Skocz do zawartości

Reklama

Żywienie świń

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
15 odpowiedzi na ten temat

#1 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:41

Co zrobić jak świnie nie chcą jeść i przybierać na wadze? Są odrobaczywione. Macie jakieś dobre rady? Jak daleko może być oddalone poidełko od karmnika na sucho?

#2 konarek

konarek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów
  • Zainteresowania:All po trochu ;p

Napisany 20 listopad 2010 - 18:54

Świnie chętniej zjadają płynną karmę :)
sprzedam:
_Nowa Pompa hydrauliczna podnośnika (nie wzmocniona) c330 Hydrotor Tuchola (z gwarancją) -200 zł
|PW|  **Przedmiot mogę wystawić na Allegro**

#3 krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • 1122 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 18:57

A stosujesz jakieś koncentraty czy dodatki paszowe?
red power

#4 trebor33

trebor33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • 4991068

Napisany 20 listopad 2010 - 19:05

Czy masz pewność, że są zdrowe - bo brak apetytu to pierwszy objaw, że coś nie tak ze zdrowiem - i czy wszystkie nie maja apetytu czy jakaś część grupy?

#5 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 listopad 2010 - 19:07

Tak, stosuję koncentraty i dodatki paszowe. Od zawsze hoduję świnie na sucho i do tej pory nigdy nie miałem tego typu problemu.

#6 traktarysta

traktarysta

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • 31131703

Napisany 20 listopad 2010 - 19:07

Moje świnki jedzą gotowane ziemniaki na parze z śrutą zbożową (2 wiadra owsu po jednym pszenicy pszenżyta i żyta) a przybierają na wadzę że aż miło patrzeć...

A tak nawiasem może po prostu przekarmiłes???

#7 M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 20 listopad 2010 - 19:37

A może masz stare zboże tzw "zmiotki"
Uczęszczam do szkół :
o   Technikum Agrobiznesu
o   A G R O F O T O . P L
   Dziękuję agrofoto i wszystkim użytkownikom którzy je tworzą !

#8 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 20 listopad 2010 - 19:45

No, dobra to tak na początek może napisz w jakiej grupie wiekowej występuje problem, jak długo i w jakim natężeniu(tzn. problem dotyczy całego/większej części kojca czy tylko pojedynczych sztuk), po drugie napisz jaki masz system karmienia i podaj skład mieszanki paszowej z uwzględnieniem wszystkich dodatków paszowych, w swojej wypowiedzi uwzględnij też to, czy ostatnio zmieniałeś coś w składzie mieszanki, po trzecie napisz czy ostatnio oprócz braku apetytu nie zauważyłeś jakichś innych objawów (świnie kaszlą, lub mają problemy z oddychaniem, mają biegunkę, są apatyczne lub mają "niezdrowy kolor" skóry itd.)
No, a co do wypowiedzi kolegów wyżej - karmienie na mokro, rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że papka podawana świnią jest dobrze zbilansowana i chlewnia jest przystosowana do tego rodzaju karmienia. Ten sposób karmienia ma jednak według mnie pewne wady:
1. W chlewni jest z reguły bardziej mokro niż w karmieniu na sucho
2. Trzeba strasznie pilnować wyjadania paszy i czystości nazwijmy to urządzeń do jej zdawania tak aby nigdzie nie zalegały dłużej resztki papki, gdyż wilgotne środowisko jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii szczególnie gdy w chlewni jest ciepło.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#9 walkol

walkol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 518 postów
  • 34381007
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, dobra muzyka,internet 24h,dziewczyny

Napisany 20 listopad 2010 - 19:47

Zobacz postschubi5, o 20 listopad 2010 - 18:41, powiedział:

Co zrobić jak świnie nie chcą jeść i przybierać na wadze? Są odrobaczywione. Macie jakieś dobre rady? Jak daleko może być oddalone poidełko od karmnika na sucho?

Nawet może być w drugim końcu chlewni, mają czas żeby iść do poidła :)
Zanim coś napiszesz przemyśl to kilka razy .....

