Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odmiany rzepaku

2067 odpowiedzi na ten temat

#601 Share Arek39

Arek39

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 10:45

Odmiany rzepaku Zamierzam zasiać 1ha rzepaku ale co mam zrobić z resztą nasion? Czy mogę je wykorzystać za rok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Odmiany rzepaku Dzisiaj, 17:36
  •  

#602 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 11:02

Odmiany rzepaku Czytam na forum pochlebne opinie n/t odmiany Pionier D03,czy ta odmiana jest odpowiednia na 3 i 4 klasę przewaga 4 i czy znosi niższy odczyn gleby?

#603 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 12:28

Odmiany rzepaku Żaden rzepak nie toleruje zbyt niskiego odczynu gleby. Jeżeli nie zamierzasz wapnować to radzę posiać np. żyto (no chyba że pole to monokultura zbożowa, wtedy najlepiej posiać poplon i jakiś łubin później na wiosnę), bo rzepak do wykształcenia plonu potrzebuje z tego co pamiętam dużej ilości wapnia i magnezu, które można bez kłopotu dostarczyć na pole w postaci wapna z magnezem. Oczywiście rzepak mieszańcowy lepiej poradzi sobie w warunkach niższego pH i mozaiki glebowej. Optymalne pH do rzepaku to 6-6,5, może być nawet zasadowa gleba, ale wtedy trzeba co najmniej z 4 razy dolistnie dokarmić borem, który jest wtedy bardzo słabo przyswajalny dla rośliny.
D03 i D06 to faktycznie bardzo dobre odmiany. Jeżeli desykujesz rzepak, to zrób sobie szersze ścieżki, najlepiej 75cm, a rzepak posiej w odstępach 25cm, bo ścieżki będą absolutnie przykryte i szkoda będzie wjeżdżać w łan, odmiany te mocno rozrastają się na boki. Ja zrobiłem ścieżki 50cm i zrezygnowałem z desykacji, w tym roku nawet szczęśliwie, bo rzepaku który czekał na koszenie nie wymłócił grad, ale nigdy nie wiadomo jak będzie z pogodą za rok. Z innych odmian które siali znajomi, szczególnie polecają visby i artogę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#604 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 13:58

Odmiany rzepaku Teraz moje pytanie. Mam wapno dokładnie kredę i czytałem w TopAgrar nr8 że rolnik stosował nią pod agregat upraowy przed sianiem rzepaku. No a kiedy zastosować w takim razie nawożenie NPK skoro nie zaleca się stosowania nawożenia wapnem i fosforem jednocześnie. Dodam że będę pierwszy raz siał. Odmiana najprawdopodobniej Visby. Nawożenie fosforem i potasem osobno. Czy zastosować fosfor pod orkę a pozostałem nawożenie razem?

#605 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 14:40

Odmiany rzepaku najlepiej wapno na ściernisko, uprawki, orka, nawozy i siew

#606 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 14:58

Odmiany rzepaku Proszę nie zbaczać z tematu !!!
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#607 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 06 sierpień 2012 - 17:00

Odmiany rzepaku Abakus 753zł
Artoga 710 zł
Butisan star 416sc 995zł
Ceny netto warm.-mazurskie
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#608 Share Murphys

Murphys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 23:58

Odmiany rzepaku

Witam chcę posiać rzepak pierwszy raz 3ha na 2-3klasie, pytanie jaką odmiane polecicie dobrze plonujące, co myślicie o Adriannie,Visby F1??

1. Pole 1.20ha Jęczmien ozimy - podorywka - brona i czeka na orkę (przed orką obornik 20t/ha)

2. Pole 1.80ha Pszenżyto ozime - podorywka brona i czeka na orkę

Jakie nawozy posiać ? Polifoska 6 w ilości 200-250kg/ha wystarczy? Czy jeszcze coś z siarką dodać

Edytowany przez Murphys, 07 sierpień 2012 - 23:58.

#609 Share u1212

u1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze; Technika uprawy

Napisany 08 sierpień 2012 - 18:04

Odmiany rzepaku Sieję rzepak na podobnych ziemiach i jeśli chodzi o odmiany to nie jestem do końca przekonany o wyższości odmian mieszańcowych nad liniówkami, Z odmian jakie siałem mogę polecić: LG Ontario (już nie oferowany), Bellevue, Visby F1. Dla przykładu w tym roku Bellevue w ogóle w plonie nie odstawał od Visby, a kosztuje dwa razy mniej.
Jeśli chodzi o nawożenie to ty musisz najlepiej wiedzieć ile na twoich ziemiach potrzeba, polecam badanie gleby. Ja zazwyczaj jesienią oprócz NPK stosuję siarczan magnezu w dawce ok. 100kg/ha.
Czy ktoś siał może odmianę Bonzzai i może podzielić się spostrzeżeniami, zastanawiam się czy jej nie wypróbować.

#610 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 08 sierpień 2012 - 19:18

Odmiany rzepaku wyższość mieszańców ujawnia się w roku w którym jest mało opadów albo występują inne "anomalie" pogodowe w roku z dobrymi warunkami różnica może byc niewielka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#611 Share traktorzysta12

traktorzysta12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 20:48

Odmiany rzepaku czy ktos miał w tym roku Columba bo mam małe dojscie 400zł za jednostke i niewiem jak on plonuje i oczywiscie przezimowanie bo tak co rok siaje californium

#612 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 20:49

Odmiany rzepaku Ja w tym roku sieję Columba :P

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#613 Share traktorzysta12

traktorzysta12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisany 09 sierpień 2012 - 20:55

Odmiany rzepaku i za jaka cene masz kolego tego kolumba

#614 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 09:20

Odmiany rzepaku ja mam za 780

#615 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 09:28

Odmiany rzepaku Żniwa rzepaku na poletkach doświadczalnych BASF zakończone. Tak jak wszędzie, również u nas przyszła pora na podsumowania. Na naszej stronie plonowanie rzepaku z podziałem na odmiany, w technologii ochrony BASF http://www.agro.basf...wanie_2011.html
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

#616 Share kwinto

kwinto

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 21:48

Odmiany rzepaku Witam - czy może ktoś z Was może się podzielić doświadczeniami na temat odmian Casper i Pamela ? - dodam że dopiero zaczynam z rzepakiem i jestem zupełnym laikiem w tej kwestii a te odmiany mi polecają sprzedający . Zgóry dzięki za info

#617 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 10 sierpień 2012 - 21:56

Odmiany rzepaku ja w tym roku sieje monolit i californium co powiecie o tych odmianach jesli chodzi o monolit to wiem ze jest dobra odmiana a californium co o niej sadzicie i ile kg siac jej na ha ?

#618 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 08:59

Odmiany rzepaku californium to znana odmiana ,jest dobra ,zależy jakie kto ma pola na średnie i słabsze lepsza odmiana bardziej tolerancyjna , californium do takich należy .
u siebie mam zamiar posiać monolit pole raczej średnie i drugą odmianę ale nie podjąłem decyzji jaką myślę o odmianie sherlock lub starter ,jak sądzicie która z tych odmian była by lepsza na takie średnie pole

Edytowany przez STANK, 11 sierpień 2012 - 09:04.

#619 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 17:32

Odmiany rzepaku no sherlock jest z kws z tego co wiem to kws ma dobre odmiany i z kws jak sie bierze to i sie zbiera dobrze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#620 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 11 sierpień 2012 - 18:29

Odmiany rzepaku monolit nie stabilnie plonuje rok temu dawal ponad 4 tony w tym roku byl piekny a dal tylko 3