Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Żywienie świń

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
15 odpowiedzi na ten temat

#1 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:41

Żywienie świń Co zrobić jak świnie nie chcą jeść i przybierać na wadze? Są odrobaczywione. Macie jakieś dobre rady? Jak daleko może być oddalone poidełko od karmnika na sucho?
  • 0

#2 konarek

konarek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:All po trochu ;p

Napisany 20 listopad 2010 - 18:54

Żywienie świń Świnie chętniej zjadają płynną karmę :)
  • 0
sprzedam:
_Nowa Pompa hydrauliczna podnośnika (nie wzmocniona) c330 Hydrotor Tuchola (z gwarancją) -200 zł
|PW| **Przedmiot mogę wystawić na Allegro**

#3 krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • 1122 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:57

Żywienie świń A stosujesz jakieś koncentraty czy dodatki paszowe?
  • 0
red power

#4 trebor33

trebor33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 4991068

Napisany 20 listopad 2010 - 19:05

Żywienie świń Czy masz pewność, że są zdrowe - bo brak apetytu to pierwszy objaw, że coś nie tak ze zdrowiem - i czy wszystkie nie maja apetytu czy jakaś część grupy?
  • 0

#5 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 19:07

Żywienie świń Tak, stosuję koncentraty i dodatki paszowe. Od zawsze hoduję świnie na sucho i do tej pory nigdy nie miałem tego typu problemu.
  • 0

#6 traktarysta

traktarysta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • 31131703

Napisany 20 listopad 2010 - 19:07

Żywienie świń Moje świnki jedzą gotowane ziemniaki na parze z śrutą zbożową (2 wiadra owsu po jednym pszenicy pszenżyta i żyta) a przybierają na wadzę że aż miło patrzeć...

A tak nawiasem może po prostu przekarmiłes???
  • 0

#7 M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 20 listopad 2010 - 19:37

Żywienie świń A może masz stare zboże tzw "zmiotki"
  • 0

#8 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 20 listopad 2010 - 19:45

Żywienie świń No, dobra to tak na początek może napisz w jakiej grupie wiekowej występuje problem, jak długo i w jakim natężeniu(tzn. problem dotyczy całego/większej części kojca czy tylko pojedynczych sztuk), po drugie napisz jaki masz system karmienia i podaj skład mieszanki paszowej z uwzględnieniem wszystkich dodatków paszowych, w swojej wypowiedzi uwzględnij też to, czy ostatnio zmieniałeś coś w składzie mieszanki, po trzecie napisz czy ostatnio oprócz braku apetytu nie zauważyłeś jakichś innych objawów (świnie kaszlą, lub mają problemy z oddychaniem, mają biegunkę, są apatyczne lub mają "niezdrowy kolor" skóry itd.)
No, a co do wypowiedzi kolegów wyżej - karmienie na mokro, rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że papka podawana świnią jest dobrze zbilansowana i chlewnia jest przystosowana do tego rodzaju karmienia. Ten sposób karmienia ma jednak według mnie pewne wady:
1. W chlewni jest z reguły bardziej mokro niż w karmieniu na sucho
2. Trzeba strasznie pilnować wyjadania paszy i czystości nazwijmy to urządzeń do jej zdawania tak aby nigdzie nie zalegały dłużej resztki papki, gdyż wilgotne środowisko jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii szczególnie gdy w chlewni jest ciepło.
  • 0
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#9 walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów
  • 34381007
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h,dziewczyny

Napisany 20 listopad 2010 - 19:47

Żywienie świń

Co zrobić jak świnie nie chcą jeść i przybierać na wadze? Są odrobaczywione. Macie jakieś dobre rady? Jak daleko może być oddalone poidełko od karmnika na sucho?

