MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

andrzej224    132

Planuję w tym roku pierwszy raz zasiać rzepak i myślę nad odmianą. Klasę gleby na tym polu mam IV i troszkę V. Doradzicie coś :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Planuję w tym roku pierwszy raz zasiać rzepak i myślę nad odmianą. Klasę gleby na tym polu mam IV i troszkę V. Doradzicie coś :)?

 

 

Masz czym zbierać możesz siać hybrydę, jak leciwy kombajn polecam niską liniówkę np Quartz albo Diger z KWS. Jak jest dobry rok to między hybrydą a liniówką nie widać jakiejś rażącej przewagi a zbiera się o wiele lepiej i nasiona połowę tańsze. Jeśli interesują Cię mieszance moge polecic Visby, Dk exstorma - tylko nie patrz że reklamują że on się nie osypuje tak jak inne  bo to nie prawda ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Mam w tym roku dk exquisite, wczesniej siałem dk extorm, fajny, niski, lekko się kosi, a co do osypywania to taka samo jak przy innych odmianach. Kolega namówił mnie na dk exquisite i jak narazie wygląda super, ma ok 180 wysokosci, od około połowy są już łuszczyny, nie przewraca się tylko boję się jak podoła takiemu wyzwaniu mój bizonek. Nie mam ochoty desykować, oby równo doszedł.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Nigdy nie desykowałem, a miałem rózne odmiany, łącznie z monolitem. Wolniej się pojedzie, niekoniecznie na całą kosę i da radę.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Ja mam dk sensei, półkarłowy, z jesieni niziutki, siany ok 30 nasion na metr poznaniakiem, więc nie wyglądało to ciekawie, ale z wiosny 100N zrobilło swoje i ładnie urósł na ok 150cm, na razie równo dochodzi, tylko tam gdzie się oprysk na płatka nałożył to zielony będzie pewnie do listopada :) Nie sklejam bo szkoda go zjeździć, a co się osypie to chociaż poplon będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

... Nie sklejam bo szkoda go zjeździć, a co się osypie to chociaż poplon będzie. 

 

 

Ładny poplon, potem 10 lat w burakach rosnie nawet jak go zaprzestaniesz siać ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

u mnie idzie pszenica i rzepak, co jakiś czas fasola. Spróbuje zrobićtak jak pisali inni - delikatnie zruszyć, poczekać aż odbije i znów płytko przelecieć, a przed siewem orka i po siewie glean ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

u mnie idzie pszenica i rzepak, co jakiś czas fasola. Spróbuje zrobićtak jak pisali inni - delikatnie zruszyć, poczekać aż odbije i znów płytko przelecieć, a przed siewem orka i po siewie glean ;)

 

 

Jak siejesz buraki nie możesz przekroczyć pewnej dawki gleanu bo po pszenicy jak zasiejesz buraki to upala kły. W zbożach rzepak nie jest jakims problemem w porownaniu z burakami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Buraków nie uprawiam, ale dzięki za informacje. Po Pivocie nawet przez 10 lat burak nie chciał rosnąć, ale fasola była niemal czysta ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23

Mam w tym roku dk exquisite, wczesniej siałem dk extorm, fajny, niski, lekko się kosi, a co do osypywania to taka samo jak przy innych odmianach. Kolega namówił mnie na dk exquisite i jak narazie wygląda super, ma ok 180 wysokosci, od około połowy są już łuszczyny, nie przewraca się tylko boję się jak podoła takiemu wyzwaniu mój bizonek. Nie mam ochoty desykować, oby równo doszedł.

Na jakiej klasie ziemi masz posianego tego exquisite? Bo patrzylem w katalogu nasion to pisze ze jest na dobre ziemie. Chce go zasiac na 3a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

To są mozaiki. W jednym końcu pola jest 3a, nawet druga się trafia,na drugim miejscami nawet V. W tym roku wody nie brakowało więc wszędzie jest ładny, ale na gorszej ziemi szybciej zmienia kolor, praktycznie cały czerwiec suszy bo opad rzędu 3 mm to nawet do ziemi nie doleciał w takim gąszczu. Więcej powiem jak już będzie zważony i odstawiony. Narazie się ładnie zapowiada.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petrus87    13

Ja pierwszy raz w tym roku mam Saveo gdzie przekonało mnie najbardziej to że się dobrze zakorzenia co na słabsze gleby z niedoborami jest jednak cholernie ważne. Na razie zapowiada sie też dobrze. U mnie w tym roku glównie na ziemiach 4 klasy, miejscami 3. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Ja mam sherlocka na 4 b i jest naprawde ładny tylko teraz susza i troche go przypala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Czy zaprawiał ktoś z Was kupione nasiona rzepaku Actarą? Jak tak to jaka jest skuteczność oraz ile środka + wody?

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Czy zaprawiał ktoś z Was kupione nasiona rzepaku Actarą? Jak tak to jaka jest skuteczność oraz ile środka + wody?

 

kolego, rzepak zaprawiany otoczkowany to nie nasiona ze własnych zbiorów. Dać  trzeba ok 13/14g na kg nasion. Własne nasiona wystarczy spryskać roztworem żeby pokryły się nasiona, jednak na zaprawione trzeba dać dużo więcej wody żeby nasiona a nie otoczka przemokła actarą, - przy takim rozwiązaniu rozpuści się praktycznie otoczka ale to nie szkodzi. nasiona mają być aż mokre. napisz na prv a udziele Ci inf bo sam zaprawiałem nasiona kupione actarą i za 1 razem mi nie wyszło ale w kolejnych latach podjąłem odpowiednie kroki żeby efekt był jak najlepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Żadna tajemnica. Większa miska, wsypujemy jednostkę spryskujemy opryskiwaczem ogrodowym co jakiś czas mieszając/podrzucając nasiona. 

 

@piotrb14 kiedy ty zdążyłeś nauczyć się na błędach skoro pierwszy raz zaprawiałeś??  :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj