MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

jack83    28

technik to do niedawna był nr 1 u mnie a teraz zastąpił go exquisite i exstorm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Dk Exquisite u mnie lipnie po zimie wygldal ale teraz wyglda fantastycznie polecam ta odmiane zobaczymy jak sypnie ale mysle ze kolo 5ton bedzie sie krecic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

zdziwiłbyś się kolego co może urosnąć na V klasie przy odpowiedniej ilości opadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

ja mam exquisite-pierwszy rok.Co do plonu to powiem jak będzie na przyczepie.W zeszlym roku nr 1 wg ceboru-5 t/ha.Gdy ja bedę tyle miał to się chyba upije ze szczęścia.Na razie ładnie wygląda-ale jestem realistą-tyle nie bedzie.Tylko jedna wada-strasznie wysoki.Jest trochę zanieczyszczony jakas inna roślina-pierwszy raz widze ja na oczy-albo ta rzepa się wyrodziła???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Wczoraj naoglądałem się powalonych rzepaków na Opolszczyźnie i już chyba zostanę na dobre przy półkarłach. Ale w tym roku stosunkowo słaby u mnie rzepak, zwierzyna zrobiła w zimę swoje (co najmniej pół tony z hektara poszło przez jelita koorestwa), ciekawe jak będzie z ta zwierzyną w tym roku, coraz tego więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

Koledzy, a DK exquisite oraz Artogę

siał ktos moze na glebach klasy IV a IV b ??? i która odmiana lepiej sie sprawdzała ? ? ? ? ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Na ten rok planuje mieszańce Visby, Kolumb i Primus. Z populacji chyba tylko Monolit i może Da Vinci. Teraz pytanie czy sprawdzą się na glebach III-V?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja w tym roku mam monolit na IV klasie (zobaczymy jak będzie plonował), w tym roku planuję posiać monolit na IV i V klasie i konkret (mieszaniec) na III klasie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

Ja w tym roku mam zamówione następujące odmiany: Pioneer PR45D03, PR46D07 PX104, NK Technic, SY Saveo i Adriana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jestem laikiem w uprawie rzepaku w mojej okolicy dopiero teraz powolutku ludzie zaczynaja siac rzepak

 

okolice lublina 2-3 klasa ziemi spore pofałdowania terenu i możliwość wymarzania jaka lub jakie odmiany rzepaku posiać na ok 7 hektarach

 

zasiac 6 a moze 7 ha doradźcie jak wyglada uprawa od strony zakupu nasion oprysków, chodzi mi zeby nie zostac na 2 rok z kilkoma litrami niepotrzebnych oprysków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Koledzy, a DK exquisite oraz Artogę

siał ktos moze na glebach klasy IV a IV b ??? i która odmiana lepiej sie sprawdzała ? ? ? ? ?

 

Ja mam w tym roku artogę na części ziemia tej klasy to dużo słabszy niż na III i IIIB ale zły nie jest. Na II nie ma porównania, zobaczę ile da średnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12

jestem laikiem w uprawie rzepaku w mojej okolicy dopiero teraz powolutku ludzie zaczynaja siac rzepak

 

okolice lublina 2-3 klasa ziemi spore pofałdowania terenu i możliwość wymarzania jaka lub jakie odmiany rzepaku posiać na ok 7 hektarach

 

zasiac 6 a moze 7 ha doradźcie jak wyglada uprawa od strony zakupu nasion oprysków, chodzi mi zeby nie zostac na 2 rok z kilkoma litrami niepotrzebnych oprysków

Michał to temat rzeka ale tak w skrócie,nasiona najlepiej dobrego mieszańca,opryskać od chwastów do 3 doby po siewie,u mnie dobrze się to sprawdza,i skrócić gdy będzie miał 5liść nawożenie u mnie to 250kg fosforanu i 250kg soli potasowej zasiać do końca sierpnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

nie wiem po co siać liniówki... skoro mieszaniec jest we wszystkim lepszy (szybszy rozwój jesienny, zimotrwałość, regeneracja po zimie, plonowanie,) i wydanie tych 300-400zł więcej na paczke w plonie zwraca się natychmiast.