Nawet może być w drugim końcu chlewni, mają czas żeby iść do poidła :)
  • 0
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#10 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 20:46

Żywienie świń Dziękuję za wszystkie uwagi. Jeżeli chodzi o mój problem, to dotyczy on całego miotu warchlaków. Nie zauważyłem u nich żadnych objawów chorobowych, w ostatnim czasie nie zmieniałem również nic w składzie mieszanki, którą je karmię. Zastanawiam się, czy przyczyną problemu może być niewłaściwe dobranie knura do lochy?
  • 0

#11 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 21 listopad 2010 - 21:30

Żywienie świń Gdyby to była kwestia genetyki to raczej problem by istniał od samego początku tzn. już od urodzenia obserwowałbyś mniejsze przyrosty(a, nie ich zahamowanie), po za tym rasy świń stosowane obecnie w chowie towarowym cechują się można powiedzieć, że w każdej krzyżówce dobrymi przyrostami, pod warunkiem, że są dobrze karmione (tzn. pełnowartościową paszą, a nie karmienie w stylu old school, czyli z rana ziemniaczki, później jakaś koniczyna lub pokrzywy itd.).
Wg mnie problem będzie leżał prawdopodobnie po stronie paszy. W grę wchodziło by kilka czynników: złe zbilansowanie paszy tzn. braki w aminokwasach,niedobory białka strawnego, niedobory tłuszczów i węglowodanów itp., może to też być kwestia złej jakości ziarna, lub zatrucia paszy mikotoksynami(to wg mnie będzie przyczyna twoich problemów, ale mogę się mylić), ewentualnie w grę wchodziły by ogólne problemy z trawieniem paszy. Proponowałbym ci, abyś do paszy dodawał stale jakiś inhibitor grzyba, lub coś co neutralizuje toksyny wydzielane przez grzyby z takich środków masz do dyspozycji np. Mycocurb, Toxifin, Mycostat, Mycosan itd., dodatkowo oprócz tego proponuję włączyć w tej grupie wiekowej do paszy jeszcze tlenek cynku (np. Bactostop), aby przeciwdziałać ewentualnym biegunką i mógłbyś jeszcze powiedzmy przez okres 7 - 14 dni zaserwować świnkom do wody jakiś antybiotyk o szerokim spektrum np. doksycyklinę.
  • 0
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#12 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 19:38

Żywienie świń Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Nie stosuję karmienia w stylu old school. Trzodę karmię śrutą zbożową (pochodzącą z własnego, zdrowego zboża) z dodatkiem koncentratów i witamin. Twoje wskazówki są bardzo dobre, przemyślę i skorzystam, na pewno nie zaszkodzi. Dalej jednak twierdzę, że problem nie wynika z systemu karmienia. Jakiś czas temu odwarłem jedną sztukę z tego miotu i umieściłem w osobnym kojcu z 2 innymi prosiętami, które zakupiłem w innym źródle. Karmię je tak samo, a te 2 już go dawno przerosły, mimo iż na początku były znacznie mniejsze.
  • 0

#13 HubertOjdana

HubertOjdana

Rehabilitowany dr.

• V.I.P.
  • 2019 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 19:56

Żywienie świń Jeżeli nie zmieniłeś paszy i na pewno wiesz ze ziarno jest dobrej jakości to genetyka może być zwalona..
  • 0

#14 dayba

dayba

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 20:24

Żywienie świń Zaparzana gorącą wodą osypka z żyta i owsa proporcje 1 do 1 + koncentraty jest to dobra pasza czy nie dla świń
  • 0

#15 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 25 listopad 2010 - 19:54

Żywienie świń Ja nie stosuję żyta w żywieniu trzody. Słyszałem kiedyś, że zawiera ono za dużo kwasów. Jeżeli go już stosować, to w ostatnim okresie tuczu. Mogę się tu jednak mylić?
  • 0

Google AgroFoto Ads Żywienie świń

• Reklama google
Dzisiaj, 23:03
  •  

#16 martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 26 listopad 2010 - 10:27

Żywienie świń Żyta populacyjnego też nie radziłbym stosować, ale jeśli chcesz mieć tucz słoninowy to proszę bardzo. Jeśli chodzi o żyto hybrydowe to są bardzo dobre wyniki w tuczu... więcej szczegółów na temat radze poszukać w necie..
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s