłaty bezpośrednie (do produkcji), tylko że to są dopłaty środowiskowe, a do tych WTO zastrzeżeń mieć już nie będzie.
Jak wyglądać to będzie w szczegółach i o różnych propozycjach sporo już jest wcześniej napisane jednak, jak to się skończy jeszcze nie wiadomo.

#39 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 20:23

Koniec dopłat od UE Niech kombinują z tymi przepisami tak, żeby dopłaty trafiały do rolnika który uprawia ziemie a nie ją tylko ma na papierze...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 05 grudzień 2010 - 20:56

Koniec dopłat od UE Jak dzierżawisz od kogoś ziemię oddając właścicielowi dopłaty, to już jest Twoja sprawa. Ja na coś takiego w życiu bym nie poszedł. Ale nie oto chodzi. To są pseudo dopłaty dla rolnika, ponieważ tak naprawdę musisz je oddać komu innemu, jak już wyżej było pisane.