 

nawet taki przeciętny "ćapek" co agrotechnika nie stoi u niego na najwyzszym poziomie wg mnie powinien zdecygować sie na mieszańca bo plonując wyżej od liniówki na pewno na tym nie straci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Michał to temat rzeka ale tak w skrócie,nasiona najlepiej dobrego mieszańca,opryskać od chwastów do 3 doby po siewie,u mnie dobrze się to sprawdza,i skrócić gdy będzie miał 5liść nawożenie u mnie to 250kg fosforanu i 250kg soli potasowej zasiać do końca sierpnia

 

 

dzieki za odpowiedz napisałeś żeby zasiać dobrego mieszańca czyli np jakiego ?? o jaką odmianę pytać się w centrali jakiej odmiany unikać, jako początkujący mogę coś za przeproszeniem spie...ić i będzie kłopot

 

dla sprzedawcy najlepszy mieszaniec to najdroższy mieszaniec doradźcie coś

 

 

temat rzeka hmmm, moim zdaniem to przynajmniej ocean atlantycki hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale zazwyczaj jest tak że to co najdroższe to też jest najlepsze. A mieszańce akurat są droższe ale w większości przypadków plenniejsze od liniówek. Nie napisałeś jakie masz gleby i ile możesz przeznaczyć na uprawę bo rzepak do tanich upraw nie należy. Co do odmian to zobaczyłbym co proponuje COBORU i charakterystyki poszczególnych odmian bo nie każda odmiana będzie plonować na takim samym poziomie w innym rejonie. Na papierze i wg COBORU warte uwagi są odmiany exquisite, kolumb czy visby. Co do zabiegów to najpierw posiej potem pytaj co dalej chociaż odchwaszczanie najlepiej przeprowadzić tuz po siewie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

okolice lublina ziemia klasy od II do IIIb

 

co do nakładów jesi trzeba to moge zainwestowac spore środki tylko czy to bedzie mi sie opłacać- dołożenie powiedzmy ok 700zł dodatkowo do hektara zeby zebrac 500kg nasion extra nie wiem czy jest sens

 

miałem plan żeby na tej ziemi posiać bobik a na jesieni opryskać glifosatem (teraz jest jęczmień jary)- musze zwalczyć perz i czy w rzepaku mogę go zwalczyć ??

 

orientacyjnie jjaki jest koszt prowadzenia jednego hektara uprawy taki sredni wariant ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAPSCASE    1

Na papierze i wg COBORU warte uwagi są odmiany exquisite, kolumb czy visby.

Visby ostatni raz uprawiałem rok temu i z niego zrezygnowałem, niby taka wysoka zimotrwałość ale wymarzł gdzie kolumb przetrwał. Dodatkowo raczej woli lepsze gleby, porównania do kolumba nie mam ale nelson lepiej plonował. Kolmub przerzedzony przez zimę dał w zeszłym roku 3,8t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

okolice lublina ziemia klasy od II do IIIb

 

co do nakładów jesi trzeba to moge zainwestowac spore środki tylko czy to bedzie mi sie opłacać- dołożenie powiedzmy ok 700zł dodatkowo do hektara zeby zebrac 500kg nasion extra nie wiem czy jest sens

 

miałem plan żeby na tej ziemi posiać bobik a na jesieni opryskać glifosatem (teraz jest jęczmień jary)- musze zwalczyć perz i czy w rzepaku mogę go zwalczyć ??

 

orientacyjnie jjaki jest koszt prowadzenia jednego hektara uprawy taki sredni wariant ????

Czyli gleby dobre. Co do zwalczania chwastów jednoliściennych to nie ma żadnego problemu, zazwyczaj trzeba zwalczać samosiewy zbóż to i perz się załatwi tyle że trzeba stosować wyższe dawki niż na samosiewy. Dobry do tego będzie fusilade forte.

W średnim wariancie wyniesie ok 3000-3500zł/ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Wydaje mi sie ze 3.5 tys zl na ha to jest juz wyzszy koszt uprawy 1 hektara rzepaku(oczywiscie zalezy jak kto liczy). Wydaje mi sie ze taki sredni kosz to od 2.5 do 3 tys/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli nie liczysz kosztu uprawy gleby to wyjdzie nawet poniżej 2 tys :D A ja liczę wszystko łącznie z amortyzacją, pracą i podatkiem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Temat rzepak się kłamia w tej sprawie chyba nie?

 

Kłania, ale tylko chciałem odpowiedzieć na posta bez zmiany głównego wątku tematu.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj