Skocz do zawartości

Zdjęcie

prostownik samoróbka

44 odpowiedzi na ten temat

#1 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 11:06

prostownik samoróbka Witam!
Niedawno przywiozłem od znajomego 2 rozwalone prostowniki rodem z ZSRR
Z jednego wxiołem diody z drugiego transformator i na wyściu układu mam 14,85V ,czy to troche nie zadużo jak na prosrownik? wiem ,że alternator daje 14,4V
Jak zmniejszyć napięcie na wyjściu najprostrzym sposobem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
prostownik samoróbka Dzisiaj, 15:40
  •  

#2 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 18 listopad 2010 - 11:31

prostownik samoróbka Kwestią jest czy dobrze zmierzyłeś napięcie wyjściowe. Najprościej będzie odwinąć kilka zwojów uzwojenia wtórnego. Przypuszczam, że jest to transformator sporej mocy, także bedzie to jakieś 0,5V / zwój. Matodą prób i błedów dojdziesz do właściwego napięcia.

#3 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 12:01

prostownik samoróbka

Kwestią jest czy dobrze zmierzyłeś napięcie wyjściowe. Najprościej będzie odwinąć kilka zwojów uzwojenia wtórnego. Przypuszczam, że jest to transformator sporej mocy, także bedzie to jakieś 0,5V / zwój. Matodą prób i błedów dojdziesz do właściwego napięcia.

Więc tak mój układ to tylko transformator i 4 diody na uzwojeniu wtórnym jest 18V AC za diodami jest 16 z kawałkiem po obciążeniu żarówką 21w jest 14,85V
i nie wiem ,czy to moge podłączyć do akumulatora,czy może jeszcze czymś obciążyć,ale czym?
Na elektrodzie pisali ,że pod obciażeniem akumulatora się obniży!
Chodzi mi głównie o to ,żeby nie rozwalić akumulatora

#4 Share vcc

vcc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Grunt to prund, a prund to elektryka......

Napisany 18 listopad 2010 - 12:50

prostownik samoróbka Wg instrukcji akumulatora można go ładować prostownikiem do napięcia 15,6V :blink: więc twój jest jak najbardziej ok tym bardziej iż wraz z wzrostem prądu ładowania napięcie będzie niższe

agrotysk.pl
Ryki - Słowackiego 23

============================

Zwoleń - Krakowska 7

#5 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 13:08

prostownik samoróbka Dzieki wielkie!
Więc moge podłączyć amperomierz jakąś kontrolke i moge ładować aku?

#6 Share dannygumis

dannygumis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 13:23

prostownik samoróbka ładuj śmiało, ciekawe czy ten miernik co masz dobrze wskazuje.miałem kiedyś taki mały(za 35 zeta) to zawsze zawyżał o 0,5V

#7 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 18 listopad 2010 - 14:26

prostownik samoróbka ten Twój prostownik jest ok
prostownik powinien ładować większym prądem
ja mam nowy prostownik z bajerami i w zależności od stanu akumulatora ładuje nawet ponad 15v i wtedy sam się rozłącza
zresztą alternator ładuje ok 14,7v

#8 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 14:30

prostownik samoróbka no to podłaczyłem wszystko ładuje podłączyłem pod naładowany do połowy akumulator i pokazywało 5,5 A ,czyli pewnie max da 6 A
A jeszcze mam pytanie jak długo ładować ni tzn do jakiego poziomu musi spaśc prad ładowania ,żeby aku był naładowany? Bo nie mam żadnych zabezpieczen przed przeładowaniem?

#9 Share ZYLA

ZYLA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 17:59

prostownik samoróbka Nie patrz do jakiego poziomu ma spaść prąd ładowania, bo to zależy od napięcia spoczynkowego i sztywności prostownika. Kontroluj napięcie na akumulatorze z podłączonym prostownikiem. Gdy napięcie będzie w przedziale 14,5V do 15,3V możesz uznac że akumulator jest naładowany.