#10 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 20:46

Dziękuję za wszystkie uwagi. Jeżeli chodzi o mój problem, to dotyczy on całego miotu warchlaków. Nie zauważyłem u nich żadnych objawów chorobowych, w ostatnim czasie nie zmieniałem również nic w składzie mieszanki, którą je karmię. Zastanawiam się, czy przyczyną problemu może być niewłaściwe dobranie knura do lochy?

#11 blacha

blacha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:Hobbystycznie weterynaria i różne tematy związane i spokrewnione z trzodą chlewną

Napisany 21 listopad 2010 - 21:30

Gdyby to była kwestia genetyki to raczej problem by istniał od samego początku tzn. już od urodzenia obserwowałbyś mniejsze przyrosty(a, nie ich zahamowanie), po za tym rasy świń stosowane obecnie w chowie towarowym cechują się można powiedzieć, że w każdej krzyżówce dobrymi przyrostami, pod warunkiem, że są dobrze karmione (tzn. pełnowartościową paszą, a nie karmienie w stylu old school, czyli z rana ziemniaczki, później jakaś koniczyna lub pokrzywy itd.).
Wg mnie problem będzie leżał prawdopodobnie po stronie paszy. W grę wchodziło by kilka czynników: złe zbilansowanie paszy tzn. braki w aminokwasach,niedobory białka strawnego, niedobory tłuszczów i węglowodanów itp., może to też być kwestia złej jakości ziarna, lub zatrucia paszy mikotoksynami(to wg mnie będzie przyczyna twoich problemów, ale mogę się mylić), ewentualnie w grę wchodziły by ogólne problemy z trawieniem paszy. Proponowałbym ci, abyś do paszy dodawał stale jakiś inhibitor grzyba, lub coś co neutralizuje toksyny wydzielane przez grzyby z takich środków masz do dyspozycji np. Mycocurb, Toxifin, Mycostat, Mycosan itd., dodatkowo oprócz tego proponuję włączyć w tej grupie wiekowej do paszy jeszcze tlenek cynku (np. Bactostop), aby przeciwdziałać ewentualnym biegunką i mógłbyś jeszcze powiedzmy przez okres 7 - 14 dni zaserwować świnkom do wody jakiś antybiotyk o szerokim spektrum np. doksycyklinę.
Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

#12 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 19:38

Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Nie stosuję karmienia w stylu old school. Trzodę karmię śrutą zbożową (pochodzącą z własnego, zdrowego zboża) z dodatkiem koncentratów i witamin. Twoje wskazówki są bardzo dobre, przemyślę i skorzystam, na pewno nie zaszkodzi. Dalej jednak twierdzę, że problem nie wynika z systemu karmienia. Jakiś czas temu odwarłem jedną sztukę z tego miotu i umieściłem w osobnym kojcu z 2 innymi prosiętami, które zakupiłem w innym źródle. Karmię je tak samo, a te 2 już go dawno przerosły, mimo iż na początku były znacznie mniejsze.

#13 HubertOjdana

HubertOjdana

Rehabilitowany dr.

• V.I.P.
  • 2019 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 19:56

Jeżeli nie zmieniłeś paszy i na pewno wiesz ze ziarno jest dobrej jakości to genetyka może być zwalona..

#14 dayba

dayba

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 listopad 2010 - 20:24

Zaparzana gorącą wodą osypka z żyta i owsa proporcje 1 do 1 + koncentraty jest to dobra pasza czy nie dla świń

#15 schubi5

schubi5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 25 listopad 2010 - 19:54

Ja nie stosuję żyta w żywieniu trzody. Słyszałem kiedyś, że zawiera ono za dużo kwasów. Jeżeli go już stosować, to w ostatnim okresie tuczu. Mogę się tu jednak mylić?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#16 martini89

martini89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów
  • Zainteresowania:ronlnictwo,wędkarstwo,motoryzacja

Napisany 26 listopad 2010 - 10:27

Żyta populacyjnego też nie radziłbym stosować, ale jeśli chcesz mieć tucz słoninowy to proszę bardzo. Jeśli chodzi o żyto hybrydowe to są bardzo dobre wyniki w tuczu... więcej szczegółów na temat radze poszukać w necie..

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk