Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odmiany rzepaku

2068 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 15 czerwiec 2016 - 12:53

Odmiany rzepaku

A jakie dokładne maszyny trzeba mieć? Ja sieję poznaniakiem z 89 roku na skrzyni olejowej i +/- udaje się zasiać te 35-40 nasion na metr... 

Również uważam że materiał kwalifikowany to podstawa...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odmiany rzepaku Dzisiaj, 17:33
  •  

#1562 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 17:00

Odmiany rzepaku

kupuj kwalifikat.Jeśli oszczędzanie zaczynasz od nasion to nie widzę przyszłości  w dobrym plonie.Rzepak nie lubi oszczędnosci.Z populacyjnych odmian dobrze zimuje i plonuje Quartz

Niby tak powinno być ale nie do końca kto posiał w tym roku swój materiał i go zaprawił temu dobrze przezimował kto siał kwalifikat to słabo bo zaprawy neoktanidowe są zakazane

#1563 Share niebieski

niebieski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 16 czerwiec 2016 - 19:59

Odmiany rzepaku

A co zaprawy neonikotynoidowe mają do przezimowania?  Zasiałem kwalifikowanego Sherlocka i zapowiada się nieźle.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1564 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 20:21

Odmiany rzepaku

Jeśli nie wiesz do czego mtz i zk to o czym tu rozmawiać, skoro nie bierzesz obsady pod uwagę w zbożach to tym bardziej nigdy nie zbudujesz plonu w rzepaku. 

btw skoro nie masz dokładnych maszyn to tym bardziej. 

BZDURA.Czyli mam rozumeć że nawet nie mam co siać rzepaku siewnikiem starszym niż 10 letni  bo i tak nie będzie plonu ,człowieku wez się ogarnij znam takich co sieją rzepak rozsiewaczem do nawozu który jest wymieszany z mocznikiem i osiągają plony 4 tony z 1ha i wiecej ,oczywiście dokładny siew ma znaczenie ale nie dajmy się zwariować ,większe znaczenie ma nawożenie ,ph ,agrotechnika  a tak na marginesie to jakie są Twoje plony bo  rozumiem że nie do osiągnięcia dla większosci?

#1565 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 czerwiec 2016 - 20:58

Odmiany rzepaku

@milanreal1 jak tak ma się sprawa z odmianami Rapool, to podsumowując warto zasiać Kugę albo Rohana według Ciebie?

Nie miałem styczności z tymi odmianami.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1566 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 17 czerwiec 2016 - 21:00

Odmiany rzepaku

BZDURA.Czyli mam rozumeć że nawet nie mam co siać rzepaku siewnikiem starszym niż 10 letni  bo i tak nie będzie plonu ,człowieku wez się ogarnij znam takich co sieją rzepak rozsiewaczem do nawozu który jest wymieszany z mocznikiem i osiągają plony 4 tony z 1ha i wiecej ,oczywiście dokładny siew ma znaczenie ale nie dajmy się zwariować ,większe znaczenie ma nawożenie ,ph ,agrotechnika  a tak na marginesie to jakie są Twoje plony bo  rozumiem że nie do osiągnięcia dla większosci?

Skoro znasz magików co sieją rozsiewaczem do nawozów i maja 4t to czemu nie zgłosisz się do niego?

Wogóle umiesz czytać, czy masz problemy ze zrozumieniem? Gdzie napisałem że siewnikiem 10 letnim nie uzyskasz plonu?? 

Siew na kg własnym materiałem jest na pałe nie rozumiesz tego?

#1567 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 07:03

Odmiany rzepaku

kiedyś siałem kolegi Fioną 20 letnią rzepak i spokojnie 2 kg można było wysiać.

#1568 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 10:40

Odmiany rzepaku

Nie zgodzę się z tobą. Jaki siew taki zbiór a zwłaszcza przy rzepaku. Kiepskiego siewu kiepskim materiałem nie nadrobisz nawet najlepszą agrotechniką. Koszty jakiegoś mieszańca to całe 200 zł/ha... 

#1569 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 14:03

Odmiany rzepaku

A co zaprawy neonikotynoidowe mają do przezimowania?  Zasiałem kwalifikowanego Sherlocka i zapowiada się nieźle.

Zaprawy mają to do siebie że chroniły rzepak przed szkodnikami teraz są zakazane ale Ci co siali swoje nasiona i sami zaprawili nie mieli uszkodzeń np od śmietki i te rzepaki lepiej przezimowały od tych kwalifikowanych ale nie zaprawionych

#1570 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 17:13

Odmiany rzepaku

Przecież rzepak kwalifikowany jest zaprawiany tylko innymi zaprawami. A ci co siali swoje i śmietka im nie zjadła to najwyraźniej zaprawiali zaprawami (zakazanymi) zawierającymi neonykotynoidy. Co za problem kupić np nuprid i zaprawić dodatkowo kwalifikat?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share MateuszStaczyk

MateuszStaczyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 18 czerwiec 2016 - 22:08

Odmiany rzepaku My uprawiamy sydneya świetna odmiana do półintensywnej uprawy. Co do siewu to jego znaczenie na plon to tylko 10% a materiał coś kolo 50.

#1572 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1490 postów

Napisany 19 czerwiec 2016 - 17:02

Odmiany rzepaku

Kto był w tym roku w Grubnie na Dniach pola to rzepaki porażka niezależnie od odmiany tak więc trzeba podchodzić z dystansem co do reklam Hodowców zasiać dobre nasiona nie za wygórowaną kasę bo dużo sobie jedni liczą co wcale nie jest odzwierciedleniem plonów więc po co kasę nabijać firmom nasiennym  ?

#1573 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 18:57

Odmiany rzepaku

Mądrego człowieka to miło posłuchać ,rozmawiałem z człowiekiem który ma doswiadczenie w uprawie rzepaku a przy okazji handluje materiałem kwalifikowanym rzepaku jak i zbóż i twierdzi ze zarówno rzepaki jak i zboża przez 2 ,3 lata można śmiało siać zbierając ziarno ze swojego pola ,zboża zaprawiane przez siebie są o wiele lepiej zaprawione niż kupowany  kwalifikat,przecież firmy nasienne nie sieją nasion na rozmnożenie na księżycu tylko na takim samym polu jak my wszyscy i jesli pryskamy od grzyba i dbamy o uprawę to niczym ona się nie różni od materiału kwalifikowanego,oczywiscie pozostaje jeszcze opłata licencyjna 

#1574 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 20:31

Odmiany rzepaku

slonju77 piszesz o tym materiale siewnym jak by to był najgorszy wydatek przy uprawie rzepaku czy pszenicy. Jesteś świadomy jakie koszty wiążą się z uprawą rzepaku? 

#1575 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 20:46

Odmiany rzepaku

Niestety popieram slonju77 w 100%

Ale na przykład ja w 100% przeszedłem na rzepak mieszańcowy a  swoje nasiona pszenic po prosto nie opłaca się siać, przez dopłatę do nasion, a kupne nasiona zaprawiam jeszcze raz.

#1576 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 21:08

Odmiany rzepaku

I siejesz tak jak On na kg??  :lol: I rozsiewaczem z mocznikiem to równomierna obsada będzie. 

Przykładowo miałem Ozon 73% a Agil 94% zk, własny materiał, jest różnica?

#1577 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 20 czerwiec 2016 - 21:24

Odmiany rzepaku

Niestety popieram slonju77 w 100%

Ale na przykład ja w 100% przeszedłem na rzepak mieszańcowy a  swoje nasiona pszenic po prosto nie opłaca się siać, przez dopłatę do nasion, a kupne nasiona zaprawiam jeszcze raz.

czyli tak czy inaczej kupujesz kwalifikat...

#1578 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 20:08

Odmiany rzepaku

Część pszenicy sieje swoją, czyszczę petkusem i zaprawiam, bo po 150 kg to stanowczo za mało.

Ale prawdą jest że pszenica   przynajmniej do 5 lat nie zmienia swoich właściwości.

Raz  rzepak siałem z swoich nasion 3 razy i i dziwo za 3 razem sypnął mi 5,3 t/ha a przez dwa lata 4t miałem problem z  niego osiągnąć.

#1579 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 21 czerwiec 2016 - 20:21

Odmiany rzepaku

to wszystko zależy  od roku  i warunków  klimatycznych  w danym roku  chociaż tak samo się sie uprawia  i taka sama agrotechnika ale plon jest każdego roku inny 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 09:52

Odmiany rzepaku

Z tego wniosek że swoje nasiona sa rownie dobre co kupcze dotyczy to tez rzepaku a w 3 roku  chyba najlepsze to tak jak z kukutydzą posiałem jedną rejką własnymi jakieś 1,5 km rejka i co na dzień dzisiejszy jest największa