#10 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 18:55

prostownik samoróbka Kolego! Piszesz, że masz na wyjściu 18 VAC, po wyprostowaniu bez obciążenia masz ok 16 VDC. Pod obciążeniem masz ok 14,5 VDC. To świadczy jedynie o bardzo małej wydajności prądowej tego transformatora, lub całego układu elektrycznego.

Teraz zrób próbę w druga stronę :blink: Na wyjście tego "prostownika" podłącz niewielki kondensator i wtedy zmierz napięcie. W moim przekonaniu będzie ok 22 VDC !

Musisz wiedzieć ze akumulator zachowuje się bardzo podobnie do kondensatora. Teraz pomyśl, jak może zadziałać na akumulator 12V napięcie rzędu 20V.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 20:33

prostownik samoróbka Tylko jeden tu myśli logicznie. Miałem to samo napisać kolego @karola44. Akumulator ładuje się do napięcia szczytowego, a zwykły miernik zmierzy wartość średnią napięcia, a to są dwie różne sprawy. Jeżeli na wtórnym jest 18 V, to po wyprostowaniu napięcie wyniesie ponad 22V w szczycie bez obciążenia. A to już akumulator zaboli. Oczywiście po uwzględnieniu spadków napięcia na rezystancji uzwojenia napięcie będzie nieco niższe, ale i tak za wysokie.

#12 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 22:50

prostownik samoróbka Karola44 i Elektrotechnik popieram Wasze wypowiedzi. Ja jeden ze swoich prostowników, przy pomocy kondensatora, ustawiłem (redukcja uzwojenia wtórnego) na 13,5V. Może być podłączony do akumulatora dowolnie długi czas.

#13 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 23:05

prostownik samoróbka Koledzy ja sie nie chcę kłucić -nie znam sie na tym dlatego pytam :)
Czyli powinienem zmniejszyć napięcie na uzwojeniu wtórnym z 18 do ok.13V
A powiedzcie mi jak to zrobić bez odwijania uzwojeń na transformatorze? może jakiś prosty układzik regulujacy??, ale jaki doradźcie coś ;)

#14 Share maks

maks

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 23:37

prostownik samoróbka Obawiam sie ze tylko odwiniecie moze byc na tyle proste i skuteczne ze nie spadnie wydajnosc pradowa.
Przy tęgim trafo moznaby sie pokusic o troche bardziej rozbudowany uklad ladowania, ale jak sie nie znasz na elektronice to ciezko bedzie Ci to zlozyc.
Zapraszam również do odwiedzenia mojego profilu: www.youtube.com/user/maksikk

#15 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 23:58

prostownik samoróbka Jeżeli, jak piszesz, sie nie znasz, to zrób tak jak Ci radzimy. Sam wg. tego co piszemy zrobiłem kilka prostowników. Największa pojemność ładowanych akumulatorów to 240Ah i nie było problemów. A do budowy, wykorzystałem transformatory ze starych radioodbiorników lampowych. Oczywiście po wcześniejszym przezwojeniu.

#16 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 18 listopad 2010 - 23:59

prostownik samoróbka A nie da się obnizyć jakimś rezystorem,ćzy potencjometrem?
Bo ten transformator jest niebardzo rozbieralny

#17 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 00:08

prostownik samoróbka Ja w razie potrzeby, ograniczam prąd włączając szeregowo żarówkę 12V60W. Ale jest to "wypuszczanie" części mocy w powietrze.

#18 Share antonio86

antonio86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 589 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 00:30

prostownik samoróbka jeszcze spróbuje odwinąć kilka uzwojeń czyli jak będzie ok 13 na wtórnym to już akumulatory będą bezpieczne?

#19 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 19 listopad 2010 - 00:56

prostownik samoróbka Napięcie w pełni naładowanego akumulatora, po jakimś czasie od odłączenia od prostownika powinno wynosić 13,2V. Napięcie gazowania to 14,4V . Proponuję ustawić między tymi wartościami czyli 13,8V . U mnie, jeden akumulator, stał tak prawie przez rok (byłem w wojsku) i nic mu się nie stało. Powodzenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4474 postów

Napisany 21 listopad 2010 - 14:50

prostownik samoróbka Proponuję przeczytać ten temat. Są tam informacje na temat prawidłowego ładowania akumulatora.